[Friss hozzászólások] [74-55] [54-35] [34-15] [14-1]
A regit vissza kell igazolni, csak akkor tudsz irni ha bejelentkezel jobboldalt a főlapon a mezőket kitöltve.
Pl rákatt a kviz feliratra aztán a CAS SAIS ON CA.- ra és ott van ,hogy uj hozzászólás.
Etele |
Jó, csak nekem nem müködik. regisztráltom. új bejegyzés, de Hol? N. M. |
A forumhoz regizni kell ,ilyen a rendszer, utána az általam irt cimszóra kell csak kattintani aztán beugrik az "uj bejegyzés" felirat .
Etele |
Kedves Etele! Ez nagyon jó ötlet. Remélem egyre többen leszünk. Mikor elkezdtem olvasni a Yotengrit a számláló 10.000 körül volt. Én javaslom, hogy a Fórumon legyen egy olyan, hogy gyüjtsünk az átlag emberek szájhagyományán élő helyi vagy nem helyi szokásokat, hiedelmeket, történeteket, meséket. A nemzeti létünk megmaradását is részben ezeknek tudhatjuk be. Sajnos nagyon kihalóban vannak, de tény, hogy müködtek, müködnek annak ellenére is, hogy tiltották és tagadták.
EGY NYELVI KVÍZ JÁTÉKOT ÍROK IDE KEDVCSINÁLÓNAK KARINTHY NYOMÁN: CAS SAIS ON CA. Megfejtéseket a fórumon. Üvd. N. M.
|
Most,hogy vagyunk páran akik rendszeresen irunk inditottam fórumot, ott folytassuk -irtam pár sort.
Etele |
Kedves Kárpi! A fák helyzetének csllagok állása szerinti ültetéséről nem hallottam. Régen hogyan is épitkeztek. Mikor megvolt a terület első lépés a kút helyének megkeresése -vízér behatárólása- ahová ásták. Fontos hely, mert a legnagyobb szárazságban is volt éltető víz, de a talaj, felszinivízek nem áraszthatták el. Következő az épület felépítésének helye: hartmanvonalak szél vízjárás stb. Az épület, hogy délnek vagy keletnek volt-e elejével az uralkodó széljárástól függött. Figyelembe vették a helynél a talaj minőségét is, hogy ne a legjobb termőterületet használják pl. udvarnak. A melléképületeket a ház köré építették úgy, hogy egy zárt és védett terület alakuljon ki. Lásd pl. az ógörög lakóudvarok felépítését. És itt jön a fa szerepe. Egyszer mint lentebb írtam az okokat, ill. szokásokat. Másodszor a fa ősi energiájának volt fontos védelmi szerepe a hely védésében a természeti erők kihivásai miatt. A fa (több fával szokszorozódott) mint energipont ellenállt, megtőrte a viharok erejét, forróságban hűvöst tartott.(A egyik hiedelem szerint ültetőjének halálával a szelleme beleköltözőtt. Ezért volt "egy" szokás a kivágása is. Összwefüggés lehet a faragott kun kapukkal is ) Jelentös védelmet biztositottak igy még az úgynevezett életesháznak. (kamra, élelmiszerraktár) Ma hogy építkeznek? A vízereket, laposokat feltöltik, rá a ház, a dombtetőkre víztárazó, halastó, medence és csodálkoznak, hogy belvíz idején kiönti őket víz. Üdv: N. M. |
Köszönöm Szabir!
Van még a tarsolyban, ha itt lesz az ideje, közzéteszem.
A fákkal kapcsolatban: a faluban, ahová 10 éve költöztünk ki, régen minden ház mellett egy, de legtöbbször két fenyőfa állt. A régi házak mellett még mindig megvannak ezek a fák.
Az a baj, hogy még senkit nem találtam, aki meg tudná mondani, hogy mit jelképeztek ezek a fák.
Valakitől azt hallottam, hogy úgy tájolták ezeket az ültetendő fákat, hogy bizonyos évszakokban felettük állt a sarkcsillag, tehát valószínűleg volt valami praktikus oka annak, hogy így ültették őket. Lehet, hogy mezőgazdasági, de az is lehet, hogy valami ősi, szakrális oka van a dolognak. Mindenesetre jó lenne megtudni az igazságot. (E téren is!...)
Üdv,
Kárpi |
Ez általában minden igaz magyar családban igy volt. Az én nagyszüleim is ültettek két fát (1942) a ház mögé. Sajnos már rég kiöregedtek a fák( a nagyszülők meghalltak) , de valahogy mindig csodálatosan képesek megújjulni. Ezek fák akácfák, de a diófa vagy más nemesebb fa volt a jellemző. A szokáshoz még annyit szeretnék hozzá tenni, hogy mikor a fa tulajdonosa meghallt, kivágták és abból kiszítették el a koporsóját . Korai haláleset idején mondák: "Az ő fája nem bírt megvastagodni" vagy "Kiszáradt a fája". A fa erősődése szinbóluma volt a család nővekedésének, de jelképezte a család és a természet kapcsolatát is. Őrülök, hogy vannak akik még felfedezik ezt a fajta Őseröt. N. M. |
Kárpi elolvastam a cikkedet nagyon jó írás!
Szabir |
Hú erről még nem hallottam kár ,hogy manapság nincs már ilyen!:(
Szabir |
A fákkal kapcsolatosan volt egy nagyon szép hagyomány.Minden ujszülött szánára ültettek egyet és az volt az Ő fája .Élete végéig odajárhatott megpihenni, erőt gyüjteni , társalogni...
Etele |
Én is csatlakozom !
Csak mostanában kezdem felfedezni a honlapot és a kapcsolódó, ajánlott oldalakat, de nagyon jó és hasznos az anyag!
A meditációk közül nekem a különféle fákkal kapcsolatos dolgok a legérdekesebbek, gyakorlom is őket, amikor időm engedi.
Falun lakom és többféle fánk van a kertben, most módszeresen "végiglátogatom" őket.
Ma reggel a fűzfa volt soron...Hát, azt hiszem vissza fogok még térni hozzá...!
Üdv,
Kárpi |
Örülök....
Medik még nincsenek régóta de fontosnak tartom,én mindennap jógázom.
Sokkal több van,de mindenki rátalál a sajátjára,most a szivmedi a legszimpatikusabb számomra.
Etele |
Csak megszeretném köszönni,hogy ennyi haszonos dolgot feltettél az oldalra Etele főleg a meditációkat.
További Erőt a munkához!
Szabir |
Ma elolvastam a nyirkai jóslatot. Ez elemzés egyes részeivel nem tudok egyetérteni. Nem LEHET a 7 teve a G 7(+1)=G 8.(gazdasági nagyhatalmak) A tevék magyar hajcsárai =részvételünkaz arab-iszlám hábórúban. A félhold csillaga= termékeny félhold, az arab világ.Ez egyértelmű. Nostradamus jövendőlésével is egyezik igy. A bika= amerika. A vörös sárkány =Kina pedig nemtéveszthető őssze az orosz medvével, épúgy mint a puma a tigrissel. És a világok harca puzzle játék képe máris összeáltt. |
Etele! köszönöm a hiteles felvilágositást. Nagy meglepetést szereztél vele. Annál is inkább mert hitemben erősítettél meg a térképpel. Kár, hogy a másik felére még nem bukkantak/tunk rá. A PAPRIKÁRÓl: A paprika, burgonya, paradicsom és még számos növényünk Dél-amerikából való és ezt ös - génvizsgálatokkal is megerősítték. A paradicsom- 1500-as években szerelem almája volt a neve- a Dél-európai országokban, (Olasz, Spanyol : vágyserkentőként fogysztották.) mig a burgonya az északabbi országokban terjedt. A paprika viszont hungarikum. Hozzánk korábban török-keleti vonalon - úton jutott el és honosodott meg. A csipőssége miatt kapta a törökbors nevet. Őseink felismerve az egésszségre való jótékony hatását - értágitó- féltett kincsként termelték. Olyan szerpe lett mint az angoloknál a teának Az egyik ösöm nagyanyai és felmenő apai ágon Erdélyből való, mig szép? szülém pedig gyógyító asszony volt (Felvidékről?). Szájról-szájra maradt rám. Sajnos kevés híteles cikk található róla. A kérdés nyitott: Ha Kolombusz útján, Nyugat-európán keresztül jutott volna be a Kárpát-medencébe bíztos, hogy ma Hungarikum ?. Üdv: N. M. |
N.M.
Igen voltak Kolombusz előtti térképek.amit használtak,illetve ismertek. Amerika felfedezését,mégis Kolombusztól számitjuk..
Piri Reis térképe (1513)
1513-ban egy török tengernagy (= reis) és kiváló térképész, Piri Reis (Hadji Muhiddin Piri Ibn Hadji Mehmed, 1465–1554/5) az Újvilágot is ábrázoló világtérképet szerkesztett. Erről a térképről csak az Atlanti-óceánt ábrázoló része maradt fenn.
A világtérképen olvasható magyarázat szerint Piri Reis több művet használt forrásként: nyolc Ptolemaiosz-térképet, négy korabeli portugál térképet, egy Dél-Ázsiát ábrázoló arab térképet (Caferiye) és egy Kolumbusz által készített Újvilág-térképet.
A térképre, a kétségtelenül izgalmas leletre, a Topkapi palota Oszmán Birodalmi Irattárában dolgozó kutatók 1929-ben bukkantak. A mappa, amely azóta számtalan találgatásnak szolgált alapul, az Oszmán Birodalomban, a XVI. század elején készült. Az 1513-as dátummal szignált térképen egy Piri Reis nevű oszmán kapitány neve állt. A felfedezésről Paul Kahle német orientalista adott hírt először 1931-ben, Hollandiában, az orientalisták 18. kongresszusán. Kahle beszámolója valósággal megdöbbentette a kongresszus részvevőit, Piri Reis térképén ugyanis ez volt olvasható: „A partok és a szigetek Colombo térképéről másoltattak át a térképre.” Ezeket a partokat [ti. az újonnan megtalált földrészéit] az arabok időszámítása szerint 890-ben egy genovai hitetlen fedezte fel. Kolumbusz Genovában született, az arab időszámítás szerinti 890 pedig Kr. sz. 1485/86-nak felel meg.
Piri Reis Dél-Amerika térképe 1513-ból
A Piri Reis által rajzolt Amerika térkép a szultáni palota, a Topkapi Szeraj múzeummá alakítása közben 1929-ben került elő. Egyetlen fennmaradt szelvénye egy egykori világtérképnek. A térkép Dél-Amerikát és az Antarktiszt ábrázolja. A térkép felirata szerint Piri Reis Dél-Amerika partvonalait és neveit Kolumbusz térképéről másolta, amelyet egy fogságába esett spanyoltól szerzett. A térképről számtalan érdekes elmélet született. Az eredeti térkép Kairó középpontú, egyenlő hosszúságú, azimutális vetület. Az Antarktisz partvonalai a jégkor előtti állapotot mutatják. A térképet űrhajósok rajzolták. Amerika partjai az ázsiai partokat mutatják, abból az időből, amikor a tenger vízszintje 90 méterrel alacsonyabb volt. A Piri Reis a birtokába került és világtérképe készítése során felhasznált térképek és információk eredete, létezése nem ellenőrizhető és tartalmuk sem fedi le teljesen a térképén bemutatott területet. Ennek ellenére úgy gondoljuk, Piri Reis kora földrajzi - térképészeti ismeretei és hallomásból szerzett információk alapján készítette el Amerika egyik legkorábbi és némely részletében talán legpontosabb térképét. A térkép néhány ábrázolása, például a szárazföldek eltérő színezése, a Triz matos rajzai, még magyarázatra, megfejtésre vár, de a választ a kor ismeretanyagában kell keresnünk. Nem szükséges a térkép hátterében távoli égitestek űrhajón érkező lakóit, jégkorszaki amerikai vagy japán ősemberek elveszett, csak Piri Reis térképében megőrzött, térképrajzait feltételeznünk. http://www.prep.mcneese.edu/engr/engr321/preis/pirimap3.jpg http://www.mult-kor.hu/cikk.php?article=16315
Egy rendkívül különös térkép
Az újkori történelem egyik legérdekesebb rejtélye a térképhez kapcsolódik. A múlt század húszas éveiben az isztambuli Topkapi Múzeum régi, feldolgozatlan térképeit átvizsgálva két – eltűntnek hitt – világtérkép-részletet találtak. A jegyzetek szerint a térképeket Piri Reis admirális készítette 1513 és 1517 között.
Az admirálist Törökországban ma nemzeti hősnek tartanak ugyan, de a maga korában kalózként kezdte pályafutását. Ez akkoriban egyáltalán nem volt ritka eset. Az admirális szenvedélyes térképész volt, minden kezébe kerülő térképet lemásoltatott, majd a XVI. század elején saját kezűleg elkészítette a világ 215 részből álló hatalmas térképét. Mindezek után egy könyvben (Kitab-i Bahrieh = A hajózás könyve) meg is írta a térképpel kapcsolatos kalandjait és észrevételeit. Egy biztos: mint rengeteg nyelven beszélő főtiszt, hozzájuthatott mind a Nyugat, mind a Kelet jól őrzött titkos térképeihez is.
Visszatérve a leletekre, a dolog csak a második világháború után kezdett bonyolódni. Piri Reis könyve – ez állítólag a korabeli török irodalomnak nyelvi szempontból is egyik gyöngyszeme – meglepő mondatokat tartalmazott. Az admirális többek között azt állította, hogy egyszer kezében tartotta a Kolumbusz térképét (mi erre a mai napig nem bukkantunk rá) és hogy Kolumbusz egy könyvből szerzett tudomást Amerika létezéséről, sőt nagyon sokat tudott már erről a földrészről, mielőtt nekivágott volna az Atlanti-óceánnak! Piri Reis szerint ez a könyv még Nagy Sándor idejéből maradt fenn (nyilván többszörös másolatra célzott). Sejthetjük azt is, hogy már Kolumbusz elődei – akikről mi csak nemrég szereztünk tudomást, a vikingek és mások – is olvastak-hallottak Amerikáról.
Térjünk rá a térképekre, helyesebben a fellelt két részletre. A szenzáció tulajdonképpen itt kezdődik. A lapokon az Atlanti-óceán európai, afrikai, amerikai és antarktiszi partjait láthatjuk! A hatodik földrészt csak évszázadokkal később fedezték fel. Ám vegyük sorra azokat a tényeket, amik miatt a Piri Reis-térképek világszenzációk lettek.
1. 1513-17 között Amerika nem jelent meg még a térképeken, legalábbis nem az egész partvonal. Dél-Amerikát lényegében csak jóval később fedezték fel, partvonalai feltérképezésére pedig még sokkal később került csak sor!
2. Az Ó- és Újvilág közti távolságot Piri Reis rendkívül pontosan tüntette fel. Olyan pontosan, ahogy még jóval később sem voltak képesek azt megtenni más térképészek.
3. A földrajzi hosszúságokat – a térkép készítője (készítői?) már alkalmazták; mi ezt csak kétszáz évvel később találtuk fel.
4. A Kanári- és az Azori-szigetek is igen pontosan ott találhatók a térképen, ahol a valóságban is elhelyezkednek (az eltérés mindössze 1 fok).
5. Az Antarktisz létéről senki sem tudott 1513-ban. Mégis, a térkép rendkívül pontosan rajzolja a jég alá süllyedt földrész körvonalait. Olyan adatok is szerepelnek rajta, amiket mi csak az 1949-52-es svéd-brit-norvég közös expedíció révén tudtunk meg.
A legszenzációsabb felfedezés még hátra van. De előbb egy rövid esetleírás: az ötvenes években a térképet a világ legnagyobb földrajztudósai (Hapgood, Arlington, Mallery, Walther, Lineham stb.) vizsgálták, majd az USA haditengerészete térképészeti intézete a legmodernebb műszerek bevetésévelt tette ugyanazt. 1958-ban világossá vált, hogy a térképet olyan rendkívüli pontosság jellemzi, amit a modern tudomány és technika csak a légifényképezés bevezetésével ért el. Feltehető-e ezek után, hogy akik azt készítették, valamikor 1513 előtt – azok repülőgépe(ke)t használtak? A másik bomba akkor robbant, amikor kiderült: a térkép ennek ellenére több helyen „hibás”, a valóságtól eltér. Például az Antarktisz egyik csücske összeér a dél-amerikai Tűzfölddel: Piri Reis egy földnyelvet rajzolt oda; ahol ma tenger hullámzik. És több antarktiszi parti ponton szárazföldet ábrázol ott, ahol ma másfél kilométeres jégtakaró található. Tévedésről van szó tehát? Nem – és ez az igazi szenzáció! A geológusok földtörténeti és egyéb adatok összevetése után kijelentették: a térkép a valóságot ábrázolja – de nem az 1513-as, hanem a 11 000 évvel ezelőtti valóságot!
Nemere István nyomán Forrás: Kárpátinfo Hetilap, 2006-04-15 |
ETELE! Köszönöm a halomról az infót. A paprika mint kérdés szerepelt Vágó I. quiz müsorában.Innen a kiváncsiságom Léteznek állitólag olyan török térképek melyek még Kolombusz előttiek és jelőlték rajta Amerikát. Azért volt törökbors a neve a parikának mert török úton került be hozzánk. A csendesóceáni átjáróról pedig az egyenlitői áramlatok magukért beszélnek. Vettem a fáradságot és a vonalon magyar hangzású helységneveket kerestem a térképen. Egy 1700 -as évek belit vettem össze ideiekkel. Felháborodtam a nevek magyartalanításán. Hitet teszek mellette, hogy létezett.
Üdv: N. M. |
N.M.
A halmok...a mérés alapján lehetséges hogy találkozási ponton van . Őseink megjelölték a különleges helyeket valamilyen módon.Erőhelyeken végezték a pogány szertartásokat is , de hosszú ideig nem szabad tartózkodni az ilyen helyeken mert betegséget okoz.
A paprika.. ugy tudom,hogy csak amerika felfedezése után került európába.
Etele
|
[Friss hozzászólások] [74-55] [54-35] [34-15] [14-1]
|