TENGRI
Men
 
BEJELENTKEZS
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
SZMLL
Induls: 2005-05-10
 
HIRLEVL
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
.

          Libikka

 

  

 
EGYB IRSOK
EGYB IRSOK : 1.Harcmvszet

1.Harcmvszet

  2005.08.17. 11:29

Harcmvszet

Az nll tradicionlis magyar harcmvszeti stlus

 

Trtnelmi elzmnyek

 

Ismers a jelkp ?A harcmvszetek kialakulsig egszen az emberi trsadalmak szervezdsnek kezdetig vissza kell tekintennk. Mr ekkor kialakulnak harcol rendek, amelyeknek a legfontosabb feladata a harcra trtn felkszls, a tapasztalatok gyjtse, tovbbadsa, kikpzsi- s felksztsi formk ltrehozsa volt. A csoportos felkszts mellett ugyanakkora hangslyt fektettek az egynek kpessgeinek fejlesztsre. Egyiptomi s sumr forrsokbl tudjuk, hogy mr ebben az idben megszlettek az els rsos mvek, amelyek a harci felkszts gyakorlatnak, elmletnek s filozfiai struktrjnak rendszervel foglalkoztak. Ezen mvek tredkeiben mig fennmaradtak.

 Ezekben a harci „mhelyekben” a fegyveres- s pusztakezes alkalmazsok mellett az emberi szellem fejlesztsvel is foglalkoztak. Ur, Uruk , Babilon ,Ninive , Egyiptom frfijai ugyangy vallsi s filozfiai tartalmakkal megtlttt testi s szellemi letmdknt ltk harchoz ktd hivatsukat, mint az erhzakban /Zur-khane/ kpzett perzsa fiatalok, a ksatria kaszthoz tartoz indiaiak, a pusztkon a harc szabadsgt /magyarul fejrek/ vlaszt npcsoportok vagy a szletsktl fogva harcosnak nevelt sprtaiak. A vallsi-, zenei-, filozfiai tartalmakkal megtlttt kikpzsi s szemlyisgformlsi mdszerek legalbb annyira alkalmasak voltak arra, hogy kpviseliket „harci mvszeknek” vagy „harcmvszeknek” nevezzk, mint ksbbi knai s japn trsaikat. Nemcsak a filozfiai, trsadalmi tartalmakbl mertettek a ksbbi keleti kultrk, hanem az indiai kultra kzvettsvel a harci mozgsanyagbl is. Nmely kori kultrban a harcosnak a harc ismerete mellett a valls, a tnc, a zene, a filozfia ismeretvel felvrtezve olyan letmdot kellet folytatnia, amely mindenki szmra pldt szolgltatott. Mozgsi kultrjuk pedig vetekedett a ma legkivlbbnak mondott harcmvszeti formkkal. Volt r idejk, hiszen vezredekrl beszlnk. Radsul  a fegyveres krnyezet kevsb volt vltoz, mint az elmlt vszzadokban.

 

A pusztai npek szerepe a harcmvszetek kialakulsban

 

Sokan megfeledkeznek arrl, hogy a l s az ember viszonya is alkalmas arra, hogy harcban val Birkzsjelenetalkalmazsuk mvszi fokot rjen el. Nemcsak a japn lovas harci kultra ltezik. St, azt kell hogy mondjuk, hogy sosem tartozott a vilg lvonalba. Maga a lszegny krnyezet ezt nem is tette lehetv. Harcolni nem csak gyalogosan lehet. Harci rendszert lovas alkalmazsokra is ki kellett dolgozni. Ezeknek a legnagyobb szakrti a trtnelem folyamn mindig a nagyllattart lovas psztornpek voltak. A szktk, szarmatk, hunok, avarok, prthusok, magyarok, kunok, mongolok hadseregeiben a katonk felksztsvel foglalkoz tznagyok s szznagyok olyan harci kultra tovbbrkti voltak, amellyel rdemben nem tudta felvenni a versenyt /a nehzlovas eljrs szarmata tallmny, k is alapozzk meg a nyugati lovagi kultrt/. Ennek az egyik legmagasabb sznvonalat elrt kpviseli a magyarok voltak /Mtys levele Ferdinnd npolyi kirlynak/, aki a lovak kezelsben s harci felksztsben teljesen sajtos „mvszi tkletessg” rendszert /szrnyk rendszer-suttog/, dolgoztak ki. vszzadokon keresztl trvny tiltotta a magyar lovak klfldre trtn eladst, valamint a kikpzk /csiksok, katonk/ elcsbtst. Ksbb egsz Eurpa s szak-Amerika is magyaroknak ksznheti a lovas hadi kultra megjtst. A lovas alkalmazsok mellett azonban jelents hatssal voltak a gyalogos technikkra is. A legtbb si birodalomban megfigyelhetjk, hogy /fknt a lovas alkalmazsok tmeges elterjedse utn/ vndorl, flig megtelepedett npek jelents szerepet tltttek be az llamszervezet alaktsban s a kultra formlsban. Mezopotmiban az irni fennskrl rkez harcos npek a vros krnyezetben egyfajta szimbizisban lve lttk el a hadi feladatokat. A grg lersok szerint egy szkta gyalogosan /fogolyknt/ mg veszedelmesebb volt, mint lovon. A perzsk a mdek lovas hadinpeknt kezdtk meg plyafutsukat, de „halhatatlanjaikkal” vszzadokon keresztl eredmnyesek voltak. A prthusok nll birodalmukkal lltottk meg a rmai terjeszkedst. Egyiptomban a hkszoszok utn a kzpkorban a mamelukok /a biznciak ltal hadi szolgnak eladott kunok/ irnytottk az llami letet s az alkalmazott harci gyakorlatot. A kt hun birodalom /eurpai, zsiai/ gykeresen formlta t Kna s Eurpa harcszati elkpzelseit. A knaiaknak kellett megtanulni s tvenni az ellensg harcmodort s fegyvereit. Az szak-Indiban megteleped heftalita hunok tbb harci irnyzatot formltak t a sajt elkpzelsk szerint. A psztorkod npek ritulis s harci alkalmazsra trekv birkz s pusztakezes kultrja beplt a koreai, a japn, az indiai s a knai harci struktrba.

 

A Baranta /Blln/ trtnete

 

Leventk rmai bemutatjaPadnyi Viktor rsai szerint a magyar harci alkalmazsok els kpviselit az vezredekkel korbban lt kasszu s szabr npeknl kell keresnnk. Nmely emberben az esetleg ktsget breszthet, hogy a magyarsg s a magyar kultra hogyan kapcsoldik –e npekhez /ez a ktsge azonban a „finnugor elmletre” szzszor igazabb kell, hogy legyen/, de az nem vitathat el, hogy a szkta /csak a grgk hvtk gy/, hun, avar kultrnak s letmdnak Eurpban egyetlen rkse van /maradt/ s ezt az rkst „magyar embernek” hvjk.

            A Baranta esetben ez azt jelenti, hogy minden informci, amit a trtnetrs s a rgszet a rendelkezsnkre bocst ezekkel a npekkel kapcsolatban az a magyar kultrt, ezen bell a magyar harci kultrt gazdagtja. A szktkrl szl grg, perzsa  s egyiptomi rsok, a hunokrl szl knai, latin s grg feljegyzsek ugyangy feldolgozs al kerltek, mint az avarokrl szl elbeszlsek s rgszeti leletek.

 

Szkebb rtelemben a Baranta a IX. szzad s a XX. szzad kztt lt magyarsg harci kikpzsi formira pl fegyveres- s pusztakezes harcmvszeti irnyzat. Jelents szerep jut a Krpt-medencei mozgsanyag mellett a felttelezett vndorlsi terleteken alkalmazott harci eljrsok, a hasonl letmdkzssgeket felptett npek (szktk, hunok, avarok, trkk, onugorok, kazakok) harci s kikpzsi kultrja.

 

Kelemen Zsolt a Baranta lovas szakg vezetje.A Baranta (Blln) mozgsanyagnak visszafejlesztsben nagy szerepet jtszottak az idegen (elssorban Habsburg) uralkodk (birkzst, klharcot, vvst, jszatot, lovaglst) tilt vagy korltoz trvnyei. A mozgskultra nagy rsze gy csupn harci tncokban, a psztor letmdban, vvknyvekben s mvszeti brzolsokon maradt meg. A Baranta sz elssorban az orszg olyan nyugati s dli peremvidkein maradt fenn, ahol a lakossg sszettele a kezdetektl fogva magyar volt (Somogy, Ormnsg, Gcsej, rsg). A szpirodalomban a legtbb alkalommal Kodolnyi Jnos mveiben tallkozhatunk vele.

A sz jelentse: harcra, hadjratra val felkszls, trvnyesen alkalmazhat erszak, ill. az  erszak alkalmazsa.

 A kunoknl zskmnyszerz utat jelent. A Somogyvr krnykn fennmaradt szoks szerint a barantzk a rgi trzsszvetsg valamikori brjnak, a rgi trvnyek oltalmazjnak /Horka/ voltak a feleskdtt, klnlegesen kikpzett  segti.

 

A Baranta a magyar trtnelem kezdeti idszakaiban l azon szabad joglls tagjaitl szrmazik (fejrek), akiknek kivltsga s egyben ktelezettsge volt a hadakozs. A hadi hivatst mesteri mdon elsajtt, sajtos kikpzsi rendszert s taktikai elveket alkalmaz harcos rteg az elzmnye a magyar trtnelemben vszzadokig fennmarad harcol /nemesi/ rendeknek, csoportoknak.

 

A hadi csoportosulsok felkszti s vezeti rendeletekben szablyoztk az egynek s a csoportok hadi felksztsnek rendjt. A klpnyek, kaplonyok, talmcsok, tznagyok, szznagyok,a civilis-ek, vrjobbgyok (iobagio castri), a keltjobbgyfik (iobagiones exemti), a hivatsos viadorok (pugilok), a gyepvdk, rk (speculator), a nemesek (nobilis),a Magyarorszgra telepedett hadi ktelezettsgk folytn kivltsgokat birtokl npek, besenyk,  bszrmnyek (muszlimok), kunok, jszok, a hagyomnyosan fegyverforgatssal foglalkoz magyar nyelv npcsoportok (szkelyek, rsgiek, hajdk) a specilis feladatokra ltrehozott vegyes sszettel harci csoportok (nygrek, lvk, kirlyi vadszok, oroszok) /testrzk-ajtonllk/, vgvri vitzl rend, huszrok) azt mutatjk, hogy a magyar trtnelemben legalbb msflezer vet lel fel a harci professzionalistk jelenlte, befolysa a politikai letre s a kultrra.  Hadi kultra a magyarsg trsadalomszervez formira is rnyomta a blyegt. A had sz nem csak „sereget” alkot katonkat jelenti a magyar nyelvben, hanem az egytt l s dolgoz nvdelmi s gazdasgi egysget is.

 

Mindez azt jelenti, hogy a japn, a lengyel, a trk s az orosz llami berendezkedshez hasonlan a magyaroknak is jelents nagysg csoportjai vllaltk vszzadokon keresztl az letmdszeren a harci szolglatot, a kikpzst, a harci tudsanyag szellemi s fizikai fejlesztst, tovbbadst.

A Baranta elssorban az tudsanyagukra s az vszzadok alatt kialakult letfilozfijukra pl. k a Baranta jogeldei. A szervezetten mkd magyar harci kultra a VII.-XVII. szzad kztt lte virgkort. A Barantban hrom kiemelked idszakot klnbztetnk meg: 1. A vndorl llam idszaka, 2.  Az rpdok idszaka, 3. A vgvriak idszaka.

A XVI. szzad elejtl megindul a magyar kultra kettvlsa. Ettl az idszaktl fogva a npi kultra rzi csak tovbb a magyar sajtossgokat. A nemesi kultra (a harci kultrt, mozgsos kultrt is belertve) egyre inkbb nyugati jelleget lt. Az ezt kvet idszakokban mr egyre inkbb a trsadalom perifrijra sodrdik a harci jelleg tudsanyag.

 

A magyar harcmvszet jjlesztsre tbb ksrlet is trtnt. A kt vilghbor alatt magyar katonatisztek lltottk ssze az els komoly anyagot, amellyel a legnysg harci kpzettsgt s nemzeti hagyomnyokhoz val ragaszkodst akartk elmozdtani. A kutatsok eredmnyeinek nhny eleme a korabeli harci szablyzatokban is megjelent.

 

 

Knny duhajkods az esztergomi vr tvben.Az 1960-as vekben szintn tbb prblkozs trtnt az egysges mozgsanyag s harci szemllet kialaktsra, de a tvol-keleti irnyzatok elretrsvel s npszersgvel ez a trekvs nem tudta felvenni a harcot. A 80-as vekben egyes mhelyekben komoly kutatmunka alakult ki, amelynek a hatsra 1993-ban az akkori Kossuth Lajos Katonai Fiskoln lefektettk a sportg alapjait.

 

1997-ben ltrejtt a Baranta Szvetsg (jelkpe a rakamazi Turulmadr), 1998-ban rendeztk az els magyar bajnoksgot. A sportg fejldsben fontos szerepet jtszottak azok a mongol, kazak tanulmnyutak, amelyet a sportg kutati s segti tettek meg az elmlt vtizedben, valamint azok a mongol s trk oktatk, aki a Kzp-zsiai fogskszletekkel bvtettk a Baranta trhzt.

 

Ma mr a vilg legjobb lovasjszai ismt magyarok. Jelents elrelpst jelentett Dr. Harnos Imre 10 danos stlusalapt nagymester ltogatsa is, melynek kvetkeztben a vezet magyarorszgi Zen Bu Kan Kempo Egyesletek jelents rsze Baranta szakosztlyokat indtott. A rgi pusztai tzes rendszerek mintjra 1999-ben alkottk meg az els Fokozat- s vizsgaszablyzatot.

A barantzk si magyar llatneveket (az llat  ereje szerint) kapnak a teljestett vizsgk alkalmval (Borsuk/borz, Burk/farkas, Bars/prduc, Kaplony/tigris). A Baranta az sszetett kpessg harcos lehetsgeit vizsglja, ezrt ugyanakkora hangslyt fektet a tvra hat-, a vv fegyverekre, mint a kzelharcra s a pusztakezes megoldsok alkalmazsra. Egy oktati vizsga (Bars-oktur, 5. fokozat) megszerzshez 34 klnfle vizsgaelembl kell teljesteni a megszabott minimum szinteket a vizsgznak.

 

A baranta sz jelentse

 

Barantzk tisztelgse az sk eltt ErdlybenMa a Baranta az nll magyar harci irnyzatot jelenti. A sz eredeti jelentse: harcra, hadjratra, rajtatsre val felkszls. A krnyez orszgokban rablst, fosztogatst jelent. A kaukzusi npeknl a konfliktusok erszakos, de vr nlkli elintzsi formjt, vagy harci vetlkedt jelkpez. A Baranta vrldozat nlkli jogos zskmnyszerzst is takarhat (trvnysrts, szemly megsrtse). A tradicionlis magyar harcmvszetet Barantnak nevezzk, amg csupn versengsrl, felkszlsrl, bkeidszakon belli gyakorlatozsrl szl. Az ellensg megsemmistsre val trekvs esetn Bllnnek nevezzk. A felkszts sorn a Blln jelleg elemeket elssorban hivatsos katonk s oktat szintet elrt barantzk sajtthatjk el.

 

Filozfija

A Baranta a tradicionlis magyar letfelfogst fogadja el harci filozfijnak. Az n. „szeres” gondolkodsmd a mellrendelt jelleg trsadalmi kapcsolatok fontossgra s elsdlegessgre pt. A hagyomnyos letelvek szerint l ember elszr nmaga megismersre s meghatrozsra trekszik, s ezt rendeli a fennll vilg rendje mell. (Ma egy jelkpesen mkd Vilg rendje al rendelve ptik fel az ember szemlyisgt, gy sosem vlhat nmagv, ezltal nem rendelkezik egyedi szemlyisggel. E nlkl felntt embernek s harcosnak is alkalmatlan.) A barantzkat nem fegyveres specialistknak, hanem komplex kpessgekkel rendelkez harcosoknak nevelik. Ez azt jelenti, hogy a tvolra s kzelre hat fegyverek, a pusztakezes elemek, a lovas harci alkalmazsok mellett a magyar kultra egyb vezredes eredmnyeivel is fel kvnja ruhzni a hagyomnyok tjra lp jelltet. A magyar fegyveres-, eszkzs tncok, a npi kltszet munki /dalok, mondk, regk/, az eszkz- s fegyverkszts rejtelmei, a gyakorlati rgszet, a trtnettudomny eredmnyei mellett a hagyomnyos magyar letvezetst is elsajttjk.

 A barantzk egyik legfontosabb clja, hogy a hagyomnyos magyar harci kultra elemeinek megismertetsvel, a Baranta nll harci rendszernek minl eredmnyesebb ttelvel megismertesse s vilgszerte npszerstse a magyar kultrt, a termszetet s az embert tisztel magyar nkpet valamint, hogy az ltaluk ztt stlust az egyik legnpszerbb harcmvszeti irnyzatt tegyk haznkban s ksbb  a vilgon is. A terjeszkeds elsdleges irnyt Erdly, a Felvidk, a Vajdasg, Krptalja s a Kzp–zsiai terleteken l testvrnpek szllsterletei jelentik.

Az egyni kezdemnyezkszsget tisztel, a kreativitst fejleszt s elsegt rendszere gyorsabb tanulsi eredmnyekhez vezet. Ez igaz mind a mozgsos folyamatokra, mind a szemlyisg fejlesztsnek lehetsgeire.

 

A felkszts folyamata

Egy kis klharc  Visegrdon.A felkszts s a versenyek sorn olyan hagyomnyos kikpzsi elemeket hasznlnak, amelyek a lehet legjobban megkzeltik a vals harci helyzeteket. A kikpzsi alapelemeket /iskolagyakorlatok, formagyakorlatok/ gy lltjk ssze, hogy abban mindig szerepeljen az ellenfl, valamint olyan biztonsgi elemek, amelyek a minimlisra cskkentik a srls veszlyt. A Baranta gyalogos (thug- a rgi nemzetsgfk gyalogos feladatokat is ellt testrzinek lfarkas zszlaja) s lovas (rr lovas harci alapalakulat) szakgak kpessgeibl ll.

Alapvet jellemzje a valdi harcot jtkos jelleggel modellez felksztsi s versenyzsi rendszer. Versenyeztetsi formja bizonyos keretek kztt mozogva egy llandan vltoz, fejld kvetelmnyrendszerre pl. A pusztakezes alkalmazsok sorn arra trekszik, hogy a barantz rvid idn bell kerljn az ellenfl kzvetlen kzelbe, ahol erteljes fjdalmakat okoz vagy fojt, gerincfeszt fogsokkal megfkezze (harckptelenn tegye) ellenfelt. A fegyveres vv mozgsokban halaszt jelleggel, a kvet-, kiegszt mozgsok szles skljt alkalmazva (nem csupn a fegyverre szpontostva) trekszik az ellenfl lekzdsre. Klns hangslyt helyeznek a helyzetek taktikai, logikai elemzsre.

A felkszts sorn hagyomnyos gyessgfejleszt elemeket alkalmaznak. A felkszts folyamatra j plda a kard oktatsnak folyamata.

Az adott fegyverek oktatst (pl.kard) mozgskoordincit, eszkzs gyessget, memrit, egyenslyi kpessget s llkpessget fejleszt gyakorlatok elznek meg. Az iskolagyakorlatok sorn 1-25 elem a fegyver forgatsi kszsgrl s lpstechnika megtanulsrl szl. Ezek nagy rsze n. tncvvsi elem. Azokat a gyakorlatokat alkalmazzk, amelyekkel vszzadokon keresztl elksztettk a legnykket, hogy felkszljenek a kardvvs elsajttsra. A sok biztonsgi elem megakadlyozza a korai idszakokban a slyos srlseket s elkszti a kvetkez mozgsos fzist. A  26-50 elemek sorn a test s a fegyver kombincis alkalmazst ksztik el. A 51-75 sorn a harcban brmikor alkalmazhat elemeket tanuljk, a 76-100 iskolagyakorlatok sorn pedig a Baranta specilis vvsi taktikai elemeit (bels krs vvs) sajttjk el. Az iskolagyakorlatokkal prhuzamosan folyik a Barantban oly fontos stabil vdekezsi struktra kialaktsa, amelyet a vdekez gyakorlatok fejlesztenek kszsg szintre. A tmadsi technikk vals harcban val alkalmazsa pedig a szabad vv gyakorlatok /slyra hozott imitcis fegyverrel/ sorn kerl szmonkrsre. Itt trekednek, hogy mindenki a lehet legtbb ellenfl ellen gyakorolhasson, valamint, hogy ms vvsi stlusok kpviseli ellen is a lehet legtbb tapasztalatot szerezzk meg. Nmely fegyver esetben /Pl. fokos, szablya/ csak az „elzmny fegyverek” elsajttsa utn tanthat meg /kard, bot/ eredmnyesen.

A Barantban az j mindig a dinamikai fegyver szerept tlti be. Ez azt jelenti, hogy statikus krlmnyek kztt nem hasznljk. Az oktats kezdeti pillanatait kivve a harcszer alkalmazson van a hangsly. A prbajszer, mozgsos gyakorlatok elsegtik a gyors tltst, az sztns clzsi kpessg kialakulst s a helyes taktikai rtkels kpessgt. A Baranta esetben ez azt jelenti, hogy tbbet r egy 20 cm-es szrssal mozgsbl lv harcos, aki ezt a legtbb krlmny esetben tudja produklni, mint a 3cm-es szrskppel rendelkez trsa, aki csupn kimrt plykon, belvsek utn kpes statikus helyzetbl statikus clokra lni.

A lovasjszat sorn is hasonl az elkpzels. Az, hogy valaki egy vonalon mozogva megtanul elre oldalra s htra lni nyeregbl, az csupn az els fzis. Ezt kveten klnbz tvolsgban s magassgban elhelyezett clokra gyakorolnak. Ksbb a l „msik oldaln” elhelyezett clokra is lni kell. A kvetkez fzisban ezek a clok mozognak /dobott korong, mozg pajzsos segtk/. Az tdik fzisban a mozg clok lovas harcos elleni harci feladatokat imitlva haladnak. A hatodik fzis pedig arrl szl, hogy az adott clterletre kirkezve, a lovat testsllyal s hangokkal gy kell a clokra vezetni, hogy a clokat veszlyessgk szerint osztlyozva, taktikai elemek alkalmazsval kzdjk le /pl.az ellennk tevkenykedket olyan szgekbl kzeltsk meg, hogy egymst akadlyozzk fegyverhasznlatukban/. Valaki tkletesen hajthat vgre jsz lfeladatokat lrl, de ha a l irnytsban s taktikai elgondolsokban nem fejldik, akkor egy nla rosszabb lkszsg lovas a harc sorn flbe kerekedhet. Ezeket szintn prhuzamosan kell fejleszteni. A Barata ebben az esetben is j plda arra, hogy a harc sokkal sszetettebb, mint a sport. Kln hagslyt kapnak a csoportos alkalmazsok.

A versenyek s az edzsek sorn az j, szablya, a kard, a fokos, a kopja, a lndzsa, a csatakereszt, a klnbz hosszsg botok, a ks, a pnyva, a pajzs s a brd hasznlatrl adnak szmot a stlus kpviseli. Klnsen kiemelt szerep jut a lnak, amelynek ismerete mg a gyalogos szakg kpviseli szmra is ktelez.

Errl taln az mond a legtbbet, hogy a barantzk nem „idomtjk” a lovat, hanem megtanulnak vele egytt lni s dolgozni. A l megismerse kzelebb visz a termszet valdi termszetnek megrtshez. A Barantban nincsenek valsgos sly- s korcsoportok, mint ahogy erre a valdi harc sem ad lehetsget. A versenyek sorn a 17 v alatti fik (Kesk-szaklltalanok), a 17 v feletti frfiak (skk-javakorabeliek), s a 13 vnl idsebb lnyok s hlgyek (Menytek) kzdenek meg bontott csoportokban. Az si idkben a lnyoknl a kb.13 ves korban bekvetkez biolgiai rs, a fiknl 17 ves korban lezajl avatsi nnep (inicici) jelkpezik a korcsoportok hatrait.

 

A Barantban fontos szerepet jtszanak az edzsek, versenyek s vizsgk mellett a bemutatk. Az egyesletek, szakosztlyok vente 50-220 hagyomnyrz bemutatt is tartanak belfldn s klfldn. Ezek egy rsze hagyomnyrz bemutat, egy rsze harcmvszeti program. Ma jelenleg 6 sportegyeslet s 4 egyeslet mkdtet Baranta szakosztlyt. Ezekben kb. 300-350 f vesz rsz az edzseken. Jelenleg kb. 40 f versenykpes s ebbl 22-24 f kiemelked sznvonalon kpes a Barantt kpviselni akr ms harcmvszeti irnyzatok kiemelked kpviselivel szemben is. Kln rm, hogy az utbbi vekben mr sikerlt olyan tehetsges fiatalokat felkszteni, akik a gyalogos s a lovas szakgakban is kiemelked szerepet foglalnak el. Egy lovas harcosnak meg kell tapasztalnia, hogy egy gyalogos milyen kpessgeket fejleszthet ki, hogy eredmnyesen s krltekinten tudjon ellene harcolni s ez fordtottan is igaz.

Az 1929-41, 1967-78, 1992-2004 kztti jraalkotsi folyamat egyik legnagyobb prbattele az edzkpzs megvalstsa. 2002-ben a Baranta bekerlt a Nemzeti Alaptantervbe (katolikus kzpiskolk), 2004-tl a Zrnyi Mikls Nemzetvdelmi Egyetemen vlaszthat tantrgy. 2005-ben megindul a ktves edzkpzs. A kpzs kt kzponti egyeslete a Szentendrn mkd Lovasjsz Hagyomnyrz Sport Egyeslet s a Honvd ZHSE Baranta Szakosztlya Budapesten /Zrnyi Mikls Nemzetvdelmi Egyetem/. Jelenleg versenyeinkre Szlovkibl (Felvidk), Ukrajnbl (Krptalja), Romnibl (Erdly s Moldva) s Monglibl rkeznek rsztvevk.

 

A barantz ms emberr vlik

A Baranta szertegaz ismereteinl s si gykereinl fogva alkalmas arra, hogy jralapozza a magyar kultra sztzillt kzssgi krnyezett s szellemi mozgatrugjt. A mozgsos kultrban s szellemi erejben rnk hagyomnyozott rksgnl fogva a legrgibb harcmvszetek kz tartozik. Miutn mvelinek /magyaroknak/ a kreativitsa s a testi mozgsokra val genetikai alkalmassga adott, gy csak rajtuk mlik, hogy milyen sznvonalra emelik. sszetettsge miatt alkalmas arra, hogy a vilgot, az embert s a harcot tudatosan szemll szemlyisget ptsen ki. Gondolatisga az ember s a termszet legrgibb egyttl s egyttmkd kzssge fel mutat, megelz minden ms „mvileg” krelt filozfit s dogmt. A rgi magyar gondolkods folytn jra tudjuk tanulni, hogy a lehet legegyszerbb megltni a jt s a rosszat. A harcmvszet letformt kvetel. A baranta megtant letmdszeren magyarul lni. „Beszl emberknt”, „emberknt” lni, mint ahogy a magyar sz jelentse is mutatja. Egy Barantval foglakoz embernek hinnie kell abban, hogy a „rgiek” ltjk az munkjt, a belefektetett energit s „megelgedssel” tlti el ket, hogy „ltjk” nmaguk tovbblst. A barantznak is fel kell nnie a Baranthoz. Ez nem hiba, csupn llapot. Senki sem vlik tkletess, de szndk lehet tkletes Trtnelmi. Az let tl rtkes ahhoz, hogy a ”semmivel” tltsk el. Hogy kell lni? Ahogy a dal is mondja:

„Hogy, ha „megrkezel” csodljon sd, s fogadjon el….”

 

Mert egyszer mindenki meg fog rkezni…

 

 

 
.

 

  

                          

       

      

           

         

 szesen: 657.cikk.    

   

 
.

                       

 

    

 ArdviSura Anahita          

             

                     

 

       

 

Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU