TENGRI
Men
 
BEJELENTKEZS
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
SZMLL
Induls: 2005-05-10
 
HIRLEVL
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
.

          Libikka

 

  

 
EGYB IRSOK
EGYB IRSOK : 3.Magyar nyelv

3.Magyar nyelv

  2005.08.17. 11:45

Magyar nyelv

AZ SEGY TITKA S HATALMA

avagy A MAGYAR NYELV TANA


TANULSG A FELISMERSRL A NYELV VIZSGLATA KZBEN

Minden felismers folyamat eredmnye, amelyet gondolati mdszerek s rendszerek rvn segtnk a vilgra. A felismers igazi visszaigazolsa- maga a trvny, mely vltozataiban is a maradandsgot jelkpezi. Az igazi felismersek lnyege teht megmarad; ezeket eredeti mdszerek s rendszerek kpesek megvilgtani, azaz: a fnyre hozni a sttbl, ahol sajtos rendszerek mkdnek az idk kezdettl az idk vgezetig. A titok nem ms, mint annak felismerse, hogy az eredend mdon, eredetien val kzeltsek mr maguk is egyenl rtkek a megtallhat rendszerek s sszefggsek felismersvel. Vagyis a titok nem elrhetetlen az ember. szmra, csak rejtvny, amely megfejthet, m mindig csak jabb rejtvny vilglik el, mlt vgtelen lncolat rsze. Teht nem tudsunk mennyisgt kell gyaraptanunk, hanem a minsgt. Ez a minsg sem ms, mint azonos, teht vltozatlan mennyisgek rendszereinek vltozata. Igaz ez eszmre - szellemre, llekre -, valamint anyagra egyarnt. Magyarn: az t s az eszkz sszhangja egybeesik a cllal. Noha ezt nem mindig vesszk szre. A megismerssel az ismeretlen szma nem cskken, mert a vltozatok szma akkor is vgtelen lehet, ha a benne rsztvev "valsg" vgesnek mutatja magt. Hiszen mi mindig a vltoz valsgot szleljk az adott helyen s pillanatban. Ahogy msutt emlegettk: fnyszrnk sugarnak hosszabbodsa rkk csak arra figyelmeztet: milyen roppant kiterjeds a sttsg! Ez is a felismers trvnyhez tartozik.


NYELVNK NYELVE - NYELVELS
Eligazt s krdez bevezet

A lnyeget tekintve minden nyelv benne van minden nyelvben! Ah! . . . h ~ . . . Jaj ! Juj ! . . . Sorolhatnnk mg szz rzelmi-indulati szt, amely egyetemes, nem szlva a nevets, hahotzs, hangutnzs rokonrzelm szavairl. Deht az egyetemes hangtrvnyek miatt is igaz ez, valamint az ok-okozati sszefggsek - logikai - volta sem engedhet mst. Azonban mintha a magyar nyelv az si fogalmi - fog: szjban, azzal fog-unk, szortunk, majd keznkkel, stb. - sszefggseket, mintha feltnen jobban s erteljesebben, ltvnyosabban rizte volna meg, a hangzk - fknt mssalhangzk kemny-lgy rtelmezhet stb., kapcsolataival - ezeket az sszefggseket, mint a legtbb nyelv?!
Legalbb annyi a krds e munkban, mint a vlasz - a fele-let? -, ezrt taln fel-es-leg-es nincs - nem lehet - benne, mert a j krds egyrszt tartalmazza a vl-aszt (vl-o-gat-hat-unk!), vagy annak lnyegt. Annl is inkbb hiteles e kijelents, mert maga a nyelv a fel-e-let s azon bell a vlasz a vl-asz-tk. S ezttal minl tbb a vl-asz, annl inkbb - n-ki-bb? -leg-n-ked-het-nk (mi-nk, m-nk, azaz: mi), hogy igazunkat igenlen igazolja az ige...Ig-retnk sem szab hatrt, noha ez az rtelme, br ltsz-lag ppen hatrtalan. Mgis az a valsg erteljes hatsa, ltezse, hogy a nyelv maga a vlaszok vlasza, minden krdsre a fele-let; a dolog msik fele, s gy lehet eg-sz - egy! - vagyis teljes a krdezskds oka-joga. Ezrt nem ok-os-kod-s mindez, hanem a magyar nyelv tana - si ismeretek trhza, tuds-rtegek rendszere stb. - s gy a krds is nmagbl pl; ez a tantsnak alapja, kezdete. S gy azt is megllapthatjuk, hogy a magyar nyelv tana - amit e munkban megprblunk nyelvnk si trvnyeinek tmutatsai szerint kzelteni, elemezni - maga a tants teljessge. Azonban, miknt emlegettk, akkor FELEL s lesz TELJES - kt flbl ll -, ha a krds is hasonlan tkletes! (A vilgban gy igaz: "A tkletlen a tkletest tkletesen elfedi." Szernytelen idzet egyik versembl KD.) Az igazi vlasz - ha ilyen lehetsges - teht nem vlaszts, hanem az EGY vilg, EG-sz vilg msik fele. Mert amg a vlasz: vlaszts, vllals stb., vagyis elvi rsze is ltezik, addig a FELE-let szmtani egyetlensg. gy a vlasz lehet logikus, de nem igaz, (egsz, egy-az, egy-ez-). Viszont azt is mondhatjuk, a vgleges bizonyossg csakis a nyelv egsze, rendszere, gykere, linos l s logikus elgazsa, ok-okozati sszefggse, amelyben ppen gy nincsenek ok-talansgok s vl-etle-nek, mint a vilgban ltalban. Leg-fl jebb nem tudjuk az okokat, sszefggseket, trgyi-szellemi-rzelmi viszonyokat. Mert az is llthat, hogy vglis minden sz rtelme mgtt ott tmeglik - ll, hat. mozog, sejlik - minden sz jelentstartalma, . trzsfejldsi trtnete az egyetemessg trvnytl vezrelve; vagyis a teljes mai nyelv. Nincs sz, amely csakis egyetlen jelentst hordoz. De mg hang sincs, mert annak rnyalata, magassga, tartsa is lehet eltr. Hiszen a "jaj" szt hasznlhatjuk fjdalomra: "Jaj, de fj!" De hasznlhatjuk rmre is: "Jaj, de szp?" s gy tovbb. A nyelv - klnsen a magyar - gynyr rend-szer, ugyanakkor l szer-vez-et! Azonban az elgondolkodtat, hogy nyelvnkben milyen vlaszai, st, feleletei vannak a kvetkez si sszefggst hordoz! - szavaknak: n - van; egy - igen. (Mindez a ksbb emltend SEGY trvnye.) Lehet vizsglni, mirt van, hogy e ngy sz elemi magja (lehet?) egyet jelent?! De hiszen, aki n, az van, az egy, az igen. Ha mr kett akkor kt-elked-het, nem egy, nem n, nem egy-n, hanem kt-n, s gy az egy-n igenessge kettre vltozik, a van-bl vannak lesz. A MS-ik - egy-ms ms-a, tn az egy-ik szavunkban a "k" mris jelzi, hogy nmagban "egyik" nem lehetsges, csak ha van msik is! Ez a visszahat logika gyakran elbjik, elrejtzik, de me rajtakaphat. A ketttl kezdd tbbesszmrl van sz?

Mi sok mindent elfelejthetnk, m a nyelv rzi az si logikt ppen gy, miknt az si egyezsget. (Az utbbiba persze belejtszik az egyetemes trvny!) Arra gondolunk, hogy pldul az "" magnhangz sp-hang, a sik-ts, sikoly les hangja s okkal az. Akibe fjdalom "nyilall" - mert mondjuk nylhegy frdott testbe, - az sikt. Hiszen nincs ideje gondolkodni a hangadsan, teht a legkisebb rsen, a leggyorsabban ad ki hangot. gy kerlhet a "" jelentstartalmba az ijedtsg, sikoly, ici-pici-kicsi-piriny, stb. jelentstartalom. Ez nem jelenti azt sosem, hogy egy-egy hangz teljes mrtkben "elktelezn" magt egyetlen jelentstartalom mellett. Nem is lehetsges ez, mert a tbbi hangzhoz val viszonyrl sem szabad megfeledkezni. m az aligha vl-et-len, - mert nincs rla vl-emnynk? - hogy a magas s les "" benne van a ks, vs szavakban. St, a kis s a sk, a ksz- s a szk, a csek-ly, kecs-es stb. - mindezekrl mr rtunk a Jtk s trvny 1984, illetve az Snyelv-nyelvS? 1993 cm knyvnkben, valamint tbb tanulmnyban, cikkben. Most amikor az SEGY TITKA S HATALMA cmmel, AVAGY A MAGYAR NYELV TANA msodcmmel azzal prblkozunk, hogy bemutassuk azt a magyar - ksrleti - nyelv-tant, amit a magyar nyelv si trvnyeire, rendszerre alapozunk, sok segtsgre van szksgnk, elssorban a magyar nyelvet s irodalmat tant szvetsges tantkra, tanrokra, vnkre gondolunk. Nlklk nem juthatunk elbbre. Nekik kell kiprblni a jtk s trvny sszhangjt az let valsgos s hiteles helyzeteiben. Mert egyelre csak abban vagyunk bizonyosak, hogy nem termszetes, ha a magyar anyanyelv gyerekek, akik tkletesen hasznljk a legbonyolultabb nyelvtani llapotokat is a beszd gyakorlatban, az iskolban fljenek a magyar nyelvtantl, mintha valamilyen nehz, idegen nyelvet kellene tanulniok! (Gyanthat, hogy ez azrt van, mert a mai nyelvtant nem a magyar nyelv si trvnyei nyomn, hanem a nmet s a latin nyelv mintjra "alkottk".) Ideje gy tanulni s tantani a magyar nyelvtant, a magyar nyelv tant, ahogy termszetes, ahogy trvnyszeren, jtkosan rdekes s logikus. Ehhez azonban ismerni kell nyelvnk rejtett titkait. Ezek feldertsre s sajtos j nyelvtan alapozsra vllalkoztunk ezzel a munkval. 'Teht annyira vehet mindez ksrletnek, amennyiben nem igaz, nem hasznlhat. S annyira valban a nyelv tannak, amennyiben hasznlhat. Noha ebben az esetben sem vgleges, a finomtst a gyakorlat adja s vgzi.
Szksges mg sszefoglalni e bevezetben nhny fontos tulajdonsgt nyelvnknek. Mr csak azrt is, mert van kzttk tbb olyan, amely a vilg legsibb nyelvtl megklnbzteti a magyar nyelvet. (Jegyezzk meg: egyrszt a nyelvek clszer lnyege egyetemesen azonos, noha a hasznlati, eszkz-mdja nagyovis eltrhet. Msrszt, e knyvben nem vllalkozunk arra, hogy meg-magyar-zzuk ennek okt, az egy ms-ik munka trgya lehet.) Ne is klnbzsgekrl szljunk csupn, hanem jellemzkrl.

S mr itt hvjuk fl a Tisztelt Olvas figyelmt arra, hogy szndkosan vl--aszt-unk el szavakat, nemcsak a megszokott helyesrsi szablyok szerint, hanem azok ellenre is. Ezzel is fl akarjuk hvni a figyelmet arra, hogy azzal a sz-rsszel, sz-taggal mg foglalkozunk, az valami miatt figyelemre mlt a szmunkra, rsznkre...Ime: szm+unk+ra. Mi is tallhat ebben a szer-kez-et-ben? A "szm" szavunk, majd ehhez jn az "unk", mely nem ms, mint a "mink", azaz a "mi" alakja s jelentse, valamint a "-ra". Ez utbbi helyhatroz rag, szava mg: erre, arra, amarra, r, rja, re, stb. Egyes formkban benne van a hangzhasonuls: ez-re helyett erre, az-ra helyett arra, stb.
Sok s sokfle pldt mutathatnnk, de az- ra - azokra - nincs hely, sem id, az olvas rtelmes, majd megtallja okt-cljt az-vak, an-nak, mit mirt rt-nk gy, ahogy rjuk vagy ppen ms-knt...De kvetkezzen nhny igen rdekes s aligha vletlen tulajdonsga nyelvnknek,- olyan ami elklnti a tbbi nyelvtl s egyttal nehezti a klcsns nyelvtanulst. (De az rt-het, hogy az rt-s rt-k-e rd-ek-nk?! Br lehetsges, hogy az er-ed-end- szt, sz-gyk-r az R alak?! Erre is vissza-tr nk.) Vgre kvetkezzen nhny sajtos magyar nyelvi jelensg, sajtossg.

1.) A magyar nyelv ragoz nyelv Ez azt jelenti, hogy ragokat ragasztgatunk, rakosgatunk a szavak vghez s igen: az elejhez is.
a) E ragok, kpzk, jelek valaha nll szavak voltak vagy azok rszei, azokhoz tartoztak. E viszonyok maradvnyai ma is megvannak nyelvnkben. Pldul a -vl-vel szava: vele, stb. Egyben azt is jelenti, hogy vala-ki-vel, vala-m-vel, teht TBBET flttelez, mint a korbban emltett egyik szavunk.
b) Pldul a szor-szer-szr tbbszrz rag igen gyakori a sz elejn is. Szer-vez, szor-ga-lom, szor-oz, szr-ny, de a sz kzepn is elfordulnak: tbb-szr-z, rend-szer-ez, stb.
c) A tbbesszm jele a "k" minden bizonnyal a SOK szavunkbl vondik el. Kemny mssalhangz, erre, folyamatossgra utal, aligha vletlenl fordul el a k, kemny, koppan stb. szavainkban. Er folyamatossg - tbbszrzs s mris ott vagyunk a tbbesszmnl?
d) A kpz kpet lpez, azaz: nagyt. A legjellemzbb a -sg-sg kpz, mely a "sok" szavunkbl alakulhatott, lgyult vgzdssel. Hegy hegy sok: hegysg. Katona - katona sok: katonasg, sk - sk sok: sksg. Az sszegez: sok a sok: sokasg.

2.) Magnhangz sszhang. A lnyege, hogy azonos hangon pendl-zendl meg a hangvilla, mint amilyen hang hallatszik: Magas hang magast vonz, mly hang mlyet. Pldk: Felveszem a szemvegemet s felnzek az gre. Magamban arra gondolhatok, hogy magamban maradok. Stb.

3.) A mondatban az els szt, a szban az els sztagot hangslyozza a magyar. Deht ez a termszetes, hiszen akkor van a legtbb leveg a tdben. Ha mr elkezdjk mondani a szavakat, ha vala-ki beszl szjba jr ki-be szl?! - egyre fogy a leveg. Egybknt gy rtjk, amikor az mondjuk: a magyar termszeti nyelv. Elvont fogalmaink vals alapjai, trgyai nyomon kvethetk mostani nyelvnk hasznlatakor, mintha nyelvnk jra s jra tln a nyelvi trzsfejldst. (Lsd csecsemk beszdkezdse!)
a) Meghatroz s feltn a hangutnz szavak, szgykk jelenlte nyelvnkben. A ss-sus, szisz-szusz, kip-kop, rip-rop, kattog-pattog, rhg-hrg stb., hallatn ezekkel a hangzkkal fejezzk ki a szavak jelentstartalmt. A vilgon mindenki k-h-g hangokat hallat, amikor khg, de nyelve nem ezekkel a hangzkkal fejezi ki a khgst...k+h+g=khg, kehes, stb.

4.) Mondatrtk szavakat kpes kpezni e kpessgeivel nyelvnk Pldul: Meghvattathatntok Mondjuk, arrl beszlnk, hogy lakodalom lesz, rdekes, s erre mondom, hogy meghvattathatntok. Mirl is szlunk ebben az egy szban? Az alapsz a "hv ". De tallhat benne igekt, felszlt s feltteles md, tbbesszm, mveltet alak, vagyis mondatra is elg nyelvi helyzet, tisztsgvisel sztag.

5.) A magyar bc csaknem minden hangzja, nemcsak alaki rtket kpvisel a jelentstartalom szempontjbl, hanem helyi rtket is. Pldul a "k" a szavak vgn gyakran a tbbesszm jele stb. Teht szinte minden hangznk nmaga, msik hangzval vagy hrmasban mg tisztsgvisel is. S miknt a tanulmnyok s bcnk vzlatos ttekintse arra sztkl bennnket, hogy tovbb kell folytatni e rendkvli nyelv elemz s jtkos - logikus, jzan parasztsszel trtn - vizsglatt, aszerint krjk az ers, de tisztes ktelkedst. Mert a kt-ely nemcsak szabadsg, hanem j t is, amelyen tovbb kell haladni. Azt is tudjuk, sokak valdi szentsgtrsnek veszik e munklkodst, de mostanra, mintegy 35 v napi kutakodsa utn, igencsak meggyztt bennnket anyanyelvnk arrl, hogy e tovbbi kutakods ktelessgnk. Ahogy az Snyelv-nyelvS? cm munknkban mr bemutattuk, e nyelv mrtani alakzatot alkotott, amelybl knnyedn elnk llt az a klnleges ptmny, amelynek tervezje megint csak a magyar nyelv volt. gy vljk, ez is pldtlan a nyelvek kztt! m aligha vl-etlen, aligha ok nlkli, azaz ok-ta-lan. Nem varzslat van a dologban, hanem logika s szmtan. Nos, ezrt kln foglalkozunk mr itt e bevezetben a SZM szavunkkal. (Ksbb tfogbban, tbbfle viszonyt vizsglva, erre is visszatrnk.)

A SZM szavunk termszetesen ragozhat!

Valban, ez nem rendkvli. Az a szokatlan, hagy ragozva-kpezve mifle jelentstartalmak llnak elnk? Ime: szm, szmomra - nekem, rszemre -, teht a SZM N VAGYOK. S ha valaki nemcsak el-szm-oltat, hanem le is szm-ol velem, akkor megl, meg-semmi-st, - a semmi, nulla is szm! - s mris nem szm-tok, s rm sem szm-tanak. De akkor sem ha szm-znek, mert szm-ba se vesznek, nem leszek szm-ottev tnyez, ebben meg-EGY eznek, ezt meg jegy-zk s kz jegy-kkel el is ltjk, gy tartanak szm-on s szm-itsuk be is vlik. Ezt jl jegy-ezzk megl Ez ltalban EG/Y/-szen bizonyosan gy van. Csakis mint EGY, EG/Y/ sz szm-tok; aki csak FL-esz {azaz: egygy!), az FL-het hogy erre a sorsra jut: ki-szm-oljk. Szm jegy-gyel is meg jegy-zik, rovsomra rjk!

Teht kell a msik FL is ahhoz, hogy ne legyen bennnk FL-elem. Feleim, ellenfeleim, felebartaim. A felebart sznak is akkor van rtelme, ha ms-ik "fl" is ltezik. Egybknt, aki fl-kar, fl-szem, fl-lb, stb.; az FL-hetett annak idejn a legjobban, hogy nem ri meg a holnapot. (Mg az oroszln is a beteg, lass gazellt ri el s li meg! Ez egyetemes termszeti trvny.) gy megint csak nem vl-et-len! hogy az azonos alak FL szavunknak kt jelentse is van. Az egyik a FL-elem, a msik: valaminek a FEL-e. A fl ember nem ember De az EGSZ ember EGY ember s nem fl. Az EGSZsges, EGY- enes, IGEN-es, IGNY- es, de magabiztos, mert KT elkeds helyett EGYenesen, IGEN-esen szl! Lssuk az EM+BER szavunkat. Az EM rsze a ni jelenltre utal, a FELE-sgre, a BER-FER-FRJ-fi- a msik FL-re s mivel kebl lesz egy ember, ez is egyetemes trvny, nyelvnkben megvan ez a sajtos logika is! Mgpedig rendszert alkot!

Arra nem is gondolunk, hogy ennek a rendszernek mennyit ksznhetnk! A jelenkori magyarsg egyenesen a ltt, fnnmaradst ksznheti ennek a nyelvnek! Akr a knai nagy fal, vott bennnket, noha nemcsak behatolni, de kitrni belle ms nyelvek fel is nehz. Ezrt is megfontoland, hogy a vilgmagyarsga, nyelve s nnn emlknek szentelve flptse azt az pletet, amelyben helyet kapna a minden magyart szmontart intzmny. E SZ-JTK HAZ a magyar rtkek rks mzeuma volna, - lehetne - s minden hadseregnl jobban s ltvnyosabban rizhetn a magyarsgot, sanda erkkel szemben is. Hiszen a maradand alkotsnl semmi sem rizhet meg bennnket jobban! Nem szlva arrl a lehetsgrl, amely e nyelvben rejtezik s ahogy eddig, a szmtanban, fizikban - lsd szmtgp Neumann Jnos tallmnya, majd ennek "nyelve" Kemny Jnos munkja s mind a magyar fizikusokat, matematikusok seregt - elrt eredmnyek figyelmeztetnek: sajtos ernyei vannak e nyelvnek, amit nem szabad -- vtek, nemzet elleni bn! - elhanyagolni. Flre kell tenni minden kicsinyessget, KZ-gy e nyelv! KZ-nk van hozz mind-annyi-nknak! Nyelvnknek egyetemes vdettsget is kvetelhetnk! Miutn ha vzlatosan is, ttekintjk hangzink lehet szerept, a bevezetben pp csak rintettnk nhny fontos elemet. Tudjuk, amit eladunk, szokatlan, m ez nem jelenti azt, hogy ez az t, mely a nyelvnk - s ms nyelvek --- fel is vezet, jrhatatlan. Mi bizonyosak vagyunk abban, hogy e mdszerrel, - amit maga a nyelv knlt fl! - sokkal messzebbre-mlyebbre juthatunk idben s trben a nyelv megismersben. A nyelv is gy "mkdik" mint minden e vilgon - mint maga a VILG! Lm, a magyarban a vilg, vilgossg azonos sztbl pl-alakul. A vilgossg fnyt is jelent, gy aligha vletlen, hogy nagy fny villm szavunknak is kze van e jelentshez, ahogy a pir-kadatnak, vir-radatnak a vilgossghoz. (Tams Menyhrttl tudom, hogy a tvolabbra szakadt szkelysgnl a hajnal - melyrl majd kln kell szlni - a virradat, a pirkadat, szava a villmodik, azaz vilgosodik.) m a vilg s a ltsunk gy ismer fl trgyakat, dolgokat ha nemcsak fny segt, hanem kelt hozz rnyk is. gy gondolom, fizikai trvny Lehet, hogy amit tkletesen krbevilgtanak - ahogy mr rgebben ezt lertam -, azt nem ltjuk! Hogyha eltnik minden rnyk, ppen gy nem ltunk semmit, mintha eltnik minden fny.

Mindezeket azrt vettk elre, hogy a kzremkdst krjk, mindazokt, akik kpesek arra, hogy btran s nyitottan vllaljk, amire a nyelv szp knyszere folytn rjnnek, de egyttal trekedjenek a bizony-talansg-ok tisztzsra. Sosem feledve, amit magunk is annyiszor lertunk: a nyelv logikai REND+SZER, de l SZER+VEZ-et is. Amgyis a teljes .valsg SZM-unkra a krds s a felelet egyttese. Ahogy a prta (pr-talan) szavunk ki-eg-sz-t-i az zvegy szavunk jelentst, illetve fordtott is lehet a sorrend; vagy miknt sszefgg a haj-a-don lny, akinek nem ktttk be fejt, a hajadonf szavunkkal vagy sszefgghet az M+N jelenlte a nisg - eml, mmm - mivoltval, a fejrnp kifejezs (FEJ+NP-NV NEM-NEMZ-NEMZET) a "fejessget" jelent anyajog trsadalommal, annak nyelvi emlkeknt; s nem utols sorban a betvets szavunk azzal, hogy a sumrok agyagba rtak kis rkkkal, kekkel, azaz oda vetettk a betket, mint magot stb., teht magyarn a fldbe; fgghet ssze sok minden, amelyrl ma mg csak sejtelmeink vannak; lehetnek De a nyelv nem nyeli el rkre, amit TUD, ami bele kerlt, eladja, csak kutatni-keresni kell elszntan. A nyelv a mi vdnk, megtartnk s egyttal a tengernk is, amelyen nemcsak a tvolsgokba, hanem az elmlt vezredekbe hajzhatunk. Azoknak a Btor s Tisztelt Olvasknak, akiknek kezbe kerl e knyv, amely msknt bartkozik nyelvnkkel; szndkunk szerint, termszetesen, rbzva magunkat a KZ-lekedsben, hogy KZ-lst pontosabban rtsk, azt tancsoljuk, hogy elszr olvassk el a tanulmnyokat, az SEGY s a logika tmutatit, csak azutn A magyar nyelv tant, mert akkor jobban eligazodnak s velnk egytt gynyrsggel gyzdnek meg nyelvnk szpsges trvnyeinek mutatvnyairl, ismerik fl a lehet sszefggseket. A tvolsg, amit ez a nyelv "megtett" (mirt teszi meg a tvolsgot? a magyar nyelv szerint?), igen nagy, s tn oda-vissza az elmlt tz?-hsz?-ezer vben - esztendben? - legalbb ennyi, de inkbb a tbbszrse kilomterben is! S mg valamit tegynk hozz a bevezethz. Azt a gyannkat, hogy nyelvnkben kt nyelv lappang: kt magyar nyelv. Az egyik a rgebbi, amelyet innt vittek el, a msik, amit visszahoztak; vezredekkel ksbb. Ugyanis szmos s szmtalan olyan szavunk van, amelybl kett is van, nmelyikbl hrom. Magyarn szlva, ezek nlkl is meglennnk. Nem szinonimk (knytelenek. vagyunk ezt a szt hasznlni, hogy mindenki rtse mire gondolunk!}, teht nem rokonrzelm szavak ezek, hanem ugyanazt jelentik! Pldul: v -- esztend. Vagy: kutya, eb, szelindek, azutn: coca, serts (diszn), koca, vagy: liba, ld, -- kacsa, rce, stb. Mi mr szzas nagysgrendben talltunk ilyen s hasonl, egyms mellett hasznlt, azonos jelents szavakat. A magyarzat, a MAGYARZAT taln az, hogy ktfle magyar nyelv is kerl jra egyms mell. S az a magyar nyelv, amelyet a hatalom rtege hasznlt, volt a felsbb, teht gy rtelmezhetk a kvetkez ki-fej-ez-s-ek: "Megmondom n neked magyarn, hogy rtsd!"
"Majd megismered a magyarok Istent!"
"Magyarn mondom, hogy megrtsd!" stb.
Mindezekben rzkelhet, beszd kzben az a sajtos fenyegets, fennsbbsg, ami kt beszl kzti klnbsgre is utal. De elg arra gondolni, hogy a magyar nyelv, ha valamit nem rtnk, azt meg-magyarzza, azaz: meg-MAGYAR-ozza! Teht amikor a sztrban ezt a szt olvassuk: magyar, akkor mellette brmelyik idegen nyelvrl is van sz, annak kellene lennie, hogy nmetez, angoloz, oroszoz, franciz, finnez, trkz stb. Azonban nem ezt talljuk, hanem az rtelmezs sz valamelyik vltozatt s nem pedig a nemzet nevre utal szt! Taln nem szksges magyarzkodnunk, hogy nem a magyaros kiejtsrl beszlnk, hanem alapveten ms jelentsrl! Hiszen amikor azt mondjuk: "Megmondom n magyarn..." Akkor ezutn rendszerint vaskosan valsgos szavak sora; nem ritkn kromkods, szitok kvetkezik. Vagyis, ha megmondom magyarn, akkor szintn kimondom, amit gondolok...s gy tovbb. Taln rzkelhet, hogy a nyelvnknek ez a sajtossga is kutatsra vr, valamint az is, hogy mit jelent az a sajtos kifejezs: Hrom a magyar igazsg. Mi az a hrom? Valdi vagy jelkpes SZM? Taln a magyar nyelv hrmas nyelvtani rendje? Az eredetmondnk rsze? svallsunk emlke? Vagy akkor kromkodunk, amikor kromkodunk? Menj...az a...-ba?! Felszlts+ valakit+ valamire? Munknkat sokan segtettk azzal is, hogy kzltk lapjukban, kiadtk a knyvet. Szerkesztk, rk leadtk a tanulmnyokat s gy nem elzmnyek nlkli e ktet sem. Ksrlet, amit vek ta tart ksrts utn ksreltnk meg - akr tanknyvptlknt, kiegsztknt is - sszefoglalni. Nem lehet teljes a munka, mert mr most tbbet tudunk valamivel nyelvnk titkaibl, mint nhny rval ezeltt. Napok, hetek mlva s amire e knyv megjelenik, mg tbbet tudunk. Dekt ez a dolog lnyege is, ezrt le is kellett rni az eddigieket, m lezrni ezt a tmt nem lehet.
Szksges s ktelez azonban foglalkozni vele. Elemezni, alkalmazni jtkra s alkotsra, hasznlni n- s nemzetptsre. Mert a nyelvszetben is hat s uralkodik a sajtos bnt, trianoni szellemisg. Legelszr is e bels rombolst kell megszntetni kzs ervel. Ne fljnk, ers szvetsgesnk s felkszlt segtnk lesz a magyar nyelv!

 

Oldal tetejre
 


 

 
.

 

  

                          

       

      

           

         

 szesen: 657.cikk.    

   

 
.

                       

 

    

 ArdviSura Anahita          

             

                     

 

       

 

✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal