5.Kerecsen
2005.08.17. 11:54
A kerecsenslyomrl
Ez a madr hossz vndort utn mrciusban rkezik vissza haznkba, s csak itt hajland klteni. Ezt elg kevesen tudjk. Ha Eurpa nyugati felrl, Nmetorszgbl, Anglibl vagy Hollandibl ornitolgusok, madrmegfigyelk rkeznek Magyarorszgra, sok ms, nlunk legfeljebb alkalmi, ritka vendgknt elfordul faj mellett kerecsenslymot biztosan szeretnnk ltni. Haznk llatfldrajzi szempontbl nagyon rdekes helyen fekszik, szmos keleti elterjeds faj (nem csupn madarak) legnyugatibb elfordulsa a Pannon-medencre esik. Ezek egyike a kerecsenslyom, de emlthetnnk a kk vrcst, a kis kormornt, a hfehr nagy kcsagot vagy a fehrszrny szerkt - melyek megpillantsa igazi “csemegt” jelent a nyugatrl vagy a tengerentlrl rkez madarszok szmra.
A kerecsenslyom keleti elterjeds madr, a kelet-eurpai sksgokon t egszen Mongliig, szaknyugat-Knig s Tibetig fszkel. Erteljes testfelpts, viszonylag szles szrnyakkal s hossz farokkal. Felsteste vilgosabb vagy sttebb barna, elmosdott stt mintzattal, rozsdabarna tollszegsekkel, feje vilgos, torka fehr, barkja jelentktelen. Alsteste fehres alapon barna cseppfoltokkal mintzott, gatyi rozsdssrgk, bell mintzat nlkli, kvl sttbarna hosszanti foltokkal dsztettek. Evezi feketsbarnk, farka alulnzetbl - a repl madrnl -, ezstszrke, ttetsz rozsdssrga harntmintzattal, a tollak kls zszlajn kisebb, a belskn nagyobb, kerekded vagy vese alak rozsdssrga foltokkal. Az reg madarak csdje lnk srga, a fiatalok hamvaskk. A tojk valamivel nagyobbak, mint a hmek.
A kerecsenslyom Eurpban legfeljebb 400 prban l, ennek az llomnynak jelents rsze a haznkban fszkel 120-130 pr. Mint klnsen veszlyeztetett madr fokozottan vdett, termszetvdelmi rtke 500 ezer forint. Ez termszetesen nem egy kerecsen ra, nem azt jelenti, hogy flmillirt vsrolni lehet egy ilyen madarat. Az eszmei, termszetvdelmi rtk adott esetben a brsgok rszre jelent tmpontot, amikor egy illeglisan ltt pldny vagy fszekfosztogatk gyben kell tlkeznik. A kerecsenslyom egybknt szerepel a vadon l nvny- s llatfajok, valamint lhelyeik vdelmrl szl Berni Egyezmny II. fggelkben is, amely a fokozottan vdett llatfajok jegyzkt tartalmazza.
Madarunk Kelet-Eurpban l alfajai elssorban a sztepp-terleteken, kisebb rszben a flsivatagos hegyi lejtkn fszkel, nyugatabbra mr az erds sztyeppen, illetve az annak strukturlisan megfelel, kiterjedt legelkkel, rtekkel tarkzott erdkben, vagy a folykat ksr galriaerdkben kltenek. Haznkban a kerecsenslyom elssorban az orszg keleti tjain fszkel, de megtalljuk a Dunntlon is. Az Alfldn a folyrterek erdeiben, kisebb erdfoltokban, az utbbi idben mind gyakrabban legelkn, mezkn tvezet fasorokban telepszik meg. Nha gmtelepek kzelben is klt. A kzphegysgekben fknt az regebb, ritks llomny bkksket kedveli, de ha erre alkalma nylik, sziklaprknyokon neveli fikit. Teljes elterjedsi terletn szorosan ktdik a f tpllkt jelent rgkhez, a prok szinte rplnek egy-egy kolnira s rendszeresen odajrnak zskmnyolni. Ez volt az egyik f oka annak, hogy haznkban a klnbz okokbl egybknt is ersen megfogyott rgt 1982-ben vdett nyilvntottk.
A kerecsen egyves korban ivarrett, de ltalban csak ksbb kezd klteni. A prok vente egyszer nevelnek fikkat. Fszket, a tbbi slyomfajthoz hasonlan, nem pt, hanem ms madarak: dolmnyos varjak, egerszlyvek, hjk, parlagi- s rtisasok, a gmtelepeken szrke gmek fszkeit foglalja el. A sziklaprknyokon rendszerint hollfszekben klt. A kivlasztott fszket a hm mutatja a tojnak, amely aztn forgoldva, a mellvel egyikszik benne egy megfelel mlyedst kialaktani a tojsok szmra. Rendszerint mr az els tojs leraksa eltt sokat tartzkodik a fszken, nem vadszik, prja ltja el lelemmel. Kzp-Eurpban a kerecsenek rendszerint fn plt fszkeket vlasztanak, de mindentt kltenek, sziklaprknyokon is. Szlovkia dli feln egy prvenknt felvltva fn, illetve sziklaprknyokon plt fszekben nevelte fikit.
A prok korn kezdenek klteni, mrcius vgn vagy prilis elejn mr tojsok vannak a fszkekben. Terletket azonban mr sokkal korbban vdik s onnan az odatved varjakat vagy ragadoz madarakat nyomban elzik. Hangos vijjogssal fejezik ki nemtetszsket. A fszekalj ltalban 3-4 (2-6) kerekded tojsbl ll. Sznezetk meglehetsen vltoz: barnssrga, fehres vagy vilgos rozsdavrs alapon az agyagbarntl a stt vrhenyesbarnig terjed foltozssal vagy felhzettel dsztettek. Ha a mintzat nagyon finom, elmosd, a tojsok csaknem egysznnek tnnek. A toj kotlik, a hm csak nha vltja; tpllkot hord a fszekhez, eteti prjt, amikor pedig ppen vadszik, egy kzeli fn ldgl, tollszkodik s kzben rkdik, figyeli a krnyket. A toj napkzben rnknt egy-kt alkalommal megforgatja maga alatt a tojsokat. A fehrpelyhes fikk krlbell egyhnapi kotls utn kelnek ki, de mr 2-3 nappal korbban, a tojshjon keresztl, hangkapcsolatba kerlnek anyjukkal. Ez azrt fontos, mert megakadlyozhatja, hogy az elszr klt toj esetleg zskmnynak nzze s megegye sajt fikit.
A frissen kelt kerecsenfikk slya 30-35 gramm. Az els kt hten anyjuk a fszken marad, eteti, ha kell melengeti vagy ppen a tz napsugaraktl vdi, rnykolja ket. A tpllkot tovbbra is a hm hordja. A tizedik naptl kezdden a toj egyre tbbet tartzkodik a fszken kvl, egy kzeli gon ldgl, ksbb mr csak etetskor keresi fel a fikkat, majd azok 15-18 napos kortl kezdve maga is vadszni jr. Ettl kezdve a hm is etet, a szlk 2-3 rnknt hoznak zskmnyt a fszekhez.
A fiatalok 40-45 napos korukban mr kimerszkednek a kzeli gakra, ide-oda tipegnek a sziklaprknyon, ha kell rnykos sarokba hzdnak. Kirepls utn eleinte a fszek kzelben maradnak, de azzal minden kapcsolatuk megsznik, az jszakkat fagakon, sziklaprknyokon tltik. Fokozatosan egyre nagyobb tvolsgra replnek a zskmnyt hoz reg madarak el, vgl eljutnak azokra az lland vadszterletekre is, ahonnt azok a tpllkot hordjk. Itt hosszabb ideig tartzkodnak s a szlk segtsgvel fokozatosan sajttjk el a zskmnyszerzs tudomnyt. Ezutn a fiatalok szerte kborolnak s olyan terleteken is megjelennek, ahol mskor nem lthatk. Az reg madarak tbbsge egsz vben a klthely krnykn marad, a fiatalok tlire szak-Afrikba vonulnak. Magyar gyrspldnyokat Grgorszgbl, Mlta-szigetrl s Lbibl jelentettek vissza.
A kerecsen sidk ta kedvelt vadszmadr, valsznleg mr honfoglal seink is solymsztak vele. Ksbb a kirlyi udvarokban, nemesi krikban megszokott ltvny volt a felsapkzott vadszmadarakkal a mezk fel indul lovasok serege. Valsznleg akkoriban is sok slymot, elssorban vndor- s kerecsenslymot fogtak be, illetve szedtek ki a fszkekbl, de a solymszat lett az jabb kori kerecsenvdelem rkfenje. A slymok irnt nagy igny jelentkezett Nyugat-Eurpban s az arab vilgban. Miutn a kerecsen hozzjuk legkzelebb Magyarorszgon klt, innt igyekeztek - termszetesen illeglis mdon - beszerezni a szksges mennyisget. Az 1950-es vek ta a hazai llomny fokozatosan cskkent, voltak olyan ismert fszkek, ahonnt veken t rendszeresen kiszedtk s klfldre csempsztk a fikkat. Az 1970-es vek derekn mr csupn 30 pr fszkelt az orszgban! Szerencsre az 1974-ben megalakult Magyar Madrtani Egyeslet felkarolta a problmt, megalakult a Ragadozmadr-vdelmi Szakosztly s az Egyeslet tagjai dr. Jnossy Dnes irnytsval trsadalmi munkban, de szervezetten vllaltak rszt a klnsen veszlyeztetett fszkek rzsben, az els tojs lerakstl az utols fika kireplsig.
A slyom zskmnyllatai kztt az els helyet a klnbz rgefajok foglaljk el, haznkban ezenkvl sok hrcsgt is fog. A madarak kzl messze az els helyet a hzigalambok foglaljk el, teljes elterjedsi terletn egyebek mellett szarka, vetsi varj, rck, nagy pling s klnbz aprmadarak szerepelnek a zskmny listin. Adott esetben rovarokat is fog, cserebogr rajzs idejn pldul egszen ks alkonyatig kapkodja a repl bogarakat.
Ellenttben a rokon vndorslyommal, amely szinte kizrlag a levegben vgja le kiszemelt ldozatt, a kerecsen rendszeresen zskmnyol a talajrl. Alacsonyan repl a legel felett s gy kapja el mg a lyuk szja eltt a ksn menekl rgt. Mskor vakondtrson vagy ms fldkupacon lve figyeli a krnyket s indul az alkalmasnak vlt pillanatban a mit sem sejt zskmnya fel. Rendkvl gyesen vadszik a levegben is, viszonylag hossz farka nagy fordulkonysgot tesz lehetv szmra. Ha teheti, ilyenkor is a meglepets erejt hasznlja ki, ha ldznie kell a galambot, pillanatok alatt 120-150 kilomteres sebessgre gyorsulva ri utol.
Klnsen a nyr msodik feltl vadszik elszeretettel a mindentt nagyszmban lthat sereglyekre. Kzismert, hogy ezek a madarak ragadoz kzeledtekor szorosan sszeverdnek, szinte egysges gmbt alkotnak a levegben. Egyes klfldi szerzk ezt azzal magyarzzk, hogy a ragadoz gy nem mer kzjk vgni, mert sajt testi psgt flti az tkzstl. Amint a kerecsen felbukkan, a sereglyek nyomban gmbalakba tmrlnek, de a ragadoz nyilvn soha nem hallott az emltett, kiss rasztalszag magyarzatrl, mert habozs nlkl fljk kerlt s kzjk vgott. Az els tmads nem jrt sikerrel, a “sereglygoly” kettvlt s a kerecsen res karmokkal suhant t kzttk. De nyomban ismtelt, jra a magasba lendlt s msodszor is megclozta a manverez madarakat. A csapat ezttal is kettvlt, de egyikk elksett s a kerecsen, karmaiban tartva ldozatt, alacsonyan replve eltnt a tvolban.
Tudtad-e, hogy ... ... tli napfordul alkalmval ezeket a madarakat rptettk, mintegy a Nap atyt tovbb segtve gi tjn, mivel ekkor van erejn kvl. ...a kerecsenslyom (Falco Lanarius) elesgl kiszemelt ldozatt egyetlen jl irnyzott csapssal semmisti meg. Nem okoz felesleges fjdalmat, s nem knoz aljas mdon. Ez azrt fontos, mert az sszes tbbi ragadoz madr, mg l ldozatt kezdi el falni. … Nagy Lajos solymsziskolt alaptott Veszprmben. ...a trk hdoltsg alatt egyes terleteken ezzel a madrral vlthattk meg a kirtt adt. Egy kerecsen 10-20 l rnak felelt meg. ...aki a kerecsenslyommal vadszik, az egyben tenyszti is a madarat, mert a solymszok nem fszekrablk. Teht vadszni csak tenysztett slyommal illik. A kzzel nevelt slyomfika a legkezesebb, ezzel a legknnyebb vadszni. ...amg a madr szabadon lt, addig hvtk kerecsennek, amikor elkezdtk idomtani onnantl mr turulnak. Ugyangy, ahogy a sast idomtva mr besnek neveztk, a hjjt pedig ktnak.
|