A Nap. i.e. 10.998-tl 8838-ig vndorolt a termszetnek leginkbb megfelel Oroszln jegyben. Ez a Napistenek, a teremt istenek ideje, mely az "aranykor" si tisztasgt, egyenslyt s blcsessgt hirdette. ppen ezrt a vilg szmos vallsa Atlantiszt kvetve a Napkultuszt helyezte a kzppontba.
A Nap kpviseli a Logoszt, a tudatossg kozmikus sprincpiumt, a teremti, atyai attitdt, az let forrst. Az kori Egyiptomban a napisten, Ra egy tojsbl szletett. Nut gistenn vitte a htn a mennyekbe, s gy az egsz vilg ura s teremtje lett.
Ksbb a szlets s jjszlets istenvel, Osiris-szel azonostottk, mert minden reggel maga is jjszletik.
Ms forrsokban kezdetben volt az svz, Nun, s ebbl kelt fel diadalmasan a Nap s indult el gi plyjn. Eszerint az verzi szerint a vilg minden reggel jra teremtdik, mikor felkel a Nap. Ra-t Horus-szal is azonostottk, Ra-Harakhte alakban, a napkorongot tart slyom kpben, fejn az Uraeus-kgyval dsztett napkoronggal. Harakhte jelentse: a horizont Horus-a.
A szrnyas napkorong regje igen npszer volt Egyiptomban: Ra-Harakhte Nbiba utazott a Nluson, hogy megkzdjn az ellensgeivel, tbbek kztt a sttsg, az jszaka, a viharok, a napfogyatkozsok szrnyetegeivel. Minthogy egyedl nem brt velk, Hor-Behedti a segtsgre sietett, s egyms utn felvette a napszimblumok alakjt. Elszr a szrnyas napkorong kpt lttte fel, felszllt az gbe s megsemmistette a lzadkat. Ekkor Ra-Harakhte visszaindult a brkval, de Hor-Behedti ltta, hogy az isten ellensgei krokodilok s vzilovak (sttsgdmonok) alakjban elleptk a Nlus vizt, ezrt "sokszn slyom s nagy szrnyas Nap" alakjban flfegyverezte embereit, s sokakat elpuszttottak az ellensg seregeibl.
Ezutn a gonoszok vezrt, Seth-et verte meg Hor, majd hol slyom, hol oroszln, de fknt a szrnyas nap kpben folytatta a hbort a Fnybirodalom minden fenyegetett pontjn a gyzelemig.
Edfuba visszatrve ezrt Ra megparancsolta Thotnak, hogy a szrnyas napkorong kpt, mely olyan derekasan helytllt s megvdte t, helyezze el mindentt, ahol az istenek s istennk laknak.
Ezrt ll a kp a templomkapuk felett, hogy hasonl vdelmet nyjtson minden rossz ellen. Ez a folyton megjul harc mutatkozik meg minden jszaka Ra alvilgi tjban.
Az egyiptomiak hite szerint a Nap jszakai harcai miatt vrs az g minden reggel. Ra klnbz azonossgai hrmassgot alkotnak.
Horus, a slyomisten a fiatalsg, a felkel Nap jelkpe. Ra a zeniten ll, kiteljesedett, tndkl Nap, Atum pedig a fradt regember, a lenyugv Nap szimbluma.
Az akkd mitolgiban Samas a napisten, aki fokozatosan vlt az igazsg istenv. Egyben volt a fistene is a pantheonnak. Isteni tulajdonsgai, a Kittu (jog) s a Msaru (Igazsg) nll istensgknt is szerepeltek.
Samas a babiloni kozmogniban Mardukknt bukkant fel. Eredeti sumer neve: Amar-Utuk, azaz Utu, a Napisten Borja. az emberek s istenek tetteiek mrlegelje (Osirishoz hasonlan), s az arra mltk segtje. Ksbb annyira eldeformldott ez az eredetileg bks egymsnak megfeleltets, hogy a tbbi istent Marduk megnyilvnulsi forminak nyilvntottk, gy Samast a Napkelte Marduk-nak tartottk.
Igen ersen nyilvnult meg a Napkultusz a prekolumbin magaskultrk esetben is. A napisten papjai a trsadalom legfelsbb rteghez tartoztak. Az inkknl pldul a papok mellet a napszzek is a napistent szolgltk. E hivatsra nyolcves kislnyokat vlasztottak, akik azutn zrt falak kztt nevelkedtek. Tbbsgk azutn a Nap, azaz az Inka menyasszonya lett. Nagy nnepeken a szertartsok bonyoltsban segdkeztek, aki hozzjuk rt, az halllal lakolt.
A muiszkknl dulis vilgkp uralkodott: pantheonjuk kt f alakja Sua, a Nap s Chia, a Hold.
A maja valls kzponti helyn szintn a Nap llt, a zene, a kltszet s a vadszat patrnusa.
Az ket kvet aztkok vres emberldozatokkal tiszteltk meg isteneiket. Szintn tbb istent tiszteltek Napknt, akr az egyiptomiak. Tezcatlipoca (Fstlg Tkr) a lenyugv nap, a nagy talakt, az letet ad s elvev, akinek minden tavasszal egy ifjt ldoztak.
Huitzilopochtli (Dli Kolibri) a dli nap, az ifj harcos, aki minden nap jjszletik s legyzi a csillagokat. Az elesett harcosok lelkei viszik fel a zenitre, s a gyermekszlsbe belehalt asszonyok lelkei viszik tovbb nyugatra, ahol meghal, hogy reggel jjledjen. Csak embervrrel tpllkozik.
A klasszikus politeista vallsokban a Nap ltalban a fisten kpben jelenik meg, de gyakran ll mellette egy elklnlt Napisten is, mint pldul a grgknl Hliosz vagy Apoll. Hliosz kocsija hozza fel minden reggel testvre, a "rzsaujj" osz (Hajnal) jelzsre szekern a napot a tengerbl. Vgighalad vele az gbolton, majd eltnik nyugaton, az aranyalmkat rz Heszperidk kertje fel. Szrnyas lovai tzesek, rakonctlanok, ha gyakorlatlan kz fogja a gyeplt, knnyen elragadjk a kocsit, s akkor tzbe borulhat az egsz vilg. Apoll a rmaiaknl Sol nven lt tovbb.
A germnok napistene Baldr volt, kinek mondabeli halla mintegy eljtka a vgpusztulsnak. Indiban a Nap istene Szrja, a fny s a meleg forrsa. Szrja ht vrs l ltal vont szekren halad t az gen, felesge Usasz, a Hajnal, fiai az Asvinok (Lovasok), akiket az esthajnalcsillaggal s a hajnalcsillaggal szoktak kapcsolatba hozni. A napot Agni, a tzisten egyik megjelensi formjaknt is tiszteltk.
A Tvol-Kelet mtoszai kztt rdekes helyet foglal el Japn Napistennek trtnete. Amateraszu mikami ugyanis n, a Nap istennje, aki a holdistennel vltva uralkodik az gen. Az istenn kezdetben sokat viszlykodott Szusza-No-o-val, az Alvilg istenvel. A tbbi isten segtsgvel vgl megbkltek, s fogadalmat tettek egymsnak. Az istenn gyermekeket hozott ltre Szusza-No-o kardjnak darabjaibl, az alvilgi viharisten pedig ugyancsak ivadkokat alkotott a napistenn haj- s kardszbl. Ksbb azonban a viharisten gonosz trft ztt a Nappal, mire az srtdtten egy barlangba zrkzott, s az egsz Fld sttsgbe borult. A tbbi isten rengeteg fondorlattal s fradsggal tudta csak jra elcsalogatni, a viharistennek pedig bntetsl szigor megtisztulsi szertartson kellett tesnie, s utna a fldre szmztk. A knai mondkban is tbb Napisten szerepel. Az egyik Hszi-ho, a Napistenn, tz Napnak az anyja, a rgi knai ht ugyanis tznapos volt. Hszi-ho hat srkny vontatta hintn indul el minden reggel Jangkubl, a nyugati Jence hegynl a nap lemegy egy szakadkba, Hszi-ho pedig visszamegy a hintn, hogy msnap jra kezdje tevkenysgt. Kzp-Kna lakinak szemben a Napisten a Keleti r, aki lelvi az gi Farkast. A fldmvels istene, Jen-ti is napisten s egyben a dli uralkod is.
Elfordul a mtoszokban a nap kt kocsisa is, ezekbl a konfucinius hagyomny tuds csillagszokat formlt, kiknek feladata volt a legends sidkben a naptrkszts.
|