1O.Zeneterpia
2005.08.23. 15:07
Az, hogy a zene hatssal van lelknkre, szellemnkre s testnkre is, mra tudomnyos tnny vlt. A tudomnyos ignyessg fontos szemlletbeli vltozsokat hozott a zene terletn is. Mr nem csupn a zene lelki hatsait, hanem a fizikai jelensgeket is vizsglni kezdtk, orvosi, biolgiai problmk megoldsban alkalmazzk a zent, mint terpis eszkzt.
Nem vlaszthatjuk el a zentl a ritmus fogalmt. A termszeti s biolgiai ritmusok kutatsval, sszehangolsval foglalkoz viszonylag j tudomnyg a kronobiolgia. Ennek egy ga a kronomedicina, mely elssorban a biolgiai ritmusok orvosi vonatkozsait kutatja. Fontos rgtn az elejn megemltennk, hogy ezek a biolgiai ritmusok nem mutatnak semminem egyezst a ma olyan divatos bioritmusokkal.
A termszeti ritmusok befolysoljk a Fld teljes lvilgt, st esetenknt az lettelen tnyezket is. Gondoljunk itt az r-aply jelensgre, egyes idjrsi tnyezk vltozsra stb. Az ember ennek a termszetnek szerves rsze, teht ha sikeresen akar alkalmazkodni, akkor sajt mkdst is igaztania kell a termszethez, melyben l. Ezrt alakult ki, hogy a szervezet is ritmusokkal oldja meg a mindennapi bonyolult feladatait.
Prof. Dr. Gnther Hildebrandt (a kronomedicina egyik vezet szaktekintlye) tanulmnyban kifejtette, hogy a szervezet nem vletlen reagl ppen a zenre. Hiszen tbb kutats tmasztja al a tnyt, hogy a zenei ritmusok, trvnyszersgek matematikailag igazolhat viszonyban llnak a test biolgiai ritmusaival. A szervezet, mindennapi mkdse sorn a ritmusok lland vltoztatsra knyszerl. A hirtelen vltozsokat a testnk egy rendkvl gazdasgos s jl szervezett mdon, n. hrmas rendszerben oldja meg.
A hrmas szint alapjt ad anyagcsere ritmusait mindig egy elre beprogramozott, meghatroz ,“dominns” frekvencia uralja. Ezzel les ellenttben llnak az n. informcis (idegrendszer) ritmusok, amelyek mkdsk sorn egy llandan vltoz ritmust kvetnek, bennk nem fedezhet fel az elbbi “dominns” frekvencia. A kettt ktik ssze a szlltrendszer (kerings, lgzs) ritmusai.
Nemcsak a szervezetben tallkozunk ilyen meghatroz fogalommal. A zenben is ismert az n. “Oberton” fogalma (meghatroz, vezet hang). Egy zenekarban a meghatroz alapot biztost (Obertnikus, dominns) tshangszerek s rzfvsok felelnek meg az anyagcsere ritmusainak. Mg a varibilis dallamot, sznt ad (Oberton-szegny) fafvsok jelentik az informcis, idegrendszeri ritmusokat. Mg a kt vglet kzt foglal helyet a hroshangszerek ltal kpviselt lgzs-kerings ritmusa. Ez a hasonlat azt jelenti, hogy a szervezet ritmikus felptse egy nagyzenekarhoz hasonlatos, melynek sorn az alapot a lass, de meghatrozott ritmus szerint mkd anyagcsere adja, de az egyedisget biztost varicikat csak az idegrendszer kpes biztostani.
Ebben a zenekarban az egyes hangszerek szerept a szervek jelentik. Az egyes hangszereknek (azaz a szerveknek) tkletes mkdsre kell trekednie ahhoz, hogy a zenekar hangzsa is tkletes legyen, vagyis testnk normlisan mkdhessen. Mint a valdi zenekarban, itt is szksg van egy karmesterre, aki ismer minden hagszert s kpes egysges egssz kovcsolni munkjukat. Ezt a szerepet testnkben az agy tlti be. gy foglalhatjuk ssze rviden a “test- zenekar, szerv-hangszer” szemlletet, mely a modern kronomedicina s a zeneterpia alapja.
Mindez azt is jelenti, hogy nem elgsges a “test-zenekart” gygytani, anlkl hogy a hibt ne az egyedi “szerv-hangszerek” szintjn orvosoljuk. Kvetkezkben az emberi test ritmusainak vilgba kalauzoljuk el nket.
Az egszsges magzati fejldshez elengedhetetlen a kiegyenslyott, normlis biolgiai ritmus meglte. Minden gyermek jl szervezett biolgiai rval, ritmussal jn a vilgra. Az jszlttek ritmikus folyamataikat az anytl kapjk. Az anyai ritmikus kdok a vrramon keresztl rik el a magzatot, olyan hormon segtsgvel, melyet melatoninnak neveznk. Ez a hormon a szem ideghrtyjban (retina), a tobozmirigyben s egyes blcsatornaszakaszokon termeldik. Ez a hormon indtja be a magzat biolgiai rjt.
Az emlsk (teht az ember) bels rjt egy ingarval hasonlthatjuk ssze. Az raszerkezet teljesen kifejlett llapotban jelen van a magzatban, de csak akkor indul el, ha egy kls tnyez aktivlja azt. Ez a tnyez az anya mr mkd biolgiai ra rendszere, mely optimlis esetben harmniban van a termszeti ritmusokkal.
A fejlds kezdeti szakaszban kialakul biolgiai ritmusok szablyozzk majd szervezetnk mindennapi alkalmazkodst a termszet vltoz krlmnyeihez!
Ezek a ritmusok knnyen befolysolhatk megfelel zenvel, hiszen a biolgiai s zenei ritmusok arnyai, matematikai paramterei sokban hasonltanak egymshoz. Ismerjk meg a szervezetnk legfontosabb ritmusait!
1. Cirkadin ritmusok: Az ilyen folyamatok kzel 24 rs peridussal rendelkeznek, azaz egy nap alatt csak egyszer megy vgbe a teljes ciklus. Nevk a latin circa (krlbell) s dia (nap) sszettelbl szrmazik. Tbbek kzt ide tartozik: • alvs-brenlt ciklus, • emsztsi folyamatok, • testhmrsklet vltozsa, • hormon molekulk vrbeli szintjnek vltozsa
2. Ultradin ritmusok: Az egy napnl rvidebb, n. magas-frekvencij ritmusokat soroljuk ide. Ezeket a folyamatokat a kronomedicina s a rezgsterpia tovbb osztja 3 csoportra :
• rs ritmus: A napi ritmusok kzl a leglassabbak. Ide tartozik az anyagcsere, mely rrsen emsztgeti a kifejezetten egszsgtelen, mbr mltn hres magyar konyha termkeit.
Ezzel fgg ssze pl. a fogykrk rkrvny trvnye is, miszerint brmit ehetnk, csak tegyk ezt este hat ra eltt (a szervezet zsrfelhalmozsi hajlama ugyanis esti rkban ersebb)!
Vesink mkdse is mrhet rs ritmusokban! Orvosi fogalom az n. clearence (klrensz). Ez egy adott molekula vrtl val megtiszttsnak idejt fejezi ki (rkban kifejezve).
• perces ritmus: Ide sorolhatjuk a kt nagy szllt rendszert; a keringst s a lgzst. A pulzus s az egy perc alatt vgzett lgzsszm egyrtelmen utal a ritmusra.
• Msodperces (s kisebb) ritmus: ide tartozik az idegrendszer villmgyors mkdse. Gondoljunk itt elssorban a fjdalom termszetre. Az idegrendszer feladata a krnyezethez val letment alkalmazkods, a bels, n. vegetatv egyensly (homeosztzis) llandsgnak biztostsa s brmely vratlan szituciban a vlaszreakci vgrahajtsa. Knnyen belthat, hogy ezt a sokrt munkt lass folyamatokkal elltni lehetetlen. E hrom ritmus szorosan kapcsoldik egymshoz. A lass anyagcsere ltal megtermelt tpanyagokat a kzepes gyorssasg szllitrendszer jutattja el a gyors s llandan „hes” idegrendszerhez.
3. Infradin ritmusok: Az egy napnl hosszabb peridussal rendelkez folyamatokat sorolhatjuk ebbe a csoportba. Legismertebbek: • Heti ritmus: Orvosi kutatsok s megfigyelsek alapjn mondhatjuk, hogy elssorban a sebgygyuls, sejtmegjuls, vagy a fertzbetegsgek esetn fellp lz folyamata tartozik ebbe a csoportba.
• Havi ritmus: legismertebb havi ritmus a nk menstrucis ciklusa, amely 28 napos (Holdhnap) ciklust mutat s egszen a pubertstl a klimaxig ritmikusan ismtldik. Szintn si megfigyels, hogy a termszeti npeknl a Hold kpes szinkronizlni a trzs asszonyainak peterst. Ez a mai modern trsadalmakban termszetesen mr nem tapasztalhat, a sok mestersges fny illetve ms ideltoldst okoz hatsoknak ksznheten.
• ves ritmus: Leginkbb a klnbz nvekedsi folyamatokat sorolhatjuk ide. Ki ne emlkezne, arra, hogy szlk, nagyszlk nagy buzgalommal mrik nyaranta a gyermek magassgt s hasonltjk ssze a tavalyi eredmnyekkel. Mindez azrt lehetsges, mert az egsz testre kiterjed nvekeds ves szinten mutat vltozst.
A ritmikus testi funkcik vizsglata azt mutatja, hogy a zene alapelemei egyttal az emberi szervezetet is befolysoljk. Sokat hangoztatott krds, hogy egyltaln mi indtotta el a zenei s biolgiai ritmusok kzs vonsainak kutatst.
A ksrletet tengerimalac izollt (az llat testbl kimttt s teljesen elklntett) vkonybelvel vgeztk. szrevettk, hogy a belet felpt sima izom spontn kontrakcikat mutat, azaz nmagtl sszehzdik. Ezek az sszehzdsok egy bizonyos ritmus szerint mentek vgbe. Az id elrehaladtval a ritmushullmban mrhet vltozsokat tapasztaltak.
Az ezek mgtt rejl matematikai trvnyek meglepek voltak! A vizsglatok alapjn az izomszvet ritmusainak matematikai arnyai pontosan megfeleltek a zenei arnyoknak (oktv, kvint, terc, stb.)
A fenti ttr ksrlet ta szmos pldt talltak a biolgia s zenei tudomny matematikjnak egyezsre. A teljessg ignye nlkl emltsnk meg nhnyat:
Nem jellemz, hogy a terhes kismamk vizsglni szoktk a tolfjsok szneteinek matematikai viszonyait. Azonban nkntes rsztvevk szzainak segtsgvel, egy kronomedicina csoport statisztikai eredmnye szerint, minden egyes vizsglt n esetben a fjsok idkzeinek vltozsa tkletesen megegyezik a zenei hangkzk arnyaival. Hasonlkppen viselkedik a heveny hasregi vagy kismedencei grcsk fjdalomhullma is. Gondoljunk itt pl. a hasnylmirigy-gyullads, vakbl, illetve a hgyhlyag-gyullads okozta kellemetlen tnetekre.
Msik rdekes biolgia plda a gyomor s blmozgs ritmikus mkdse. A gyomor-perisztaltika (az tel kever mozgsa) kb. egy perces hullm mozgsnak felel meg. A tpllk kvetkez llomsa a vkonybl, annak is a patkbl szakasza. Ez a szakasz is vgez termszetesen kever-tovbbt mozgsokat. Ez utbbi megkzelten ngy perces idkznknt ismtld hullmmozgs. Ha a patkbl s a gyomor ritmusait szembelltjuk egymssal, megkapjuk a 4:1 zenei alap-arnyt.
Biolgiai ritmusok kzl a kerings-lgzs ritmus kapcsoldik legszorosabban a zenei szmokkal. Hiszen a mr sokszor emltett 4:1 arny megfigyelhet a pulzus s a lgzs viszonyban is. Ugyanis, amg szvnk percenknt 72-75 alkalommal hzdik ssze, addig levegt kb. 16 alkalommal vesznk. Ez megkzelten egyenl a 4:1 arnnyal. Az rott zenei kor kezdete ta a zenei jelzk sszemosdnak a pulzus s lgzs jelzivel. A kznyelvben is ltalban az “elllt a llegzete”, “kalaplt a szve” stb. felkiltsokat hasznljk.
A legismertebb, legelterjedtebb klasszikus tncokat is elszeretettel hasonltjk a lgzs, pulzus ritmusaihoz, mi tbb, mind a zenben, mind pedig az orvosi gyakorlatban hasonl fogalmakat, jelzket hasznlnak.
A lgzsfrekvencia adja a biztos alapot, a zenei “taktust”, melynl ltalban ngyszer gyorsabb a pulzusritmus, melynek frekvencii megfelelnek a zene sszes lehetsges lktetsi mdjainak (tempnak). Ilyenek a moderat (mrskelten gyors), allegro (gyors), andante (mrskelten lass), adagio (lass), staccato (szaggatott). Az akadmikus orvosls, s a knai orvosls is hasznlja ezeket a meghatrozsokat a beteg pulzusnak mrse sorn. A knai medicinban pedig kifejldtt a kzismert pulzusdiagnosztika.
Mindezek teht azt jelentik, hogy szervezetnk anyagcsere ritmusainak matematikja pontosan megegyezik (teht befolysolhat is ) a zenben uralkod matematikai trvnyekkel. Ez a felfedezs a zene-llettan, a kronomedicina legfontosabb ttele: A szervezet s a zene ritmusainak matematikai trvnyei megegyeznek!
Minden eddig emltett ritmikus folyamat clja s egyetlen feladata a szervezet harmnikus rendjnek megteremtse s megrzse. Ez a harmnikus rend azonban igen labilis s test-llek-szellem szinten egyarnt sebezhet. Ezrt az egyensly megtartsa nem egyszer feladat a szervezet szmra.
Szerencsre szervezetnk rendelkezik egy intelligens beptett rendszerrel, amely a nap minden percben, msodpercben megllaptja, milyen mrtk korrekcira van szksg. Ennek a folyamatnak az tjban azonban felmerl egy jelents akadly.
A kibillent egyenslyt nem lehet helyrelltani addig, mg a szervezet teljes hatsfokkal mkdik. Szmtgpes hasonlattal lve, a Windows rendszer hibit is cskkentett mdban lehet csak igazn hatkonyan kijavtani. A szervezet szmra ez a “cskkentett md” az alvs idszaka!
Az itt bemutatott bra 89 felntt egszsges ember pulzus-lgzs frekvencia hnyadosnak vizsglatt mutatja egy nap sorn. Leolvashat, hogy a normlis 4:1 arnytl komolyan eltr adatokat kaptak a nap folyamn, melyek a klnbz kls-bels ingerek harmnia-rombol hatst jelzik. Az jjeli 24 rtl 3 rig terjed idszakban azonban minden grbe a normlis 4:1 arnyhoz kzeltett, fggetlenl a napkzben mrt kilengsek erssgtl. Ezt az idszakot tekinthetjk teht a ritmikus funkcik regenerlsnak, nullzsnak.
Ezt azonban csak a termszetes, nyugodt alvs kpes hatkonyan biztostani. Sajnos a mai felgyorsult letforma nem minden esetben teszi ezt lehetv szmunkra. ezekben az esetekben lehet hasznos a kiegszt terpik alkalmazsa.
Ide sorolhat minden olyan holisztikus kezelsi rendszer, mely elsegti a szervezet regenercijt anatmiai, biokmiai vagy akr rezgs szinten. Ez utbbi szinten, a szervezet ritmusainak mr oly sokat trgyalt zenei rokonsga miatt, kivl eredmnyt rhet el a zeneterpia.
Ez esetben azonban nem a paciens ltal kellemesnek tlt “kedvenc” dallam hallgatsrl van sz, hanem a szervezet ritmikai rendszerbe hatkonyan beavatkoz rezgsmintkrl, mely clzottan az adott funkci helyrelltsra kpes. Ezt termszetesen szakember ltal sszelltott, szemlyre szabott kompozcik tudjk elssorban biztostani.
|