TENGRI
Men
 
BEJELENTKEZS
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
SZMLL
Induls: 2005-05-10
 
HIRLEVL
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
.

          Libikka

 

  

 
EGYB IRSOK
EGYB IRSOK : 14.jjszlets

14.jjszlets

  2005.08.26. 12:32

jjszlets

Az ember ktfle idben l: egy egyirny, soha vissza nem tr, folytonosan megszlet s elml, lineris idben, valamint egy ciklikus, mindig visszatr, nmagt ismtl, rk, pontosabban idtlen idben. A kettt nem lehet rangsorba lltani, egyik sem igazabb a msiknl.Taln kiss profnul fogalmazva azt is mondhatjuk, hogy mg az emberi agy bal fltekje az idt linerisan, trtnsek egymst kvet s vissza nem fordthat sorozataknt, addig a jobb flteke az idt nem vagy egszen msknt szleli, s minden tovbbi jelensg vagy szlelsi sajtsg rszben ebbl a kettssgbl, rszben a lehetsges magyarzatok s rtelmezsek vgtelensgbl addik.

Az id kronologikus, egyirny folysa termszettudomnyos tny: ami tegnap volt, elmlt, ami holnap lesz, nem trtnik meg ma. Ha felnttnk, nem lesznk tbb gyerekek, ha egy falevl lehullt, nem fog visszanni a fra. Ugyanakkor szlelsnk szmra tny az is, hogy a lehullott levelek helyett jak nnek, a felntt gyerekbl nem tnik el korbbi nmaga, az igaz szereimet minden ember elsknt fedezi fl a vilgban, s nincs az letnek olyan jelensge, amely ne kpezn rszt egy hatalmas, nmagt folytonosan ismtl krforgsnak.

szlelsnk kettssge nmagunkra is vonatkozik: az vek mlsval egyrtelmen tapasztaljuk magunkban a folyamatos, elkerlhetetlen s visszafordthatatlan vltozsokat, ugyanakkor tlnk nmagunkban valami-valaki llandt is, aki jelen volt gyermekkorunkban, jelen lesz vek mltn, s aki hallunkat is taln csak kvlllknt fogja vgignzni, hogy utna tjt folytatva tovbbhaladjon. Eddigi ismereteink szerint az ember az egyetlen fldi lny, aki a ltezs mlkonysgra s sajt halandsgra rlt, ebbl kvetkezen pedig azt is gondolhatjuk, hogy ez csak azrt lehetsges, mert az ember rsze egy msik, nagyobb, nem mlkony s nem haland dimenzinak. Az emberi lleknek teht van egy alapvet lmnye a halandsg kls szemllknt val megfigyelsrl: arrl, hogy ami elmlt, alig vltozott formban elbb-utbb jra megjelenik.

Ciklikus ismtldsek

Nincs olyan kultrja s vallsa a vilgnak, amely ezt a jelensget ne az emberi let kzponti misztriumaknt kezeln, ne adna r valamifle magyarzatot, ne keresn a helyt a vilgegyetemrl alkotott nzeteinek sszefggsrendszerben - de olyan sincs, amely erre a krdsre megtallta volna azt a vgs s egyrtelm magyarzatot, amelyben minden kultra, valls s tudomny egyetrt. Ugyanakkor a “mlandsg tllse" s az esemnyek ciklikus ismtldse a trtnelem hajnala ta alapvet motvuma nemcsak lmainknak s vgyainknak, hanem htkznapjainknak is. Szinte minden percnket termszeti, biolgiai s kozmikus ritmusok hatrozzk meg, s minden mikro- s makro-dimenzij ciklusrl tudjuk mr elre, hogy egyszer vget fog rni, de azt is, hogy egy jabb ciklus fogja kvetni. Nem meglep teht, hogy a vilg vallsai s mtoszai telis-tele vannak a megszlet-meghal-feltmad hsk s istensgek kpvel. Az egyik leggyakrabban elfordul motvum szorosan sszefgg a termszet vszakos krforgsval, a termkenysggel, a folyk radsval. Az egyiptomi Ozirisz halla s feltmadsa a Nlus radshoz ktdtt, a grg Demeter akkor bocstott virgzst s termkenysget a vegetcira, amikor lnya tavaszrl tavaszra visszatrhetett Hdsz birodalmbl a fldre, a smi Bal (Balu) halla pedig - amikor rivlis ellenfele, Mutu, jra s jra elpuszttja - hervadssal s aszllyal, feltmadsa azonban vrl vre a termszet felvirgzsval jr. Hasonl ciklust jr be minden asztrl-mitikus, a Nap, a Hold s ms gitestek mozgshoz ktd hs s isten is, s hasonlt a vilg nagy vallsainak kzppontjban ll azon nhny szemly, szent, prfta vagy isteni megtestesls, aki fldi letben is legyzte a hallt: meghalt s feltmadt, vagy jra s jra megtesteslt, vagy halla utn rk lete van, vagy ber tudattal lpett ki testbl.

Ha tllpnk az egyes kultrk jellegzetessgein s a klnbz vilgnzetek vgs igazsgnak firtatsn, azt talljuk, hogy vgtelen a szma az olyan mitolgiai alakoknak, akik rivlisaikkal, klnfle dmonokkal, az alvilg erivel szemben llva letket vesztik, slyos srlst szenvednek, valamely letfontossg szervket elvesztik, eltnnek, elrejtznek, vagy meneklni knyszerlnek - utna nerbl vagy msok segtsgvel meggygyulnak vagy feltmadnak, megjrjk az alvilgot, ert gyjtenek, dmonokat s rivlisokat gyznek le, majd jra megjelennek, s korbbi helyket elfoglalva gyzedelmeskednek. Ugyanez a forgatknyv kerl egszen emberkzelbe, amikor a klnbz npek mesiben mr a legkisebb fi, a mostohalny, a szegny zvegyasszony egyetlen gyermeke vagy Jancsi s Juliska jrja vgig a hs tjt, s gyzedelmeskedik a pusztt erkn, dmonokon, rdgi lnyeken, srknyokon, boszorknyokon - vagyis a hallon s az alvilgi erkn. s taln mginkbb emberkzelbe kerl ez a mintzat, ha belegondolunk, hogy a klnbz kultrk s vilgnzetek beavatsi rituli is - aminek sorn a fi frfiv, a lny asszonny, a frfi harcoss, a gyermek felntt, a vilgi szemly papp vagy gygytv vlik - ugyanezen az lmnymintzaton viszik t az lettjn s fejldsi folyamatban tovbblpni kvn szemlyt.

A hallt megjr s a hallon gyzedelmesked feltmads,illetve jjszlets olyan si kpe az emberi lleknek, hogy C. G. Jung pldul az emberi pszich archetipikus mintzatai, alapvet struktri, rendez elvei, tudattalan hattnyezi kz sorolta. Jung azonban nemcsak gy nmagban tallta az jjszlets kpt az emberi llek archetipikus mlysgeiben, hanem gy is: hall-jjszlets!

A szlets stdiumai

A csehszlovkiai amerikai pszichiter, Stanis-lav Grf nevhez fzdik a szletsi folyamat ngy stdiumra osztsa, amely nemcsak a fizikai megszletst, hanem az ezzel analg, letnk sorn jra s jra ismtld pszichs folyamatot is lerja. Az els fzis (mellzve a szakszavakat) a zavartalan mhen belli llapot, a msodik az a flelmetes bezrtsg,amikor az izmok mr grcssen prselnek, de a kit mg zrva van. A harmadik szakaszban igazi lethall-kzdelem kezddik a szorongat helyzetbl val kijutsrt s a tllsrt, mg a negyedik fzist a kiszabaduls felllegzse, a feszltsg katartikus olddsa, az elz llapot vgleges lezrsa (kldkzsinr elvgsa) s egy j ltforma kezdete jelenti. Ha ebbe belegondolunk, mr nem is tnik olyan meglepnek, hogy az emberisg gondolatvilga olyannyira tele van a hall-jjszlets kpvel, hiszen mr szletsnk is inkbb mutatja a "sikeresen meg-kzd tlls", a “hallt legyz jjszlets" mintzatt, mint az “egyszerre csak itt vagyok" lnyegesen egyszerbb kplett. Ha egszen csak a lnyegre redukljuk a mitolgiai trtnetek s a mesk esemnyeit, tbbsgkben egy hasonl forgatknyvet tallunk: eleinte, minden a megszokott rendben megy - egyszerre csak valami baj trtnik (betegsg, tok, elrabls), vagy “szk lesz a hely" (j lenne szerencst prblni, vitzz vlni, nslni) - kzdelmek, megprbltatsok, lethall-fenyegetettsg kvetkezik -gyzelem, lakodalom, hazatrs, j kirlysg, gygyuls. Vagyis a mesk s mitolgiai trtnetek tbbsge emberemlkezet ta azt tantja minden kultrban, hogy valban s a sz szoros rtelmben "jjszletni", egy magasabb fokozaton megszletni csak gy lehet, ha az ember krzist l t, azon t-kzdi magt, lezrja s maga mgtt hagyja korbbi fejldsi llomst, ezutn pedig nekivg az ismeretlen jnak.

Elengedni a mltat.

Ha jobban tgondoljuk, sajt letnkben is szrevehetjk, hogy az elrelpsek s nagy tanulsok idszakai gyakran rmelnek r ugyanerre a kpletre. Ez trtnik pldul, amikor beiratkozunk egy jabb iskolba: kevsnek rezzk eddigi tudsunkat vagy beosztsunkat, nekifeszlnk az elsajttand ismeretanyag nyomsnak s szortsnak, vgigkzdjk magunkat egy szmonkrsi rendszer lethallcsatjn, s ha sikeresen megbirkztunk a feladatokkal, tovbblpnk egy j, magasabb szint szabadsg s felelssg dimenzijba.

Ugyanez trtnik velnk letnk minden krzishelyzetben, pontosabban az ilyen helyzeteket nevezzk krzisnek. A krzist kivlthatja valami kls esemny (betegsg, baleset, anyagi kr), trtnhet bels nyomsra (szerelem, tudsvgy, tlterheltsg), gyakran mindkt irnybl rkeznek a szorongat hatsok. A krzis lnyege az, hogy ami eddig j volt, immron nem j, vagy nem tarthat fenn, a vltozs elkerlhetetlen, de fjdalommal jr a mlttl val elszakads, riaszt a kzds erfesztse, s flelemmel tlt el az ismeretlen jv is. Ha ilyenkor nem tudjuk elengedni a mltat, ha fjdalmunkban s flelmnkben fkeznk, s meglltjuk a hall-jjszlets si ritmust, nem tud megszletni bennnk-ltalunk mindaz, aminek megteremtsre a krzis hivatott volt. A legjobb esetben is visszall a rgi rend, ami taln nem olyan flelmetes, br krds, hogy az let nem tbbre hivatott-e a stagnlsnl. Az esetek nagy rszben azonban a rgi rend mr nem tud visszallni, jl tbb mr nem rezzk magunkat a rgi keretek kztt, vagy a rgi keretek egyszer s mindenkorra valban meg is szntek, s ha nmagunkban nem tudtuk lezrni s elengedni a mltat, nem tudtuk vagy nem akartuk megvvni a tovbblps kzdelmt, nem rendezzk t a mlt meglazult struktrit, bizony knnyen elmarad az jjszlets is.

Sajnos htkznapjainkban kiss hozzszoktunk ahhoz, hogy mr az is j, ha nincs nagy baj. Ha pedig lelknk idnknt megsajdul, mert beszklt tudatunk s letformnk falai kztt nem tud szrnyalni s szabadon replni a Nap fel, jobb hjn legalbbis a tvvel rzstelentjk vissza magunkat a megszletni nem tud gyermek megrekedt vilgba, s igyeksznk elhinni, hogy az letben levs azonos az lettel, s hogy tnyleg elg mr az is, ha nincs nagy baj.

Pedig milyen mst ltunk azokon az embereken, akiket valamilyen mdon kzelrl srolt a hall, klnsen pedig azoknl, akik a klinikai hall llapotbl trtek vissza! A halllal val tallkozs - egy szeretett ember halla, egy baleset vagy nagy betegsg tllse - gyakran szinte nmagban is elg ahhoz, hogy az letet ajndkba kap ember letrme s ltszomja jrja t a tll-jjszletett embert. A klinikai hall llapotbl pedig sokan olyan alapvet vltozssal jnnek vissza, ami egszen megdbbent. Nem mindenkinek van tudatos lmnye ebben az llapotban, de akinek van, az gyakran valban egy j letre tr vissza: j rtkrenddel, j vonatkoztatsi rendszerrel, j clokkal, j feladatokkal, j tudssal, j kisugrzssal. Sokan kzlk a sz legszorosabb rtelmben jjszletnek.

Az jjszlets nem vlaszthat el a "halltl", az elmlstl, az trendezstl, a rgitl val megvlstl s az esetek tbbsgben a kzdelemtl sem. Gyakran elg a negatv motivci is, teht annak az rzse, hogy noha azt mg nem tudjuk, mi fel tartunk, de az biztos, hogy maradni vagy visszafel haladni nem tudunk s nem is akarunk. A Trot jjszletsi krtyja az Utols tlet, amely azonban magt a feltmadst brzolja, s a Nagy rknumban utna mr csak a Vilg krtyja kvetkezik, amely a szlets kaotikus, kzdelmes, megbolygatott egyensly helyzete utn mr az j rendet, a megszletett-megvltott j letet nnepli. De hall, felszmols, rtkels, jrarendezs s az elz szakasz lezrsa nlkl a Trt sem tud jjszletsrl. s persze nem tudott Jzus sem, de Buddha sem, s nem tudott a hindu kultra sem, amely mr eleve egy, a vilgot teremt (Brahma) - fenntart (Visnu) - elpusztt (Siva) fisteni hrmassgban gondolkodik, mert a vilg fennmaradst s folyamatos jszletst csak gy tudja elkpzelni.

s persze gy tudja a termszet is, amely elbb megfagyasztja, elkorhasztja, a tavaszi radssal s szelekkel elhordja s kitakartja a tavalyi letet, mieltt a Kos jegyben aktvv vl j erk ltal szinte egy suhintsra jjszli a vegetcit. De mr nem a tavalyit! Ugyanazt s mgis egy teljesen jat. Hiszen az id halad is, meg rk is - st, taln nincs is?

 

letnk fordulpontjain, krzisekben, betegsg esetn, minden kicsi vagy nagy dntshelyzetben a hall-jjszlets mtrixn haladunk t. Nha rlnk az jnak, de nem tudjuk elengedni a mltat, nha nem vllaljuk fel a kzdelmet s a tarthatatlann, kaotikuss vlt mlt trendezsnek munkjt, mskor pedig mennnk tovbb, de flnk az jtl, az ismeretlentl - nem tudjuk, hogy “hov szletnk jj", ha magunk mgtt hagyjuk a rgit. Pedig a transzcendens vilgnzetek azt tantjk, hogy mg maga a hall is csak a hall-jjszlets mintzatt viszi tovbb, s vgs soron nem ms, mint “tsz-lets" egy msik ltformba.

Hogy a hallra is vonatkozik-e a hall-jjszlets sszetartozsa, legksbb akkor kiderl majd, amikor odarnk. Hogy az letre vonatkozik, meglehetsen bizonyosnak tnik. Jzus tbbszr mondta, hogy "ha valaki jj nem szletik, nem ltja meg Isten orszgt", s azt is mondta, hogy az Isten orszga nem felttlenl a tlvilgon, hanem bennnk (is) van. Aki teht nagyon nem akar Brahmval-Visnuval-Sivval egytt tncolni ebben az letben s idrl idre jjszletni, az Jzus szerint nmagrl s errl a vilgrl is lemarad. Mert az jjszlets - a legkisebb dolgokban is - valjban nem a mltbl a jv fel vezet t, nem a folyamatos vltozs llapota, hanem valami teljesen ms: kiemelkeds az idbl s egy lps az id nlkli rkkvalsg fel.

Ezrt aztn, Jzus szavaival: "Ne csodlkozzl, hogy azt mondtam neked: jj kell szletnetek."

 

 
.

 

  

                          

       

      

           

         

 szesen: 657.cikk.    

   

 
.

                       

 

    

 ArdviSura Anahita          

             

                     

 

       

 

Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU