27.Csontkovcsols
2005.09.23. 10:31
Manulis medicina , kiropraktika , manulterpia Kelemen Istvn termszetgygysz rsa . A csontkovcsols ma vilgszerte virgkort li. Tmegek kvnjk a tradicionlis orvosls mellett a nemegyszer tlmisztifiklt manulterpit ignybe venni. E terpia az orvostudomnynak viszonylag j fejezete, amelynek ltrehozsban felhasznlsra kerltek az orvostudomny legkorszerbb ismeretei. Megvannak az elmleti alapjai, specilis diagnosztikai, s terpis mdszerei, amelyek egyedl r jellemzek. Rendkvl magas hatsfok a betegek kezelsben a patolgia klnbz forminak esetn, mindenekeltt a tmaszt-mozgat rendszer megbetegedseinl.
Manapsg klnleges jelentssge van a csontkovcsols alkalmazsnak az ortopd praxisban is. A vgtag izletek megbetegedsben szenved betegek gygytsa sokkal hatsosabb vlik, ha a gygyt eljrsok sszessgben a csontkovcsols mdszereit is beiktatjuk.
A csontkovcsols a tart s mozgat szervrendszer visszafordthat reflexes mkdszavarainak krlettanval, diagnosztikjval s terpijval (rehabilitcijval), valamint megelzsvel, azaz prevencijval foglalkozik, s a szoksos orvosi eljrsokat kzzel vgzett diagnosztikai s terpis technikkkal egszti ki. A manulterpia (csontkovcsols) az izletmkds helyrelltsra irnyul reaktivl gygymd, amely a terapeuta s a pciens izomerejt vagy a gravitcis ert felhasznl szakszer fogsok mechanikai hatsn, valamint a patolgiai szablyzsi folyamatok kvetkezmnyes rendezdse rvn kihat az egsz szervezetre.
Ha egy adott izletben valamilyen oknl fogva bekvetkezik az izleti beszkls (csp vagy porckorong) akkor az izlet mozgsterjedelme jelentsen cskken, gy izleti mozgs elakadsrl beszlnk. Ha a csigolyk eredeti elhelyezettsgnek rendje felborul, s valamelyik csigolya brmi oknl fogva a helyrl elmozdul, az adott csigolybl kilp idegplyk zavartsga vgett a hozztartoz szervek immunitsa gyengl. Teht a gerinccsigolyk s szerveink kztt sszefggs ll fenn. A csigolyk kzzel trtn helyreigaztsval megszntethetk a gerincszerkezeti eltrsek, s ezltal gygythatk a betegsgek. gy teht sok esetben szervi elvltozsoknl gyakorta az ok a hozztartoz csigolyban tallhat. Ezltal a csontkovcsols okot tud kezelni, ami messze elre mutat az orvosls trtnetben. Sok esetben ezen sszefggs figyelmen kvl hagysa gtolja a rgta tartsan elhzd gygythatatlan betegsgek visszafordtst. Hatsos alkalmazshoz elengedhetetlen a tmaszt-mozgat rendszer anatmijnak s fiziolgijnak, valamint izleti megbetegedsek diagnosztikja, s a terpia alapelveinek ismerete, mely a szakember szmra lehetv teszi, hogy helyesen llaptsa meg a csontkovcsols mdszereinek alkalmazst, s kidolgozza a beteg kezelsnek optimlis taktikjt, komplex terpit alkalmazva.
A fjdalommal jr tart s mozgat szervrendszeri betegsgek manulterpival (kzzel vgzett szakszer fogsok, azaz csontkovcsols) trtn gygytsnak tnyleges eredete a homlyba vsz. (Trtnetkutats szerint a modern csontkovcsols kezdete a XIX. Szzad vgre tehet.) Kt iskola indult a XIX. Szzad vgn az USA-ban. Elsknt Dr. Still csaldorvos alaptott iskolt oszteoptia nven. Palmer nevezet fszerkeresked kiropraxis nven szintn iskolt alapt. Az iskolk a gerincszerkezet vltozsval magyarzzk a betegsgek ltrejttt. Kzs bennk a csigolyk kzzel trtn helyreigaztsa, megszntetvn ezzel a gerincszerkezeti eltrseket. Az orvosi kzfelfogs kezdetben tudomnytalannak tartotta mindkt iskolt, s mereven elutastotta ezeket. Majd mindkt irnyzat korszerstette szemllett s a tananyagot, s a kivl szakemberkpzssel megszerezte az elismerst. Napjainkban az USA-ban magn s llami fiskolkon trtnik az oktats. A vgzett hallgatk doktori cmet kapnak. Maga a csontkovcsols felteheten egyids az orvostudomnnyal, s simogat masszroz mozdulatokbl szrmaztathat. Kialakulsval kapcsolatos minden magyarzat sejtseken alapul. Ezzel szemben egyrtelm bizonytkok tanstjk hogy bizonyos mozgsszervi betegsgek gygytsra, valamennyi fejlettebb kultrban mr az i.e. 3.-4. vezredben sikerrel alkalmaztak j nhny lelemnyes fogst. Az ez utni idszakban a csontkovcsols lnyegben vszzadokon keresztl vltozatlan maradt, de idvel minden np kialaktotta a maga mdszereit. A kezelst az eurpaiak ltalban csak kzzel vgeztk, a keletiek (arabok, knaiak, prtusok, sumrek, japnok, indiaiak stb.) alkalmaztk a knykt, trdet s a talpat is. A Flp-szigeteken ezenkvl hasznltk a sarkat s a lblt is. Vgl pedig Szeretett Haznk s gygymdjairl is essk nhny sz, mely taln az sszes fent emltett npek, fajok, nyelvek kzt a legsibb s legcsodlatosabb (a magyar kezelni, kezel, kezels szavainkban benne van a KZ, ez utal a kzzel trtn gygytsra > manulis medicina. Semmilyen nyelvrl nem tudok ahol ez fellelhet lenne.) gygymdokkal, technikkkal rendelkezett mr vezredekkel ezeltt. A Magyar, Szkta, Prtus, Sumr mondavilgban megtallhatk az arra beavatottak, a Tltosok akik hihetetlen magas szellemisgkkel, ltnoki kpessgeikkel segtettk az uralkodt s npket. Egyes dokumentumok szerint ezek nem megtanulhat dolgok, illetve kpessgek, ezekre szletni kellett. Pl.: a tltosok (erre kivlasztottak) hat ujjal (ez lehet kz s lb is) szlettek. Erre plda Ady Endre. Ms elgondols szerint a hetedik figyermek (nem a hetedik gyermek aki fi!) szintn tltos. (Badinyi Js Ferenc) A tltosok lovainak eggyel tbb foguk van. Az ilyen gyermekeket seink igen tiszteltk, kiemeltk s tantottk, hiszen tudtk, hogy k a jv gygyti. A monda szerint ezen tltosok a hallos gyukon is t tudtk adni egy tekintettel a tudsukat, ha akartk.
Nhol non-invazv (a test szveteinek folytonossgt meg nem szakt, azaz nem sebszi beavatkozs) eszkzs rhatsokkal kombinltk a fogsokat. A csontkovcsolsnak megvan a helye a mozgsszervi betegsgek gygytsban, s fontos kiegsztje a hagyomnyos orvoslsnak. Tbb eredmnnyel kecsegtet a manulterpis kpzs tmogatsa, magas kvetelmny vizsgztats s az rintett szakmk kapcsolattartsa, egyttmkdse. A kezels teljesen szemlyre szabott, azonban ltalnossgban annyi mindenkppen elmondhat, hogy kt-hrom kezels szksges egy hnapon bell. Ezutn kt-hrom nap fizikai kmlet, s bsges folyadkbevitel szksges. A kezelsek ra 6000 forint, amely magban foglalja az aura (mrhet energiaburok a test krl) megmrst, elssorban a kros fldsugrzsok szempontja vgett. Tovbb asztrolgiailag minden jegyhez tartozik egy szerv, ami rzkenyebb lehet az adott jegyben szletetteknek. A kezelsek utn ltalnos a rendkvl j kzrzet s knnyebbsg rzse. A kezels hatkonysgra jellemz a kb. egy ves tnetmentessg a kezelsek utn.
|