33.Tncnnep
2005.09.25. 18:54
Sztes vilgunkban mindannyian egynileg prbljuk meg ismt megtallni-megrizni nmagunkat. Magunkban alszllva megtallni s felismerni ltnk kzppontjt. Mindannyian olyan frfiak s nk vagyunk, akik -- a 20. szzad vgre jellemz vrosokban lve -- mr-mr teljesen elvesztettk kapcsolatunkat sajt tradciinkkal, nnepeinkkel, a mindennapokat tart rtusokkal. Elvesztettk kapcsolatunkat, rintkezsi pontjainkat a termszet s az let eredend ciklusaival, s gy sajt nnk termszetes, mg nem korltozott oldalval, lelknkkel.
Nem, az albbiakban nem lesz sz a modern tncokrl -- hisz azokkal brhol tallkozhatunk. Megprbljuk feleleventeni a mozgs sibb formjt, amelyen keresztl az emberek egykor az vszakok vltozst nnepeltk s rzseiket reptettk a termszetbe. A tncban alakot lttt kapcsolatunk nmagukkal, trsainkkal, a vilggal.
A tncban egyknt van jelen a bels energik gynyrteli robbansa s a gysz rvnyei: let s hall. A tnc nnepp vlhat szmunkra, amelyben a pillanat belssgessge jelenik meg, s tlphetjk a mindennapi letben kzttnk s a vilg kztt hzd gtakat. Lehetv teszi szmunkra, hogy ne csak nmagunk legynk, hanem brmely msik ltez lett tlhessk -- azltal, hogy eltncoljuk. Persze mondhatjuk a jl ismert ellenvetst: nem tudok tncolni. De mindannyian ismerjk az rzst, amikor egy j hr hallatn, a pillanat rmben -- testnket knnyebbnek rezve -- ugrlni szeretnnk. szni a levegben. s mirt ne? Mirt ne felejtennk el egy pillanatra a belnk nevelt "viselkedsi szablyokat" mozgssal, esetleg ppen egy nagy ugrssal engedve szabad utat rzelmeinknek s indulatainknak?
A tnc sidk ta a termkenysgi rtusok rsze. Tncoltak, hogy a nvnyek egszsgesek legyenek, magasra njenek s b termst hozzanak. Manapsg, amikor az emberi gondolkods mind jobban levlik a Fld termszetes ritmusairl, a tnc a kapcsolat, a kommunikci s a visszatalls lehetsgt nyjtja -- nmagunkhoz s a Fldhz.
Napjainkban Eurpban s a vilgon mind tbb s tbb ember tanulja meg ismt ezeket a tncokat. Mind tbb s tbb ember tncol, krben llva vagy spirlt alkotva, klnbz alkalmakkor -- akrcsak ezer vekkel ezeltt. "Kozmikus tnccal" kapcsoldva a Fldhz, nnepelve s gygytva nmagunkat s a vilgot minden vszakban. s a rszvevket elbvlik ezek a tncok.
Janett Scott, az alternatv Findhorn kzssg tnccsoportjnak tagja mondja: "Az eurpai nptncok -- a tnclpsek minti, a gesztusok, a ritmus -- klnsen Eurpa keleti feln, mg rzik ezeket az alkot energikat, br a tncok eredeti jelentse mr rszben feledsbe merlt. Ahogy a nphagyomnyok hordozzk valamikpp a rgmlt idk igazt, vszzadokon t pen tartva a kapcsolatot, gy a nptnc is kpes sajt elfeledett bels vilgunkhoz kzelteni minket. Segt megrteni mlyebb valnkat, tlni bels vilgunkat: felfogni, honnan jttnk s hova tartunk." Az let lnyege a mozgs s a ritmus. A tnc s a zene: kommunikci. Kommunikci, amely nem hasznl szavakat. Mlyebben hat, tsz s sszekt mindannyiunkat. sszekt minden lt -- ltnk legmlyebb szintjn. Egy pillanatra tlhetv vlik a tncos szmra a mindent tszv Egy(sg). Ezrt tr vissza mind tbb ember az si tncokhoz -- mozdulataikban, formikban megtapasztalni a mindennapok szmra rejtett energikat. A tradicionlis krtncok segtettk a kzssget a r jellemz kollektv tudat(ossg) megtartsban. A mltban az emberek a tnc segtsgvel sszehangoltk ltket a kozmikus esemnyekkel: "eltncolva" a Napot, a Holdat s a bolygkat. A tncon t reagltak a globlis trtnsekre.
A krtncban az ember hasonlv vlik az ezerves kkrket alkot kvekhez, melyek kapcsolatot kpeznek fld s menny kztt. Tncunkban a stabilits, a harmnia s az jjszlets energii jelentkeznek. A krben eltncolhatjuk sajt trtnetnket, vziinkat. Kzben a tnc kreatv folyamata mind nyltabb vlik, egyre kevsb fgg az egyes tncosok sajt akarattl. Termszetes mdon megrezzk a lpseket, a mozgs rejtett ritmust, kssz vlunk felvenni a kzssg, a vilg, az let ritmust. Testnk a tnc kzben egyttmkdik, beleolvad valami nagyon finom archetipikus mintba, mely kapcsolatot, szintzist teremt.
A tnc kzben a tncos a lnyeg kzelben van. Ahogy a lpsek elhalnak, s a tncnak vge, a tncos is megvltozott, tbb mr nem a rgi. A tnc mdiumknt hasznl minket, eszkzz vlunk, hogy kifejezsre jussanak azok a bennnk s krlttnk mkd finom energik, melyek ms mdon nem elrhetk, illetve nem nyilvnulhatnak meg.
A tncban az ember egsz lnye rszt vesz, nem csak a test -- s a trtns nem is rthet meg "kvlrl" vagy kizrlag mentlisan. Ne feledjk, hogy testnk atomjainak sszetevi minden pillanatban az Univerzum ritmusval megegyez mdon "tncolnak".
Ahogy vltozott az ember trsadalmi berendezkedse, gy vltoztak a tncok is. A krtncok s spirlis tncok kpeztk a tnc legsibb formjt, majd a ngyzeten illetve egy vonalon jrt tncokon s a pros tncokon t rnk el a mai kor diszktncig, ahol a tnc mr jobbra magnyos tevkenysg. A bejrt t az sztns krtnctl az individualizci s az Ego megjelensn t az elidegeneds stdiumig vezet... s nhny ember most ismt elkezdett krtncot jrni. Ismt nnepelni szeretnnek a tnccal -- nnepelni az letet, a szeretetet, mint ahogy rgen.
|