TENGRI
Men
 
BEJELENTKEZS
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
SZMLL
Induls: 2005-05-10
 
HIRLEVL
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
.

          Libikka

 

  

 
EGYB IRSOK
EGYB IRSOK : 39.Magyar-Etruszk

39.Magyar-Etruszk

  2005.10.19. 17:23

Magyar-Etruszk nyelvrokonsg

 A magyar olvas szmra azonban, mielõtt nekilt knyvem olvasshoz, szksgesnek tartom hangslyozni, hogy e knyv olasz kznsg szmra rdott, s ennek hatsa a mû szerkezetre nem elhanyagolhat. Elõszr is, mg az etruszk nyelv az olaszok szmra egy titokzatos nyelv, addig az etruszk, mint np, Olaszorszg nagy rszn lthat nyomokat hagyott, mzeumok õrzik emlkeit s ezrt, legalbbis elsõ ltsra, az emberek rendkvli mdon kzelllnak rzik magukhoz. Ami mg fontosabb az etruszkolgia mint tudomnyg (amelyet Olaszorszgban egyetemeken is tantanak) vonatkozsban, hogy a meg nem fejtett terlet a nyelvszet, nem pedig a rgszet. Vagyis az etruszk trsadalomrl s kultrrl rengeteg ismerettel rendelkeznk! Emiatt teht az olasz kznsgnek sznt elmletemben a nyelvszeti megkzelts elsõbbsget lvez, s a knyv vgre hagytam azon õskori esemnyek bemutatst, melyek segtsgvel lehetõv vlik kt olyan tvolinak tûnõ np sszekapcsolsa, mint a magyar s az etruszk.


Msrszt ezt a vlasztsomat egy msik krlmny is elõsegtette. Mgpedig az, hogy az olasz kznsg mr ismerte - ismerhette - az indoeurpai s altji npekre vonatkoz Kontinuits Elmletemet a paleolitikus kortl, amelyet „Az eurpai nyelvek eredete” cmû ktktetes munkmban mutattam be. Ez a tzis pedig szorosan kapcsoldik a jelen knyvemben ismertetett etruszk magyar egyezsrõl.
A magyar olvas szmra a krds megvilgtottsga lnyegesen eltr ettõl. Mindenekelõtt, mg a nyelv krdskrn kvl is - melynek tanulmnyozsa Magyarorszgon soha nem mûkdtt intzmnyes keretek kztt - fontos szempont, hogy maga az etruszk nppel kapcsolatos anyag kevsb csaldias, a kulturlis lthatrtl s az intzmnyes tudomnyoktl teljesen tvol ll ismereteket testest meg. Mr csak azrt is gy van ez, mivel a magyar egyetemeken nem ltezik etruszkolgiai tanszk.
Msrszt pedig nem is vrhatom el, hogy a magyar olvaskznsg ismerje az indoeurpai s altji npekre vonatkoz elmletemet, hiszen a tmval kapcsolatos fontosabb munkim olasz nyelven jelentek meg, s csak nhny frhetõ hozz angolul s franciul.
Fenti indokok miatt mindenkppen szksgesnek tartom megelõzni a magyar fordtst ezzel az elõszval, amelyben sszefoglalok nhny alapvetõ fontossg pontot. Ezeket tancsos a magyar olvasnak az elsõsorban olasz kznsg szmra rdott knyv olvassa elõtt megismernie.
Az etruszk kultrbl - az kori Eurpa egyik legnagyobbjbl - mrhetetlen mennyisgû, alaposan tanulmnyozott irodalmi anyag maradt fenn. Ennek ksznhetõen ma mr nhny, az etruszk trtnelemre, trsadalomra, gazdasgra, vallsra, ptszetre s mûvszetre vonatkoz megllaptst vgrvnyesnek tekinthetnk. Vagyis az etruszk nyelv tanulmnyozshoz nem valami tabula rasa a kiindulpont, hanem megbzhat extralingvisztikai ismeretekbõl ll hatalmas anyag.
A rgszet ltal a hetvenes vek ta kidolgozott nagyszm megllapts kzl az egyik alapvetõ fontossg e knyv tmjhoz. Nevezetesen arrl van sz, hogy az etruszkok õsei, az gynevezett villanovaiak (a rkvetkezõ etruszk elõdjeknt ismeretes civilizci tagjai) a Krpt-medence terletrõl szrmaznak. E fontos felfedezs az amerikai Hugh Hencken rgsznek ksznhetõ. Megllaptst a ksõbbi kutatsok is megerõstettk.
Fldrajzilag teht az, hogy az etruszk civilizci a Krpt-medencbõl szrmazik, bizonytottnak tekinthetõ.
Ezenkvl Hencken felttelezte, hogy az etruszkok kt hullmban, tengeri ton rkeztek a Krpt-medencbõl Olaszorszgba, s kt eltrõ ponton ktttek ki. Az egyik az Adria partja, ahol megalaptottk a Felsina (latinul Bononia, olaszul Bologna) nevû etruszk vrost, a msik pedig a Tirrn - tenger partja, ahol aztn megalaptottk a valdi Etrria fõ kzpontjait. Ezek Toscana s Lazio tartomnyban voltak tallhatk: Tarquinia, Orvieto, Chiusi, Volterra, Vulci, Veii, Vetulonia, Populonia stb. A krpt-medencei - dunai npek Hencken ltal felttelezett tengeri ton trtnõ bevndorlsa mellett nem zrhat ki a szrazfldi ton val betelepls sem. Mindazonltal Hencken kutatsai alapjn bizonytottnak tekinthetõ, hogy a bronzkor vgnek „krpt-medencei - dunai” eredetû csoportjai eljutottak a Fldkzi - tenger vidknek keleti s kzpsõ terleteire. Itt aztn elterjesztettk kultrjukat, amelybõl Olaszorszg mai terletn kialakult az etruszk civilizci.
Termszetesen az õskori „krpt-medencei - dunai” npek mg nem a magyarok!
Ezen a ponton egyenletnk utols lpshez segtsgnkre van kettõ Kontinuits Elmlet a paleolitikus korrl. Elõszr is a magyar kutatk ltal is jl ismert „urli kontinuits elmlet”-nek nevezett ttel, amelyet napjainkban az urli nyelvterletet kutat nyelvszek, valamint a rgszek - a magyarokat is belertve - tlnyom tbbsge elfogad. Msodsorban pedig az j - a www.continuitas.com cmen knnyen hozzfrhetõ - indoeurpai s altji kontinuits elmlet. Vegyk szemgyre mindkettõt.
Az urli elmlet alapjn az urli npek mr a paleolitikus kor idejn jelen voltak Eurpa keleti rszn, az utols jgkorszakban (Kr.e. XIII. vezred) s a mezolit korban. Az ghajlat enyhlse utn (Kr.e. IX. vezred) szakra hzdtak, hogy folytathassk halsz - vadsz letformjukat. Eszerint a magyarok, ms ugor npekkel egytt szksgszerûen az Ob foly krnykn telepedtek le, s a Finn-ugor npek legkeletibb csoportjt alkottk. Mindenesetre az õsmagyarok mr egszen a paleolitikus kortl Eurpa keleti rszn ltek.
A magyar kivtelvel minden urli nyelv jelenlegi elterjedse tkletesen megfelel az elmletnk ltal felttelezetteknek. Az egyetlen kivtelt - mint ismeretes - pontosan a magyarok jelentik. Õk valsznûleg a mg nem vgleges letelepeds idõszakban klnvltak a tbbi ugor npcsoporttl, hogy elfoglaljk a Krpt-medenct. Itt pedig elrkeztnk az n. Honfoglals sokat vitatott krdshez. Krltte mindig sok vita zajlott, mg a legutbbi, „kettõs Honfoglals”-nak nevezett vltozatrl is.
Az indoeurpai s altji kontinuits elmlet szerint az indoeurpai npessg Eurpa nagyobb rsznek s zsia indoeurpai terletnek, mg az altji zsia kzpsõ rsznek õslakos npe.
A kt elmlet kombincija pedig egyrszt j elkpzels kialaktst teszi lehetõv a Honfoglalsrl, msrszt annak a bizonytst, hogy a magyarok az etruszkok õsei. Nzzk, hogyan lehetsges ez.
Mint lttuk, az altji elmlet szerint a trk s mongol npek a paleolitikus s mezolit korban mr zsia kzpsõ rszn ltek. Kvetkezskpp, a neolitikus kori Kzp-zsiban nem csak a nagy kultrk tartoztak az altji nyelvhez, hanem azok az elsõ lovas - harcos nomd npek is, akik az idõszmtsunk elõtti IV. vezredben zsia nyugati sztyeppin s Eurpban tûntek fel. Õk a trk nyelvcsoporthoz kellett, hogy tartozzanak. Ezrt az urli letelepedsektõl dlre fekvõ Serednyi Stog (=SS) nven ismert kultrnak, amelyben szintn a Kr.e. IV. vezredben megkezdõdtt a lnak a lovaglsra val hasznlata, szintn a trk nyelvcsoporthoz kellett tartoznia. Vagyis magtl rtetõdõen trk a hres, kurgan nven ismert kultra is, vagy az orosz Yamnaia, amely a III. vezred folyamn a Serednyi Stog-bl alakult ki, s egszen Kelet-Eurpig elterjedt. Rviden, minden lovas - harcos nomd np, akik akr az õskorban, akr ksõbb az eurzsiai sztyeppken vltottk egymst, tlnyomrszt az altji npekhez tartoztak. s a magyar puszta, az eurzsiai sztyeppk nyugati vge, az sszes keletrõl szrmaz harcos nomd np termszetes lõhelye.
A magyar olvas szmra nem szksges kihangslyozni ama tnyt, hogy a trk nyelvnek s kultrnak milyen risi befolysa volt a magyar trsadalom s nyelv alakulsra. Ezek kzl a hatsok kzl kiemelnk hrom, dolgozatom szempontjbl klnsen jelentõs vonatkozst:
- A lra s lovaglsra vonatkoz magyar kifejezsek trk eredetûek
- Ezek a kifejezsek megegyeznek az obi-ugor nyelvekben hasznlt kifejezsekkel
- Ms, a trk (elsõsorban csuvas) nyelvbõl klcsnztt mezõgazdasgi, trsadalmi s politikai kifejezsek viszont nem egyeznek meg az obi-ugor nyelvekben hasznlt kifejezsekkel

Ez a hrom tnyezõ a magyar õskor vonatkozsban elmletnk fnyben a kvetkezõket vonja maga utn:

- A magyar s az obi-ugor nyelvek a Kr..e. III. s IV. vezredben a nyugat-zsiai terleteken mg egysgesek voltak. Nagyon kzel lltak az elsõ trk kultrkhoz, amelyek az õ terleteiktõl dlre pattantak lra.
- A magyarok, az obi-ugoroktl val klnvlsuk utn minden valsznûsg szerint ismt trk hats al kerltek.
- A magyarok az idõszmtsunk elõtti III. vezredben rkeztek trtnelmi terletkre a Krpt-medencbe s szerepk az etruszkok, villanovaiak, valamint elõdeik, az õs-villanovaiak kialakulsban ktsgtelen.

Ismert, hogy a villanovaiak s kzvetlen elõdeik - az õs-villanovaiak - egyik legjellegzetesebb tulajdonsga a halottgets. A hamvaszts Kzp - Eurpbl szrmazik, az gynevezett Urna Mezõkrõl, melyek kzl a legrgebbiek a magyar Urna Mezõk (Hencken).
Ezenkvl, a krpt-medencei - dunai hats Olaszorszgban nem a villanovaiakkal kezdõdtt. A III. vezredtõl kezdõdõen (amikoris a Krpt-medenct elznlik a kurgan npcsoportok) az olasz õskort a majdnem folyamatos kzp-eurpai befolys jellemzi (Barfield). Fontos krlmny, hogy a II. vezredben a Val Padana-i (Emilia) s a letelepedett magyarok ltal a Duna sksgn a bronzkorban mestersgesen kialaktott dombok (lsd Tszeg) „nagymrtkben hasonltanak’ (Barfield). s vgl, a krpt-medencei-dunai hats nyilvnval rgszeti bizonytkai az õskori Olaszorszg szaki rszn is azt tmasztjk al, hogy megtrtnt „a Val Padana … tnyleges elznlse a keletrõl szrmaz npek ltal” (Barfield, Cardarelli).
Valsggal szinte ktelezõ a kvetkeztets: a krpt-medencei - dunai npek, akik a III. s II. vezred folyamn akkora hatssal voltak Olaszorszgra, s akik aztn „villanovai” npknt az I. vezredben tengeri ton rkeztek Olaszorszgba, nem lehetnek msok, csakis a III. vezred magyarorszgi meghdtinak utdai, vagyis a trk kultrt tvett magyarok.
Ezen a ponton szksgesnek tartom emlkeztetni a kedves olvast, hogy pontosan Hencken volt, aki azt felttelezte, hogy a II. vezredben a krpt - dunai terleteken lõ etruszkok - akiket a grg nyelv Tyrsenoi nven ismer - eljutottak a Fldkzi-tenger vidknek keleti rszre, teht tallkozhattak az kori egyiptomiak ltal a Fldkzi-tenger feletti uralomrt vvott csatval kapcsolatban emltett egyik hres „tengeri nppel”, a tursha nven ismert npcsoporttal. Ezt az elmletet altmasztotta az a felfedezs, hogy az gei-tenger Lemnos szigetn tallt feliratok etruszk nyelvûek.
Magyar rgszek is feltteleztk, hogy a ’II. vezred magyarjai’ (brkik is voltak), rszt vettek a „tengeri npek” hadjrataiban.
Megvizsglva az etruszkok kt latin nevt - Tusci s Etrusci -, melyet a latin nyelv kutati a tusci > tu(r)s-ci, e-trusci > e-tursci, E-truria > E-trusia > E-tursia sorozat segtsgvel a grg Tyrsenoi nvhez kapcsoltak, felmerlhet a krds, hogy vajon az etruszkok msik megnevezse, a turs- nem kapcsolhat-e a turchi, azaz trk nvhez. Vagyis nem elõzi-e meg az altji vagy trk eredetû trzsi nevek hossz sort, melyeket a trtnelem folyamn a magyaroknak adtak: magyarok, avarok, trkk, baskrok, hunnok. Egybknt mindezen nevek, mint ismeretes, altji eredetûek.
Az etruszkok - vagyis a trk npnek tartott õskori magyarok, Olaszorszg megszllinak - ’szletse’ teht a bronzkorra tehetõ. Midõn a krpt-medencei-dunai terlet „Eurpa ipari kzpontj”-v vlik (Barfield), s a magyar fmkohszat, virgzsnak cscspontjn megadja a kezdõ lkst a magyar terjeszkedsnek.
Most pedig trjnk t az etruszk nyelvre, amellyel kapcsolatban mindenekelõtt egy flrertst kell tisztzni.
Nem teljesen igaz a gyakran hangoztatott llts, hogy az etruszk teljesen titokzatos nyelv. Valjban az etruszk nyelv a XIX. szzadtl kezdve klnbzõ nemzetisgû leselmjû tudsok vizsglatainak klnleges jelentõsggel br trgyt kpezte. Ezek a tudsok mind a tipolgia s nyelvi szerkezet vonatkozsban, mind pedig nagyszm, alapvetõ fontossg szavak jelentsvel kapcsolatban teljes mrtkben helytll kvetkeztetsekre jutottak. Knyvem nem utastja el ezeket az eredmnyeket, sõt, ezekbõl indul ki.
A korszerû etruszkolgit - melynek elismert vezetõje az olasz tuds, Massimo Pallottino - ’kombinatrikus’ vagy ’hermeneutikus’ vizsglatnak nevezik, mivel csakis a nyelv belsõ jellegzetessgeit s azoknak a szvegben fellelhetõ sszefggseit tanulmnyozza. Anlkl teszi ezt, hogy megksreln az etruszk nyelvet brmely ms nyelvvel kapcsolatba hozni. Az e mdszer ltal elrt eredmnyek, ha mr teljesen biztosak, azrt is nagyon fontosak, mert nehezen cfolhat bizonytkokon alapulnak.
Teljes mrtkben bizonytott lltsai kzl kiemelnk nhnyat, melyek az eddig elmondottak fnyben minden bizonnyal felkeltik a magyar olvas rdeklõdst. Az etruszkolgusok szerint az etruszk nyelv

- agglutinl, a sztõhz kapcsolt kpzõkkel, eset vgzõdsekkel s toldalkokkal, ugyangy, mint a magyar s a tbbi urli nyelv
- a hangslyt az elsõ magnhangzra teszi, ugyangy, mint a magyar s a tbbi urli nyelv
- jellemzõje a magnhangz illeszkeds, ugyangy, mint a magyarnak s a tbbi urli nyelvnek
- kizrlag zngtlen okkluzv mssalhangzkat hasznl, ugyangy, mint az urli õsnyelv
- nylt sztag szerkezet jellemzi (= magnhangzra vgzõdõ sztag), ugyangy, mint az urli õsnyelvet

Fenti ismeretek birtokban, melyek egybknt a knyv utols hrom fejezetben rszletesebb kifejtsre kerlnek, remlem, hogy a magyar olvask szmra is knnyebb lesz a knyv elsõ, nyelvszeti tmj fejezeteiben val elmlyls.

 
.

 

  

                          

       

      

           

         

 szesen: 657.cikk.    

   

 
.

                       

 

    

 ArdviSura Anahita          

             

                     

 

       

 

Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU