EMBERFARKAS
A termszetfeletti s emberi vilg kztti, egyidejleg ember- s llatalakkal rendelkez, ide is, oda is tartoz tmeneti lnyek sok np mitolgijnak mai napig l archaikus maradvnyai. A magyar nphit s ltalban az eurpai hiedelemrendszerek szempontjbl legfontosabb e mitikus lnyek kzl az emberfarkas, nmet nevn werwolf (germn ’emberfarkas’ jelents szbl); kori grg nevn lykanthropos (’farkasember’); szlv nevei: vukodlak, vukodlak, vurkolak, kudlak (’farkasbundj’); romn neve priculici vagy (a szlv elnevezsbl szrmaz) vrcolac.
Az ember–llat metamorfzisba vetett hit igen rgi; sajtosan a farkass vltozs az eurpai kultra legrgibb rsos emlkeibl is ismert mr. A farkasember hiedelmei egsz Eurpban s szak-zsia nagy rszn elterjedtek. Az jkori eurpai werwolf-hiedelmek valsznleg rgi, kzs indoeurpai sajtsgokat is riznek, emellett sajtos szlv s germn, valamint grg-rmai eredet vonsokat. A magyar nphitben, csakgy, mint a Balkn tbb npnl, valamint a keleti szlvoknl valsznleg trk emberfarkas-hiedelmeknek is vannak nyomai. A kzpkorban, majd az jkorban az eurpai werwolf-hiedelmek egy rsze ttevdtt a kutyra is, st kzp- s dlkelet-eurpai hiedelmek szerint igen sokfle llat – diszn, kecske, l, kgy, macska, slyom, hal – lehet „werwolf”: vagyis bizonyos emberek kpesek mindezen llatok alakjt lteni.
Az emberfarkas alakja a kzelmlt magyar nphitben elssorban gy ismert, hogy bizonyos egynek – fleg psztorok – sajt elhatrozsukbl farkass tudnak vltozni. E hiedelmek s mondk szzadunkban fleg a Nyugat-Dunntlon s az szakkeleti terleteken ltek, helyileg klnbz nvvltozatokkal: kldttfarkas, Gcsejben farkaskoldus (Hont m.), farkasember (Tiszntl), szakllas farkas, kldtt rdg.
A „tudomnya” megszerzsre, llatt vltozsra, tulajdonsgaira vonatkoz leggazdagabb adatok Gnczi Ferenc gcseji gyjtsbl ismertek; ms vidkekrl csak szrvnyosan. Adataink szerint az talakuls kpessge mr csecsemkorban elnyerhet, pldul a bba vigyzatlansga vagy rosszindulata kvetkeztben. Ha az jszlttet nyrfa-abroncson hromszor keresztlbjtatja, abbl htves korban csordsfarkas lesz, elmegy a hztl, s megkezdi farkas kpben val mkdst: be-bejr a faluba a nyjakat dzsmlni. Ettl kezdve kedve szerint lt farkas- vagy emberalakot. Msok felnttkorban szerzik meg a kpessget: nyrfa-abroncson val hromszori vagy htszeri tbjssal, „istentkozta tske” (vadrzsatvis) segtsgvel. A visszavlts ltalban az tvltozssal azonos mdon trtnik. A csecsembl lett, vagy emberfarkasok gyerekeknt szletett lny farkasfoggal, szrsen, farokkal szletik, flig emberi klsej is lehet. Farkasalakjt bizonyos tulajdonsgok megklnbztetik az igazi farkastl: jobb szaglsa van, beszlni tud, hta alul, hasa fll helyezkedik el; csak olvasszem-tltettel lehet lelni.
A r vonatkoz hiedelemmondk rszben a farkas alakjban nyjat dzsml, rszben az emberknt megjelen, farkas voltt elrul jelet visel emberfarkas „leleplezsrl” szlnak (farkasalakban kapott srlseit emberknt is viseli; foga kzt marad ltala megmart felesgnek ktnyfoszlnya). Egyes mondk szerint meg lehet akadlyozni farkass vlst (elgetik az ehhez szksges nyrfa-abroncsot). Ms mondk szerint a „tuds”, „tuds psztor” vagy a boszorkny hatalma nagyobb a kldtt farkasnl: vissza tudja vltoztatni a farkast emberr, a nyjat megtmad farkast varzseszkzzel legyzi. Ujvry Zoltn (1962) Putnokrl (Borsod m.) kzlt egy helyi mondt, amely szerint a hatr egy khalmt a valamikor ott mkd szakllas farkas srjnak tartottk.
A magyar nphit farkasembere ktsgkvl eurpai – elssorban szlv, germn, rszben romn – eredet hiedelemalak. A magyar hiedelmek egyeznek az ltalnos eurpai nzetekkel, miszerint az emberfarkas, mint tmeneti lny, az emberi vilgot krlvev termszet vilgnak „llati” jegyeit is viseli. Az tvltozst lehetv tev abroncs valsznleg a kzpkori Kzp- s szak-Eurpban mg ismert „farkasbr” („farkasing”) s farkasbr v megfelelje. Kevsb utalnak a magyar hiedelmek a periodikus farkass vltozsra, amely Eurpa tbb pontjn ismert sajtsga a werwolf-hiedelmeknek. Az tvltozs idpontjai, idszakai (az v vagy hnap stt szakaszai) tbbnyire a holdciklusokkal fggnek ssze. Az emberfarkasok a tli napfordul idejn, hsvtkor vagy jhold idejn vltoznak farkass. Ezzel kapcsolatos a werwolf naprabl, holdrabl – „gitestfal” – termszete: a nap s hold fogyatkozst sok helyen – szrvnyosan magyar hiedelmek szerint is – az emberfarkas okozza.
A dlkelet-eurpai (dlszlv, trk, romn, ukrn) s bizonyos mrtkig a kzp-eurpai (szlovk, osztrk) werwolf olyan rtelemben is tmeneti lny az emberi s termszetfeletti vilg kztt, hogy „l” s „holt” alakja egyarnt ismeretes: az letben vukodlak, priculici holta utn farkas, kutya, l s egyb llatok alakjaiban visszajr rosszindulat ksrtett, illetve werwolf-dmonn lesz; gy Kalotaszegen (Kovcs . 1947), ahol maga a prikolics elnevezs is romn eredet.
Szintn Dlkelet-Eurpbl ismerjk a pozitv indulat werwolf, a samanisztikus kpessg werwolf-varzsl alakjt. Ennek azonban nem a magyar emberfarkas-hiedelmekkel, hanem elssorban a tltos alakjval vannak kapcsolatai, ezrt majd ott szlunk rla rszletesebben. A magyar nphitben ltalnosabbak a „kznsges”, rosszindulat, vrengz emberfarkasra utal adatok.
A mlt szzadi s korbbi, a boszorknyperekben elfordul adatok szerint a farkass vls kpessgt ltalban a kzssgek marginlis helyzet tagjainak tulajdontottk. Psztorok, koldusok, csavargk idnknt farkasalakot ltenek, s a nyjakat, esetleg a kzssg ms javait krostjk, az llatokat megtpik, meglik, ellopjk. Tettket a kzssg vagy a fldesr elleni bossz is motivlhatja. Pldul egy 17. szzadi boszorknyperben egy frfit mint lpsztorbl lett kldtt farkast fogtak perbe. Szendrey Zsigmond 1793-as feljegyzsre hivatkozik, amely szerint gonosz emberek reg, vrengz farkasok kpben jrnak be a faluba, az embereket megtmadjk, megsebestik, meglik. 1866-ban Ugocsa megyben hajtvadszat zajlott egy „szakllas farkasra”, aki be-berontott a falvakba s embereket rabolt el. A boszorknyperek adatai ltalban psztorokra: csordsra, lpsztorra vonatkoztak. A farkass vls vdjait nyilvnvalan msodlagosan ruhztk a boszorkny szemlyre. Ez nemcsak nlunk volt gy. Eurpa tbb pontjn megjelentek a boszorknysg vdjai kzt a farkasalakban elkvetett krttelek. Az emberfarkas valamikori szerepe a hiedelemrendszerben a hivatalos boszorknyldzs idejre cskkenben lehetett.
Ezrt a farkass vls kpessge knnyen a boszorknyra s – minden negatv hiedelemalakhoz hasonlan – az rdgre (kldtt rdg) ruhzdott. A boszorkny llatt vltozsnak jkori hiedelmei valsznleg sokszor eredetileg werwolf-vonsok, nlunk csakgy, mint Eurpa ms npeinl. Az emberfarkas alakjnak elhalvnyodsval fgg ssze az a jelensg, hogy egyes 19–20. szzadi adatok ezt a kpessget brkinek tulajdontjk, aki a kzssggel valamilyen mdon szemben ll. Ez lehet a falu ellenszenves fldesura, idegen nemzetisg lakja is. Hiedelemalakjnak fennmaradst elsegtette, hogy egszen szzadunk elejig alakja – s mondi – ponyvanyomtatvnyokon is megjelentek; msrszt elhalvnyodshoz az is hozzjrult, hogy a nyjakat dzsml, az emberfarkas llatalakjnak tarthat, valdi farkasok megjelense megritkult a Krpt-medencben.