7.Naptemplomok
2005.11.12. 12:37
A zoroasztrizmusban az Isten neve mg: Ahura Mazda, azt jelenti: Ahura: az r, az Isten; Mazda: blcsessg - Blcsessg Isten! Az si vilgkpben a gondolkods, a blcsessg tisztelete llt a kzpontban, a blcsessg volt az si vilgkp Istene! Blcsessg Istene, ne hagyj el! Ebben az si rendszerben a tudomnyos szemllet mg megegyezett a vallsos felfogssal! Az emberi tuds gykereinl a tuds s valls termszetes (ma mr klns) egysget alkotott. Ennek tnyleg risi jelentsge van. Ebben a fnyben a prftk, vallsalaptk gy tnnek fl, mint akiknek tevkenysge nyomn tuds s valls sztvltak egymstl, a tudomny szembefordult a vallssal, a valls a tudomnnyal - s ennek egyik kvetkezmnye, hogy a keresztny valls egyre inkbb httrbe szorul. rdemes teht seink egysges svallst megismernnk!
A rgmltban vilgszerte elterjedt svalls msik neve: mgikus rendszer. Az svalls pap-tudsait, mivel akkor mg valls s tudomny egybeestek, mgusoknak, blcseknek hvtk. A mgusok nagy tuds csillagszok is voltak. iv b (Perzsiban) a mgusok (azaz a termszet titkaiban jratos emberek)." Mr a mgus neve is jelzi az akkori tudomny s valls egysgt! Teht ismt a blcsessgvallshoz jutottunk! Ha meggondoljuk, hogy a blcsessg szeretete grgl filo-szfia (filo: kedvel, szfia: blcsessg) s hogy az els grg filozfust, Ptagorszt mgusnak neveztk, mert tudsa java rszt mgusoktl tanulta, jrszt egy a Krpt-medencbl Grgorszgba utaz Abarisz nev szkta mgustl, akkor arra a felismersre jutunk, hogy a m-vallsok eltti korban a filozfia llt a tudomny s a valls kzppontjban.
Platn idelis llamrl rt knyvben mr utpisztikusnak hat, hogy filozfusok irnytsk az llamot. De ha Zoroaszter eltt mgusok irnytottk a kirlysgot, s a mgusok mg a kirlynl is nagyobb tekintlyt lveztek, ahogyan azt a krnikk feljegyeztk, akkor gy tnik, bizonyos tekintetben visszafel haladunk! Amg rgen a tuds-filozfus-papok irnyt szerepet kaptak, addig ma mr a blcsessg megbecslse egyre htrbb kerlt a trsadalomban, s teljesen kiszorult az orszg letnek irnytsbl a hatalom megszerzsre szakosodott szakemberek, a politikusok hasznra - a trsadalom s az emberek rovsra. A tbb ezer ves termszetblcselet ma mr nem lvez trsadalmi megbecslst, s a Termszet tfog sszefggseit is egyre kevsb kutatjk. A fogyaszti trsadalomban a termszetbvr, st egyre inkbb a termszettuds fogalma is "kimegy a divatbl", egy rg letnt kor mks alakjnak tntetik fel a betokosodott fogyaszti szemllet elktelezett rvnyesti.
Lassanknt a kztudatban lev tudomnyos vilgkp is elveszti kapcsolatt a tudomny lvonalbeli eredmnyeivel, s helyt egyre inkbb egy alantas, fogyaszti vilgkp veszi t.Hogy rzkeljk az svalls mibenltt, nem rt belegondolni, mit is fejezett ki valaha a "valls" abban a korban, amikor mg valls s tuds egyet jelentett. Akkor mg gy llt a bl: azt vallom, amit tudok, s nem azt, amit nem tudok! Mra fordtott lett ebben is a helyzet. Vallsunk azta a nem-tudsra plt t. De mit vallottunk akkor, amikor gy reztnk, meg kell vallanunk igazi lnyegnket? Legbensbb bizonysgunkat, legszentebb rzseinket, legmagasabb rtkeinket! Hiszen amikor szerelmet vallunk, akkor is az igazsgot valljuk meg! Legbensbb lnyegnket pedig csakis legmagasabb bels rzkelsnkkel foghatjuk fel! Annl nagyszerbb, lenygzbb volt egy valls, minl magasabbra rt fel! svallsunk az let legmagasabb szint rzkelsbl fakadt, s annl messzebb hat volt, minl messzebb voltunk kpesek letnket rzkelni, minl magasabbra tudott elrni bels rzkelsnk az g fel. Kaptunk egyfajta tfog kpet az si magaskultrkrl.
De ha seink tnyleg magas szint kultrval brtak, ennek vajon semmifle nyoma nem maradt rnk? A knyveket elgethettk, de a nyelvi, kulturlis, trgyi emlkeket lehetetlen teljes egszben eltntetni. Mit mond a rgszet az idszmtsunk eltti vezredek magasmveltsgrl? Vannak-e egyltaln trgyi nyomai a letnt skori magasmveltsgnek?Mindannyian hallottunk mr az egyiptomi, st taln az amerikai piramisokrl is, Stonehenge kkrrl. Nmn hirdetik titkukat, s a vilgr legtvolabbi zugaira is kvncsi emberisg valahogy nem jutott el odig, hogy ezeket a kzzelfoghat trgyi emlkeket kielgten s szleskren rtelmezze. Mostanban azonban risi jelentsg felfedezsek sora mintha egyszerre megnyitotta volna a zsilipet. Nhny ve egyszerre csak trgyi adatok tmege kerlt a felsznre, amelyek vgre fnyt vethetnek az emberisg eltemetett si vilgkorszakra: a mgikus kor magasmveltsgre.
Megtalltk annak a korabeli tlagos kultrnl sokkal magasabb kultrj embernek a leleteit, aki minden bizonnyal Stonehenge kkreit pttette! Vilgszerte egyre tbb kkrt tallnak az i.e. 5 vezredtl az idszmtsunk kezdetig tart tezer vet tfog korszakbl. Egyre tbbet tudunk meg ezek ptirl, s a kp lassan kezd tisztulni. Csodlatos, majdnem mteres magassg aranysvegek kerlnek el Eurpa-szerte, s a rajtuk lthat sok szz csillagszati jelkp rtelmezsre mr komoly javaslatok szlettek. “Megtalltk Eurpa els civilizcijt!" - rta nhny hnapja a “The Independent" c. rangos vilglap. Tbb ezer ves, magas szint matematikai ismeretekrl tanskod tzoltrok kerlnek el Eurzsia-szerte, szintn ugyanebbl az eltemetett korbl. Lssunk egy kis zeltt ezekrl a vilgraszl rgszeti leletekrl!
2005 jniusban bejrta a vilgsajtt a hr, hogy 7000 ves civilizci nyomait talltk meg. Egy templompt npt, akik ris, 150 mter tmrj, kr alak clpkkel csillagszati megfigyelsekre is alkalmas, a kkrkre emlkeztet templomokat ptettek a mai Ausztria, Szlovkia, Csehorszg s Kelet-Nmetorszg terletn - br, ahogy utnanztem, ugyanilyen kkrk pltek a Krpt-medencben s tlnk keletre, a mai Ukrajna terletn is. Mr 300 embernek ris, tbb tucat tbbtonns koszlopbl ll, Stonehenge-hez hasonl ptmnyeket emeltek! Kkrket Anglitl a Krpt-medencig, s tovbb, az egsz kori Szktia terletn, az Eurzsii-sksgon, s mg tovbb, kkrk pltek Knban s Indiban is. A “The Independent" kt cikkben azt is megrta, hogy Eurpa els civilizcija a mai szak-Szerbibl s a mai Magyarorszg terletrl indult ki i.e. 4800 krl (a vilghln: http://news.independent.co.uk/europe/ story.jsp?story=645976 http ://news .independent. co. uk/europe/ story.jsp?story=645972).
Hozzteszik, hogy ez a rgszeti felfedezs trja a trtnelmet. Haznkban valban rengeteg k-krnyomot talltak. Zalai-Gal Istvn, az MTA Rgszeti Intzetnek munkatrsa, a trtnettudomny (rgszet) doktora az Archaeolgiai rtestben megrja, hogy “A kzp-eurpai vonaldszes kermia elterjedsi terletein szinte mindenhol nagyobb szmban talltak rokrendszereket, krrkokat lgifotzssal, illetve az ahhoz kapcsold magnetomteres mrsekkel." Felttelezhet, hogy ezek a kzssgi nnepek cljra pl krrokrendszerek, amelyekben - pldul Polgr-Csszhalomnl is - Napisten-tiszteletre utal trgyakat talltak (lsd A Magyar Nemzeti Mzeum rgszeti killtsnak vezetje, Kr. e. 400 000-Kr. u. 804, Magyar Nemzeti Mzeum, 2002, 42), eredeti, teljes alakjukban Stonehenge-hez hasonl kkrk, Napszentlyek voltak.Tjolsuk csillagszati alapon trtnt.
A Polgr-Csszhalomnl tallt tszrs koncentrikus krrokrendszer az i. e. 4800-4600 kzti idszakbl szrmazik, bejratai a f gtjakra mutatnak, s mellette parnyi agyagtrgyak, napkorongok kerltek el. Eurpa els kkrei tudsunk mai llsa szerint Magyarorszg terletn, Polgr-Csszhalom krnykn pltek 7000 vvel ezeltt, a vonaldszes kermia szlfldjn.2001-ben T. Doaglas Price s munkatrsai tollbl alapvet jelentsg munka ltott napvilgot a nagy tekintly “Antiquity" cm rgszeti szaklapban (75: 593-603). Ebben a szerzk a legjabb stroncium-izotpos (izotp: ugyanazon kmiai elem kicsit ms atomsly vltozata) vizsglatokkal kimutattk, hogy a trtnelem eltti Eurpa els magasmveltsge, a vonaldszes kermiakultra is a mai Magyarorszg terletrl indult ki 7700 vvel ezeltt, mgpedig nem egyszeren a kultra terjedt el, hanem a npessg, mgpedig kis csoportokban kivndorolva. Megrjk, hogy Eurpa a vonaldszes kermia npnek ksznheti a fldmvels, a hzpts, a temetkezs, a kifinomult fazekassg, a magas sznvonal kmegmunkls tudomnyait.
A stroncium-izotpokkal ugyanis a csontvzak anyagt tudtk megvizsglni, s ezekrl tudtk kimutatni, hogy milyen klimatikus s tpllkozsi viszonyok kztt nttek fel a kultra tnyleges hordozi, az emberek. Az egyes tjakra, krzetekre ugyanis ms s ms stroncium-izotp arny jellemz, s ennek alapjn az egyes emberek vndorlsa is nyomon kvethet a stroncium-izotpok vizsglata alapjn. A vonaldszes kermia hordozirl Eurpa-szerte kiderlt, hogy tlnyom rszk a Krpt-medencben szletett s nevelkedett, s ezeket a fizikai vizsglattal megllaptott tnyeket rgszeti leletek is bsgesen altmasztjk.2002-ben t kilomterre Stonehenge-tl, Amesbury mellett rendkvli rgszeti leletre bukkantak. A Wessex Archeology (http://www.wessexarch.co. k/ faq.html#what-is) Nagy-Britannia egyik legnagyobb rgszeti kzpontja.
Honlapjukon (http://www.wessex-arch.co.uk/projects/amesbury/archer.html) alapos tjkoztats tallhat a sajtszerte Amesbury jsz, jsz Kirly, Stonehenge Kirlya (Amesbury Archer, Archer King, King of Stonehenge) nevet kapott hres lelet feltrsrl. A feltrt srban csupa rendkvli trgyra bukkantak. Amg a korabeli Eurpa srjaiban 5 trgy, kztk egy aranytrgy tulajdonosa mr gazdagnak szmtott, addig Stonehenge jsz Kirlynak srjban mintegy 100 trgyat talltak, kztk arany flbevalkat. A sr az egsz korabeli Eurpa kiemelkeden leggazdagabb srja - tbb, mint tzszer annyi trgyat tartalmaz, mint az utna kvetkez leggazdagabb ismert sr az egsz korai bronzkorban (i. e. 2400-1500). Az jsz Kirly i. e. 2300 krl lt, vagyis Stonehenge msodik szakasznak plse idejn, s gy az angol tudsok felttelezik, hogy az magas szint tudsval fgg ssze a Stonehenge plsben megtestesl magas szint csillagszati s vallsi tuds.
Tegyk mindehhez hozz a rendkvli sun-giri leletet, aminek fnykpt a Scientific American cmlapjn hozta. A sungiri leletben az a rendkvli, hogy itt egy 28 000 vvel ezeltti korbl szrmaz nhny csontvzon tbb mint 6000 kszert talltak - vagyis mg Stonehenge jsz Kirlynl is sokkal kiemelkedbb gazdagsg ez a lelet! Megllaptottk, hogy ezen a Moszkvtl 100 kilomterre szakra fekv lelhelyen minden bizonnyal az urli npek egyik kiemelked szemlyisgt temethettk el. Hozztehetjk: ha a 100 trggyal br stonehenge-i jsz "kirly" mellknevet kapott kiemelked gazdagsgrl, akkor a tbb mint 2000 mamutagyarbl kszlt gyngy kszerrel rendelkez sungiri leletet is illethetjk "kirly" cmmel. Annl is inkbb, mivel fejdszn tbb szz gyngy krpntot alkot, st, keresztpntos koronnk keresztpntjaihoz hasonl elrendezsben. S ha gy van, akkor taln tnyleg 28 000 ves kirlysrrl van sz! Ruhzatt is megtalltk. sarkirka-szemfogat .
Az jsz Kirly fogazatnak, csontvznak s trgyainak (kt arany flbeval vagy haj csat, hrom rzks, kovak nylhegyek, homokk knykvdk s fazekak) izotpos elemzse vratlan eredmnyekre vezetett. Az oxign izotpjainak elemzse a fogzomnc tulajdonosnak szrmazsi helyre enged kvetkeztetni. A vizsglatok szerint az jsz Kirly nem a ksbbi Angliban, hanem Kzp-Eurpban lte le fiatal veit, mgpedig egy a mai brit ghajlatnl hidegebb krzetben - valsznleg Ausztria, Svjc vagy Dl-Nmetorszg krzetben. A rzksek egyike a mai Spanyolorszg, msika a mai Franciaorszg krzetbl szrmazik. Az aranytrgyak egsz Britannia terletn a legkorbbiak.Ha egyszer Kzp-Eurpra utalnak az izotpos vizsglatok, nzzk meg, mi volt a korabeli Kzp-Eurpa kulturlis llapota!
Amg Eurpban az jkkor i. e. 9000-tl i. e. 1800-ig tartott, a bronzkor i. e. 1800-tl ie. 500-ig (http://www.beloit.edu/~museum/logan/pa-leoexhibit/menueurope.htm), s Nagy-Britanniba a bronzkort az jsz Kirly npe vitte be i. e. 2300 krl, addig Krpt-medencben az jkkor i. e. 10 000-tl ie. 4500-ig tartott, mert erre itthon a rzkor kvetkezett az ie. 5. vezredben! Itt a bronzkor ezer vvel korbban kezddtt, mint mshol, i. e. 2800-tl i. e. 800-ig tartott. A fmmegmunkls gyszintn a Krpt-medencben volt a legfejlettebb - teht ha az izotpos vizsglatok eredmnyt sszevetjk a rgszeti-kulturlis tnyekkel, szem eltt tartva Stonehenge Kirlynak rendkvli gazdagsgt, gy tnik, mg egy lpssel elbbre juthatunk, pontosthatunk: az jsz Kirly minden bizonnyal a Krpt-medencei kultrkrbl szrmazhat.
Vegynk most mindehhez mg egy fontos, eddig megfelel mdon nem mrlegelt tnyt: a tnyt, hogy Stonehenge Kirlya jsz, mgpedig rendkvl fejlett jat hord jsz volt. Igaz, maga az j elkorhadt az vezredek alatt, de a homokkbl kszlt knykvd, ami vdte az jsz knykt az j visszacsapdstl, egyrtelmen azt jelzi, hogy nagy erej, messzehord, visszacsap jat hasznlt, vagyis reflexjat. Hogy egy ilyen fejlett visszacsap j milyen rendkvli fejlettnek szmtott tbb mint ngyezer vvel ezeltt, azt abbl mrhetjk fel, hogy az rpddal a Krpt-medencbe visszajv magyarok hasonl reflexjai a korabeli nyugati technolgit mg mindig messze meghaladtk.Milyen clt tlthetett be Stonehenge? Neves brit csillagszok egsz sora llaptotta meg,hogy Stonehenge minden bizonnyal a napfordulk idpontjnak megllaptsra s napfogyatkozsok elrejelzsre plt.
Erre utalnak a polgr-csszhalmi krrokrendszernl tallt agyag napkorongok is. Az Eurzsia-szerte tall hat tzoltrok szintn a napimdshoz s egyben a mgusokhoz kapcsoldnak. "Az antik vilg egyetlen papsga sem volt hresebb mgusoknl", s “k adtk t a Nap-kultuszt Indinak" - rja az angol nyelv vallstudomnyi enciklopdia. Az kori grg kultrrl megjelent els nagy sszefoglal munka szerzje, Stanley szerint "A mgusok rszrehajls s eltletek nlkl dolgoznak...A legsibb tant nemzetsg, trzs,ktsgbevonhatatlanul". "A mgusok a Nap-kultusz papi kasztja" -rja az kori vilg lexikona. A berlini trtnelem eltti intzet igazgatja, Menghin professzor tudomnyos kzlemnye szerint az si Eurpban olyan tuds-papok ltek, akiknek fejke aranybl kszlt hatalmas, egy mtert is megkzelt magassg sveg volt. A megtallt aranysvegeken 496 csillagszati jelkpet talltak, amelyeket Menghin professzor a napfogyatkozsok elrejelzsre alkalmas, logaritmikus lptk matematikai jelkprendszerknt rtelmezett.
Prbljunk az eddig ismert tnyek alapjn kvetkeztetseket levonni, hogy tisztbb sszkpet kapjunk! Ha Stonehenge a Nap-tisztelethez kapcsoldik, akkor valsznleg olyan kultra pthette, amelyiknl a Nap-tisztelet jelents szerepet jtszott - vagyis Stonehenge-et ppen az kori-skori mgusok pthettk! Ha a tuds-papok Nap-tiszteletre utal magas arany fejket viseltek, akkor valsznleg Nap-tisztelk - vagyis mgusok voltak! Akkor teht Stonehenge jsz Kirlya is mgus lehetett! s ha mgus volt, s a Krpt-medencbl rkezett, akkor a Krpt-medence mr az skorban a mgikus kultra kzpontja volt! Eurpa els civilizcija, aminek rgszeti emlkei mostanban kerlnek felsznre, teht a mgusok kornak emlkei lehetnek. Utlag mr kzenfekv a kvetkeztets: hiszen Nap-templomot csak olyan kultra pthetett, amelynek papjai Nap-istenhit csillagszok is voltak.
Szinte mindannyiunknak mg ma is ismers a kp: az si mgusok csillagokkal kestett sveget, csillagokkal, Nappal-Holddal dsztett kpenyt viseltek. Van mit tanulnunk a mgikus kultrtl. J lenne ma is egysgben ltni a vilgot, j lenne, ha a valls s a tudomny mindketten valsgos alapon llva, egymssal is kzs nevezre juthatnnak. J lenne, ha a Termszet, a tuds, a blcsessg, a gondolkods tisztelete visszanyern a legmagasabb megbecslst. Ez termszeti krnyezetnk s az emberi kultra tllsnek legfontosabb biztostka.
Grandpierre Attila
|