48.Tudatossg
2005.11.12. 14:22
itt s most
A tudatossg lnyege, hogy az ember megragadja a jelen pillanatot, az itt s most-ban l. Mindig a jelen pillanat a legrtkesebb, hiszen a mlt mr nincs, a jv pedig mg nincs. A legtbb ember a mlton rgdik ( mit kellett volna mshogyan csinlni) vagy a jvn aggdik (milyen szrnysgek trtnhetnek), gy az ember elveszti pont a legrtkesebbet: a jelen ajndkait. Ez egyben egrt is az ember szmra! A jelenlt tudatossga olyan kellemetlen szembeslseket s igazsgokat hozhat az ember el, ami ell knyelmesebb a mltba vagy a jvbe meneklni.
1. Fizikai tudatossg
Az ember tudatost mindent, ami a fizikai testben trtnik. Tudatostja ahogyan jr, ahogyan mozog, ahogyan gesztikull. Tudatostja magban ha ll, l vagy fekszik. Kezdetben rdemes kis rszletre koncentrlni (pl.: mi trtnik jrs kzben a bal trdemben), majd szp fokozatosan nvelni a tudatossg krt. Ide tartozik annak megfigyelse is, hogy egyes dolgokra hogyan reagl a testnk (pl: hideg, meleg, bizonyos telek). rdekes terlet betegsg esetn a fjdalom megfigyelse s tudatostsa.
2. teri tudatossg
Tudatostjuk az letfolyamatokat, melyek kzl egyik legfontosabb a lgzs. Kvetjk a leveg tjt, megfigyeljk a belgzs s kilgzs folyamatt. A kzrzet tudatostsa is az teri szinthez tartozik. Az teri test kt fontos megnyilvnulsa mg az emlkezet s a beszd (a hangok). Tudatostjuk az emlkezs folyamatt, s azt is, mitl fgg, hogy valamit knnyebben megjegyznk. Megfigyeljk s tudatostjuk a beszdnket. Az ember
ltalban teljesen ntudatlanul beszl, nem tudatos
beszd kzben. Tudatostjuk, ha lassabban vagy gyorsabban, halkabban vagy hangosabban beszlnk. A msik beszdnek a megfigyelse is fontos! A beszd tudatostst segti, ha elhatrozzuk, hogy aznap nem ejtnk ki egy adott hangot. Tudatostunk tovbb minden olyan hangot, ami szmunkra hallhat.
3. Asztrlis tudatossg
Tudatostunk minden lelki folyamatot, amely bennnk vgbemegy. A llek hrom terlete az akarat (rz-llek), az rzelem (kedly-llek) s a gondolkods (tudati-llek). Akarati szinten tudatostunk minden vgyat, kvnsgot, szndkot, trekvst, amely lelknkben felmerl. rzelmi szinten az rm, a bnat, a szimptia s antiptia tudatostsa trtnhet meg. Figyeljk meg mi az, ami vonzalmat, s mi az, ami tasztst vlt ki bellnk, s mirt. Gondolati szinten figyeljk, ahogy a gondolatok jnnek-mennek, ahogy megrtnk valamit, ahogy vgiggondolunk valamit. A gondolkods megfigyelse, a gondolkodsi folyamat uralsa s tudatostsa a tudati llek kornak egyik fontos feladata.
4. Szellemi tudatossg
Igen magas szint, amely csak az elz szintek megvalstsa utn realizlhat. A szellemi erk leadsnak s felvtelnek tudatostsa, a magasabb N-nel s a szellemvilggal val kapcsolat tudatostsa ide tartozik. Ezen a szinten tudatosul minden olyan szellemi hats, ami folyamatosan r minket, de az tlag emberben nem tudatosul. A szellemi tudatossg a sajt szellemnkkel s a szellemvilggal val l s tudatos kapcsolatot jelenti. Ne feledjk: ehhez a szinthez a fizikai, az teri, s asztrlis tudatossgon keresztl vezet az t!
|