|
Egy szv a Krpt-medence kzepn
Taln nincs olyan magyar ember a Krpt-medencben, akit ha megkrdeznk, halott-e a Pilisrl, nemmel felelne. A legtbben mg a trkpen is knnyen meg tudjk mutatni. A tjegysg legismertebb pontja taln a Dobogk nev kis telepls, amire jelenleg leginkbb az dlfalu elnevezs illik, a magn s intzmnyi nyaralk, dlk, szllodk s panzik tucatjai miatt. Szinte egsz vben kirndulk szzai keresik fel a ht minden napjn, kirndulk, trzk, selk s az ezek kztt "megbv" hivatsos s amatr Pilis-kutatk. Valamilyen rejtlyes vonzds hozza ide azokat is, akik mg soha nem hallottak az itt tallhat hegyes-dombos vidk vszzados (vezredes?) titkairl, mgis egyszer kikapcsolds, sportols cljra nem mennnek mshova, csak ide.
rdemes megfigyelni az iderkezket - szinte kivtel nlkl - nhny perc alatt, megszllja egyfajta bels nyugalom, a buszrl lelpve, az autkbl kiszllva, nkntelenl is az emberfia, egy nagy shajtssal kisrve, magba fogadja, a csak itt tallhat, energikkal titatott levegt, ha akarom, magt a hely szellemt szvja be. Ez pedig mindenkire hatssal van, kivtel nlkl s vszaktl fggetlenl. Dobogkn szvesen ltott vendg az ember. Hogy mirt a kiemels? - krdezheti a kedves Olvas. Ez az els titok. A mr emltett trkpen, ahol majdnem mindenki meg tudja mutatni a Pilist, mr csak kevesen veszik szre, hogy a pilisi s visegrdi hegyvidk egyttese SZV alakot formz. Jl lthat a kiss elnyjtott szvforma, amelyet szakon s keleten a Duna vize, dlnyugaton pedig a Vrsvri-roknak nevezett vlgyrendszer lel krbe.
Ez alkotja ezt a "termszetes" szvalakot. Ha fokozni szeretnm a meglepetst, akkor fel kell hvni a trkpnzegetk figyelmt, hogy ennek a szvnek a mrtani kzepn talljuk azt a helyet, amelynek a neve a szv legfontosabb munkjt mutatja, Dobog-k. Jtkos np a magyar, hogy egy szv alak fldrajzi terlet kzept Dobognak nevezi el, s ezzel mkdsre is kszteti (szmgia). De vajon pusztn jtkossgrl van-e sz? A ksbbiekben ltni fogjuk, hogy sokkal komolyabb a helyzet egy egyszer nyelvi jtknl. Annl is inkbb, mivel a Pilisben tallunk mg egy Dobog nev helyet. Ennek pedig mr figyelmeztetnek kell lennie, miszerint nem jtkrl van sz, hanem vals dobog(k)rl, st igei rtelemben, dobogs(ok)rl. De vajon mi dobog itt?
A Fld szvcsakrja...
Sokan hallhattk mr azt az ezoterikus vlekedst, hogy itt Dobogkn tallhat a Fld szvcsakrja. A csakrk minden llny sajtjai. Az emberek esetben ht fcsakrt tallunk a testnkhz kapcsoldva, persze lthatatlanul, de rzkelheten, radiesztzis mdszerekkel mrheten. Nhny kivteles kpessg ltember szmra ezek is lthatak, llapotukbl a szemly egszsgi llapotra lehet kvetkeztetni. Persze ennl sokkal fontosabb szerepk van: minden csakra egy-egy bels-elvlaszts mirigyhez kapcsoldik, s mint egy fajta energiatlcsr, a kozmikus vagy egyetemes energit a sajt mirigyhez kzvetti. A mirigyek kzvetlenl nem tudjk hasznostani ezt az energit, ezrt szksges a csakrk-csokrok meglte s mkdse.
Mondhatjuk, hogy gy mkdnek, mint egy-egy szr, a kozmikus nagy energialevesbl csak a neki szksges rszt veszi fel. A mkdsbeli klnbzsgket pldzza, hogy mindegyiknek ms a szne. (Fehr, viola, kk, zld, srga, narancs, vrs, ha fentrl lefel haladunk az emberi testen) A csakra sz szanszkrit eredet, de magyarul gondolkodva nem kell nagy kpzeler, hogy kitalljuk, mit is jelenthet. A formjt rja le, ami pedig leginkbb egy csokorra emlkeztet. Energiacsokor. Ha ezeket a csokrokat valamilyen krost hats ri (tbb ilyen jhet szba, fizikai s mentlis skon is), nem tudjk feladatukat tkletesen elltni s felborul a szervezet bels mkdse. Gondoljunk csak akr a pajzsmirigy, hasnylmirigy vagy az agyi mirigyek mkdsbl add zavarokra.
Ezek azok a betegsgek, ahol ha nem trtnik meg a csokrok mkdsnek visszalltsa, az letvgig tart gygyszeres kezelsre szorul a beteg. Mg, ha, megtrtnne a krost tnyez kiiktatsa, rvid idn bell javuls, st teljes gygyuls kvetkezhet be. A Fldet nll, l, st rz szervezetknt szoks emlegetni. Elg csak arra gondolni, hogy szinte minden np skultrjban a Fld nem egyszer trgyknt jelenik meg, hanem megszemlyestik - Fldanycska, anyafld, Gaia stb. - elssorban ni minsggel jellve. Ez all a nmet hagyomny "Apafldje" az egyik kivtel. A "srgolyv" leminsts mr a tudomny "rdeme".
Ha pedig l testknt vizsgljuk, akkor felttelezheten az energetikai felptse is hasonlt a htn hordott llnyekhez. A legfontosabb energiakzpontja minden llnynek a szvcsakrja. Ezen keresztl nyilvnul meg a szeretet ramoltatsa is. Ha a szvcsakra "nyitva" van, a szeretet korltlanul tud radni az emberbl. Erre tant Jzus is, aki csak egyetlen "j-rgi parancsolatot" adott az embereknek: "Szeresstek egymst!" Gondoljunk azokra az l Jzusbrzolsokra, amikor bal kezt a szvre helyezi, a jobb kezt pedig ldsra emeli. Mindenki ltott mr ilyet. Ez nem mst jelent, mint az szvcsakrjn keresztl az Atytl kirad szeretetenergit kzvetti az emberisg fel ("n s az Atya egyek vagyunk").
A magyar szakrlis uralkodknak, rpd-hzi kirlyoknak is a vezrlelve ez volt. Folytatni a tiszta jzusi tantsokat, jra emlkeztetni, figyelmeztetni az emberisget Krisztus "parancsra". Ez a kzpkorban nem szorult magyarzatra, hiszen ha vgignzzk pldul a fennmaradt rpdkori templomok freskit, a magyar kirlyok azonos hangslyt kapnak ezeken a kpeken, mint maga Jzus Krisztus. A legtbb esetben prhuzamosan ltunk j szvetsgi jeleneteket, pl. Szent Lszl letnek jeleneteivel egytt, de tallhat olyan, a kzelmltban elkerlt, erdlyi brzols is, ahol az gi trnon l Krisztus Szent Istvnknt jelenik meg, Szent Lszl s Szent Imre trsasgban.
Csak gy lehet megklnbztetni Szent Istvn alakjt Jzustl, hogy az feje felett angyalok koront tartanak. "Angyali korona, szent csillag..." De a legkzismertebb kirlyportr a Szent Lszl herma, fejereklyetart, amire ha rpillantunk, azonnal Jzus arct ismerhetjk fel. Tvolabbi kapcsolatokat is szrevehetnk, erre mr korbban mvszettrtnszek is felhvtk a figyelmet, hogy az egykori Prtus-birodalom terletn tallt kirlyszobrok megtvesztsig hasonlatosak a gyri szkesegyhzban lthat hermval. s ez nem csak egy idealizlt kp, miszerint annyira tiszteljk az uralkodinkat, hogy Jzus arcval jelentjk meg ket, hanem vals azonosulst, eggyvlst jelent nemcsak kls jegyekben, hanem lelkileg-szellemileg is.
Annyira gy van, hogy mg a Kpes Krnika miniatrin is felismerhet, pl. IV. Bla egyik kpn, ahol gy brzolta a kszt a kirlyt profilbl, mintha a Szent Lszl hermt ltnnk oldalrl. Teht nem egyedi esetrl van sz a magyar kirlyok esetben, hanem egy sorozatrl, folytonossgrl. gyis rtelmezhetjk, hogy az rpd-hziakban - vagy akr mondhatnnk Atilla-hziaknak is, hiszen vele indul jra tjra a szakrlis kirlysg - folytatdik egyfajta jzusi kldets. Ehhez pedig ltfontossg - az szmukra mg egyrtelmen tudott, ismert - fldi energiakzpont birtoklsa, megvdse, tiszttsa s mkdtetse. Ez az energiakzpont maga a PILIS, az itt tallhat ptmnyek, szentlyek, templomok, kastlyok pedig az energia (SZERETET) ramlst voltak hivatva biztostani.
Fehr (fejr) Pilis...
A Pilis a szvcsakra. Nem egy piciny (a Fld mrethez viszonytva), nhny mter tmrj pont valahol Dobogk terletn, hanem az egsz Pilis, st sokak az egsz Krpt-medenct nevezik annak. A Pilis szvalakja elg meggyz lehet ebben a krdsben. Igen m, de az olvasnak mr eszbe juthatott, hogy a pilis sz nem a szvvel kapcsolatos megjells, hanem a fejjel, mghozz kopasz ill. a leborotvlt fejtet jelzje. Papi kifejezse s megfelelje a tonzra, mg manapsg is lthat a szerzetesrendek tagjainl. Felmerlhet a krds, hogy akkor milyen fogalmi zavarban szenvednk, hogy szvcsakrrl beszlnk, de a hely neve a fejtetvel kapcsolatos.
Ha alaposan megnznk egy borotvlt fej szerzetesbartot, feltnhet, hogy hol is helyezkedik el a tonzrja, pilise. Nem a fejtet mrtani kzepn, hanem egy kiss htrbb, a koponyacsontok hrmas illeszkedsnl, a kutacsnl. Krem az olvasmat, hogy most jobb kezt emelje a feje fl, gy hogy kb. 2-3 cm legyen a tenyere s a koponyja kztt. Kezdje el lassan a homloka fels rsztl htrafel vinni a kezt s figyeljen arra, hogy rez-e valamit. Ha kellkppen oda tudott figyelni, rezhette, hogy azon a ponton, ahol a bartok borotvlt fejrsze lthat, kicsit melegebb lett a tenyere (hanem rezte elsre, prblja jra).
Ez a pont ugyanis az emberi test esetben a Koronacsakra, amin keresztl csatlakozik - j esetben - a Teremt energijhoz, ezen keresztl ramlik be a szellemi, tiszta, isteni energia. Ez pedig nem ms, mint a fej-r. Ennek pontnak, csakrnak a szne a fehr. Felfigyeltnk r, hogy az idsebbek vidken a fehr helyett fejrt mondtak, mondanak? A fehr szn ksrtetiesen, llandan visszakszn a Pilissel kapcsolatban. Elg, ha csak arra gondolunk, hogy a pilisi alapts szerzetesrend, a Plosok, milyen ruht hordtak. Fehret. k a fehr bartok, fehr plosok. Igaz csak az 1300-as vektl vlik a rend ltalnos jelzjv s viseletv.
Errl a sznvltsrl gy r Gyngysi Gergely egykori Plos rendfnk: "Ezrt miutn msodszor is elfogadta a rendfnksg terht, azonnal elrendelte, hogy a rendi testvrek elhagyva a stt sznt, fehr ruht viseljenek, azt mielbb szoktk meg, hogy gy azoktl a kbor remetktl megklnbztessenek, akik a remete nvvel s ruhban jrklnak a bnk sokasga s gynyrk rvnyben." Ez 1341-ben Mikls rendfnkk vlasztsa utn trtnik, korbban a viselet a szrke volt. A badacsonyi Szrkebart elnevezs is rjuk utal, hisz a balatoni hegyvidk neves bort k termelik elszr. A badacsonyi hegyen nagy kolostoruk llt egykor, errl az ott tallt romok tanskodnak. Hogy kikre gondol, akik kihasznlva a papi szentsget, vilgi letet lnek, nem tudni.
De sokszor megemltik prhuzamknt a pannonhalmiak fekete ruhjt, szembelltva velk a plosok fehr csuhjt. A ruha szne bizony nagyon sokat elrul viseljrl, mg manapsg is. s nem csak papi szemlyek esetben. A szrke s fehr kettsgre s a plosokkal val sszetartozsra szemlletes plda a Pilisszentkeresztet s Pilisszntt kettszel Hossz hegy. Ez a hegy a vlasztvonal a Pilist alkot vulkanikus s ledkes mszk kpzdmnyei kztt. Ettl szakra a Duna fel a felszn vulkanikus eredet szrke szn, mg tle dlre vilgos, st fehr az ledkes mszktl. A helyi kfejtk, mszgetk elmondtk, hogy mg k is elcsodlkoztak azon, hogy ez a hegy ktszn, azaz az szaki oldala szrke, a dli, Szntra nz pedig fehr.
Az itt megalakult szerzetesrend nem is vehetett volna magra ms sznt, mint ezt a kettt, amelyet a "termszet" mutatott meg neki. Ltni fogjuk, hogy ez a kettssg sokkal fontosabb krdsekben is megjelenik, akr a plosok, akr a Pilis letben. A fejrre visszatrve: a fej-r (koronacsakra) teht fehr szn. Fel kellett, hogy tnjn, Magyarorszgon - fleg Nagy-Magyarorszgon - hny Fehr-Fejrvr ltezik. (Nndor-, Gyula-, Szkesfehrvr - Alba Regia, Alba Regialis, Alba Regina, Alba Julia stb.) Minden fontos trtnelmi hely a Fehr(vr) vagy latinul az Alba nevet viselte. s ez taln sejthet, nem csak a kls sznt jellte meg. De hogyan kerl a fej-r a Pilisbe, krdezhetik. Az elbbiekben mr jeleztem, hogy a pilis ill. a pilises kifejezs a fejre utal.
De a hegyek kopasz cscst is gy emltik meg: pilises. Az 1800-as vek vgn lt dmsi plbnos a helytrtneti munkjban emlti, a Pilis nvvel kapcsolatosan: rgi magyar sz, ami azt jelenti fejtet. Teht nem szlv jvevnysz, ahogy nyelvszeink szoktk magyarzni, hanem si magyar. gy mr rthet, hogyan kapcsoldik ssze, mghozz igen-igen szorosan, a szvalak s a koronacsakrra utal elnevezs. A korona s szvcsakra gy egy helyen vlik elrhetv, ezltal a teljes szakrlis uralkodi programot kpviseli s az itt tallhat pontokon keresztl azt t is tudja adni az arra alkalmas, befogad kpes szemlynek (beavats). Ez azrt persze ennl kicsit bonyolultabb, mint ahogy els hangzsra gondolnnk. De mindenesetre elgondolkoztat, hogy az si koronz vros, Szkes-Fejrvr, lehetett-e ettl a helytl annyira messze, ahol ma tallhat?
|