TENGRI
Men
 
BEJELENTKEZS
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
SZMLL
Induls: 2005-05-10
 
HIRLEVL
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
.

          Libikka

 

  

 
NPSZOKSOK
NPSZOKSOK : 12.December

12.December

  2005.12.03. 15:10

.

 
 

KARCSONY HAVA


 
ADVENT
Advent az egyhzi v kezdete, a karcsonyi elõkszlet ngyhetes idõszaka. Szent Andrs napjt (november 30.) kvetõ vasrnap elõestjvel kezdõdik. Eredete az 5-6. szzadra nylik vissza, s eleinte hrom napos bjttel volt sszektve. XIV. Kelemen ppa az adventi szerdai s pnteki napokra rendelt bjtt, szombatra pedig hstelektõl val tarzkodst. A vallsi elõkszletet a bjtn kvl a hajnali misk, a rortk jelentettk. Ezeket napfelkelte elõtt tartotta az egyhz. A rgi magyar nyelvben angyali misnek s aranyos misnek is neveztk. Ebben az idõszakban nem tartottak lakodalmakat s zajos mulatsgokat.

 
 
DECEMBER 4. BORBLA NAPJA
Szent Borbla emlknnepe, aki Kiszsiban lt. Keresztny hitrt megknoztk, majd lefejeztk. A bnyszok, a tzrek, a vrak vdõszentje volt. Szent Katalinnal egytt a hajadon lnyok prtfogjnak tekintettk. A Borbla-nap hiedelmei s szoksai hasonlak a Luca naphoz, de a magyar nyelvterleten csak szrvnyosan terjedtek el. Jellemzek erre a napra a munkatilalmak. A boszorknyok rontsa miatt tilos ezen a napon ruhadarabot kint hagyni. Az ajndkozs, klcsnzs is elvinn a szerencst a hztl. Ezen a napon is szoktak gymlcsgat vzbe tenni: ha karcsonyra kizldlt, a leny frjhezmenetelre jsoltak belõle.

 
 
DECEMBER 6. SZENT MIKLS NAPJA

Szent Mikls pspk a 4. szzadban lt a kizsiai Myra vrosban. Mr a 4.szzadban a nyugati s a keleti egyhz kedvelt szentje. A pkek, gabonakereskedõk, halszok, rvszek, vzimolnrok, dikok, eladlnyok, polgrvrosok, polgrok patrnusaknt tiszteltk. Emlkt helynevek, templomok, szemly-s csaldnevek õrzik. 
A Mikuls sz a Mikls nv szlovk megfelelõje, csak a 19. szzad vgn kerlt a kznyelvbe, akrcsak a Mikulst ksrõ krampusz, rdgszerû figura neve. 
Az 1950-es vekben a tlap, a telet megszemlyestõ alak elnevezsre vezettk be - az orosoz gyed moroz 'fagyap' fordtsaknt - a Mikuls helyett. Ez azonban nem azonos Szent Mikls alakjval s a hozz kapcsold szoksokkal. 
Mikls pspk csodirl, jtkonysgrl legendk szlnak. Az egyik szerint egy elszegnyedett nemesember a hrom lenyt tisztessgtelen letre akarta knyszerteni.

Kp: Mikulst jr asszony
(Boldog, Pest-Pilis-Solt-Kiskun vm.)
Gnyei Sndor felvtele 1936
Nprajzi Mzeum

"Megrtvn e dolgot Szent Mikls, gondol, hogy õ jobb alamizsnt nem tehetne, mintha azoknak a lenyzknak testeket a tiszttalansgtl, lelkeket pedig a rt fajtalan vtkektõl megoltalmazn. Azokrt sok aranyat ktvn egy keszkenyõbe, jjel a szegny ember hzhoz mne. Ltvn egy ablakot flig kinyitva...bvet azrt Szent Mikls a keszkenyõbe kttt aranyakat az ablakon s visszatre a maga hzba." (Blint Sndor: nnepi kalendrium I-II.)
A Mikls-napi ajndkozsnak vannak paraszti hagyomnyai. Fõleg a Dunntlon s a magyar nyelvterlet szaki rszn volt ismert a mikulsjrs. Eredetileg kzpkori dikhagyomny volt az aprszentek-napi pspkvlaszts, amely a 13. szzadtl Szent-Mikls napra kerlt t. Mikls pspk az nnep elõestjn ksretvel egytt betr olyan hzakba, ahol gyermekek vannak, s ott vizsgztatja, imdkoztatja, majd tudsuk s viselkedsk szerint jutalmazza, vagy virgccsal fenyti õket, illetve sokszor a ksretben lvõ rdggel fenytteti. Az rdg alakja a Szent-Mikls legendban gykerezik, miszerint a pspk szmtalanszor megszgyenti, tvozsra knyszerti õt. Az larcos vagy kormos kpû, szarvakat viselõ szrnyalak, a gyermekeket ijesztgeti, el akarja vinni õket. Szent Mikls sokszor azonban lncra veri az rdgt. Feltehetõen innen szrmazik a Dunntlon a jtk lncos Mikls elnevezse.
Dunntlon egszen a kzelmltig Mikls napjn a legnyek, sõt nõs frfiak is bekormozott arccal, kifordtott bundban lncor csrgetve ijesztgettk a gyermekeket s a nagyobb lnyokat.
A Mikls-napi trfs gyntats is feltehetõen a kzpkori dikhagyomnybl ered. A pspkt megszemlyestõ figura ksretvel egytt kereste fel a hzakat, a gyermekeket vizsgztatta, imdkoztatta, bntette s jutalmazta.
Szegeden a Mikls napi hagyomnyok vltozatt Varga Jnos 1867-ben jegyezte le. "Szp azt a Mikulst ltni, hossz fehr ruhban, szles szrke szakllal, fehr hajjal, lnccal, ell-htul lelg, misemond aranyos ruhban. A nyelve egy rfnyire kilg. Aki ettõl meg nem ijed, megijedhet attl a sok nyirfavirgcstl, amit az lben hord. Bent a szobban a Mikuls hossz nyelvt mozgatja s csrgeti a lncot:

Rontom, bontom, csontom,
Csrgõ, brgõ lnccal jttem.
Ven-e rossz gyerek a hznl?
Van-e j gyerek a hznl?
A jnak kalccsal,
a rossznak virgccsal.
Azutn megint csrgeti a lncot. A gazda megkszni a ltogatst s megszeppent gyermeki nevben õ mondja, hogy j gyermekek: tudnak imdkozni, keveset tanulnak, sokat esznek. A csizmjuk a konyhban szpen kitiszttva s a Mikulstl ajndkot vrnak bele. Ez meg is trtnik. A csizma sok helyen jszakra az ablakba kerl s reggelre ott telik meg ajndkkal." (Blint Sndor: nnepi kalendrium I-II.)
Falvainkban a Mikuls napi ajndkozs szoksa ltalban a 20. szzad elsõ vtizedeiben, vrosi hatsra terjedt el. Az Ipoly menti falvakban az 1930-as vekben a gyermekek ablakba helyezett csizmiba, cipõibe krumplit vagy cukorkt tettel. Az ajndkozs szoksa napjainkig l, jelmezes Mikuls keresi fel azokat a hzakat, ahol kisgyermekek vannak. Nhol rdg vagy krampusz is ksri. Szavaltatja, nekelteti, kikrdezi a gyermekeket. Ha szksges, virgcsot is ad, amit a szlõk jl lthat helyre tesznek, hogy alkalomadtn figyelmeztessk a gyermekeket a Mikulsnak tett gretre. (Csky Kroly: Hallottok-e mr hrt?)

 
 
DECEMBER 13. LUCA NAPJA

Szent Luca a legenda szerint keresztny hitrt halt vrtanhallt, a keresztny egyhz azonban nem tartja trtneti szemlynek. Legendja alapjn a szembetegsgben, vaksgban szenvedõk,a bûnbn utcanõk s a varrnõk patrnusa. Neve a latin lux, azaz fny szbl szrmazik. A magyar nphitben Luca alakja kettõs, egyrszt kapcsolatos a legendabeli Szent Lucval, msrszt egy boszorknyszerû, ront nõalakkal. Ez utbbi ksrtetszerû jelensg, aki ezen az jszakn s napon az emberek, llt krt okozhatja.
Jsl, varzsl hiedelmek, praktikk:
Luca napjt az egsz magyar nyelvterleten gonoszjr napnak tartottk, ezrt klnsen a boszorknyok rontsa ellen kellett vdekezni. 

A Tpi vidkn pldul az lak ajtajaira fokhagymval rajzoltak keresztet, mikzben mondtk: "Luca, Luca, tvol lgy!" (Barna Gbor........)Az Ipoly menti falvakban megfokhagymztk az llatok fejt, az istll ajtajt, elje meg hamut szrtak, hogy a macska kpben jr boszorkny nyomait felszedhessk. Lefekvs elõtt mindenkinek fokhagymt kellett nyelnie. (Csky Kroly: Hallottok-e hrt?)
Csallkzben Luca-napkor nem adtak ki semmit a hzbl, nehogy a boszorkny kezbe kerlve bajt hozzon a hzra.
A boszorknyok felismersre kszlt a lucaszk. Luca naptl karcsonyig kellett elkszteni, innen az ismert kzmonds: Lassan kszl, mint a Luca szke. A meghatrozott szm s fajtj fbl kszlt szket a karcsonyi jfli misre, a templomba vagy a kereszttra vittk. Szget nem volt szabad beleverni, az keket bkkfbl faragtk. Az jfli misn a lucaszkre rllva lehetett csak megltni, hogy kik a boszorknyok, mert pl. szarvakat viseltek a fejkn. Utna nyomban el kellett getni.
Luca napjhoz sokfle hzassgjsl eljrs kapcsoldott. A Drvaszgben a szemtdombra llva hallgatztak. Ahonnan a kutyaugatst, vagy kakaskukorkolst hallottk, gy vltk, abbl az irnybl jn majd a jvendõbelijk. Cdulkra frfineveket rtak, ezeket gombcokba tettk. gy tartottk, amelyik gombcba rejtett nv leghamarabb feljn a vz tetejre, olyan nevû lesz a frjk. (Lbadi Kroly: Drvaszgi npi kalendrium)
A jsl, varzsl eljrsok tbbsgt Luca-nap s karcsony kztt kellett elvgezni. A lucacdulkra frfineveket rnak, abbl mindennap egyet tûzbe vetnek, s ami karcsonyra utoljra marad, az lesz a jvendõbeli neve. Lucakor is gallyakat tettek a vzbe, s ha karcsonyra kizldllt, a leny kzeli frjhezmenetelt jsolta. Zsrn (Nyitra vm.) a lnyok somgallyat tettek a vzbe, hogy karcsonyra kizlldljn. Ezt magukkal vittk az jfli misre, utna titokban megrintettk azt a  legnyt, akit ily mdon is igyekeztek magukhoz ktni.
Jsl, varzsl eljrsok kztt szerepel - fõknt a Dl Alfldn - a tollaspogcsa, n. lucapogcsa ksztse. Akinek sts kzben a pogcsjn a toll megperzselõdik, annak betegsgt vagy kzeli hallt jelez.
Luca napkor kezdik csrztatni a lucabzt, amely ha karcsonyra kizldl, a kvetkezõ vben j terms vrhat.
Az idõjrsjsl praktikk ideje a Luctl karcsonyig terjedõ idõszak. E tizenkt nap idõjrsbl jsolnak az elkvetkezõ tizenkt hnap idõjrsra, ez az n. lucakalendrium.
A msik gyakori praktika az n. hagymakalendrium: tizenkt hagymalevlbe st tesznek s attl fggõen, hogy tnedvesedik-e vagy sem, kvetkeznek az elkvetkezõ tizenkt hnap csapadkossgra.
Ehhez a naphoz munkatilalmak kapcsoldtak. Orszgszerte gy tartottk, ha ezen a napon fonnnak, vagy varrnnak, akkor ezzel bevarrnk a tykok fenekt, s azok nem tudnnak tojni. Nem volt szabad stni, mert a kenyr kõv vlik, illetve Luca ott l a kemence szjban s laptrl megeszi a kenyeret s a gazdaasszonyt pefig belki a kemencbe (Manga Jnos: nnepek, szoksok az Ipoly mentn)
Nemcsak tiltott, hanem erre a napra elõrt, javasolt nõi munkk is voltak. Mindenfajta fejtõ-,bontmunkt alkalmasnak tartottak, pl. tollat fosztottak, babot fejtettek, hogy a tykok knnyen tojjanak.
A Luca-napi hiedelmek tbbsge a tykokkal kapcsolatos termkenysgvarzslssal fgg ssze. Luca napjn a gazdaasszony elcsent a szomszdtl egy mark szalmt s egy tojst. Betette a tyklba a sajt tykjai al, mikzben mondogatta:

A mi tykunk tojogljon,
a szomszd kotkodljon!
(Sndor Mihlyn: Egy bihari parasztasszony hiedelmei)
A gazdaaszonynak napkzben lnie kellett vagy fekdnie, hogy a tykok j lõsek legyenek.
Luczs, kotyols: A Nyugat-s Dl Dunntlon figyermekek jrtak luczni, kotyolni. Hzrl hzra jrva termkenysgvarzsl nekeket, verseket mondtak. Egy-egy hzba betrve engedlyt krtek: "Szabad-e kotyolni?" Ha megengedtk, akkor rltek egy tuskra vagy szalmra s elkezdtk nekket. A hziasszonytl egy-egy mark aszalt gymlcst, dit, almt kaptak jutalmul. A szalmt a gazdaasszony a tykok al tette, hogy jobban tojjanak.
Zalamerenyn hajnalban indultak a luczk. A hz kszbn vagy a szoba kzepn nekeltek s mondtk jkvnsgaikat:
Luca, Luca kitty, kotty, kitty, kotty.
Gelegenye kettõ-hrom.
Szrazkrtt vrom!

Ha nem adnak szalonnt
Levgom a gerendt.
ha nem adnak hurkt,
Elviszem a Julcst!
Refr: Luca, Luca kitty,kotty, kitty, kotty,
Gelegenye kettõ, hrom.

Ennek a gazdnak annyi disznja legyen:
egyik lbl kifusson, a msikba befusson,
a harmadikba is jusson!
Refr.

Ennek a gazdnak akkora disznja legyen, mint egy hz,
akkora szalonnja, mint egy mestergerenda,
annyi zsrja, minnt ktban a vz,
annyi tprtõje, mint Dunban a fveny!
Refr.

Ennek az asszonynak annyi tojsa legyen,
mint az gen a csillag, mint a fldn a kvecs.
Refr.

Ennek a lnynak akkora nyelve legyen, mint egy tepszi,
gy forogjon, mint a nagypnteki kereplõ.
Refr.

Doktor, patika hen haljon!
A barmuk a zsrjtl megfulladjon!
A gazdaasszony sose lustlkodjon!
Refr.

Szraz krtt vrom!
Majd megltom, mit adtok?
Amit adtok, elveszem,
Van tarisznym, elteszem!

Zalamerenye (Zala vm.), 1935
Gyûjttte Volly Istvn

Ha nem kaptak adomnyt, gy fenyegettk a hziakat: "Egy csibjk legyen, az is vak legyen!"
Fehrleples alakoskods: A kisalfldi Csallkzben s a Nyitra vidkn mg a kzelmltban is fehr lepelbe ltztt legnyek, esetleg lenyok, asszonyok kerestk fel a hzakat. Arcukat beliszteztk, vagy fehr tllkendõvel takartk be, hogy ne ismerjk fel õket. Lisztbe mrtott tollseprûvel sepregettek.Egyes helyeken a lnyokhoz jrtak, msutt a gyerekeket ijesztgettk.
A Szermsgben a lnyok ltztek Lucnak, fehr lepedõvel letertve, fehr szoknyban, az arcuk el szitt szortva. Kikrdeztk a gyerekeket, imdkoztattk õket. Aki j volt, ajndkot kapott: dit, mogyort. A rosszakat fakanllal, meszelõvel ijesztgettk. (Ujvry Zoltn: Varia folkloristica. rsok a nphagyomny krbõl)
Luca napi trfk: Luca napi trfaknt a legnyek kicserlik a kapukat, sztszedve a tetõre viszik a szekeret, s ott a gazdk bosszsgra ismt sszerakjk. Lucatkt is ksztenek. Szem-,orr s szjnylst csinlnak a tkn, bellrõl gyertyval kivilgtjk, s az ablakhoz teszik, hogy a hzban lvõket megijesszk.

 
 
DECEMBER 21. TAMS NAPJA

Hitetlen Tams nven emlegetett apostol. A hagyomny szerint pnksd utn Jzus megjelent neki. Innen a szls: Szent Tams szolgja vagyok, akkor hiszem, ha ltom. Ezen a napon is gyakran vgtak disznt. Az ezen a napon vgott diszn hjt tamshjnak nevezik, amelyet kelsek gygytsra vltek alkalmasnak.
Medvesaljn gy tartottk, hogy az ezen a napon vgott diszn sztt vrt el kell tenni, mert alkalmas a kszvny gygytsra. (Kotics Jzsef: Kalendris szoksok a Medvesaljn)
A Muravidken gy hittk, aki ezen a napon disznt l, annak minden vben le kell vgnia valamit, mert Tams klnben valamelyik llatt elpuszttja. (Penavin Olga: Npi kalendrium)

 
 
SZENTCSALDJRS

A szllskeress, mint a paraszti jtatossg egyik megnyilvnulsi formja, szentcsaldjrs nven ismert a magyar nyelvterleten. Karcsony elõtt kilenc napon t, ltalban kilenc kzel lak csald vitte egymshoz a Szent Csald kpt vagy szobrt. Olaszfn (Vas vm.) ahol aznap sszegyûltek, annak a hznak az asszonya vittel elõl a Szent Csald szobrot vagy kpet az utcn, a tbbiek prosval mentek utna s a Szllst keres a Szent Csald kezdetû neket nekeltk. A kijellt hzhoz rve meglltak, ekkor benntrõl elnekeltk a Ne srj tovbb Szûz Mria kezdetû versszakot. Valamennyien betrtek a hzba s a feldsztett oltrra helyeztk a szobrot vagy kpet. Ezutn egytt imdkoztak, nekeltek. Msnap reggelig a hznl hagytk a kpet vagy szobrot. Jellegzetes nekk a kvetkezõ:
 

Szlls keres a szentcsald,
de senki sincs, ki helyet d,
nincsen aki befogadja õt,
ki gnek s Fldnek Ura.

Az idõ is ksõre jr,
a madr is fszkre szll.
Csak a Szent Szûz jr hiba
Betlehemnek vrosba.

Legalbb ti j emberek,
fogadjtok e kisdedet!
Hzatokba boldogsg szll,
ha betr az gi Kirly.

Ne srj tovbb, Szûz Mria
ne menjetek ma mshova!
Szllsunkat mi megosztjuk,
kis Jzuskt befogadjuk.

Olaszfa (Vas vm.),1952.
Gyûjttte: Katanics Mria

 
 
OSTYAHORDS

A tant (kntortant) - tbbnyire karcsony bjtjn vagy nhny nappal elõtte - az iskols gyermekekkel minden csaldnak ostyt kldtt. Ennek fejben a csaldok a tant szmra klnbzõ termnyeket pl. lisztet, tojst, babot adtak. Az ostya a karcsonyi vacsora rsze volt, amelyet sok helyen mzzel, borssal, fokhagymval egytt ettek, sõt egszsgvarzsl cllal az llatoknak is adtak belõle. 

Kp: Ostyastõ vasminta
(Kalonda, Ngrd vm.)
Bõdi Erzsbet nyomn

A Tpi mentn , Mendn az ostyt a kntor felesge sttte. Karcsony elõtti hten a gyermekek vittk szt. Fehr, zld, piros s srga sznû ostyt is stttek. Ostyahord versk a kvetkezõ:

rm s bkessg legyen ura e hznak,
mit isten angyala mondvn psztoroknak!
n is psztorknt hoztam az ostykat,
Fehr ostya jelzi Krisztus tisztasgt,
a zld szn rtatlansgt,

Piros, rettnk szent vre hullst,
Srga, keserû pohart s hallt,
Ezeket mondvn, az rnak nagy hlkat mondok,
s boldog nnepeket kvnok!

A hziak a kosrbl kivettk az ostykat s helykbe raktk a kntor rszre az adomnyokat: lisztet, kolbszt, babot, bort, esetleg pnzt. A gyermekek pedig egy kevs pnzt kaptak jutalmul az ostya szthordsrt.

 
 
PSZTOROK KARCSONYI VESSZÕHORDSA

Karcsony vigilija /nnep elõestje/ az egyik jeles napja a psztorok vesszõhordsnak. Ezen a napon a psztorok egy nagy csom vesszõvel sorra jrtk a gazdk hzait. A gazdaasszony a ktnyvel hzott a veszzõkbõl s megcsapkodta a psztor lbt. A psztor ugrndozva kiltotta: "Ugr legyen a kisborj!"A vesszõt a gazdaasszony a sarokba tette, s tavasszal ezzel hajtotta ki az llatokat. A psztorok a vesszõhordsrt, jkvnsgokrt ajndkot kaptak. 
Az Ipoly mentn, Õrhalomban, az 1960-as vekben kt csords s kt kansz jrt a vesszõcsomval hzrl hzra. A vesszõt mr november elejn kezdtk szedni. Minden psztornak 250 szl vesszõre volt szksge, mert annyi hz volt a faluban. December 24-n korn indultak el. Bekopogtattak mejd egytt mondtk a kvetkezõ kszntõt: 

Kp: Psztorok vesszõhordsa
(Bernecebarti, Ngrd s Hont vm.)
Nprajzi Mzeum

Szerencss nnepeket kvnunk kendteknek!
Tbb jval, egszsggel mulathassk Krisztus Urunk szletse napjt!
Adjon Isten bort, bzt, bkessget,
orszgunkba me' maradst,
holtunk utn llekdvssget!
Valamennyi szna, szalma van a kendtek hzuknl,
annyi barmocskjuk szaporodjon kendteknek!
A gazdaasszony erre gy vlaszolt: "gy engedje az des Jzus!" Ezutn mindegyik psztor csomjbl kihzott egy veszzõt, s rvgott a psztorra, hogy ne kssen soha, friss legyen a psztor. Vgl ajndkot adott nekik: babot, pnzt, plinkt (Manga Jnos: nnepek, szoksok az Ipoly mentn)

 

Kp: Karcsonyi kntls
(Szk, Szolnok-Doboka vm.)
Ksa Bla felvtele, 1992

Ezutn valamilyen ajndkot kaptak, amelyet megksznve mentek tovbb. Klnbzõ korcsoportok jrtak kntlni, ltalban dlben kezdtek jrni a gyerekek, majd dlutn a fiatalok s ksõ este a hzasemberek.
Erdlyi kntls: A mezõsgi Szken a 6-12 ves figyermekek karcsony estjn jrnak kntlni. Szrkletkor kezdik el, ltalban a sajt utcjukban. Kt-hrom gyerek ll ssze. Engedlykrssel kezdik: "Szabad-e kntlni?", utna odakint nekelnek egy neket az Elindult Mria, Csordapsztorok, Mennybõl az angyal, Betlehemem kis falucskba stb. kezdetûek kzl, majd bemennek a hzba, a konyhba vagy abba a szobba, ahol tlen fûtenek. A bekszntõt itt mondjk el. Ahogyan a templombl hazatrnek, viseletbe ltzve vrjk õket a hziak. Stemnnyel, kalccsal, almval, dival knljk õket, az 1960-as vektõl kezdve pnzt is kapnak. A kapott ajndkot elosztjk egyms kztt.

 
 
BETLEHEMEZS

A betlehemezs tbbszereplõs, dramatikus jtk, a karcsonyi nnepkr egyik legnpszerûbb misztrium-, illetve psztorjtka. A karcsonyi jtkok legrgibb rtegt haznkban is a latin nyelvû liturgikus jelenetek kpviselik, amelyeket a 11. szzadtl kezdve a templomokban is elõadtak. A betlehemezs fõ kellke a jszol vagy templom alak betlehem, amelyben tbbnyire a Szent Csald lthat, valamint angyalok, llatfigurk ( szamr, kr stb.) ltalban kivilgtjk s szentkpekkel, sznes paprral dszitik. Nagysga vltoz, elõfordul egy mter magas vagy ennl nagyobb betlehem is. 

Dunntli betlehemes: A dunntli tpus szereplõi a psztorok, olykor az angyal(ok) is.
A psztorjtk szerkezete a kvetkezõ:
- bekszntõ
- trflkozs az reg psztorral
- adomynygyûjts
A szereplõk gyakran antikizl neveket viselnek, pldul a nagymizdi (Vas vm.) vltozatban Titeris, Muksus a kt fiatalabb psztor, a harmadik, az reg neve Koredob. Rajtuk kvl mg egy szereplõje van a betlehesnek, az angyal. (Magyar Npzene Tra II. 1953.)
Felvidki betlehemes:
A felvidki tpusban az angyalokon, a fiatal psztorokon kvl az reg (Gub, Jakab, Kub, Kecsks) szerepel.
Szerkezete:
- bekszntõ
- trflkozs az reg psztorral
- a psztorok indulsa Betlehembe
- ajndktads
Gyakori rsze a szletstrtnet felolvassa vagy elmondsa a Biblibl, valamint a psztorok ajndkainak liturgikus mdon trtnõ felajnlsa. (Magyar Npzene Tra II. 1953.)
Alfldi, Felsõ-Tisza-vidki betlehemes:
Az alfldi, felsõ-tiszai tpusban az angyalokon, psztorokon kvl a betyr vagy huszr s Herdes is szerepelhet. Jellegzetes cselekmnyrszlete a krkedõ s fenyegetõ szavak ksretben trtnõ perselyezs.
Szerkezete:
- beksznts
- a betyr jelenete
- Herdes jelenete
- trflkozs az reg psztorral
- adomnygyûjts
(Magyar Npzene Tra II.1953.)
Erdlyi betlehemes:
Az erdlyi tpus betlehemes hosszabb llegzetû, misztriumszerû, liturgikus s epikus elemekkel tszõtt 12-20 szereplõs jtk. Rendszerint elõ-s utjtka is van, elõadsa klnsen nagy elõkszletet, betanulst ignyelt. Az angyalokon, psztorokon kvl szerepelhet Szûz Mria, Szent Jzsef, futr, kirly. Jellegzetes jelenete a szllskeress. rdekessge, hogy a psztorok llatlarcot is viselhetnek. ltalban felnõtt frfiak, legnyek jtszottk, akik a jtkot kellõ komolysggal, liturgikus szolglat ignyvel adtk elõ.
A lvtei (Udvarhely vm.) kziratos betlehemi rendtarts elõrja, hogy a betlehemezsben rsztvevõknek: "nem szabad a kocsmahelysgekben forogni, fonseregbe lnyokhoz jrni, az utckon nma csndben kell jrni, tovbb nem szabad vilgi neket nekelni. Mindezeket meg kell tartani attl a naptl, amikor prblni kezdik egszen vzkereszt napjig": Aki ennek nem tett eleget, azt megbntettk, brmilyen rossz idõ esetn a templomot meztlb, hajadonfõvel hromszor meg kellett kerlnie. (Volly Istvn: Npi jtkok I-III. 1941.)
Szerkezete:
- bekredzkeds
- szllskeress
- psztorok bresztse
- az reg csobnnal, pakulrral folytatott prbeszd
- ajndkvitel
- adomnykrs.
(Magyar Npzene Tra II. 1953)
Bbtncoltat betlehemes:
A bbtncoltat betlehemes a betlehemezs sajtos tpusa. A kellkknt hordozott betlehem belsejben egy rvid bbjtk is bemutatsra kel. A bbokat a betlehem als rszben vgott jratban alulrl mozgatjk. A bbok elnevezsei vidkenknt vltozk: angyal, rdg, Herdes, kmnyseprõ, hall, psztorok, Jutka, Marinka s egy adomnygyûjt bb: dkn vagy Kismikls. A bbok tnct, mozgst a szereplõk nekkel ksrik. Jelentõsge azrt is nagy, mert ez az egyetlen npi bbjtkunk. (Magyar Npzene Tra II. 1953)

 

KARCSONY

A karcsony a keresztny egyhz egyik legnagyobb nnepe, a 4. szzad ta december 25-n nneplik Jzus szletst. Ez a nap a tli napfordul, az kori hitvilgban - a Mithras-kultuszban - a Nap jjszletsnek nnepe volt. A kzpkorban karcsonnyal kezdõdtt az esztendõ. A karcsonyi szoksokban s hieselmekben egyarnt megõrzõdtek a tli napfordulhoz, az vkezdethez s Jzus szletshez fûzõdõ hagyomnyok.
 
DECEMBER 24. KARCSONY VIGILIJA, DM-VA NAPJA
PARADICSOMJTK

dm-va napjn kerlt sznre az n paradicsomjtk, illetve dm-va jtk, amelly a bibliai trtnetet, a bûnbeess trtnett adja elõ dramatikus formban. A kzpkori misztriumjtkoknak kedvelt jelenete volt, s gyakran passival,  illetve feltmadssal rt vget. A szereplõk dm s va, a teremtõ Isten, a ksrtõ Stn, rendszerint angyalok, nha Kin s bel voltak. 

Kp: Paradicsomjtk
(Felsõbnya, Szatmr vm.)
Sebestyn Gyula felvtele, 1909.
Nprajzi Mzeum

 
 
KARCSONYI ASZTAL

A karcsonyi asztalra vagy al, vagy akrcsak a kzelbe helyezett trgyaknak, eszkzknek klns jelentõsgt tulajdontott a nphagyomny. Egyrszt mgikus erejeûnek vlte, msrszt keresztny magyarzatot fûztt hozz. A karcsonykor hasznlt nnepi abroszt ksõbb vetõabrosznak vagy stõabrosznak hasznltk, hogy a terms bõ legyen, s a kenyr is megkeljen. Az asztalra s az az al helyezett trgyak kzl legltalnosabb volt a gabona, klnbzõ termnymagvak, valamint a szalma s szna. A magvak a kvetkezõ v j termst, a bõsget biztostottk, pl. a baromfinak adtak belõle, hogy tbb legyen a tojs. A sznt s szalmt karcsony utn az llatok al tettk, vagy megetettk velk, hogy szapork, egszsgesek legyenek, a jobb terms remnyben a gymlcsfkra is ktztk. Sok helyen a sznt s a szalmt azrt tettk az asztal al, vagy szrtk szt, hogy a hz a betlehemi istllhoz hasonlatos legyen. A gazdasgi s hzi eszkzket ( ekevas, jrom, lszerszm stb.) azrt helyeztk a karcsonyi asztal al, vagy a kzelbe, hogy hatkonyabbak legyenek. Gyakran aprszentek napjn, ritkbban jvkor, vzkeresztkor szedtk le. 

Kp: Karcsonyi asztal
(Kapuvr, Sopron vm.)
Sarosc Gyrgy felvtele, 1964.
Nprajzi Mzeum

 
 
KARCSONYI TELEK

A karcsonyi asztalra helyezett telek - a szentelt ostya, mzbe mrtott fokhagyma, di, alma stb. - a nphit szerint a csald tagjainak az egszsgt biztostottk. A bjt miatt szegnyes teleket ettek, ugyanakkor sokat s sokflt, hogy a kvetkezõ esztendõben elegendõ telk legyen. gy hittk, ha karcsonykor babot, borst, tkt, mkos tsztt, jabban halat esznek, akkor a kvetkezõ vben sok pnzk lesz. 24-n estig bjtltek. Vacsorra huszonegyfle tel kerlt az asztalra: hal, bableves, mkos guba, derelye, keserûtrs galuska, ostya, di, alma, fokhagmya, vrshagyma, mz, aszlat szilva, bors, szõlõ, slt tk, fehr kenyr, mkos s dis kalcs, bor, plinka stb. A csaldtagoknak mindenbõl kellett enni-inni. ltalban elsõnek az ostyt fogyasztottk mzzel, borssal s fokhagymval. Ezutn ettk az almt. A csaldfõ egy almt annyi fel vgott, ahny csaldtag volt, mindenki kapott belõle, hogy sszetartson a csald. (Csky Kroly: Hallotttok-e hrt? 1987)
A karcsonyi dievs szoksa az egsz nyelvterleten ismert. A tlbl kivett egszsges di j egszsget, a rossz betegsget, sõt hallt jsolt. 

Szoks volt a didobls a sarkokba klnfle magyarzattal. A karcsonyi telek maradkt, az n. karcsonyi morzst klns becsben tartottk, tbbnyire mgikus s gygyt eljrsokban hasznltk fel.

 
 
KARCSONY JSZAKJNAK HIEDELMEI

A Luca-naptl karcsonyig tart - az n. karcsonyi tizenketted - idõszak mgikus eljrsai (pl. lucag, almval jsls, lucacdula, lucaszk, lucabza) ekkorra teljesedtek be. Karcsony jszakjn klns jelentõsge volt a vzzel, tûzzel, zajkeltsssel kapcsolatos hiedelmeknek s szoksoknak. Karcsony jjeln mertettk az n. aranyos vizet vagy ms nven letvizet. 

A Fornoson (Bereg vm.) a vzmertsnek klns jelentõsge volt az eladsor nagylnyok szmra. A falun kvl egyetlen kt volt, amelyet a legnyek s a lenyok jfltjban fenyõvel s koszorkkal dsztettek fel, s gzsvesszõvel a kthoz ktttk az gast. Amelyik lny jfl utn elsõnek oldotta fel a gzst, elsõnek mertette az aranyvizet - melyben hitk szerint Jzus frdtt meg - az ment leghamarabb frjhez. (Blint Sndor: Karcsony, hsvt, pnksd, 1976) Istensegtsen (Bukovina, ma Moldva) az jfli misrõl hazamenet mertettk az aranyos vizet, ebbõl ivott s ebben mosdott az egsz csald. Ez a vz egszsget jelentett, mert hitk szerint ebben frsztttk Jzuskt. (Bosnyk Sndor: A bukovinai magyarok hitvilga. Folklr Archvum 6. 1977)
A tûznek karcsony jjeln klns ereje lehetett. Egyes Vas megyei falvakban nyrfaseprû fklykkal vonultak az jfli misre, mikzben a psztorok az rt, gonosz hatalmak elûzsre ostort durrogtattak, lvldztek. Karcsony jjeln az gõ gyertya kapcsolatban volt a hzassgvarzslssal is. Pldul Somogyvmoson (Somogy vm.) az elad lnyoknak olyan gyertya fnye mellett kellett ltzkdnik, amely mr egyszer vilgtott a menyasszonynak a lakodalomban. (Blint Sndor: karcsony, hsvt, pnksd.1976)
Ezen az jszakn a gonoszelhrt zajcsaps ltalban a psztorok feladata volt. Galgamcsn (Pest-Pilis-Solt-Kiskun vm.) az jfli mise alatt a psztorok krbejrtk a templomot. A gonosz szellemeket, boszorknyokat krtlssel, trombitlssal, ostorpattogtatssal igyekeztek tvoltartani. (Vankn Duds Juli: Falum Galgamcsa.1976.)
Az jfli mise krli idõszak a hzassgjslsra,- varzslsra is alkalmas volt. Az Ipoly menti falvakban az jfli mise utn az eladsorba jutott lnyok szenteltvizet vettek a szjukba. Hazarve azzal mostk meg az arcukat, de nem trltk meg, hogy lmukban majd a leendõ võlegny trlje le. A gcseji lnyok az jfli misre menet kukorict, tkmagot, klest vittek a zsebkben, s a szentelvztartba dobtk. gy hittk, hogy amennyi az elszrt mag, annai krõjk lesz majd, s olyan gyorsan jnnek, amilyen gyorsan a magvakat dobltk. ( Gnczi Ferenc: Gcsej s kapcsolatosan Hets vidknek s npnek sszevontabb ismertetse. 1914.)

 
 
KARCSONYI LETFA, TERMÕG, KARCSONYFA

A karcsonyi letfa, termõg az vrõl vre megjul termszet õsi, mgikus jelkpe. Az eurpai keresztny hagyomnyban bibliai elemekkel  tvzõdtt. A karcsonyfa fokozatos elterjedse elõtt lltsa ltalnos volt a magyar nyelvterleten. A termõgat rozmaring-, nyrfa-, brk-, kknygakbl ksztettk. Gerendra, vagy a szobasarokba fggesztettk, olykor a koronjval lefel. Aranyozott dival, pirosa almval, pattogatott kukoricval, mzeskalccsal dsztettk. 
A karcsonyfa-llts szoksnak elõzmnye egyrszt a termkenysget, rk letet, fejlõdst, nvekedst jelkpezõ karcsonyi letfa, termõg. Msrszt a kzpkori, egyhzi eredetû szoks, miszerint dm-va napjn elõadtk a teremts trtnett. Ebben szerepelt a paradicsomi letfa, a tuds fja, melyre - az almn kvl - rkerlt a kgyt jelkpezõ lnc is. Az almaft tlen rkzlddel, fenyfval helyettestettk. A karcsonyfa s a karcsonyi termõg lltsnak szoksa sokig egyms mellett lt, s dszei is sokig azonosak voltak. 
A karcsonyfa gymlccsel, stemnnyel, almval, dival, gyertykkal, klnbzõ dszekkel kestett rkzld - tbbnyire fenyõ - fa vagy g. Az eddigi kutatsok szerint a karcsonyfa-llts protestns, nmet eredetû szoks. 

 Kp: Karcsonyi termõg
(Nagybaracska, Bcs-Bodrog vm.)
Franciscy Jzsef felvtele, 1963.
Nprajzi Mzeum

A bcsi udvar kzvettsvel elõszr az arisztokrcia, majd a vrosi polgrsg, a falusi rtelmisg, vgl a parasztsg krben terjedt el. Elõszr 1824-ben Brunswick Terz, martonvsri grfnõ lltott karcsonyft.
A karcsonyfadsz korbban alma, di, hzilag ksztett stemnyek, mzeskalcs volt. Az 1880-as vekben jelent meg az vegdsz. Az Ipoly vidkn a karcsonyft a karcsony bjtjn dsztettk fel. Rgebben almt, dit tettek r, a fa al helyeztk a betlehemet vagy a Szent Csaldot brzol kpet. A kisebb gyermekeknek ma is azt mondjk, hogy a karcsonyft a Jzuska hozza, ezrt titokban dszitik. Ma mr nagyobb fkat lltanak, vegdszekkel, szaloncukorral. A karcsonyft hossz ideig tartjk bennt azzal a magyarzattl, hogy az j esztendõben az llatokat akkor nem ri baj. (Csky Kroly: Hallotttok-e mr hrt? 1987)
A karcsonyi ajndkozs a karcsonyfa-llts szoksnl is jabb. Ajndkot rgen a kntlk, betlehemezõk, kszntõk kaptak, azok is telflt s legfeljebb egy kis pnzt. A karcsonyi ajndkot a bukovinai Istensegtsen asztal al tettk, mert ft nem lltottak. Egy mark szalmra nneplõ kendõt tertettek, a gyermekeknek oda tettek dit, almt, mzeskalcsot, egy-egy ruhadarabot, akik gy tudtk, hogy mindezt Jzus hozta. (Bosnyk Sndor: A bukovinai magyarok hitvilga, 1977.)
Az adventi koszor ksztse feltehetõen nmet eredetû szoks. A rhelyezett ngy gyertya az adventi ngy vasrnapot jelkpezi. Advent elsõ vasrnapjn gyjtjk meg az elsõt, a kvetkezõ vasrnapokon mindig eggyel tbbet.

 

DECEMBER 25. KARCSONY NAPJA

A hagyomnyos magyar paraszti letben a csald nnepe volt. Ez a nap munkatilalommal jrt, mg  a szemetet se vittk ki. Csak a legszksgesebb munkkat vgeztk el. Mr elõzõ nap odaksztettk az llatoknak a takarmnyt. Tilos volt e napon a klcsnkrs, klcsnads is, mert kivittk volna a szerencst.

 

DECEMBER 26. KARCSONY MSODNAPJA, ISTVN NAPJA

Istvn az egyhz elsõ vrtanja, llamalapt kirlyunk, Szent Istvn nvad szentje. Az egyik legkedveltebb nvnnep.
Istvn napi ksznts: A nvnapkszntõk nekelt s verses kszntõk, amelyek a parasztsg krben a 18. szzad msodik felben terjedtek el. A szokst istvnozsnak neveztk. A hatron tli magyarsgnl mig lõ szoks. A magyar nyelvterleten a leggyakoribb keresztnevek kz tartozott az Istvn. A szvegek rszint npi eredetûek, rszint mûkltõi vagy flnpi alkotsok, gyakran a dekos kltszet stlusa tkrzõdik bennk.

A Szent Istvn udvarn,
Vagyon egy szp almafa,
Fld adja gykert,
Gykr adja fjt,
Fja adja gt.

ga adja bimbjt,
Bimb adja virgt,
Virg adja almjt,
Dicsrjk a Boldogsgos Szûz Mrit.

Kedves Pista btym, magam is azt mondom,
ltesse az Isten sok friss egszsgben.
Mind egy szp rzsaszl virgos kertben
Virgozzk Istvn szentek seregben!
Dicsrtessk a Jzus Krisztus!

Cscsbozsok (Zala vm.) 1952.
Gyûjttte: Kernyi Gyrgy

 
 
REGLS

A regls a legnyek s hzasemberek termkenysg-, bõsg- s prokat sszevarzsl, hzrl hzra jr kszntõ szoksa, a tli napfordul pognykori emlke. A regls a magyarsg legarchaikusabb npszoksa, fõ idõpontja december 26. A hazai kutats sokat foglalkozik a regls s a regsnek krdseivel, mert abban finnugor kori rteget s a tli napfordul megnneplsnek pogny nyomait vlte felfedezni. A reglst - a csodaszarvas motvum, a refrn, s a dallam sajtossgai alapjn - archaikus rtusneknek tartja a kutats, amely a smnnekkel is sszefgghet. A regs (nekmond) a nyelvszek s õstrtnszek vlemnye szerint a rgi magyarok smnjainak, varzslinak egyik elnevezse lehetett. 

A dunntli vltozatokban a legnyek kcsgdudkkal, csrgõs botokkal - nhol csengõvel, regs sppal, furulyval  - kerestk fel elsõsorban a lnyos hzakat. A botot lncokkal szoktk felszerelni, hogy nagy zajt lehessen vele csapni. A kcsgdudval s a lncos bottal a refrnt ksrik. A regsk ltzete: kifordtott brnybõr kucsma s bunda.
A szoks a kvetkezõ jellegzetes rszekbõl ll:
-engedlykrs
- bekszntõ, melynek szvege s dallama vidkenknt klnbzõ
-csodafiszarvasrl szl nek
-jkvnsgok
- prok sszereglse, a leny, legny megnevezsvel
- adomnykrs
- zradk
A regsnek lland szvegrsze a refrn: pl.

Rõt kr, rgi trvny, haj reg rejtem, azt is megengedte az a nagy risten!
haj reg rejtem, azt is megadhatja az a nagy risten!
 
 
DECEMBER 27. JNOS NAPJA

Szent Jnos evanglista nnepe. E naphoz kapcsoldott a borszentels szoksa. A szent bornak is - mint minden egyb szentelmnynek - mgikus erõt tulajdontottak. Beteg embert s llatot gygytottak vele. ntttek a boroshordba is, hogy ne romoljon el a bor. A Jnos nv gyakorisga s a karcsonyi nnepkrben val naptri helye miatt kedvelt nvnnep. Az Istvn kszntõkhz hasonlan, sok vltozatban l a magyar nyelvterleten.
Hercegfalvn (Fejr vm.) az 1930-as vekben az albbi vltozatot nekeltk:

Zendljn fl Jnos hangos nekekkel,
verseim elkezdem gynyrû rendekkel.

Valamennyi csillag ez magas gen van,
valamennyi fûszl e kerek fldn van,
annyi ldsokkal ldja meg az Isten!

Adjon az risten erõt, egszsget,
holta utn pedig rk dicsõsget,
vigye lelkt mennybe, rk dicsõsgbe!

Hercegfalva (Fejr vm.), 1937.
Gyûjttte: Rajeczky Benjamin

 
 
DECEMBER 28. APRSZENTEK NAPJA

Aprszentek napja a Krisztusrt mrtrhallt halt betlehemi kisdedek emlknnepe, azok, akiket  Herdes a gyermek Krisztus keressekor megletett. A figyermekek megvesszõzsnek szokst a betlehemi kisdedek szenvedseire vettik vissza, a lnyokt pedig azzal magyarzzk, hogy betlehemben a figyermekek haltak meg, s ezrt ilyenkor a lnyoknak kell szenvedni. A vesszõzs szoksnak kettõs magyarzata van: egyrszt pogny termkenysg- s egszsgvarzslssal fgg ssze, msrszt a bibliai trtnettel kapcsolatos. 
Az aprszentek napi vesszõzst aprszentekelsnek, odoricsolsnak, supriklsnak, csapulsnak stb. is neveztk. A vesszõ lehetett termõg, hajl fûzfavesszõ vagy korbcs. 

Kp: Aprszentek-napi korbcsols
(Zselickisfalud, Somogy vm.)
Gnyei Sndor felvtele, 1931.
Nprajzi Mzeum

Vesszõzs: Vesszõzni figyermekek, legnyek vagy psztorok jrtak, sõt nhol mg ma is jrnak. Szerencsekvn, egszsgvarzsl mondkk ksretben gyengden megveregettk, megcsapkodtk a lnyokat, asszonyokat vagy a gyermekeket.
Dunntlon, S kzsgben engedlykrs utn fûzfavesszõvel tgettk a hziakat, mikzben mondogattk:

Friss, egszsges legyen,
Ha kert alul kldnek, utcrl menjen,
Ha utcrul kldnek, kert alul menjen!
Friss, egszsges legyen az jesztendõben!
Ha borr kldik vzrt menjen,
Ha vzr kldik borrt menjen!
Friss, egszsges legyen az jesztendõben!
S (Vas vm.), 1966.
Gyûjttte: Ttrai Zsuzsanna

A legnyeket borral knltk, a megkorbcsolt lny pedig sznes pntlikt kttt a korbcsra.
Aprszentek napjn a Drvaszgben a gyermekek fûzfavesszõbõl font korbccsal odoricsoltak. Bekredzkedtek a hzakhoz s elmondtk a mondkt. Ezutn fipajtsaikat, nha a felnõtteket is megveregettk, amirt dit, dessget, pnzt kaptak. Ha ezen a napon esett az esõ, a drvaszgiek szerint kelsesek lesznek a gyerekek.

dirics, dorics,
Egszsges lgy,
Beteg ne lgy,
Apdnak, anydnak szt fogadj,
Ahov kldenek, szaladj!
Egszsges lgy, kelses ne lgy,
Ahov kldenek, szaladj!
Ha borrt kldenek, vizet hozz,
ha vzrt kldenek, bort hozz!
Lbadi Kroly: Drvaszgi npi kalendrium. jvidk, 1988.

A borsodi palcoknl a gyermekeket mustrmagrt kldtk t a szomszdba s a mit sem sejtõ gyermekeket megvesszõztk. Hrom-ngy gyermek ment hzrl hzra, a hziak vesszõvel megsupltk a gyermekeket, hogy a rossz szellemek ne tudjanak nekik rtani. A gazda kzben egy darab gat vagy vesszõt vgott a gymlcsfrl, s azzal verte meg a gyermeket abban a hitben, hogy akkor a gymlcsfa is jobban fog teremni. A gyermekek dit, tojst, pnzt kaptak.
Mondkjuk a kvetkezõ volt:

Dicsrtessk a Jzus Krisztus!
Ajt mgtt llok,
Mustrmagot vrok,
ha nem adnak, gy elmegyek,
Trjn be a kemencjek.
Istvnffy Gyula: A Borsod megyei palcok, 1911.

A kalotaszegi Jegenyn (Kolozs vm.) a kisgyermekek reggel indultak. Minden hzba bementek, s fûzfavesszõvel megsubrltak mindenkit, aki a hzban volt. Kzben az albbi verset mondtk:

Aprszentek, Dvid, Dvid, adjon Isten egszsget!
n is elindultam Herdes nyomdokn,
Nem azrt jttem, hogy karddal s puskval meglõjem,
Hanem j cspõs vesszõvel megaprszentekeljem!
Vasas Samu - Salamon Anna: Kalotaszegi nnepek, 1986.
Almt s dit kaptak rte jutalmul.

 
 
BORICAJRS

A Brass krnyki htfalusi csngk tncos szoksa a boricajrs, amely rgen a farsang idejn, ksõbb aprszentek napjtl kezdõdõen volt szoksban. 
A boricajrshoz kapcsold boricatnc minden mozdulatt a tncvezetõ, a vatf irnytja. A tncnak s a hozzkapcsold zennek 4 rsze van: 1. egyes, 2. kettes, 3. hrmas, 4.trk borica. A tncosok mellett ngy larcos kuka trflt, mkzott, brkzott egymssal. Ezt kvette egyikk halla, jelkpes feldarabolsa, elsiratsa, majd jralesztse. 

Kp: Htfalusi borica tncosok
(Zajzon, Brass vm.1926.)
Nprajzi Mzeum

 
 
DECEMBER 31. SZILVESZTER
SZÛZGULYAFORDTS

Szent Szilveszter ppa nnepe, a polgri v utols napja, az jesztendõ viglija. Este a templomokban vi hlaadst tartanak. Szilveszterkor s jvkor a szoksok s hiedelmek clja az, hogy biztostsa a kvetkezõ esztendõre az emberek egszsgt, szerencsjt, az llatllomny szaporsgt s a terms bõsgt. 
A szilveszteri szoksokban klnsen fontos szerepe van a zajkeltsnek, melynek elnevezsei lehetnek pl.: kongzs, csergets, pergõzs, nyjfordts. A kongzshoz, zajcsapshoz tartozott a gulyafordts is. 

Kp: Szûzgulyafordts
(Tiszakard, Zempln vm.)
Gnyei Sndor felvtele, 1929.
Nprajzi Mzeum

Az volt a cl, hogy az llatok felbredjenek s a msik oldalukra forduljanak. gy vltk, hogy ezzel biztosthatjk az llatok egszsgt s szaporasgt. Hajddorogon engedlyt krtek: "Megfordthatjuk Szent Pter csordjt?" Kongattak, nekeltek. Trfs versekkel krtk az adomnyt:

Bemennk n tihozztok,
ha van erõs plinktok,
De ha nincsen plinktok,
Be sem megyek tihozztok.
Igmndy Jzsef: Szilveszteri npszoksok Hajd megyben, 1941.
Szilveszter jjeln gombcfõzssel, lomntssel tudakozdtak a lnyok jvendõbelijk neve s foglalkozsa irnt.
Kszntõk:
v estejn, jv hajnaln, s reggeln jrtak ksznteni a figyermekek, legnyek, pl. az jesztendõ, vgsgszerzõ kezdetû s ms jvkor is szoksos kszntõkkel. Bõsget, j egszsget, szerencst kvntak a kvetkezõ esztendõre, amirt jutalmul adomnyt kaptak.
Vasszilvgyon (Vas vm.) kvetkezõ nekkel jrtak a gyermekek szilveszter este:
Este harangszra, gilingalangla,
Azt hirdeti, itt az vnek, itt a fordulja.

Azrt friss egszsget,
Bort, bzt, bkessget,
Adjon Isten bõven,
Az jesztendõben!

Vaszilvgy (Vas vm.), 1966.
Gyûjttte: Ttrai Zsuzsanna

 
 

KECSKEMASZKOS JTK

A moldvai magyaroknl szoksos kecskemaszkos jtkot mg a Dunntlra tteleplt csoportjaik is megõriztk. Szilveszter este kezdtek el egszen jv reggelig jrni a kecskvel. A kecskt eladsra knljk, tncra biztatjk. Tnc kzben a kecske sszeesik, majd furulyszra ismt felled. Ezt idzi a jtk albbi szvegrszlete is:

Somfa vesszõ eltrtt,
S az mi kecsknk megdgltt,
Almavirg lehullott,
S az mi kecsknk feltmadt. 

Kp: Kecskealakoskods
(Egyhzaskozr, Baranya vm.)
Diszegi Vilmos felvtele, 1951.
Nprajzi Mzeum

 
 
HEJGETS

A moldvai hejgets (urls)a legnyek vbcsztat, kszntõ, bõsgvarzsl, adomnykrõ szoksa. A bza lettretnett mondja el a hejgetõ (url) a mag elvetstõl a kisarjadzson, aratson, kicsplsen, megõrlsen t egszen a belõle trtnõ kenyrstsig, ,majd jkvnsgokat mondanak a hz npnek. A szoks elsõdleges clja a gabonaa, a kenyr, teht a termkenysg mgikus, ritulis biztostsa volt az elkvetkezendõ eszterndõre. A hejgetõ csoporthoz tartozhatnak alakoskodk: medve, cigny (a medve gazdja), võlegny, mennyasszony, ostorosok, tovbb zenszek (furulys, dobos)

 

Ttrai Zsuzsanna - Karcsony Molnr Erika: Jeles napok, nnepi szoksok

 
.

 

  

                          

       

      

           

         

 szesen: 657.cikk.    

   

 
.

                       

 

    

 ArdviSura Anahita          

             

                     

 

       

 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints