TENGRI
Men
 
BEJELENTKEZS
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
SZMLL
Induls: 2005-05-10
 
HIRLEVL
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
.

          Libikka

 

  

 
EREDET
EREDET : 1.zsia

1.zsia

  2005.12.03. 18:13

.

Bevezet

A magyarsg eredetnek trtnett mr sokan kutattk, s eredmnyeik fnyben meg is rtk. Az shazt is sajt megltsai, szrevtelei s a rendelkezsre ll adatok alapjn jellte ki minden kutat. S mert a kutatk felkszltsge s a rendelkezskre ll anyag lehet ms s ms, kikerekedett egy olyan shazakp, amely a magyarsg blcsjt a fldkereksg legklnbzbb pontjaira helyezte. Ezen tl e tanulmnyok bvelkednek meglepetsekkel, fordulatokkal, melyek alapjaiban rendtik meg korbbi vagy jelen ismereteinket. Sokak gondolatban taln fl is merl a krds, s joggal: mint lehet egy np mltjt oly sokflekpp megrni, mint a minket, magyarokt? Hogyan fordulhattak meg seink a vilg egymstl oly tvoli pontjain, mint azt a kijellt "shazk" jelzik? Ha ttekintnk az eredetnk s shaznk krdseit boncolgat tanulmnyok rengetegn, arra dbbennk r, hogy az elnk trul kp sokkal inkbb hasonlt egy mezei virgokbl kttt csokorhoz, mint egy np valsgos trtnethez.

Mgis azt kell mondani, hogy az e tanulmnyokban lertak, ha nem is egszkben, de rszleteikben beilleszthetk npi, nemzeti trtnetnk valamely szakaszba. E tanulmnyok javarszt se nmagukban, se egyttesen nem alkotjk a magyar mlt egszt, mert figyelmen kvl hagytak egy alapvet tnyezt. E tnyez nem ms, mint maga a kznp, mely alap alkoteleme minden trsadalomnak, s melynek jelentsgt a trsadalmak s mveltsgek kialakulsban a tudomny csak napjainkban kezdi figyelembe venni.

A korai kutatk csaknem kizrlag rott forrsokra s l szjhagyomnyokra tmaszkodtak. Ismeretes, hogy a mlt kutatsban megvan mind a kettnek a maga helye s rtke, mint ahogy megvan a fogyatkossga is. A kizrlag csak rott ktfkre alapozott munkkat az egyoldalsg jellemzi, hiszen maguk a ktfk is egyoldalak. Az egyoldalsg tbb szempontbl is kimutathat. Ezttal azonban csak a kznppel kapcsolatos nhny fontosabb fogyatkossgot rdemes megemlteni.

E ktfkn gyakran rzdik az elfogultsg, a felletessg, st esetenknt a tudatos ferdtstl se riadnak vissza. A legslyosabb hinyossgaik azonban mgsem ebben keresendk, hanem abban, ami kimaradt bellk, vagy amit ppen csak megemltettek. A korai szzadokban, ezredekben ugyanis megneklsre, fljegyzsre mltt inkbb csak karddal s jjal lehetett cselekedni, verejtkkel nem. gy rthet, hogy a mindenkori nagyobb tmegeket kpez kznp trsadalmi szerepnek jelentsge rendszerint figyelmen kvl maradt. Ltkrl leginkbb azon hradsokbl tudunk, melyek arrl szmolnak be, hogy ez vagy az az uralkod vagy orszg hny tzezres, szzezres hadsereget lltott ki. Tovbb azt is rdemes figyelembe venni, hogy e fljegyzsek ugyan a ltottakat, tapasztaltakat s hallottakat rktettk meg, mgse tekinthetk a mai rtelemben oknyomoz szakdolgozatoknak. Ez viszont semmit se von le rtkkbl. Csupn tudomsul kell venni, hogy nem lehet e forrsokra oly kizrlagossggal s fenntarts nlkl tmaszkodni, ahogy a tudomny azt eddig tette. Ezt egybknt a nyugati forrsokban lelhet magyar vonatkozs fljegyzsek elfogultsga sokszorosan indokoltt teszi.

A szjhagyomnyokrl tudni kell, hogy az idk mlsval ismtelten rklt trtnet sznezdtt, s esetenknt ppen a lnyeg mosdott, halvnyult el. Biztosak lehetnk azonban abban, hogy rendszerint igaz trtnetet takarnak, de felhasznlsukat vatosan kell kezelni. Felels kutat csak akkor pthet rjuk, ha kpes volt kibontani a trtnet magvt, esetleg egyb forrssal is al tudja tmasztani.

Az ezernyolcszzas vek msodik felben az eredet- s shazakutats terletn eltrbe kerlt, majd pedig kizrlagossgot vvott ki magnak a nyelvszet. Eredmnye az lett, hogy nem csak a nyelveket, hanem a npeket vrsgileg is nyelvi alapon rokontottk. gy vlt a magyarsg a Nyugat-Szibriban l mongoloid npek vrrokonv, s a vidk, ahol lnek, shazjv. A nyelvszetnek megvan a maga rtke a mlt kutatsban, mint ahogy megvan a fogyatkossga is. A nyelvsz ki tudja mutatni a kt, esetleg tbb nyelv kztti rokonsgot, de azt, hogy e az nyelveket beszl npek hol s mikor tallkoztak, rsos emlkek hinyban vagy ms tudomnygak segtsge nlkl nem tudja meghatrozni. Figyelembe kell venni teht a tudomnygak egymsra utaltsgt.

E dolgozat clja, hogy bemutassa, esetleg beillessze az elfelejtett fldmves kznp trtneti szerept a magyarsg kialakulsban. E pontnl meg kell emlteni Marjalaki Kiss Lajos nevt s munkssgt. volt, aki taln a leginkbb figyelembe vette a Krpt-medencben tallhat fldrajzi s helysgnevek si eredett s szvssgt. M. Kiss gy vlte, hogy ezen si nevek csak azrt maradhattak meg a szzadok, ezredek sorn, mert az si np is megmaradt. Teht a folytonossg legkesebb tani. E felismerst 1929-ben tette kzz Anonymus s a magyarsg eredete cm tanulmnyban. E munka 1991-ben kerlt a kezembe, s meglepett M. Kiss s a magam felismersei kztti nagy hasonlsg, br M. Kiss gy vli, hogy az "ugor", azaz a magyar nyelv kznp a szittyk s szarmatk vndorlsa sorn "sodrdott" a Krpt-medencbe.

Kiket kell seinknek tekintennk? seinknek kell tekintennk mindazon npeket, melyek a Krpt-medencben vgleg megtelepedtek, mert vrk ereinkben csordogl. Ezek kzl a legfontosabbak: rpd npe, az avarok, korbban a hunok s szittyk, s az stelepes fldmves kznp, melyre az elbbiek hatalma plt. E krdsek megvilgtsval kvnunk hozzjrulni a magyarsg eredete s shazja rejtlynek megoldshoz. E krds trgyalsa eltt azonban tekintsk t rviden a fontosabb shaza- s szrmazselmletek krli tudnivalkat.

A finnugor szrmazselmlet s kialakulsa

A magyar s ugor nyelvek kztti rokonsgrl mr a XV. szzadbl vannak emltsek. Egyesek rviden-hosszan trgyaljk is e tmt munkikban. Az els jelents mrfldkvet Sajnovics Jnos szerzetes helyezte el a finnugrisztika orszgtja mentn. Sajnovics az 1760-as vekben a lappok fldjre utazott csillagszati megfigyelsek cljbl. Ott tartzkodsakor megtanulta a lapp nyelvet, s arra figyelt fl, hogy az rokon vonsokat mutat a magyar nyelvvel. szrevteleirl mg hazatrte eltt, 1770-ben, Dniban egy latin nyelv tanulmnyt adott ki: Demostratio idioma hungarorum et lapponum idem esse cmmel, melyet az akkori magyar rtelmisg zme nagy meglepetssel s mltatlansggal fogadott. A ksbbiek sorn nyelvnk mveli vllaltk volna az atyafisgot a "halzsros rokonokkal", de nem tudtak belenyugodni a nyelvrokonsg gondolatba. Jkai Mr ekkpp vlekedett a krdsrl:


"n szegny atymfiait meg nem tagadom, st ha a csalhatatlan tudomnyos vilg egy npcsaldba soroz bennnket, a rokonsgot is elvllalom, de azrt hatrozottan lltom, hogy a magyar s a finnugor nyelvek kztt azonos eredet nincs s nem is volt soha." (Acl Jzsef: Szittya grg eredetnk.
Turn Printing, 1975. Els kiads 1926. Budapest.)

A kardforgatk viszont a nyelvrokonsggal egyeztek volna ki, de annl hevesebben tiltakoztak a vrrokonsg lehetsge ellen. Sajnovics munkjnak azonban van ennl figyelemre mltbb vonsa is. Mg a finnugristk, mint fontos alaptanulmnyt emlegetik, magyar nyelvre azonban a mai napig nem fordtottk le s nem adtk ki. Vajon mirt? Egyesek szerint azrt, mert Sajnovics tanulmnyban nemcsak olyan adatok vannak, melyek a finnugor rokonsgot tmasztjk al, hanem bven akadnak olyanok is, melyek azokat cfoljk. Megjegyezend az is, hogy Sajnovics munkjnak s munkssgnak nem jutott fejezet A finnugor shaza nyomban (ifj. Kodolnyi Jnos vlogatta s szerkesztette. Gondolat, 1973.) cm mben sem. A msodik mrfldknek Reguly Antal munkssga szmt, mintegy hromnegyed szzaddal ksbb. Reguly 1819-ben Zircen szletett, ahol iskolit is vgezte. Jogi tanulmnyai befejezse utn eurpai krtja alkalmbl Svdorszgba is elltogatott, ahol megismerkedett a magyar s finn nyelv rokonsgnak krdsvel. Ez nagy hatssal lehetett Regulyra, mert nyomban Finnorszgba utazott, melyet bejrt, mikzben megtanulta a finn nyelvet. Itt hallott zsiai nyelvrokonainkrl, s elhatrozta, hogy azokat ksedelem nlkl flkeresi. Meg is tette a szksges elkszleteket, de mg mieltt elhagyta Finnorszgot, elltogatott Lappfldre is. Reguly 1841-ben rkezett Szentptervrra, onnan 1843-ban Moszkvn keresztl Novgorodba utazott, majd folytatta tjt a finnugor npek szllsterletei irnyba. Azokat 1845 vgig bejrta, kztk a vogulok s osztjkok fldjt is. 1846-ban rkezett vissza Szentptervrra, ahol elksztette az Ob-vidki terletek trkpt. Rviddel az 1848-as szabadsgharc kitrse eltt rkezett haza. Nyomban hozzfogott az sszegyjttt anyag fldolgozshoz, melyben betegsge ersen htrltatta. Legnagyobb lelkestje s tmogatja Hunfalvy Pl volt. adta ki Reguly A vogul fld s np cm munkjt a szerz 1858-ban bekvetkezett halla utn. Nem lehet tudni, milyen nyomot hagyott e munkn Hunfalvy megszllott finnugrizmusa.

Az 1848-49-es szabadsgharc buksa utn j korszak kezddtt a magyar tudomnyos s szellemi letben. Ami addig az alkot s szabad szellem vvmnya volt, az a nemzetet elnyom idegen hatalom kiszolgltatottja lett. A Bach-terror nemcsak a magyar politikai s gazdasgi letet kttte gzsba, hanem zsarnoka lett a szellemi letnek is. A Habsburg-hz mr szzadok ta dolgozott a magyarsg megtrsn, bekebelezsn, ami addig nem sikerlt. A lelkes magnkutatk ltal fltrt s kimutatott nyelvi rokonsg - a magyar s alacsony mveltsg, "primitv" npek nyelve kztt - viszont kivl politikai, szellemi fegyvernek bizonyulhat a magyar nemzettudat kimvelsnek megakadlyozsra, ha e mernyletet tudomnyos mezbe ltztetik. Bcsben nem is kslekedtek. A Szchenyiek alaptotta Magyar Tudomnyos Akadmit (MTA) megtltttk bachnyelvszekkel, akik a nyelvrokonsgra hivatkozva megrtk a magyarsg "trtnelmt" a blcstl a koporsig. Kimutattk: a magyarsg a legelmaradottabb, legmveletlenebb npek csaldjba tartozott, mg rviddel a "honfoglals" eltt is a halsz-vadsz letmd szintjn tengette lett. seink Eurpa rmei voltak. A halakat s vadakat az j hazban mr kevsb szerettk, de annl nagyobb kedvnk telt "bks" keresztny szomszdaink kirablsban, akik vgtre is megszeldtettek bennnket. A magyar nyelv se ms, mint fleg szlv, trk s germn nyelvekbl - na meg egy j adag "ismeretlen" eredet szbl - szedett-vedett tkolmny, s ami ezek egyikhez se tartozik: az "finnugor" - mondtk s mondjk. Kistttk, hogy a magyar nyelvben egyetlen magyar tsz sincs.

Szab Dezs vlemnye se volt jobb a finnugor nyelvszetrl, vagy akr a nyelvszekrl. me kt idzet az leteim cm mvbl: "Most eltekintve a felhozott esetleges pldktl, gy ltom, hogy az egsz finnugor nyelvszet egy vak siktorban mozog. s mig is megdnthetetlenre alakult ki bennem az a meggyzds, hogy a magyaroknak fajilag semmi kze sincs a finnugor npekhez." A kvetkez bekezdsben pedig az albbiak olvashatk: "De mig is meggyzdsem, hogy a magyarsgnak s a magyar nyelvnek szrmazst s mltjt egszen ms stratgival kellene kutatnunk. Az, hogy egyes szemly, brmily okbl, finnugor nyelvsz lesz, lt, amit lt, nem lt, amit nem lt a maga elhatrolt horizontjban: nem jelenthet utat a teljes megismers fel." (leteim, Kriterion. Bukarest 1982. I. ktet. 648. oldal.) Az idzetteket rtkelje ki az olvas. Meg kell azonban jegyezni, hogy Szab Dezs is megemlti; babr csak annak terem, aki ebben a "vak siktorban mozog".

Nos, e nyelvszgrda ftollnoka Hunfalvy (Hunsdorsfer) Pl volt, akirl joggal elmondhat, hogy sajt meggyzdse ellenre igyekezett a szl irnyba tudomnyoskodni. Hunfalvy ugyanis az ezernyolcszzas vek kzepe tjn kibontakoz sumerolgia hatsra 1857-ben tanulmnyt adott ki a sumr s url-altji nyelvek rokonsgrl. Br tartzkodott - jellemz - a sumr s magyar nyelv kapcsolatainak emltstl, rtke mgis jelents, hiszen a magyar nyelv az url-altji nyelvcsaldba, azon bell annak ugor gba tartozik. (rdy Mikls; A sumir, ural-altji, magyar rokonsg kutatsnak trtnete. Gilgames 1974.) Hunfalvy e meggyzdse mellett mg ktszer killt. Ennek ellenre teljes ervel szorgalmazta a magyarsgra erszakolt habsburgi finnugor szrmazstant, mely a szittya-hun szrmazstudatot volt hivatott lerombolni. A magyar s urli nyelvek kztti rokonsgot olyan magn- s klfldi kutatk mutattk ki, akik politikai elfogultsggal nem vdolhatk. A nyelvi rokonsg valamely fok hitelessgben teht nem lehet ktelkedni. E rokonsg nemcsak a szllagban mutatkozik, hanem nyelvszerkezeti azonossgok is kimutathatk. Itt azonban a trgyilagos tuds s kutat megll kvetkeztetseiben. Ami ez utn kvetkezik, nem ms, mint egy nyelvi rokonsgra ptett rosszindulat, hatalmi rdekbl rnk erszakolt szrmazs- s shazaelmlet, amely nem tud felmutatni egyetlen rsos emlket, egyetlen cserpdarabot se a tlerltetett nyelvrokonsg mellett. S hogy ez mennyire gy van, arrl a finnugristk egyik-msik beismerse elgg meggyz. Hajd Pter professzor, a MTA Orientalista Intzetnek igazgatja, a finnugrisztika nagymestere, a Finnugor npek s nyelvek cm munkjban pldul a kvetkezkrl tudst:


"A finnugor snyelvet nem ismerjk, semmifle rott emlkekkel erre vonatkozlag nem rendelkeznk, s csak az ll mdunkban, hogy a nyelvtudomny eredmnyeit felhasznlva megprbljunk rekonstrulni (szerkeszteni) egy hipotetikus (felttelezett) finnugor alapnyelvi szveget." (Olh Bla: des anyanyelvnk sumir eredete. Buenos Aires 1980.)

Hasonl vlemnynek ad kifejezst a szegedi url-altji tanszk vezetje, Rna-Tas Andrs professzor is a Nyelvrokonsg cm, ersen politikai belltottsg nyelvszeti munkjban. Rna-Tas hangoztatja, hogy nyelvrokonsg csak abban az esetben fogadhat el, ha a vrsgi rokonsg is fennll. De ht kedves professzor r, ezzel ppen n hzta ki a sznyeget a finnugor-magyar nyelvrokonsg all. E krdsre a ksbbiekben mg kitrnk. Folytassuk tovbb vizsgldsunkat mg nhny szemelvnnyel. Itt van pldul Dr. Fodor Istvn a Nemzeti Mzeum igazgatja (2000), a finnugrisztika msik ltollnoka, a Verecke hres tjn cm munkjnak 139. oldaln a kvetkezket rja: "strtnetnknek az i.e. 500-at kvet vezrede egyelre csaknem teljes egszben "fehr folt" trtnettudomnyunk egybknt is ersen hinyos strtneti trkpn. Sem az rott ktfkben, sem pedig az eddig feltrt rgszeti leletek kztt nem talltak eddig olyan adatokat, amelyeket ktsget kizran az smagyarsggal lehetne kapcsolatba hozni."

   

A Kr.e. 500 eltti vezredekkel se ll jobban a tudomny. Maga Fodor is hangoztatja, hogy hiteles bizonytkok hinyban csak felttelezni tudnak. Mindennek ellenre a tudomny fellegvraiban szkelk nem tudnak kilpni a vakvgnyra siklott elmlet rnykbl. A Magyar Tudomnyos Akadmia elnke (2000), Dr. Glatz Ferenc ltal sszelltott, szp kiads A magyarok krnikja cm knyvben is a lemerevedett tant ismtli: "A magyarok seirl Kr.u. 600-ig csak felttelezsekkel beszlhetnk a nyelvtrtneti, rgszeti, nvnyfldrajzi kutatsok alapjn.". Ez bizony nagyon szegnyes bizonytvny. De ht akkor mirt kizrlag csak erre oktjk a hazai tanulkat? Mint pldul a nyolcvanas vekben a gimnziumok els osztlya rszre kszlt trtnelemknyv is kizrlag csak e felttelezsrl r: (1. kp):


"A kutats mai llsa szerint az shaza valsznleg Nyugat-Szibriban, az Ob foly als folysa mentn, fleg erds terleten volt." Mint kell rtelmezni a "valsznleg"-et? gy, hogy nem tudjk, hol volt az shaznk? Rendben van! De akkor mirt erszakoljk felttelezsket, mint tnyt a nemzet tudatba? Kell-e e nyilatkozatoknl, megllaptsoknl kesebb beismers a finnugor nyelvi rokonsgra ptett szrmazselmlet s trtnelem tlhaladottsgrl? Mr legfbb ideje lenne a kutatsoknak szabad teret adni. Engedtessk meg a kutatknak, hogy szrevteleiket, eredmnyeiket szabadon kzztehessk, egyms kztt megvitathassk anlkl, hogy a hatalmi szkben lk ket kipellengreznk, ledlibboznk. Megnyugtat eredmnyeket a nemzeti lt s jv szempontjbl e fontos krdsben csak gy remlhetnk. Ahhoz viszont, hogy a vgs szt is kimondhassuk, sni kellene, fltrni a magyar fld titkait, kirtkelni az elkerlt leleteket a trstudomnyok eredmnyeivel egytt. A kzeli vagy jelents vrsgi kapcsolatoknak az embertan is hatrozottan ellentmond. A legkzelebbi nyelvrokonaink, a vogulok s osztjkok mongoloid fajtjak.

 A vrsgi rokonsg lehetsgt maga Reguly - aki kztk jrt - is visszautastotta. Jank Jnos, a Zichy- fle kutatt nyelvsze ugyanezt tette. Dr. Henkey Gyula, az embertan tudsa a kecskemti Forrs 1981. mjusi szmban kzztett tanulmnynak - Magyarorszg mai lakossgnak embertani vizsglata s a magyar strtnet - befejez rszben az imnt elmondottakat csak megersti, mikor ezt rja: "A honfoglalk kztt Liptk Pl ltal 12.5%-ban kimutatott urli tpus gyakorisga ma az 0.1%-ot sem ri el." Ezek utn jogos lenne az elvrs, hogy a finnugorosok is szembenzzenek a tnyekkel. Br tagadhatatlan, hogy a magyarsgban vagy inkbb egyik-msik nprtegben van nmi mongolid bets. Ezt mutattk ki a Japnban vgzett jjelzgn vizsglatok, melyek szerint a szkelyeknek, rsgieknek s a kunsgiaknak vannak tvolkeleti vrsgi kapcsolataik. Hogy erre mennyit lehet pteni - fleg az sszmagyarsgra kivettve -, s hogy seinknek melyik gn vezethetk e szlak zsiba, azt a tovbbi vizsglatok, kutatsok eredmnyei dnthetik el. Jelen ismereteink szerint az avarok, korbban a hunok jhetnek szba. Meg kell azonban jegyezni, hogy az smveltsgi idrendet illeten a finnugrisztika is sokat fejldtt.

 Ma mr e tudomnyg nhny maradi mveljt kivve senki nem lltja a magyarsg kzvetlen a "honfoglals" eltti "barbr", "primitv" voltt. Az urli snp szerintk is ismerte mr az agyagedny ksztst. Ezen snpbl az ugor g mintegy ngyezer vvel ezeltt vlt ki, s fokozatosan megismerkedett az llattenysztssel, fldmvelssel s fmmvessggel - mondjk. Fodor szerint e korban "seinknek" olyan magas volt a fmmvessge, hogy nem lehet klnbsget tenni a szarmatk s az leleteik kztt. Csak temetkezsi szoksaikban klnbznek egymstl. Az obi ugorokbl kivlt magyarsg npi tudata s a magyar npnv mr szerintk is a Kr.e. I. vezredben kialakult. A vas hasznlatval szintn e korban ismerkedtek meg. (Ez mind szp, de honnan tudjk, hogy ezek a mi seink voltak, ha nem tudjk a trgyi leleteket kapcsolatba hozni a magyarsggal?) gy vlik, a Kr.e. 500 s Kr.u. 500 kztt kltztek a mai Baskria terletre. E korrl rja Fodor; "csaknem teljes egszben fehr folt." Ez teht nem tbb s nem kevesebb a felttelezsnl. rpd npnek a fmmvessgt, de ltalban a mvszett k is egysgesnek s nagyon fejlettnek mondjk. Lehetne mg tbbet s bvebben idzni finnugristk munkibl annak igazolsra, hogy milyen csszs talajon ll az egsz tudomnyg. De inkbb lljanak itt megszvlelsre Dr. Sinor Dnes jzan szavai, amelyeket mg 1966-ban mondott el a debreceni nyelvszkongresszuson:


"A nyelvtudomny vizsglatnak trgya a nyelv, s a diakrnikus nyelvtudomny clja a nyelv - s nem a nyelvet beszl np - trtnetnek vizsglata. Hogy a nyelvtrtnet adatai felhasznlhatk-e trtnelmi szempontbl, annak eldntst a hivatsos trtnszekre kell bzni. Ugyanis sajt erejbl a nyelvsz nem kpes eredmnyeit a trtnelem szempontjbl rtkelni. Egy magyar-trk megfelelst szvesen magyarzunk gy, hogy a magyar szt jvevnynek tekintjk, de mr egy, mondjuk, magyar-bantu "szegyezst" jogosan neveznk dlibbosnak. gy tletnket nem tisztn nyelvi, hanem elssorban trtnelmi kritriumra alapozzuk: merthogy hogyan is jutott volna a magyarba bantu jvevnysz? Azaz vakon - s ebben az esetben helyesen - bzzunk a trtnsz tantsban, aki szerint a kt np kztt a mltban nem lvn kapcsolat - ezt mr megint a nyelvsz teszi hozz -, nyelvi kapcsolat se ltezhet. De htha tved a trtnsz? Htha a nyelvsz egyszeren rosszul informldott a trtnettudomny mai llsrl?" (Nyelvtudomnyi rtekezs 38. szm. Akadmia Kiad 1967.)

Ami a finnugor nyelvrokonaink vrsgi rokonsgt illeti, egyszer s mindenkorra leszmolhatunk vele. Az let s Tudomny 2001. szeptember 21-i szmban egy hromoldalas tanulmny jelent meg Dr. Bres Judit tollbl Npessgnk Genetikai Rokonsga cmmel. 1984 s 1989 kztt a magyar s nmet Tudomnyos Akadmia gnvizsglatokat vgzett kvetkez kilenc hazai npcsoporton: kiskun, nagykun, maty, palc, bukovinai szkely, csng, jsz, cigny s askenzi zsid. Az eredmny azt mutatja, hogy Eurpban, genetikailag a finnekhez llunk a legtvolabb. Ami pedig a legkzelebbi nyelvrokonainkat illeti - hantik, manysik -, ime a vizsglat eredmnye: "Elemeztk az gynevezett intergnikus 9-bp delcit, ennek meglte vagy hinya szintn perdnt szrmazsi szempontbl. Az zsiai eredet 9-bp teljesen hinyzott a hazai populcibl. Az zsiai M haplcsoport jelen volt a finnekben, az erzkban s a lappokba, de egyetlen elemzett magyar egynben sem."
(Az idzett tanulmny megtallhat az T honlapjn. Magyar rszrl a kutats veztje Dr. Bres Judit volt.)

A szittya-hun szrmazstudat

A szittyk birodalma a Kr.e. vezredben a Krpt-medenctl Kna szaknyugati hatrig terjedt. E roppant trsgben szmos meghdtott np lt a szittyk klnbz berendezkeds trsadalma mellett. A Fekete-tenger feletti trsgben ltek a kirlyi-szittyk, akik e birodalom urai, vezeti voltak. Kr.e. 500 tjn hdtottk meg a Krpt-medenct, ahol szmos rgszeti lelet kerlt el, melyek szp pldnyai a tpiszentmrtoni s a zldhalompusztai aranyszarvasok.

Aranyszarvas  2. kp. A zldhalompusztai aranyszarvas   

Srbb szittya lakossgrl azonban csak Erdlyben s a Mtraaljn tanskodnak a leletek. Ilyen pldul a Heves megyei lenyok prtja (3. kp), amely csak anyagban klnbzik az Ukrajnban tallt magas rang, taln kirlyn vagy kirlyn fejdsztl A szittya hlgy fejdszt - prtjt, koronjt? - aranyszalagokbl lltottk ssze, a Heves megyei lenyokt szvetszalagokbl. E szoks, hagyomny a lakossg folytonossgrl tanskodik, ami csak gy lehetsges, hogy a szzadok sorn a szittyk is keveredtek az snppel, de anyagi mveltsgk egyes elemei a mai napig lnek.

  3. kp. A Mtra-vidki lenyok prtja s a szittya rn fejdsze   

A hun rokonsg emlkt a Csodaszarvas regnk rktette meg, mely szerint Nimrd kirly kt fitl, Hunortl s Magyartl szrmazik a hun s magyar testvrnp. A monda szerint vadszat alkalmval a testvrpr eltt egy "csodlatos sznekben pompz" sebezhetetlen vad tnt fel, mely mint isteni gondvisels csalogatta, vezette ket Pannniba, ahol velk azonos nyelv npet talltak. Ezzel szemben a knai hagyomnyok szerint a zsarnok Ki csszrt Kr.e. 1766-ban elztk. Fia, Sun-ui a Hai-nemzetsg 500 tagjval Kna szaki hegyvidkre meneklt, akiktl a hunok szrmaznak. A trtnettudomny a hunok shazjt Kzp-zsiba, a Gbi-sivatag fltti vidkre helyezi. Brhol is volt az shaza, a hunok Kna szaki hatrvidkre kerltek, s mintegy 1500 vig, vltakoz sikerrel kemny harcokat vvtak a knaiakkal. Kezdetben a hunoknak kedvezett a szerencse, de miutn a knaiak elsajttottk a hunok harcmodort az erviszonyok a Kr.e. IV. szzadban mr kiegyenltdtek. A knaiak a hunok ellen ptettk a nagyfalat, mely ugyan nem bizonyult biztonsgosnak, annl inkbb idtllnak.

  4. kp. Fbl s brbl ksztett szittya griff. (Pazyryk, Kr.e. V. sz.)  

A hunok s knaiak kztti hatrvonal nagyjbl a Srga foly volt, de a nagy folyam kanyarulatban, a dlre fekv Ordos puszta is hun terlet volt. Kr.e. 215-ben a knaiak hatalmas ervel tmadtak a hunokra, s elfoglaltk e tartomnyt. Majd pedig tkeltek a folyamon, s tovbbi terleteket hdtottak meg, ahov knaiakat teleptettek, mely hossz tvon az zsiai hunok felszmolshoz vezetett. Kr.u. 439-ben vgleg behdoltak a knai csszrnak

A hunok a Kr.e. III. szzad vgn Mao-tunt vlasztottk meg nagykirlynak, aki nagy lendlettel fogott hozz a hunok megszervezshez. Visszafoglalta az elvesztett terleteket, s kizte a knai telepeseket. A hun birodalom ekkor az Altj hegysgtl a Csendes-tengerig terjedt. Kr.e. 160-ban azonban a hun hatalom ismt hanyatlsnak indult. A Kr.e. 58 tjn kitrt trnviszly a hajdani nagy npet kettszaktotta. A lzad hunok nyugati irnyba vonultak, s Csi-csit vlasztottk meg nagykirlynak, aki a Talas foly vlgybe teleptette le ket. A knaiak ezt megtudtk, s meglepetsszeren rjuk tmadtak, sztvertk Csi-csi hadait, mikor a nagykirly is lett vesztette. A menekl hunok az Aral-t s a Kaszpi-tenger kztti vidken telepedtek le. A knaiak ezzel megakadlyoztk, hogy a kettszakadt hunok ismt egyesljenek.

  5. kp. Hun bronzst  

Hossz szzadok teltek el, s Csi-csi megmaradt hunjai flszaporodtak, megersdtek, s mint nyugati hunok jelentek meg a trtnelem sznpadn. Kr.u. 373 tjn lptk t a Dont, s Balambr nagykirly vezetsvel elindultak hdt tjukra. Balambrt Uldin majd Rua nagykirlyok kvettk. Mindketten kivl szervezk s uralkodk voltak. Kr.u. 380-ban a Krpt-medence is - Dunntl kivtelvel - fennhatsguk al kerlt, de a fhadiszllsukat csak Atilla (Attila) nagykirly uralkodsa alatt (434-453) tttk fel a Tisza mentn. E rvid, hsz v leforgsa alatt alig szmolhatunk jelents hun lakossggal a Krpt-medencben. Nagyobb szm hun csapatokat is csak a nagykirly krnyezetben ttelezhetnk fel. Atilla birodalma a hatalma tetfokn a Kaszpi-tengertl az Atlanti-tengerig terjedt. 453-ban bekvetkezett halla utn a hun birodalom felbomlott. A maradk hunok nagyobbik rsze a Fekete-tenger szakkeleti s a Kaszpi-tenger szaknyugati partvidke feletti trsgbe telepedett le. A nemzetkzi trtnettudomny utrigur, kutrigur s szabr hunoknak (5. kp) nevezi ket. A bolgrok is hun utdnak tartjk magukat, s joggal, mert az utrigurokbl s kutrigurokbl szakadtak ki, s bolgr nven szervezdtek.

  6. kp. Utrigur, kutrigur s szabr hunok (Colin McEvedy: The Penguin Atlas of Medievel History.)  

Tudjuk, hogy rpd-gbeli seink is e trsgben tntek fel, s szintn hun leszrmazottaknak tartottk magukat. Mg szzadokkal ksbb is sz esik a Kaukzus dli lejtin l szavrd magyarokrl, akik minden bizonnyal a szabr hunok utdai lehettek. rpd-gon a hun rokonsghoz teht alig frhet ktsg. Emltst rdemel az is, hogy Colin McEvedy 737 krli esemnyekkel foglalkoz trkpn rpd-gbeli seink mr fel vannak tntetve, mg a magyar trtnettudomny szerint csak 820 tjn jelentek meg.

A sumr szrmazskrds

A finnugor szrmazselmleten bell trgyalt politikai helyzet s krlmny, jelentsen befolysolta a sumr-magyar szrmazs kutatst is. A sors kegyetlen jtka gy hozta, hogy az 1848-49-es szabadsgharcunk buksa utn virgzott fel egy j tudomnyg: a sumerolgia. A mezopotmiai smveltsgrl a vilg nagykznsge el trt j ismereteket a magyarsg nem tudta felhasznlni nemzeti cljaira, a trgyalt nehzsgek miatt. A Tudomnyos Akadmin elhatalmasodott, idegen szolglatban lvk igyekeztek megakadlyozni vagy nevetsgess tenni minden olyan munkssgot, kezdemnyezst, mely a magyarsgot nyelvileg s mveltsgileg Mezopotmia snpvel hozta kapcsolatba. Az els magyar rgsznt, Torma Zsfit (1840-1899) a hivatalosak a "bogarsz kisasszony" jelzvel illettk. Torma sok ezer rgszeti leletet gyjttt ssze a Maros mentn s Erdly ms vidkein, melyek dsztseiben s jeleiben mezopotmiai hasonlatokat vlt flismerni. A rgszn levelezsben llt a kor legkivlbb tudsaival, pldul Sayce-szel, s Trja fltrjval, Schliemann-nal, akik a legnagyobb elismersben rszestettk Torma munkssgt. A "dlibbos" jelz ma is kijr azoknak, akik nem az Url mgtti serdkben keresik a magyarsg blcsjt. J plda erre Komorczy Gza, az ELTE hber tanszk vezetjnek Sumer s magyar? cm munkja, melyben a szerz tollhegyre szrt minden kutatt, akik a sumr s magyar np esetleges kapcsolatainak kimutatsn fradoznak. De milyen hiteles egy szerz, egy tuds, aki olyan kijelentst tesz, mint Komorczy tett Chicagban 1981. augusztus 22-n? Eladst a kvetkez mondattal vezette be: "A sumr-magyar rokonsg krdse akkor se rdekelne, ha az bizonytva lenne.". Na, de ilyet! Tanr r! Ha nt a sumr-magyar rokonsg krdse nem rdekli, akkor mgis, milyen sztnzsre rta meg az imnt emltett knyvt? Az ta eltelt id esemnyei se a tuds r semleges llsfoglalsrl tanskodnak. Mr ppen ideje lenne, hogy a magyar tudomnyos letben meghonosodjon a trgyilagossg. Ennek - sajnos - egyelre semmi jelt nem tapasztaljuk. Pedig j lenne, ha a tudomnyok mveli megszvlelnk Hman Blint tancst, melyet mg 1943-44-ben rt, de mely csak 1985-ben jelent meg semberek - smagyarok (Hungarian Cultural Foundation. Atlanta. GA.. USA.) cmmel. A nagy tuds a kvetkezket rta:

 
"A magyarsg s a magyar nyelv kimmr-gta kapcsolatainak a megllaptsval j rtelmet kapnnak az eddig jformn kizrlagosan mkedvelknek tengedett szumir-magyar kutats is. A szumirok nyelve mai ismereteink szerint (1943) jfetita kaukzusi nyelvcsaldba tartozik, a magyar nyelv kaukzusi s 'ismeretlen eredetnek' mondott si szavainak az elemzsnl teht a jvben nem szabad figyelmen kvl hagynunk a szumir s hatti-hurri nyelvemlkeket." (121. oldal.)
Hmant sokan tmadtk korbbi, kizrlag finnugoros llspontjrt. Egyesek gy vltk, hogy ezt sajt meggyzdse ellenre tette, mert plyafutsnak felfel velst fontosabbnak tartotta a nemzet rdekeinl. Nehz lenne eldnteni, mi a valsg. A nagy tudsban megszlalt-e a lelkiismeret lete alkonyn, s megrta a magyarsg eredettrtnett legjobb ismeretei szerint? Avagy az akkori kutatsok eredmnyei ksztettk egyik-msik korbbi llspontja megvltoztatsra, mint azt maga is rja? Nemzeti szempontbl, de Hman szemlyt illeten is kr, hogy a jelzett m csak 1985-ben jelenhetett meg. Hman j llsfoglalsnak hatsra mennyi minden msknt trtnhetett volna a magyar skutatsban! Ezek utn tekintsk t rviden a sumerolgia kialakulsnak trtnett, s vizsgljuk meg a sumr-magyar rokonsg lehetsgt.

  7. kp. Sumr krs  

A sumr krsok megfejtsnek els alapkvt egy nmet kzpiskolai tanr, Georg F. Grotefend (1775-1853) fektette le egy krsos perzsa szveg megfejtsvel. A grg-latin szakos tanr megfejtst a korabeli tudsok ktelkedve fogadtk ugyan, de helyessge a ksbbi eredmnyek fnyben beigazoldott. Sajnlatos, hogy a tudsok csknyssge ezzel htrltatta a kutatsok kibontakozst, mert kedvt szegtk Grotefend vllalkoz szellemnek. Az ttrmunka ezrt Henry C. Rawlinson, angol katonatisztnek jutott, aki I. Drius perzsa kirly Bihistum-i hromnyelv - perzsa, md s asszr-babiloni - sziklafeliratnak lemsolsval s megfejtsvel alapozta meg plyafutst a keleti tudomnyokban. Ugyancsak e munkval rakta le az krsok megfejtsnek s a sumerolginak alapkveit 1835-tel kezdden. A mersz s hatalmas vllalkozs a 1850-es vek elejn kezdte meghozni gymlcst. Idkzben msok is bekapcsoldtak az krs megfejtsnek tudomnyba. Az r Edward Hinks s a francia Julius Oppert tntettk ki magukat mint az j tudomnyg megalapozi. A vilg nagy rdekldssel fogadta a hrt a hajdani nprl s magas mveltgrl. A meglepets csak akkor suhant t az ujjong lelkeken, mikor kiderlt, hogy ezen si mveltsget alapt np nyelve nem indoeurpai vagy szemita, mint azt fltteleztk, hanem turni, azaz url-altji nyelv, s ezek kztt is a magyarhoz ll a legkzelebb.

 Oppert sumr-nek nevezte el Mezopotmia stelepeseit, mg Rawlinson nyelvkben szittya (Skytha) nyelvet ismert fl. A sumr nyelv s mveltsg feltrsa eredmnyeinek hatsra magyar mveli is akadtak az j tudomnygnak. Annak ellenre azonban, hogy abban az idben a sumr s magyar nyelv kapcsolatairl, rokonsgrl eladsokat is tartottak az Akadmia termeiben, a lelkes kutatknak sok ellensgeskedssel, ellenszenvvel kellett megkzdenik. Valszn ezzel magyarzhat, hogy a sumerolginak nem volt a nemzetkzi lvonalba tartoz magyar tudsa, holott ez elvrhat lett volna. Az krsos sumr szvegek megfejtse sorn kiderlt ugyanis, hogy a magyar nyelv szmt a leghasznosabb segdeszkznek az si szvegek olvasshoz. Ma mr ismeretes, hogy a magyar Rnai Jcint Rawlinson munkatrsa volt, mg Mtys Flrin Oppert munkssgt segtette eredmnyesen. E kt magyar a kezdeti sikereknek rszese volt. 1870-ben az angol Archibald H. Sayce On an Accadian Seal (Egy akkd pecstrl) cm munkjnak megjelense jelezte a sumerolgia msodik korszaknak kezdett. Sayce volt ugyanis az els tuds, aki egy nll sumr szveget olvasott el sikeresen. Az addig elolvasottak kt- vagy tbbnyelvek voltak, s mindig az ismert nyelv volt a kulcs a sumr nyelv olvasshoz.

 Az 1850-60-as vekben felgylemlett anyag azt is lehetv tette, hogy Sayce nyelvszerkezeti, nyelvtani krdsekkel is foglalkozzon. Kortrsa, a francia Francois C. Lenormant a kor msik risa, aki a sumr nyelvszet megalapozsnak legkiemelkedbb tudsa volt. Lenormant minden ktsget kizran kimutatta - Sayce-szel egyidben, de tle fggetlenl -, hogy a sumr nyelv nemcsak szllagban, hanem szerkezetben is turni nyelv, vagy ahogy ma mondannk: altji nyelv. is a magyart tartotta a leghasznosabb segdeszkznek a sumr nyelv olvasshoz. Lenormant a magyar nyelv tkletesebb elsajttsa cljbl Magyarorszgra utazott, de kijult betegsge miatt ltogatst meg kellett szaktania. A sumerolgia s a magyarsg nagy krra fiatalon, negyvenhat ves korban halt meg. A szzadfordul tjrl szmos sumerolgival foglalkoz magyar kutatrl tudunk. Az ismert nehzsgek ellenre is elismersre mlt munkt vgeztek. Az els nll tanulmny Ferenczy Gza tollbl jelent meg 1887-ben Szumr s Akkd cmmel. Elismerst rdemel t megelzve Csengeri Antal s Giesswein Sndor munkssga, majd Ferenczyt kvetve Galgczy Jnos s Fischer Kroly Antal, hogy csak a legkiemelkedbbeket emltsk. Az els nagy terjedelm s a tudomnyos ignyt is kielgt szakmunka 1942-ig vratott magra. Ekkor jelent meg Debrecenben Dr. Varga Zsigmond tezer v tvolbl cm kivl tanulmnya. A magyar szempontbl oly sokat gr flismersek, eredmnyek npnk szles rtegei eltt szinte napjainkig meg nem rtettek, vagy ismeretlenek maradtak.

A II. vilghbor kvetkezmnyeknt klfldre meneklt tudsok s kutatk, miutn biztostottk ltfenntartsukat, tovbb folytattk az abbahagyott munkt. Az otthonmaradtak legfljebb csak az asztalfiknak dolgozhattak. Klfldn Dr. Bobula Ida szlalt meg elsnek az tvenes vek legelejn a Sumr-magyar rokonsg krdse cm tanulmnyval. A tvoli Ausztrlibl Dr. Padnyi Viktor hallatott magrl a Dentumagyaria cm nagysiker munkjval, mely nemcsak a sumr-magyar kapcsolatokkal foglalkozik, hanem elsknt dolgozta fl a "honfoglals" trtnett teljessgben, s a nemzeti rdek szemszgbl. ket kvetve, de tlk fggetlenl Dr. Nagy Sndor rdemelte ki az egyetemes magyarsg elismerst a Magyar np kialakulsnak trtnete cm tanulmnyval. Argentnbl Badiny Js Ferenc munki - Kldetl Ister-Gamig I. II., The Sumerian Wonder, Az ister-gami oroszlnok titka, Mah-gar a magyar, stb. - kerltek az olvasni vgyk asztalra. Cske Sndor sumr-url-altji-magyar sszehasonlt nyelvszeti tanulmnyai - A sumr snyelvtl a magyar lnyelvig, Szumir magyar egyeztet sztr - szintn a legnagyobb elismerst rdemlik. 1975-ben jelent meg a Sorbonne magyar tudsnak, Dr. Gosztony Klmnnak a Dictionnare d'tymologie sumrienne et grammaire compare cm sszehasonlt nyelvszeti tanulmnya francia nyelven. Gosztony ugyangy, mint Cske kimutatta a sumr s magyar nyelvben elfordul egyezseket mind a szllagban, mind a nyelvtanban, melyek megerstik a sumr s magyar nyelv kzeli rokonsgt, esetleg azonossgt. E munknak egy sszefoglal magyar nyelv vltozata is megjelent sszehasonlt szumr nyelvtan (Duna Knyvkiad Vllalat, Svjc, 1977) cmmel, melyet Vllay Ferenc Kroly fordtott magyarra. Gosztony 1050 sumr sz sszehasonltst vgezte el. A kvetkez eredmnyt kapta:


"23 egyezs van a latinban; krlbell 40 az etruszkban(?); 20 az akkdban; 20 (a bizonytalanok nlkl) az rmnyben; kb. 50 a trk nyelvekben (a kiegsztsekkel egytt kb. 75); 96 az szaki finnugorban (kiegsztsekkel kb. 110); 923 a magyarban (ennek 8%-a csak valszn). Ezenkvl 10 van a kaukzusiakban, 3-4 a bszkban, 3 a bretonban, 2-3 az arabban."

(64. oldal.) A vizsglt 53 sumr nyelvtani jellegzetessg eredmnye a kvetkez: 21 prhuzamos a finnugorral, 24 a kaukzusival s 51 a magyarral.(35. oldal) Dr. Gtz Lszl ngyktetes, Keleten kl a Nap cm alapos s szles ttekintst nyjt tanulmnyrt szintn a legnagyobb elismerst rdemli. Dr. rdy Mikls tollbl jelent meg A sumir, url-altji, magyar rokonsg kutatsnak trtnete cm kivl sszefoglal munka. Bir Jzsef munki - A szabrok strtnete I. II., Krsi Csoma Sndor s a szabrok, Szabr-magyar trtnet si gykerei - szintn dicsretet rdemelnek. Meg kell emlteni Dr. Vmos-Tth Btor a vilg klnbz vidkein elfordul si fldrajzi s helysgnvgyjtemnyt - TAMANA -, melyek azonosai a Krpt-medencben is megtallhatk. A felsorolt nevek s tanulmnyok, ha vzlatosan is, de tjkoztatst adnak a nyugati magyar skutatsrl. E felsorols megkzeltleg se teljes, annl is inkbb, mert e knyv els kiadsa ta szmos j munka, kztk j szerzk dolgozatai jelentek meg, mint pldul Botos Lszl Hazatrs cm munkja. Tovbb a hazai kutatk is rtkes tanulmnyokkal gazdagtottk a kiadvnyok szmt.

 A sumr-magyar rokonsg kapcsn megjegyezend, hogy a Csodaszarvas mondnk is Mezopotmibl, Nimrd fldjrl indul ki, s Hunoron s Magyaron keresztl Pannniban r vget. E mondnak trk forrsbl kt jabb vltozata kerlt el - Trih-i ngrsz s Madzsar Trihi -, melyekben a Csodaszarvast ldz testvrpr szintn Mezopotmibl indul el s Pannniban telepedett le.

 
.

 

  

                          

       

      

           

         

 szesen: 657.cikk.    

   

 
.

                       

 

    

 ArdviSura Anahita          

             

                     

 

       

 

* Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.