TENGRI
Men
 
BEJELENTKEZS
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
SZMLL
Induls: 2005-05-10
 
HIRLEVL
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
.

          Libikka

 

  

 
EGYB IRSOK
EGYB IRSOK : 54.Atlantisz

54.Atlantisz

  2005.12.25. 16:49

.

Vajon jrhatnak-kelhetnek-e atlantiszi leszrmazottak kzttnk? A krds sokkal bonyolultabb s sszetettebb annl, hogy kategorikusan vlaszolhassunk r. Mindenekeltt azt kell tisztzni, hogy egyltaln maga Atlantisz ltezett-e s ha igen, elrhetett-e ott a fejlds egy olyan stdiumot, amikor mr lakosai megtettk az els lpseket a vilgr meghdtsa fel, s feltve, hogy mindez valjban megtrtnt, llnak-e rendelkezsnkre olyan bizonytkok, melyek ezt egyrtelmen igazoljk?


Megannyi krds, s a vlaszok is legalbb annyira szertegazak. A feleletet keresve clszernek tnik kt rszre osztani a problmt: egy fejlett civilizci klnfle nyomokat hagy maga utn, s ezek a nyomok minden bizonnyal fellelhetk ms npek rsos s trgyi emlkei kztt, illetve, az atlantisziak is rizhettek (rizhetnek!) a katasztrfa utn klnbz technikai eszkzket. A msik oldala a krdsnek, s ez a tanulmny ezzel fog foglalkozni, hogy a hirtelen pusztulsnak kihatssal kellett lennie az egsz Fldre, s ezen bell termszetesen az emberisg fejldsre is. Induljunk el ebbe az irnyba!

Mit mutatnak a naptrak?

A Fld npei az idszmtsuk kezdett ltalban jelents esemnyekhez ktttk. Egyes npek gyakran tbbfle idszmtst is hasznltak s mg a mai napig is hasznlnak, de j kiindulpontul szolglhat, ha tallunk olyan idszmtsokat, melyek kezdeti idpontjai j szrssal azonos idpontra esnek. Az rsos emlkek kzl vlogassuk ki azon rszeket, amelyek erre vonatkoznak. Az adatok persze gyakran ellentmondsosak, de hiba lenne ezen ellentmondsokrl megfeledkezni, s az elre eltervezett vgeredmny szerint sszevlogatni a szmokat.

Br nem kifejezetten idszmts-kezdeti pontot tz ki, mgis kzismertsge folytn Platon rst, a Critiast kell megemlteni mindenek eltt. A sok-sok adatbl s ismeretbl, melyek az elveszett civilizcira vonatkoznak, most csak a megsemmislsnek idejt ragadjuk ki. A trtnet maga Solontl szrmazik, aki grg trvnyhoz volt, s Kr.e. 560-ban lebonyoltott egyiptomi utazsa sorn hallotta Atlantisz trtnett, s meslte el Platonnak, st azt is, hogy az Atlantiszt elpusztt katasztrfa idejt a feljegyzsek Kr.e. 9560-ra teszik. Az adat tekervnyes voltra val hivatkozssal sokan mr eleve elvetik megbzhatsgt, de ha Schliemann is gy tett volna a Homrosz-m kapcsn, akkor a mai napig sem tudnnk hol volt Trja! No de menjnk tovbb!

Sokan Solont tvedssel vdoljk, s az egyiptomi tjt 9000 vvel megelz katasztrft kijavtjk 900-ra, emellett az Atlanti-cenban emltett legalbb 600 ezer ngyzetkilomter sszterlet hatalmas szigetrendszert thelyezik a Fldkzi-tengerbe a mindssze 75 ngyzetkilomter terlet Szantorin vulkn trsgbe, s a krtai-mkni kor hirtelen vget rsvel prbljk sszhangba hozni a katasztrfa idejt. Szerintem ez a megkzelts alapveten tves a tovbbi adatok tkrben.

Nagy hasonlsg van a perui s az egyiptomi naptr kztt. Mindkt civilizci (tbb ms mellett) hasznlta a 20 napos hnapokat s a 18 hnapos veket, megtoldva t nap nneppel (Egyiptomban az "Istenek napjaival".) A Zoroastrian kronolgia az idk kezdett Kr.e. 9660-ra teszi, s ez az idpont nem esik messze a Solon ltal hallott 9560-tl. Az egyiptomi idszmts kezdete azonban valsznleg nem ehhez a korhoz kthet.

Az si egyiptomiak 1460 ves napciklusokat hasznltak. Az utols eltti ilyen ciklusuk Kr.u. 139-ben rt vget. Nyolc napciklust visszafel szmolva az idben eljutunk a Kr.e.-i 11542-es vhez.

A Brahman idszmts 2850 ves ciklusokat hasznl. Az egyik ilyen peridusrl biztosan tudjuk, hogy Kr.e.3102-ben rt vget. Ha hrom ilyen ciklust visszafel szmolunk, akkor megkapjuk a Kr.e.-i 11652-es vet. 111 v eltrs az elzekhez kpest.

A maja naptr azt mutatja, hogy Kzp-Amerika slakosai 2760 ves ciklusokat hasznltak. Az egyik ilyen ciklus 3373-ban idszmtsunk eltt kezddtt. Hrom 2760 ves peridus, vagy mskppen 8280 v ettl a bizonyos Kr.e. 3373-as vszmtl visszavisz bennnket Kr.e.11653-ba, ami csak egy vvel tr el az si indiai idszmtstl.

A vatikni A-3738 jel kdex az aztkok idszmtst mutatja. k ms rend szerint szmlljk veiket, korszakokat rnak le. Az els 4008 vig tartott, s rads okozta a vgt. A msodik 4010 vet lelt fel, s hurriknok jeleztk a vgt. A harmadik korszakuk 4801 vig tartott, s tz puszttsa jelezte a vgt. A negyedik 5042 vet lelt t, s hnsg zrta le. A jelenlegi korszak az tdik, Kr.e. 751-ben kezddtt. Az aztk idszmts kezdete pedig a tvoli, Kr.e.-i 18612-es vre esik.

Egy bolviai rgsz szerint a Tiahuanacoban pl naptemplomot a munksok hirtelen elhagytk, a m gy flbemaradt, krlbell Kr.e. 9550-ben.

Az adatok mutatnak bizonyos egyezst, de jelents szrssal is tallkozhatunk. Bizonyra az egyes npek egszen mshogy ltk meg ugyanazt, amennyiben eltr kulturlis rksggel rendelkeztek, s nem felttlenl ugyanazt a momentumot, radsul nem is ugyanakkor, tartottk a legfontosabbnak. De nem hiszem, hogy tl nagy hibt kvetnnk el, ha vizsgldsainkat mintegy 15000 vvel visszatolnnk a jelenhez kpest s megvizsglnnk, vajon hogyan festett akkor a Fld?

15000 vvel ezeltt bolygnkon javban tombolt a jgkorszak, aztn pedig nagyon gyorsan vget is rt, hogy az szaki flgmbn, az Atlanti-cen szaki trsgre koncentrldva egy ezer vig tart lehls kezddjn. Itt a hangsly a "nagyon gyorsan" fogalmon van, s ez - a klmakutatsok jelenlegi llspontja szerint - maximlisan 20 vet jelent. Ennyi a mrsekben a hibahatr, s ha akarnnak sem tudnnak a folyamatokra egyelre pontosabb adatot adni. A jgnek jelents fajhje van, rengeteg energia szksges felolvasztshoz, radsul tbb kilomter vastagon fedte be dl-Eurpig terjeden az egsz szaki fltekt.

Ekkora jgmennyisg megolvadshoz tekintlyes mennyisg energia kell, nem is beszlve arrl, hogy a dli flgmbn hasonl nagysg jgmez terpeszkedett. A jgmennyisg rzkeltetsre igen szemlltet az az adat, miszerint a vilgtengerek akkori szintje tbb mint szz mterrel mlta alul a jelenlegit, st, egyes tudsok vlemnye szerint, 200 mterrel. Ekkora vzszintklnbsg miatt termszetesen jval nagyobb volt a szrazfldek terlete, az si szvegekben s legendkban egybknt sz is esik kt nagyobb szrazulatrl, mr-mr kontinensrl, mellesleg ezekhez szintn magasan fejlett civilizcikat kapcsolnak a mr emltett forrsok. Murl s Lemurirl van sz.

Lemuria az Indiai-cenban a jelenlegi Seychelle-Mauritiusi Platn terlt el, megmagyarzhatja egykori lte Madagaszkr klns llat- s nvnyvilgt, mg Mu a Csendes-cenban a Galapagos-szigetek krnykn, vagy a Tuamotu-szigeteknl. E szrazfldekrl, szigetbirodalmakrl vndorolhattak ki sok np sei, ahogy ezt az AB0 vrcsoportok vilgmret eloszlsa is igazolni ltszik. Klns mdon, forrsaim kzl egyik sem emlti meg, hogy ezt eddig valaha valaki is kutatta volna! Ebben az sszefggsben.

Mit mutatnak a vrcsoportok?

Szembetn, hogy az amerikai kontinensen s Ausztrliban szinte egyltaln nem fordul el a B-vrcsoport, alig-alig Nyugat- s szak-Eurpban, valamint a Vrs-tenger mellkn, s Kzp-Eurpa, valamint Afrika Szhel-vezeten kvli rsznek lakossga is elg alacsony mrtkben hordozza csak ezt a vrcsoporttpust. A Fld tbbi rszn ez az arny magasabb, a legmagasabb pedig India szaki rszn, illetve a Himalja trsgben, s hozz vehetjk mg az Indonz szigetvilgot. Mr ez a trkp nmagban is sokat elrul, de ha a tbbit is mellvesszk, a dolog sokkal vilgosabb lesz.

A 0-s vrcsoport szinte el sem fordul azokon a terleteken ahol a B-s volt a leggyakoribb, viszont ez a vrcsoport alkotja szinte kizrlag Amerika slakossgt. Jelents az arnya Ausztrliban, valamint az Indonz szigeteken. Gyakori Szibriban, Nyugat-Eurpban, Kzp-Afrikban s a Szriai-flszigeten. Rendkvl magas az arny Korzika szigetn is.

Az A vrcsoport 35%-os elfordulsi arnnyal Ausztrlia dli rszn, a skandinv orszgokban s szak-Amerika egyes pontjain fordul el. Ennl valamivel kisebb mrtkben Magyarorszgon, Portugliban, Ausztrlia kzps vidkein, valamint Kanadban. A lakossg negyedrsze hordozza ezt a vrcsoportot Eurpa tbbi rszn, a Japn-tenger parti svjn s India nyugati partjain. Szinte nem fordul el az amerikai fldrszen New York vonaltl dlre, valamint Nyugat-Afrikban.

Az eloszlsi trkpek tbb szempontbl elgondolkodsra adnak okot. Azonnal ltszik bellk az, hogy az Amerikt lltlag benpest, a Bering-szorosnl lev szrazfldi hdon tkel szibriai vadszok nemigen jutottak messzire, s azok is nagyon kevesen, teht nyugodtan el lehet vetni azt a felttelezst, miszerint az indin slakossg szibriai vadszoktl szrmazna. Nem is beszlve a jelents anatmiai klnbsgekrl, de ezekre most nem trnk ki. Amerika mr rges-rgen lakott volt amikor a szibriai vadszok megrkeztek, ezt a tnyt a rgszeti leletek is igazoljk. De nem csak a rgszetiek, a nyelvszeti emlkek is. A Csendes-cenban elsllyedt szrazfld lakosai minden bizonnyal ezzel a vrcsoporttal rendelkeztek, mrmint a 0-sal, s az indin trzsek j rsze vallja is, hogy k nyugatrl rkeztek az amerikai kontinensre.

A vrcsoportok mai eloszlsa olyan mdon fgg ssze a jgkorszak hirtelen vgetrsvel, hogy ez a momentum vezetett a npek sszekeveredshez, mely folyamat a mai napig tart. Akkoriban taln csak az ghajlatvltozs s a helyi csatrozsok inspirltk ezen elvndorlsokat, manapsg a helyi ellensgeskedsek mellett a gazdasgi s a politikai helyzet is nagy knyszertervel jelentkezik.

A jgkorszak zenete

Az elmlt 30 v klmakutatsai bebizonytottk, jgkorszakot alapveten kozmikus krnyezetvltozsok okoznak. Ezek tbbflk lehetnek. Az els szm ilyen tnyez a Fld forgstengelynek hajlsszge. A msodik tnyez, amely az vszakok jellegt - mbr gyengbben - de befolysolja, a Fld plyjnak alakja. A harmadik tnyez az elz kett egymsra hatsnak eredmnye. A negyedik a precesszi, vagyis a Fld forgstengelynek billense. A precesszi hatrozza meg, hogy egy adott fltekn a nyr a naptvol vagy napkzel pontra esik-e. A forgstengely irnyultsga nagyjbl 23000 venknt r le egy teljes krt az gen. Milutin Milankovics nev csillagsz kiszmtotta, hogy szlssges esetben a Nap sugrzsnak erejben akr 20 % klnbsg is fellphet, pusztn csillagszati tnyezk hatsra.

Jgkorszakhoz vezethet mg a Nap sugrzsi tevkenysgnek gyenglse, valamint egy kozmikus porfelhn val thalads. Jelenleg mindkt utbbi tapasztalhat, s taln ez is kzrejtszik abban, hogy a Fld nem a vrt mrtkben melegszik fel. Szerencsre. A csillagszati ciklusok, melyek meghatrozzk a fldplya alakjt, a Fld forgstengelynek irnytottsgt s dlsszgt, 23 ezertl 100 ezer vig terjednek. A hatsok rendkvl lassan vltoznak csak, s akkor is a tbbi tnyezvel klcsnhatsban. Ezrt rendkvli mdon szemet szr az a krlmny, hogy a legutols jgkorszak krlbell 20 v alatt vget rt. Akkor sem akrhogy!

Ha ez a folyamat a maga trvnyszersgei szerint zajlott volna le, minden kls hirtelen vltozs nlkl, akkor j prezer vig eltartott volna (mint korbban mindig) a jgtakark elolvadsa, s akkor is olyan mdon, hogy a Fld szaki fltekjn lv jgpncl nem azonos idben hzdik ssze a dlivel. St. Olyan eset is elfordult szp szmmal, hogy az egyik fltekn jgkorszak volt, addig a msikon mintha semmi sem vltozott volna. A most trgyalt esetben az a klns, hogy a hatalmasra terpeszked jgtakark mindkt fltekn egyszerre olvadtak el! S most ennek igazolsra nzzk a mrsi eredmnyeket tartalmaz brkat!

Idben egybeesett a jg visszahzdsa az szaki flgmbn s a dli flgmbn. A diagramok, amelyek a hegyvidki gleccserek s a jgmezk kiterjedst brzoljk egy-egy kzponti trsghez viszonytva, egyrtelmen azt mutatjk, hogy 14000 vvel ezeltt a jg mindenhol gyorsan zsugorodni kezdett. Az vszakok jellegnek megvltozsa nem okozhatta kzvetlenl a jg visszahzdst, mert az szaki flgmbn melegebbek lettek ugyan a nyarak, a dlin viszont ugyanannyival mrskeltebbekk vltak (jobbra).

Vizsgltk a jgtakar ltal lerakott trmelkkupacokat, s rvn ezek szerves anyagokat is tartalmaznak, lehetsg volt radiokarbonos kormeghatrozsokat is vgezni. Ezek azt mutattk, hogy a gleccserek mintegy 19.5-14 ezer vvel ezeltt rtk el legnagyobb kiterjedsket a dli flgmbn is, vagyis akkor, amikor az szaki fltekn is a legnagyobb mrtk volt az eljegeseds. Ksbb, amikor a jgtakar elkezdett visszahzdni, a hegyi gleccserek dlen is hirtelen sszehzdtak, s mretk 13500 vvel ezeltt mr csak tredke volt a korbbi cscsrtknek.

De ha megvltozott a nyri napsugrzs mennyisge Izland fldrajzi szlessgn, hogyan vlthatta ez ki j-Zlandon vagy a dli Andokban a gleccserek nvekedst vagy visszahzdst? A tudsok kt elmletet dolgoztak ki erre az sszecsatoldsra, azonban a tzetes prbk utn egyik sem llta meg a helyt. Helyi jelensgek magyarzatt adjk legfeljebb. Prbltk bizonyos mlytengeri ceni ramlsok megvltozsval is magyarzni a jelensget. Mg taln ez a prblkozs bizonyult a legsikeresebbnek, ez sem adott magyarzatot azonban az esemnyek rendkvl gyors lefolysra.

A mr emltett mrsek mellett tovbbiak s vgezhetk. A jgnek megvan az a j tulajdonsga, hogy parnyi lgbuborkok, zrvnyok formjban kpes megrizni az adott kor lgkrnek sszettelt. A lgkri szndioxid mennyisge csak mintegy ktharmada volt a jgkorszakok kztti szintnek, viszont igen nagy mennyisg por lebegett atmoszfrnkban - ez a jgkorszakok normlis ksrjelensge. rdemes megnzni ezen tnyezk alakulst!

Az utols jgkorszak vgn vilgmret vltozsok kvetkeztek be, melyek azonos idben, mintegy 14 000 vvel ezeltt kezddtek, br ksbb klnbz sebessggel folytatdtak. Az Atlanti-cen cirkulcis rendszere a jgkorszaki mkdsi mdrl hirtelen tvltott interglacilis mkdsi mdra, amiben rvid visszaesst kpvisel a Dryas-kori lehls. Ezt a hirtelen lehlst, s klnsen csak egy bizonyos terletre val korltozdst meglehetsen nehz megmagyarzni. Plne, ha figyelembe vesszk a mrtkt! Az Atlanti-cen szaki trsge ugyanis 20-30 fokkal hlt krnyezete al, aztn ez az llapot tbb ezer ven t fenn is maradt. Ezt a folyamatot sikerlt szmtgpes ghajlatkutatsok sorn reproduklni is.

A fiatalabb Dryas peridusban, nem sokkal a legutols jgkorszakot kvet felmelegeds kezdete utn, gy 11000 vvel ezeltt, hirtelen jabb lehls kezddtt. A hmrsklet visszaesse Eurpa nyugati partvidkein volt a legersebb, s valsznleg az Atlanti-cen rszn kialakul nagykiterjeds jgtakar vltotta ki. A trkpen az Orszgos (USA) Lgkrkutat Kzpont modellje ltal szmtott hmrskletvltozsok vannak feltntetve. A szimulci azt az eredmnyt adta, hogy az cen a 45. szlessgi krig befagyott. Taln ennek a jgsapknak a maradvnyait rzi mind a mai napig Grnland, a Zld Fld mely ugye meglehetsen rgen volt zld. A hajsok mgis emlkeznek r, mint ahogy sok minden msra is.



A FIATALABB DRYAS peridusban, nem sokkal a legutols jgkorszakot kvet felmelegeds utn, gy 11.000 vvel ezeltt, hirtelen jabb lehls kezddtt. A hmrsklet visszaesse Eurpa nyugati partvidkn volt a legersebb, s valsznleg az Atlanti-cen szaki rszn kialakul nagy kiterjeds jgtakar vltotta ki. A trkpeken az Orszgos lgkrkutat Kzpont modellje ltal szmtott hmrskletvltozsokat tntettk fel; a szimulci sorn feltteleztk, hogy az Atlanti-cen 45. szaki szlessgig be van fagyva. Nyron (balrl) a tengeri jg elssorban a partvidkeken fejti ki ht hatst, tlen viszont (jobbrl) a hmrskletcskkens mr nagyobb kiterjeds terleteket is rinthet. (Tudomny 1987/7 - Szmtgpes ghajlati modellek)

A jgkorszak hirtelen vget rsvel gykeresen trendezdtt Fldnk arculata is. Az is elkpzelhet, a legjabb felttelezsek szerint, hogy a jg nagy tmegeinek elolvadsa miatt bekvetkez tmegeloszls-megvltozs mg Fldnk forgstengelynek helyzett is megvltoztathatta. Erre, mrmint hogy a jg milyen rettenetes nyomssal rendelkezik, j plda Antarktisz, melyet 700 m-rel nyom le hatalmas slyval, valamint a mai napig emelked Nyugat-Eurpa, mely ettl a tehertl mr megszabadult, s a folyamatok ezredvekkel ksbb is tartanak.

De ha hirtelen el is olvasztannk bolygnk legnagyobb jgkszlett, az antarktiszi jgpajzsot, az sem jrna olyan hatalmas vltozsokkal, melyek a Fldn gy 14000 vvel ezeltt vgbementek. A tengerszint megemelkedne ugyan mintegy 70 mterrel, a tektonikai s egyb vltozsok, legalbb is olyan mrtkben, mint az emltett korszakban, bizonyra nem kvetkeznnek be. Nzznk ezek kzl is nhnyat!

Megnylt a szoros Gibraltrnl. Korbban a Fldkzi-tenger beltenger volt, s az egybknt is jval alacsonyabb vilgceni szintnl tovbbi 100 mterrel hmplygtek mlyebben hullmai. Erre bizonytk a jelenlegi partvonaltl sok-sok kilomteres tvolsgra benyl folyvlgyek nyomai, a tengerszint alatti vrosromok, valamint azok a barlangok, melyeknek bejrata messze a jelenlegi vzszint alatt van, viszont csodlatosan szp barlangrajzokat rejtenek. Ez id tjt keletkezett a Niagara-vzess. Vajon milyen gigszi erk mkdhettek, hogy egy flmagyarorszgnyi t hirtelen lezuhant majd 50 m-rel? A Niagara kort knny megllaptani. A tudsok megmrtk a peremkzetek kopsnak mrtkt, majd megnztk az eredeti hatrvonalat, aztn egyszeren elosztottk a lekoptatott tvolsgot a kops mrtkvel. gy azt is ki tudtk szmolni, hogy vajon hny ezredvig csodlhatjk mg meg utdaink ezt a csodlatos termszeti kpzdmnyt.

A katasztrfa krli idszakban kezdett felgyrdni az Andok s a Cordillerk. Erre tbb bizonytk is van, mindenekeltt a 3-4000 mteres magassgban tallhat inka kiktvrosok, melyek kifejezetten tengeri kiktk voltak, a krnyezetkben fellelhet rgszeti leletek ezt altmasztjk. A Titicaca-t is igazolst jelenthet, vize mind a mai napig ss, holott kilomterekkel a tengerszint felett fekszik s b desviz folyk tplljk.

Hatalmas, tenger al sllyedt erdk is tallhatk a vilgon szinte mindenfele. A Bermuda-szigeteknl, mghozz a Nagy Bermudnl, bukkantak egy egsz cdruserdre. A radiokarbon mrsek azt az eredmnyt adjk, hogy ez az erd mintegy 11000 vvel ezeltt hirtelen merlt a vz al. De tallhatk mg ugyanebben az idszakban elmerlt klnbz fajtkat tartalmaz erdk rorszg, s Nmetorszg partjainl is.

Ilyen mret vltozsok nem hagyhattk rintetlenl az llatvilgot sem. A mr korbban emlegetett porszint is igen magas volt, a jgkorszakok kztti szintnek a hszszorosa, s mr eleve ez a krlmny is nyilvn rzkenyen rintette ket. Ezt az rtket az antarktiszi jgbe fagyott mintk tanstjk. Itt is a mr jl megszokott szn 14-es izotpjra alapozott vizsglatokat vgeztk. Ezen vizsglati rtkek adatait vlemnyem szerint majd korriglni kell, ugyanis nagyarny sugrzs is rte bolygnkat, ez a sugrmennyisg pedig odavezetett, hogy a radiokarbonos mrsek eredmnyei tvesek. Ehhez persze ismerni kellene a megnvekedett sugrzs mrtkt s mennyisgt.

A megnvekedett sugrzsra szintn rgszeti leletek adnak igazolst. Tbb olyan leletet talltak - klns mdon ezek nagy rszt a Fldkzi-tenger szigetein fellelhet barlangokban - melyek sugrterhels miatt kialakult jellegzetes csontelvltozsokat mutatnak. Az llatcsontok mellett embermaradvnyokat is napvilgra hoztak, fleg a szardniai sziget barlangjaibl. Ez emberi csontleletekben az is klns, hogy br klnbz letkor csontokat rejtett a barlang, rtem ezalatt azt, hogy gyermek s felntt csontok egyarnt elkerltek, mgis a sugrzs miatti csontelvltozsok egyenl mrtknek tntek, vagyis valamilyen nagyjbl egyenl ideig lehettek kitve e kros hatsnak halluk eltt.

Igen sok llatfaj pusztult ki ebben a peridusban. 15000 vvel ezeltt mg nagytest emlsllatok, mamutok, kardfog tigrisek, stevk, slovak, rislajhrok, rismedvk, stb. - npiestettk be szak-Amerikt. Mindssze ezer vvel ksbb mr nyomuk sem volt ezeknek az risoknak. Az slnytankutatk mig sem fejtettk meg, hogy mi lehetett az oka e nagytest llatok maradktalan kipusztulsnak. Egyesek az ghajlati viszonyok kedveztlen megvltozsval, msok az letkzssget felbort katasztrfval, pldul kontinentlis kvetkezmnyekkel jr vulkni tevkenysggel, magyarzzk az sllatok kihalst.

Ezen llattetemek arrl tanskodnak, hogy az llatok bksen legelsztek amikor hirtelen rjuk trt a hall. Nmelyikk szjban tkletesen psgben megtallhat az a virg, amit ppen rgicslt letnek utols pillanatban. Ms helyeken olyan llattemetk vannak, ahol a legklnbzbb llatok lelhetk fel egytt, olyanok is, melyek egymsnak hallos ellensgei voltak. Ezen llattemetk feltrkpezse sorn egyrtelmv vlt, hogy az llatok menekltek valami ell, s e menekls kzben rte ket a hall. A futsukban egyltaln nem rdekelte ket, hogy bart vagy ellensg fut-e mellettk, egyszeren csak minl tvolabb akartak kerlni valamitl. Megint ms helyeken, fleg az rkk fagyott vidkeken, az llatok teteme gy, olyan mdon maradt meg, ahogy ppen a katasztrfa pillanatban voltak. Aki ltta Pompeii gipsszel kinttt alakjait, vagy ezek fnykpt, annak nagyon ismers lehet ez a kp.

A msik gyors kipusztulsi okknt a klmavltozst szoktk emlegetni, melyhez aztn a klnbz llatfajok nem voltak kpesek alkalmazkodni. Ennek az elmletnek ugyanaz a szpsghibja, mint az elzeknek, ugyanis a hatalmas mamuttemetkben j nhny llat tele gyomorral s friss fvel a szjban pusztult el. Nem volt idejk az henhalsra. Sem. Msik idevonatkoz rv a Knban igen fejlett az elefncsontmvessg. Az elefntcsont csak friss llapotban jl megmunklhat. Knba nem lnek elefntok, s korbban, amikor nem tudtak friss elefntagyarakat becsempszni, akkor is virgzott ezen mvszet. Nemrgen derlt ki, hogy a knaiak ltal megmunklt elefntcsontok tulajdonkppen mamut csontok, melyeket a Himaljbl szereznek megfagyott llapotban lv mamutcsordkbl. Akkora mennyisg llattetem van ott, hogy j nhny ezer v ta kiszolglja a knai "elefntcsontfaragk" ignyeit.

Az ismert mexiki tuds, Garcia Pioca, satsokat vgzett a Kordillerk 3700 mteres magassgaiban, s a vastag jgtakar alatt kt kunyh maradvnyt trta fel. A kunyhkat krlvev llatnyomok, fleg kis rkocskk, valamint a tengeri tevkenysg egyb nyomai azt beszlik el szmunkra, hogy ezek a hzak valamikor a tengerpartjn llottak. A radiokarbon mrsek szerint ez nem lehetett 10 000 vnl sokkal rgebben. A hegysg teht meglehetsen fiatal, s meglehetsen gyorsan tornszta fel magt ekkora magassgba.

A msik kiemelked amerikai tuds William Frank Libby, aki egybknt Nobel-djas is. nagy hve a radiokarbon vizsglatoknak, s a mrsek eredmnyeit gy magyarzza, hogy krlbell 11 400 vvel ezeltt az ember nyomai hrtelen eltnnek Amerikban - a rendelkezsre ll leletek mintha arrl tanskodnnak, hogy ppen ekkor trtnt valami szakads az emberi let folyamatossgban. Ezt a jelensget - Libby szerint- nehz lenne megmagyarzni a jgkorszak puszta vget rsvel. Az jabb kori ember nyomai a Skandinv-flszigeten s Angliban szintn krlbell 11400 vesek, ami termszetesen Eurpa tbbi rszrl nem mondhat el.

Pldul az sember egyik legrdekesebb teleplsnek, a kzp-franciaorszgi Lascaux-barlangnak a rajzai jval korbban, mintegy 15000 vvel ezeltt keletkeztek. Meglep, hogy az letnek ez a sznete mennyire ltalnosan fordul el, s mennyire egyidej. Megfigyelhet az amerikai kontinensen ppgy, mint Eurpban vagy Kzp-zsiban. Az albbi grafikont Libby ksztette, s az szak-amerikai llapotokat tkrzi.

Eddig csak a szrazfldi llnyekkel foglalkoztunk, nzznk kicsit szt a tengereken is! Cesare Emiliani (Harold C. Urey kutatcsoport, Chicagi Egyetem) a klmavltozsokat kutatta, s gy fordult a figyelme a tengerfenken l, likacsoshjak rendjbe tartoz foraminiferk fel. Ezeknek az egysejt llatoknak kalcium-karbontbl ll hza van. Amikor e lnyek elpusztulnak, lesllyednek a tenger fenekre, s az ott kpzd ledket gyaraptjk. A hjukat alkot msz megrzi annak a tengervznek bizonyos tulajdonsgait, amelyben ltek. Nevezetesen: az oxign 18-as tmegszm nehz s az oxign 16-os tmegszm kznsges izotpjnak az arnyt, mely ugyan akkora a mszhjban, mint a tengervzben.

De azt is tudjuk, hogy az oxignizotpok tengervzbeli arnya szorosan megfelel egy msik arnynak: azt jelzi, hogy a Fld vzkszletnek hnyadrsze van megktve gleccserekben s a jgmezkben. A nehezebb izotpot tartalmaz vzmolekulk egy picivel knnyebben csapdnak ki s hullanak le a felsznre csapadk formjban, mint a knnyebb izotpot tartalmazk. Ezrt a meleg cenokbl elprolg s a szrmazsi helyrl eltvolod vzprbl 18-as tmegszm oxign izotp a knnyebb izotpnl nagyobb valsznsggel tr vissza a tengerbe. Abban a vzben, ami vgl htakar formjban a jgmezre hull, vagy a hegyi gleccserekre jut, viszonylag kevs oxign-18 tallhat. Az oxign-18-ban szegny jg kpzdse sorn az cenokban feldsul a nehezebb oxign izotp. Minl nagyobb kiterjeds a jgmez, annl nagyobb az oxign-18 koncentrcija a tengervzben, kvetkezskppen az ledkben is.

A tengerfenk ledkbl vett frmag mintk elemzse alapjn Emiliani megllaptotta, hogy a szban forg izotpok hnyadosa nagyjbl a Milenkovics ltal leirt ciklusokkal sszhangban nvekedett s cskkent. E mrsek azt is igazolni ltszanak, hogy a legutbbi jgkorszak nagyon gyorsan - ezen adatok szerint kevesebb, mint tven v - rt vget. A tengeri ledk mennyisge - ezen bell is a foraminiferk vza - msra is enged kvetkeztetni, nevezetesen arra, hogy e mszvzas lnyek ltszma ersen lecskkent a Dryas peridusban az Atlanti-cen szaki trsgeiben. Ez a krlmny is igazolja a szmtgpes modellksrletekkel mr kidertett atlanti-ceni jgsapka megjelenst.

Eddig - kiss mltnytalanul - Afrikrl alig esett sz. Pedig ezen a kontinensen is hatalmas mret vltozsok zajlottak: ekkortjt szletett meg Fldnk legnagyobb sivatagja, a Szahara.

A fldtrtnszek s a rgszek j ideje tudjk, hogy mintegy 9000 esztendvel ezeltt a Szahara kzps terletein mg meglehetsen csapadkos volt az ghajlat. Azok a trzsek, melyek ezt a ma jformn lettelen sivatagot lakjk, halszatbl ltek, dskltak azoknak a folyknak s tavaknak a gazdag llatvilgban, amelyek idkzben mind kiszradtak, eltntek. A monszuneszsek, amelyek korunkban mr csak nagy ritkn - kivteles idjrsi jelensgknt - rintik Afrika nyugati partvidkt, 9000 vvel ezeltt rendszeresen ntztk a fekete kontinens belsejnek buja nvnyzet vidkeit is. Arra, hogy volt valaha is ilyen kedvez ghajlat a Szaharban, ma mr csak egyes trzsek szjhagyomnyaiban fennmaradt legendk vannak.

A Szahara teht elsivatagosodott. Szibria viszont lehlt - s lehetne mg tovbbi pldkat sorolni. Nem szabad azonban minket, az emberisget rint vltozsokrl sem megfeledkezni! A legutols jgkorszak vget rsvel eltnt az let sznpadrl a Neandervlgyi sember is. (Mr amennyiben valban eltnt, s nem maradt fenn jetiknt a klnbz magashegysgekben.) Ez az emberfaj noha nem kzvetlen snk, szp karriert futott be, j nhny tzezer vet tfogan leleteik tucatjai kerltek el. Koponyatrfogata noha jval nagyobb volt mint a mienk, tagolt beszdre kptelen volt - legalbbis a jelenlegi ismereteink szerint -, s mg valamire, a kpi elvonatkoztatsra. Lehet, hogy a vgzett a hideghez val tlsgos alkalmazkodsa okozta, de lehet, hogy ms. Ki tudja?

szak-Amerika slakossgnak s sllatvilgnak eltnse utn, valamint a Szahara szletse krli idszak megvizsglst kveten nzzk most meg, hogyan alakult magnak az emberisgnek a ltszma!

Ha felttelezzk, hogy a Kulik professzor ltal felismert trvnyszersg ltalnos rvny, s brmely bonyolult nszablyoz rendszerre rvnyes, akkor az elmlt kt vezred demogrfiai adatait figyelembe vve felrajzolhat e trvnyszersgek alapjn a mlt demogrfiai grbje. Ezzel a mdszerrel olyan eredmnyre jutunk, mely meglehetsen kzel ll a demogrfusok szmtsaihoz. (A Fld lakinak a szma vezredekig 250 millira tehet, mg a demogrfusok adatai szerint ugyanez a szm 150-200 milli kztt mozog.)

Tovbbhaladva a mltba, a demogrfiai grbe - nmi ingadozssal - a 8800-8600-as vek hatrig cskken, s a Fld npessgt krlbell nyolcmillira teszi. A grbe nhny vszzadon t szinte prhuzamos a kiindulssal, ksbb mind gyorsabb temben nvekedni kezd, mgnem a Kr.e. 11800-11600 kztt kiemelked cscsot r el (krlbell 500 milli ember).

Ha megvizsgljuk ezt a grbt - nem a napjainktl a mltba, hanem gy, ahogy az a valsgban trtnt, azaz a mltbl a jelen fel haladva -, akkor azt mutatja, hogy a lakossg llekszma a fordulatot jelent pillanatig nvekedett, majd a Kr.e. 11800-11600-as vek kztti idszakban hirtelen cskkenni kezdett, s ez a folyamat kzel kt vszzadig tartott.

Szmtgpes szakember (is) rvn annyit szeretnk hozzfzni ezen kutatshoz, hogy mindenfajta ilyen szimulci elkeni a vltozsok temnek valdi sebessgt. Vagyis, az a bizonyos ktszz v, amikor a lakossg szma nagymrtkben cskkenni kezdett, lehetett egszen rvid peridus is.

Maradjunk mg a Fld npessgnl egy idre, s nzzk meg azon kiindulsi adatokat, melyeket a novoszibirszki tuds is felhasznlt. A lakossg eloszlsban hatalmas eltrs mutatkozik zsia s a tbbi kontinens viszonylatban - az elbbi javra - jelenleg is, m ha ktezer vvel visszaprgetjk az id kerekt ezek az eltrsek s arnytalansgok mg jelentsebbekk vlnak. Az akkori Ameriknak mindssze tzmilli lakosa volt, 26 milli Afriknak, 30 milli Eurpnak s 133 milli zsinak! (Ausztrlirl nem llnak rendelkezsemre adatok.) Ezeket a kiugr eltrseket nem lehet kedvezbb vagy kedveztlenebb ghajlattal magyarzni, s az Eurpn vgigspr pestisjrvnyokkal sem, hiszen ilyen jrvnyok, vagy hasonlak, a Fld ms pontjain is a maguk trvnyszer rendje szerint fel-feltttk a fejket. Valami iszonyatosan nagy dolognak kellett trtnnie a Fld msik rszn, hogy mg ktezer vvel ezeltt is a Fld sszlakossgnak hromnegyede zsiban ljen, felttelezve a korbbi egyenletes elterjedst, amire a rgszeti leletek utalnak. A nyomok teht a npessgeloszlsi adatokat figyelembe vve is az Atlanti-cen medencjre terelik a figyelmet, ezrt clszer most mr tzetesebben krlnzni ott is.

Az cen aljzatt tbb expedci vizsglta, ezek kzl taln legismertebb a francia, melynek tudsai az cen mlyrl olyan lvaszer bazaltos kzeteket hoztak a felsznre melyek egyrtelmen a szabadlevegn szilrdultak meg, s korukat a jelenleg is trgyalt 10-14000 vvel ezeltti peridusba teszik. A mintk szrmazsi helye tbb, mint 3000 mterre volt a felszntl.

Vegyk most el az Atlanti-cen fenkdomborzatt brzol trkpet, mely a Vilgatlaszban is megtallhat, s nzegessk vgig az cen mlynek fldrajzi neveit. A kutatni vgy olvas jobb eredmnnyel jr, ha sikerl megszereznie a National Geographicban megjelent hasonl trkpet, de vgl is nem ltszksglet.

Mindjrt kt olyan elnevezst is tallunk, melyek enyhn szlva is: gyansak. Egyik a kett kzl a Nagy Meteor tblahegy. A Kanri-szigetektl mintegy 1000 km-re nyugatra tallhat, s mindjrt akad egy msik rdekessg is - a Vilgatlasz s a National Geographicban megjellt mlysgadat eltr, az utbbi, az jabb trkp negyven mterrel a felsznhez kzelebb adja meg a Nagy Meteor tblahegy legmagasabb pontjt. (jra kiemelkedne az elsllyedt szrazfld?) A msik fldrajzi nv sokkal egyrtelmbb: Atlantisz fenkhegy. Ha soha nem ltezett volna Atlantisz, vajon mirt szerepelnek ezek a fldrajzi elnevezsek a trkpeken, s ha Atlantiszt nem meteor puszttotta el, akkor mifle tlet sugallhatta a nvadst, mindjrt "nagy" meteorrl beszlve? Szerettem volna e kt fldrajzi nv eredetre, s nvadjra bukkanni, de teljesen kudarcba fulladtak ilyetn prblkozsaim.

No de nzzk tovbb a trkpet, van rajta mg rdekessg bven!

A Nagy Meteor tblahegytl szakra tallhat az Atlantisz fenkhegy, most forduljunk el keletre, majd vegyk az irnyzkot Portuglia fel. Kzvetlen az ibriai orszg partvonala mellett egy szablyos, kr alak alakzat tlik a szemnkbe. Hatalmas sncfalakkal krlvett, 5179 mteres mlysg. Aki mr valaha is ltott holdtrkpet, s netn tvcsvel is megszemllte ksrnket, annak a szmra ezen alakzat rtelmezse nem lehet ktsges, bizony itt egy krterrel llunk szemben. Igen m, csakhogy a holdat vizsgl tudsok a mai napig nem tudnak egyrtelm llspontra helyezkedni az gyben, hogy egy holdbeli krtert egy meteor becsapdsa okozta-e vagy vulkni tevkenysg, a vulknnak a felrobbansa. Furcsa md ezen krterrl sem lehet ezt egyrtelmen eldnteni, n egyfajta hibrid megoldst vlasztottam: egy kis bolygbecsapds ltal kivltott fokozott vulkni tevkenysg miatti robbanst.

Tbb ilyen katasztrft ismernk a fldtrtnetbl amikor egy vulkn robbansa vezetett kultrk megsemmislshez, szkrakhoz, hamueskhz, hogy csak a legjellemzbb tulajdonsgokat ismertessem. Idben legkzelebb hozznk a Krakatau vulkn mlt szzadi pusztulsa ll, ennl jval nagyobb katasztrfa volt mind mreteire, mind kihatsaira val tekintettel a Szantorin vulkn felrobbansa. Ez a tzhny katasztrfa gykeresen megvltoztatta a Fldkzi-tenger npeinek az erviszonyt, s ezzel magt a trtnelmet is, gondoljunk csak a krtai-mkni civilizci elbuksra, vagy a zsidk egyiptomi fogsgukbl val megmeneklskre! Mg ennl is hatalmasabb puszttst okozott egy malaysiai vulknnak a felrobbansa, de ez mr az rott trtnelem eltti idkben trtnt, s inkbb csak rgszeti leletek vallanak a katasztrfa mreteire.

Furcsa md a felsorolt katasztrfk tnyt manapsg nemigen vitatja senki. Akkor vajon mirt az a hatalmas rzelmi tlts sokakban, hogy Atlantisznak mg a ltt is tagadjk, holott pusztulsa maga jval nagyobb volt, az egsz Fld bolygra kiterjedt, s ennek megfelelen errl van a legtbb rgszeti, valamint rsos emlknk, illetve fennmaradt kulturlis hagyomnyunk. Mrt akartk s akarjk valakik elfeledtetni velnk e bszke s nagyravgy civilizci puszta ltezst is. Megannyi krds. Taln egyszer ezekre is vlaszt kapunk.

15000 vvel ezeltt bolygnkon javban tombolt a jgkorszak, aztn pedig nagyon gyorsan vget is rt, hogy az szaki flgmbn, az Atlanti-cen szaki trsgre koncentrldva egy ezer vig tart lehls kezddjn. Itt a hangsly a "nagyon gyorsan" fogalmon van, s ez - a klmakutatsok jelenlegi llspontja szerint - maximlisan 20 vet jelent. Ennyi a mrsekben a hibahatr, s ha akarnnak sem tudnnak a folyamatokra egyelre pontosabb adatot adni. A jgnek jelents fajhje van, rengeteg energia szksges felolvasztshoz, radsul tbb kilomter vastagon fedte be dl-Eurpig terjeden az egsz szaki fltekt.

Ekkora jgmennyisg megolvadshoz tekintlyes mennyisg energia kell, nem is beszlve arrl, hogy a dli flgmbn hasonl nagysg jgmez terpeszkedett. A jgmennyisg rzkeltetsre igen szemlltet az az adat, miszerint a vilgtengerek akkori szintje tbb mint szz mterrel mlta alul a jelenlegit, st, egyes tudsok vlemnye szerint, 200 mterrel. Ekkora vzszintklnbsg miatt termszetesen jval nagyobb volt a szrazfldek terlete, az si szvegekben s legendkban egybknt sz is esik kt nagyobb szrazulatrl, mr-mr kontinensrl, mellesleg ezekhez szintn magasan fejlett civilizcikat kapcsolnak a mr emltett forrsok. Mu-rl s Lemurirl van sz.

Lemuria az Indiai-cenban a jelenlegi Seychelle-Mauritiusi Platn terlt el, megmagyarzhatja egykori lte Madagaszkr klns llat- s nvnyvilgt, mg Mu a Csendes-cenban a Galapagos-szigetek krnykn, vagy a Tuamotu-szigeteknl. E szrazfldekrl, szigetbirodalmakrl vndorolhattak ki sok np sei, ahogy ezt az AB0 vrcsoportok vilgmret eloszlsa is igazolni ltszik. Klns mdon, forrsaim kzl egyik sem emlti meg, hogy ezt eddig valaha valaki is kutatta volna! Ebben az sszefggsben.

Szembetn, hogy az amerikai kontinensen s Ausztrliban szinte egyltaln nem fordul el a B-vrcsoport, alig-alig Nyugat- s szak-Eurpban, valamint a Vrs-tenger mellkn, s Kzp-Eurpa, valamint Afrika Szhel-vezeten kvli rsznek lakossga is elg alacsony mrtkben hordozza csak ezt a vrcsoporttpust. A Fld tbbi rszn ez az arny magasabb, a legmagasabb pedig India szaki rszn, illetve a Himalja trsgben, s hozz vehetjk mg az Indonz szigetvilgot. Mr ez a trkp nmagban is sokat elrul, de ha a tbbit is mellvesszk, a dolog sokkal vilgosabb lesz.

A 0-s vrcsoport szinte el sem fordul azokon a terleteken ahol a B-s volt a leggyakoribb, viszont ez a vrcsoport alkotja szinte kizrlag Amerika slakossgt. Jelents az arnya Ausztrliban, valamint az Indonz szigeteken. Gyakori Szibriban, Nyugat-Eurpban, Kzp-Afrikban s a Szriai-flszigeten. Rendkvl magas az arny Korzika szigetn is.

Az A vrcsoport 35%-os elfordulsi arnnyal Ausztrlia dli rszn, a skandinv orszgokban s szak-Amerika egyes pontjain fordul el. Ennl valamivel kisebb mrtkben Magyarorszgon, Portugliban, Ausztrlia kzps vidkein, valamint Kanadban. A lakossg negyedrsze hordozza ezt a vrcsoportot Eurpa tbbi rszn, a Japn-tenger parti svjn s India nyugati partjain. Szinte nem fordul el az amerikai fldrszen New York vonaltl dlre, valamint Nyugat-Afrikban.

Az eloszlsi trkpek tbb szempontbl elgondolkodsra adnak okot. Azonnal ltszik bellk az, hogy az Amerikt lltlag benpest, a Bering-szorosnl lev szrazfldi hdon tkel szibriai vadszok nemigen jutottak messzire, s azok is nagyon kevesen, teht nyugodtan el lehet vetni azt a felttelezst, miszerint az indin slakossg szibriai vadszoktl szrmazna. Nem is beszlve a jelents anatmiai klnbsgekrl, de ezekre most nem trnk ki. Amerika mr rges-rgen lakott volt amikor a szibriai vadszok megrkeztek, ezt a tnyt a rgszeti leletek is igazoljk. De nem csak a rgszetiek, a nyelvszeti emlkek is. A Csendes-cenban elsllyedt szrazfld lakosai minden bizonnyal ezzel a vrcsoporttal rendelkeztek, mrmint a 0-sal, s az indin trzsek j rsze vallja is, hogy k nyugatrl rkeztek az amerikai kontinensre.

A vrcsoportok mai eloszlsa olyan mdon fgg ssze a jgkorszak hirtelen vget rsvel, hogy ez a momentum vezetett a npek sszekeveredshez, mely folyamat a mai napig tart. Akkoriban taln csak az ghajlatvltozs s a helyi csatrozsok inspirltk ezen elvndorlsokat, manapsg a helyi ellensgeskedsek mellett a gazdasgi s a politikai helyzet is nagy knyszertervel jelentkezik.

A katasztrfa

Most mr elrkeztnk oda, hogy megksrelhessk az esemnyek rekonstrulst. Termszetesen lehetsges az eddig trgyalt dolgokat vletlen egybeessekkel is magyarzni, de azt hiszem a felsorolt klnbz tudomnyterletek kzel egybehangz lltsait nehz lenne olyan globlis vletlenrendszerrel rtelmezni, ami elmosn a tnyeket. Ugyanis, az a krter mrpedig ott van.

A Portuglia partjai mentn tallhat, vz alatti, tbb mint tezer mterbe nyl krtert, kt dolog is ltrehozhatta. Egy tz kilomteres tmrt is meghalad kisbolyg becsapdsa, vagy pedig egy mreteiben minden elzt s utbbit meghalad vulkni robbans. A kisbolyg-becsapds mellett tbb rv szl, figyelembe vve a fennmaradt klnbz nyelvi s kulturlis emlkeket, de a vulkni mkds felersdse is ugyanezen a forrsokban emltsre kerl. Lehet, hogy mindkt tnyez mkdtt.

A krter dli rszn keresztlhalad az Eurpt Afriktl elvlaszt trsvonal. Ezen trsvonal mentn kzeledik jelenleg egymshoz a kt kontinens, s a kzeleds eredmnyeknt gyrdik fel az Eurzsiai-hegysgrendszer Eurpai rsze, Afrikban pedig az Atlasz hegysg. Ezen a trsvonalon tallhatk Olaszorszg hres-hrhedt vulknjai, az Etna a Vezv s a Stromboli. Ez a trsvonal a krter trsgben nem ltszik. Ez arra vall, hogy a krter mg nagyon fiatal lehet geolgiai rtelemben, hiszen ha sokkal idsebb lenne, akkor a kontinensek kztti elvlaszt vonalknt jelentkez trsvonal mr magnak a krternek az alakjt is eltorztotta volna. Vagy - s ez egy msik dolog - a belseje feltltdtt volna ledkkel. Ennek sincs klnsebb nyoma. Rendkvl klnlegesnek tartom, hogy akik a dinoszauruszok pusztulshoz vezet kisbolygbecsapds krtert kerestk, hogyan nem bukkantak erre? - de ez egy ms tma.

A becsapdst kisebb mret gitest is vgrehajthatta, de mivel ppen a mr emltett trsvonalat rhette az tkzs - s az ilyen trsvonalak mentn jelents hfelramlsok, illetve vulknikus tevkenysg zajlik - a becsapds erejt megsokszorozhattk az azt kvet vulkni mkdsek. n vgl is ezen az llsponton vagyok.

Az tkzs olyan rettenetesen nagy energival trtnhetett, hogy a kisbolyg mg a Fld szilrd krgt is tszakthatta! Erre gy nylt md, hogy valsznleg retrogrd plyn (az ramutat jrsval megegyez irnyban) keringett a Nap krl, s ilyenkor a Fld keringsi sebessge, amely kzel harminc kilomter msodpercenknt, hozzaddott a kisbolyg keringsi sebessghez, a kt sebessg pedig egyttesen akr a 70 km/s-ot is meghaladhatta! A becsapds jfli idpontjra abbl gondoltam, hogy a szibriai mamutok vgan tpllkoztak abban az idben, s hasonlan tettek az szak-Amerika nyugati rszn l sllattrsaik is. A mamutok s az emltett tbbi llat fleg nappal tpllkozott, gy szletett ez a becsls a becsapdsra vonatkozan. Az augusztusi dtum is hasonl mdon addott. Az slnytankutatk meghatroztk azokat a nvnyeket, melyeket a hirtelen elpusztult llatok ppen fogyasztottak. Ismerve a nvnyek virgzsi-termsi ciklusait, j kzeltssel ki lehetett jellni azt az idpontot, amikor a becsapds trtnhetett. Augusztusban egybknt tbb meteorraj plyjt is keresztezi a Fld, ezek kzl a legismertebb a Perseidk. A meteorrajokhoz ltalban nagyobb gitestek is tartoznak vagy tartoztak, s elkpzelhet az, hogy egy ilyen nagyobb, valamelyik meteorrajbl kivlt gitest okozhatta a puszttst.

A meteorrajok tbbnyire gy keletkeznek, hogy az reg stksk darabjaikra hullanak, s ezen darabok sokig egytt keringenek a Nap krl, mikzben az gy keletkez felh mindinkbb elnylik. Megfigyeltk nhny vvel ezeltt, hogy a fldkzelben jrt Halley -stks is kt darabra vlt, ez a kt darab ssze-ssze fog tkzni, ezltal mg aprbb darabokra kopik. Valsznleg a Halley-stks nhny kerings mlva csak mr mint meteorraj fog visszatrni. Szinte minden stksnek ez a sorsa.

Az stksk a Naptl krlbell egy fnyvre tallhat stksfelhbl, az Oort-fle felhbl szrmaznak. Ebben a felhben millird szmra keringhetnek, hogy aztn egymsra hat gravitcis terk, vagy a hivatalosan mg fel nem fedezett Nemezis, vrs trpe ksrcsillagunk gravitcis hatsa a Naprendszer bels tere fel lendti ket. Itt azutn klnbz elnyltsg ellipszis plyra llnak, melyeknek egyik gyjtpontjban a Nap ll.

Nagyon rdekes megfigyelst tettek csillagszok j nhny vvel ezeltt, miszerint minden nagybolygnak meg van a maga stkscsaldja. Ez azt jelenti, hogy a Nap krl kering stks az adott nagybolyg naptvolsgban fordul jra plyja sorn a Nap fel. A legnagyobb stkscsaldja a Jupiternek van, Naprendszernk legnagyobb bolygjnak, de pldul a Halley stks, melyrl korbban sz volt, a Neptunusz stkscsaldjhoz tartozik. Ilyen stkscsalddal - ha jval szernyebb mretekben, s szernyebb mretekkel - termszetesen a Fld is rendelkezik.

A becsapd kisbolyg teht tszakthatta a szilrd fldkrget is, ez pedig azrt volt klnsen veszlyes, mert a hirtelen feltrult, igen magas hmrsklet fldkpeny, kzvetlenl rintkezhetett a tengervzzel. De magtl a becsapdstl is, a katasztrfa helyn, tbb szz, de az is lehet, hogy tbb ezer kbkilomternyi tengervz prolgott el a msodperc parnyi tredke alatt. Ez risi lgnyomshullmot gerjesztett, a Fldet rt risi ts miatt pedig a krnyez trsvonalak mentn szinte azonnal erteljes vulkanikus tevkenysg kezddtt.

A becsapds trsgben egyszeren megsznt a lgkr. Ennek a jelensgnek a magyarzata a kvetkez. Amikor egy kisbolyg vagy stks beletkzik valamely lgkrrel rendelkez bolygba, akkor a robbanskor keletkez forr gzok gyorsabban terjednek ki, mint a bolygn a szksi sebessg. Ezek a gzok magukkal ragadhatjk a krnyez lgkrt, s vele egytt akr a bolygrl is megszkhetnek. Kt Egyeslt llamok-beli csillagsznak e gondolatsor alapjn elvgzett szmtsai azt valsznstik, hogy a Marsnak korbban hasonl lgkre volt, mint a Fldnknek, m azt, a belcsapd objektumok miatt miatt - elvesztette. A Mars bolyg sokkal kzelebb fekszik a kisbolyg-vezethez, mint a Fld, gy rendszeresen csapdhattak felsznbe nagyobb gitestek, ami aztn lgkrnek szinte teljes elvesztshez vezethetett. A Fldet ritkbban rik ekkora kozmikus csapsok (szerencsre), gy van id a lgkr jratermeldsre.

Az tmenetileg megsznt lgkr trsgben a Nap gyilkos sugarai szinte akadlytalanul bombztk a Fldet. Ez a jelensg vezetett a sugrkrosodott llnyek megjelenshez, amire a csontleletek egybknt egyrtelmen utalnak. Hasonl, habr jval kisebb mrtk, sugrkrosods jelentkezett a Tunguszkai-katasztrfa idejn, amit aztn sokan fldnkvli rhaj atomreaktora felrobbansnak tulajdontottak.

Az tkzskor felszabadult energia nem kis rszben jrult hozz a jgtakark rendkvl gyors elolvadshoz. Atlantisz megszntvel a Golf-ramls eltt szabadd nylt az t az szaki terletek fel, persze csak a Dryas peridus utn, amikor kialakult az Atlanti-cen szaki trsgben a jgsapka. A Szahara ghajlata is ekkor vltozott meg, s nem a katasztrft kveten azonnal. A geolgit s az lvilgot rint hatsokrl mr hosszadalmasan beszlgettnk, tulajdonkppen egyvalami maradt ki, spedig a Vzzn.

A hirtelen elprolg cenvz helyre a krnykrl rgtn j vztmegek rkeztek, melyek szinte azonnal elprologtak az iszonyatosan magas hmrsklet miatt. Hatalmas szvhats jelentkezett, s tulajdonkppen elkezdtek az g vizei egy helyre feltornyosulni, mr amikor a hmrskleti egyensly vgre helyrellt. A vznek elg nagy a tehetetlensge, teht minden bizonnyal mg hossz-hossz napokig akkor is Atlantisz helye fel ramlott, amikor a hkiegyenltds mr vgbement. Mialatt az cen vize egy helyre hmplygtt, egyms utn robbanhattak fel Atlantisz vulknjai a magmakamrikba beszivrg vz miatt, mg a f magmakamra felrobbansa vghatta ki azt a krtert, mely a mai napig megfigyelhet Portuglia partjainl. A vz teht flelmetes magassgokba tornyosult fel, egy hossz pillanatig - amg a szvhats s a kifel hat nyomer kiegyenltette egymst - megllt, majd teljes erejbl nekilendlt.

A becsapdst rgtn is kvethette egy kisebb szkr, de az csak szeld cirgatsnak minslhetett e msodik mgtt. Tbb kilomter magas vzfal sprhetett vgig bolygnkon! A pusztts erejre mi sem jellemz jobban, hogy tbb kilomteres tengerszint feletti magassgban fellelhet barlangok mlyn egy mtert is meghalad vastagsg mrgarteg tallhat, s mind e rteg alatt, mind felette emberi lelet-egyttesek. A mrgartegek azonban tbbnyire semmifle slny maradvnyait nem rejtik, csak egyszeren ott vannak! szak-Amerikban is vannak ilyen barlangok, ezek pedig szintn Amerika ktszeri benpeslst igazoljk, de maga az a tny is, hogy a hopi indinok lnken emlkeznek az arizniai meteorkrter keletkezsre, az ezt kivlt becsapds pedig akkor trtnt, amikor sokak szerint az Amerikai fldrszen mg emberek sem ltek. k mr csak tudjk.

A becsapds helye felett lland prarteg alakult ki, ez felnylt egszen a magaslgkrig - lland utnptlsa rvn, valamint a nagy felramlsi sebessg miatt. A napfny jelents rszt visszaverte, azltal az ltet meleg nem tudott lehatolni a felsznig, kialakult a mr emlegetett jgsapka (a Golf-ramls melegt hatsnak ellenre is!). Atlantiszbl eleinte nem maradt ms csak egy fortyog, mocsaras terlet, majd a nagyobb szigetek egyms utn merltek el a hullmsrba, manapsg pedig a bszke szigetbirodalombl csak nhny kisebb szigetcsoport maradt, mgpedig a kvetkezk: az Azori-szigetek, a Zld-foki szigetek, Madeira, valamint nhny kisebb-nagyobb hegycscs. A f szrazulat maga is hatalmas robbansok kzepette az cenba merlt, br mg a mai napig is vannak a felsznhez kzelebbi vidkei is, ezekrl a terletekrl majd ksbb esik sz, fldjnek nagy rsze felett azonban 3 km mly cen hullmzik. Hogy ezek a mlyen fekv terletek valaha valban szrazfldek voltak, illetve seklytengerek aljzatt kpviseltk, erre vonatkozan a szovjet tudsok vgeztek mrsket, melyeket rszletesen ismertettem, de talltak olyan vulkanikus kzeteket is, melyek egyrtelmen lgkr jelenltben szilrdultak meg.

Van azonban mg egy eljrs, mellyel igazolhat, hogy az Atlanti-cenban egy kisebb kontinensnyi szrazfld terlt el - persze aprbb mret kontinensnyi - ez pedig a kvetkez: a kontinensek "gykerekkel" rendelkeznek. Ez azt jelenti, hogy belsbb terleteiken a fldkreg jval vastagabb, mint az cenpartok fell es szleiken. Mg a szrazfldi fldkreg nagyjbl 30 km vastag, ez a belsbb terleteken meghaladhatja a 60-70 km-t is. Ilyen kpzdmny - a fldrengshullmok terjedsnek mrse szerint - egyrtelmen ltezik Atlantisz helyn! A kontinensek gykerei magra a Fld bels magjra is hatst gyakorolnak, s az Atlanti-cen kzps trsgben a fldmag olyan, mintha felette kontinens terlne el! Ezeket az adatokat viszont mr nagyon nehz lenne vletlenek klns egybeessvel magyarzni.

A pusztts nagysgra vonatkozan: az llnyek (nem fajok!) legalbb 80 szzalka kipusztult. Ehhez hasonl katasztrfa a dinoszauruszok kipusztulsnak idejn volt, valamint a perm-trisz tmenetben, melynek szintn nem ismerjk a kivlt okt. Az emberisgre vonatkozan mg szomorbb a statisztika, a becsapdst megelz mintegy flmillirdos ltszmuk mindssze nhny millisra apadt, a tllk nagy rsze pedig egymstl elszigetelten, jobbra hezve-fzva tengette lett. A bszke civilizcik megsemmisltek, m nhny tlljk azrt minden bizonnyal megmaradt s prblta menteni a menthett.

Fejlett csillagszati eszkzeik rvn a kisbolyg kzeledst szleltk, hogy a becsapdsra magra gondoltak-e vagy csak egy ers fldmegkzeltsre, ezt ma mg nagyon nehz lenne eldnteni. Taln csak egy szokatlanul ers daglyra szmoltak s ezrt figyelmeztettk a Fld npeit a kzelg veszlyre? Ki tudja? Azonban mr maga a figyelmeztets tnye azt jelenti, tudtk, hogy trtnni fog valami - ha ennyire rosszra nem is szmtottak.

Mindenesetre az tny, hogy egy gitest tmegt nem lehet meghatrozni addig, amg el nem halad egy msik, ismert tmeg gitest mellett. Taln ez a krlmny okozhatta azt, hogy tvedtek, a kisbolyg esetleg mg a Hold mellett is elhaladt, s ez a krlmny csak nvelhette a hibalehetsget. A Nap melletti elhaladsnl pedig nem lehetett tudni mennyi a plyavltozsbl magnak a Napnak a hatsa, mennyi az gitest felsznbl kitr gzsugaraknak a reaktv erejbl szrmaz plyavltoztats, mennyi a tmegcskkens, valamint a naplgkr fkez hatsa. Az sszes paramter gy kln-kln - de egytt meg plne - szinte lehetetlenn tette a pontos tmegszmtsokat.

Az Atlantisziak kzl csak kevesen maradhattak meg, annyira kevesen, hogy itt a Fldn mr nem tudtak ismt egy virgz civilizcit megteremteni. Persze nem lehet kizrni azt, hogy ezt ms gitesten megtettk, pldul a mr emltett Nemezis valamelyik bolygjn. Bzisaik korbban behlzhattk - s esetleg ma is behlzhatjk - akr az egsz Naprendszert is, s a Fldre is visszaltogathattak-visszaltogathatnak. Bizonyra kztk is vannak kisebb termetek - nem mindannyian risok - akkor pedig akr kzttnk is lhetnek, teljesen szrevtlenl. Klnbz titkos trsasgok tagjai kztt is elfordulhatnak. Vannak ilyenek jcskn, s szinte minden np rsos hagyomnyban sz is esik ilyen csoportokrl, kasztokrl.

A veszly azonban, hogy egy jabb kisbolyg-becsapds vrhat, napjainkban is fennll. Legalbb 150 kisbolyg kering olyan plyn, mely ersen megkzelti, alkalmasint keresztezi a Fldt. Mostanban mr a hrek is beszmolnak ilyen tallkozsokrl. Nhny vvel ezeltt az USA felett egy 1,5 km tmrj kisbolyg szinte srolta gitestnket, mindssze 35-40 km kztti magassgban hzott el a felszn fltt, igen nagy sebessggel. Az amerikaiakban nem is tudatosult a veszly, aznap is nyugodtan bementek a tzsdre, mg az rfolyamok sem nagyon vltoztak. 1992 mrcius 13-n egy kisbolyg srolplyn rintette a Fldet, mintegy 1000 km-es magassgban szguldott el Haznk, valamint Trkorszg felett. Ez utbbiban komoly fldrengseket vltott ki, 800 ember halt meg. 2000-ig mg legalbb ngy ilyen "tallkozsra" szmthatunk. Szomor ltni azt, hogy azok az orszgok, melyek vgl is tehetnnek valamit, mgsem tesznek...

Mg elgondolni is szrny, mi lett volna ha... Ha egy tized fokkal arrbb szguld el az emltett kt kisbolyg..., ha a Tunguszka foly vidkn trtnt eset lakott terleteket rint..., ha a szihot-alini meteores Eurpa felett kvetkezik be... Mindnyjunkon ll, egyenknt is, hogy gy 13000 v mlva ne azon filozoflgasson a Fldn valahol egy valamilyen intelligens lny, amikor fejldse sorn eljut gi ksrnk, a Hold felsznre, hogy vajon mifle alakzat lehet az az ovlis forma - vkony barzdkkal keresztbe - a Hold porban, s vajon mit jelenthetnek a kzelben lv fmtbln azok a klns jelek...?

 
.

 

  

                          

       

      

           

         

 szesen: 657.cikk.    

   

 
.

                       

 

    

 ArdviSura Anahita          

             

                     

 

       

 

Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU