15.Szkelykapu
2006.02.11. 13:29
A SZKELYKAPU
Priszkosz rhtor gy r a hunok ptkezsrl: Attila hza minden ms hznl fnyesebb. Ez a hz gerendkbl s simra gyalult deszkkbl volt sszeillesztve s fakertssel krlvve, nem biztonsgul, hanem csak dszl Attila udvarra nagy kapu vezetett, melynek szrnyvonalai befel nyltak s nem kifel, mint a grgk. A magyar kertsek s kapuk clja a tulajdon vdelme, az idegen szemektl val elhatrolds, de emellett alkalmat is szolgltat a dsztsre. A bels udvarteret seinknl a kis- s nagykapu vlasztotta - vlasztja el az utctl. Ha az utcaajtt s a nagy kaput kzs szemldkgerenda fogja ssze s az a sznsszekerekhez mrt magassgv emelkedik s kzs tetvel ltjk el; ezt nevezzk nagykapu nak, ms szval szkelykapu nak, pontosabban fedeles nagykapu nak . A kiskapu ltalban ugyanolyan magassgra emelik, gy annak mrete nem vltozik, teteje viszont j alkalmat nyjt a dsztsre. Szkelyfldn oszlopokat, ms nven zbkat , kapublvnyokat snak a fldbe, ezek adjk a kapu kerett. E keret foglalja magba a kiskapu s a szekrbejrat testt. A fels, keresztben ll fedl galambdcknt szolgl; ez a galambbg .
A szkelykapukat rgebben csak faragtk, de a XVIII. szzad ta a dszeket gyakran festik is; a felksz indk szne sttvrs, az indn l hrmas levelek kkek, nha zldek fehr pettyekkel tarktottak; a rozmaringok mindig zldek. A sznezshez csak piros, fehr, zld s kk szneket hasznlnak, a kapukon a srga vagy a lila szn sohasem fordul el. A mongol kolostorok tetperemnek skjn a dombor cserpsor vgn fell sttebb, a homor cserpsor vgn fehr pikkelysort lthatunk. Nlunk a galambhz alatti gerendn, vagy a nagy- s kiskapu boltvn tallhatunk ehhez hasonl dsztseket. A kapuoszlop als rsze faragatlan, majd flfel rzsa vagy levlfzr faragssal dsztett. E flfel fut dszek ritmikusan, szvalakot formzva ismtldnek, s a kztk marad teret gyakran kacsokkal tltik ki. A kacsok vgn gomb, tulipn, rzsa vagy csillag lthat. A zbk fels vgzdsnl ltalban egy kln virgzat van, amelynek alapja egy plmalevl. A gerenda kzti teret vonala keretbe foglalt dsz tlti ki. A keret kzept egyms fl helyezett virg, csillag, rzsa vagy pontokbl ll dsz (nha korona, kereszt, gyertya, kehely vagy madr) foglalja el. A kiskapu s a nagykapu testt nem dsztik.
A szkelykapukat dsztseik szerint osztlyozzk. 1. Olyan kapuk, ahol a kis kapu fltti tr egszen betlttt s t nem trt skfellet, mely tele van lapos relief-dsztssel, nha cmerrel s jelvnyekkel. 2. A rgi kapuknl a kiskapu fltti tr egy nagy vagy tbb kis kerek ablakk van alaktva, itt a dszek fa- s brkivgs, csipkzs s szjfonatok utnzatai. 3. Ide a rcsos ablak kapuk tartoznak, amelyek Cskot jellemzik. 4. Olyan kapuk, amelyeken a szkely festett btorokon is lthat naturalisztikus dszek vannak; ilyenek fleg a svidken fordulnak el.
A szkelykapu ornamentikja Knban (a srkny-mints gerendadsztsben), s a bels-zsiai npek hiedelemvilgban gykerezik . A szkelykapu elterjedse a Peking-Magyarorszg vonal mentn ksrhet vgig egy 1000 km-es szles svban; sem ettl szakra, sem ettl dlre nem fordul el; Nyugat-Eurpa nem ismeri. A szkelykapu hengeres formi, a ferde tmasztoszlop, vgn rgzt cvekekkel, a tetformja, a tetejn lev srknydsz s az oszlopain elhelyezett napjelek a kelet-zsiai ptszet szerkezett s ornamentikjt ma is rzi. A srkny vd kultusza Kelet-zsibl kiindul kultrhats; a magyar hiedelemvilgban s fleg a npmesevilgban a srkny - srknykgy - a bejratot- a vr- vagy palotakaput vd kultikus lny. A leegyszerstett, a hz lakit kultikusan vd srknyos oromdszek helyre katolikus vidkeken a bntl vdelmez Istenfinak, Jzusnak a keresztjt helyeztk. A mongol kolostorok tetperemnek homlokskjn a dszt sor elemei - kr s pikkely - minsgi s szerkezeti szempontbl megegyeznek a szkelykapu dszt sornak megfelel elemeivel. Nyilvnval, hogy a hun, az avar s a magyar, illetve ms trk npek Bels-zsibl hoztk a Krpt-medencbe a szkelykapu keleti bambusz-technikban gykerez dszt formjt. Mivel a szkelykapuk f elterjedsi terlete ppen a hun-utdok ltal beteleptett Szkelyfld, ezrt nagy a valsznsge annak, hogy a szkelykapu a hunoknak ittmaradt rksge.
Cskverebes
|