Metafizika = Kvantumfizika Filozfiai, teozfiai vilglts
Kedves Bartaim, Homo Sapiens Sapiensek, harmadik szemket nyitogat Embertrsaim, Gygytk s rdekldk!
Rviden arrl fogok rni, hogy az gynevezett nyugati orvosls s a termszetgygyszat egy alapon fog nyugodni, eredmnyei is kzsek lesznek abban az esetben, ha a rgi s a mostani vilglts ltalnoss vlik a legkorszerbb ismeretek megalapozottsgval, rzsvilgval, tlhetsgvel. Ez a ltsmd filozfiai, teozfiai.
Az t rzkszervre alapozott gondolkods, gondolkodsi korrekci azt eredmnyezte, hogy tudatoss vlt az emberekben, az emberisgben, hogy egy ok-okozati vilgban lnek. Van az ok, ltrehozza az okozatot, ez jabb okknt szolgl, ismt ltrehozza az okozatot, s egy ok-okozati lncolat keletkezik.
Ha az ok-okozat, ok-okozati lnc nem mkdik, akkor mit mondunk? Azt, hogy vletlen trtnt. Vletlen, bejtt ez a fogalom, hogy vletlen. A vletlenrl klnbz llspontok vannak. Egyesek azt mondjk, hogy vletlen nincs, hanem ismerethiny van. Az ismerethiny kvetkeztben nem tudjuk felmrni az ok-okozati kvetkezmnyeket. Az ismerethinyt mondjuk vletlennek. Msok azt lltjk, hogy vletlen pedig van. Vletlennek azt mondjk, ha ok-okozati lncok keresztezik egymst. Elre nem tudjuk megmondani, hogy ok-okozati lncok mikor keresztezik egymst, gy amikor keresztezik, az a vletlen. Ha a vletlen klnlegessggel br, akkor azt mondjuk, hogy hihetetlen, vagy esetleg becsaptak minket, vagy azt mondjuk, hogy csoda trtnt.
A XX. szzadban Freud kiemelked rdeme, hogy felfedezte ismt, s megnevezte az ember bels vilga s a kls vilg, az egyetemessg kztti elfedett sszefggst. azt lltotta, a tudatalattinak a megnyilvnulsa az lomvilg. Az lomvilg jelensgei szimbolikval rendelkeznek. Ezeknek a szimblumoknak a megfejtsei sszektik az embert, a bels vilgt a klvilggal, az univerzummal.
Krammerer, osztrk biolgus a vletlen sorozatokat vizsglta kzben. is tlte azt, amit bizonyra sokan kzlnk, vagy mindenki, de elfelejtjk. Valaki elmegy sznhzba. A ruhatros a kabtjra ad egy hatos szm biltt. A sznhzban helyet foglal a hatodik sor hatodik szkn. A sznhzi elads utn a bartnjhez megy a hatos villamossal. A bartnjnek a hzszma szintn hatos. Ez a vletlen szeszlye, vagy micsoda?
Aztn jnnek a csodlatos vletlenek. Szeptember tizenegyedike utn elmeslte egy hlgy, hogy az ikertorony alatti uszodba ment, mikor tkzben eszbe jutott, hogy felttlenl le akarja fnykpezni a uszodt. Visszament a szllodba a fnykpezgprt, s mire ismt tra kelt, a terrortmads kvetkeztben sszeomlott a felhkarcol. Az a felhkarcol, melynek kls rszn tiszttsi munkkat vgzett egy ember ktlre rgztve. Ingott, omlott a felhkarcol, s mgis sikeresen, balesetmentesen lert a fldre.
A vletlenek sorozatnak egyik legkedvesebb esett meslte el egy ma mr termszetgygyszattal foglalkoz hlgy. vekkel ezeltt turistaton volt egy tengerparti szllodban. Rendszeresen szokott relaxlni mindennap. Ugyanezt tette ekkor is, amikor kicsit rosszkedven abba kellett hagynia a relaxlst este, mert valaki - valsznleg egy szobalny - drmblt a lakosztlynak az ajtajn. Kinyitotta az ajtt, s odakinn hatalmas fst volt. Balra nzett, s a folyos vgn fnyt ltott. Elindult a fny fel. Kzben a hta mgl hangokat hallott. Magyarul, angolul, nmetl elkezdett kiablni, hogy jjjenek utna, mert ltja a kijratot. Tizenketten utna is mentek. Odart a falhoz, de nem ltott semmifle fnyt vagy kijratot. Tapogatzott, s tallt egy vasajtt, amelyik kinylt. Ezen keresztl s a tbbi tizenkt trsa kijutott a szlloda tetejre. Ksbb a tzoltsgi vizsglat megllaptotta, hogy rettenetes mulaszts trtnt: Csak egyetlen vszkijrat nem volt bereteszelve. Ez volt az az ajt, ahol fnyt ltott, holott nem is volt fny. Fent voltak - tbbnyire hlingben - az emberek a tetn. Egy ldott llapot n mobiltelefont szorongatott a kezben. Elmagyarzta, hogy nincs semmi baj. Ngy nappal korbban a helikopteres rendr frjt ide thelyeztk szolglatra. Mg nem volt laksuk, ezrt lakott is s a frje is a szllodban. A frje pp szolglatban volt, mobiltelefonon felhvta. Megjelent a helikopter s mindegyikket biztos helyre szlltotta.
A vletlenekkel s a csodlatos vletlenekkel Freud tantvnya, a filozfus s pszicholgus Jung mlyen foglalkozott. azt lltotta, hogy az ok-okozati trvnyek felett egy magasabb trvnyszersg is mkdik. Ezt a trvnyszersget szinkronicitsnak nevezte el. Jungrl azt mondjk, hogy az els nyugati ember, aki a nyugati vilgltst tvzte a keleti vilgltssal. is tallkozott a sorozatos vletlennel, vagy a vletlenek sorozatval, az egybeessekkel. gy akkor is, amikor a klnbz szimblumokat tanulmnyozta. Napljban feljegyezte, hogy 24 ra alatt nyolcszor tallkozott a "hal"-lal. Ebdre halat evett. Egyik bartja csak egyszeren megjegyezte, hogy ez bizonyra prilisi hal. Dlutn egyik betege egy olyan tertt adott t neki, melyre hal volt hmezve. Kint az utcn ltott egy olyan plaktot, amelyen egy flig hal, flig ember volt stb. A hal a termkenysg szimbluma, Jzus szimbluma. Amikor ezeket kutatta, me mintegy vletlenl sorozatosan tallkozott a hallal, illetve a hal szimblumval.
Ha megnzzk nagy felfedezk, tudsok munkssgt, szinte mindig halljuk a vallomst, hogy "vletlenl fedezte fel", "vletlenl tallta meg". Igaz, hogy ms terleteken hatalmas ksrleteket vagy gondolati munkt vgeztek, de amire jutottak az - lltsuk szerint - a vletlennek ksznhet. Ugyanezt mondja a C-vitamin Nobel-djas magyar megtallja, Szentgyrgyi Albert. Ugyanezt mondja a vrkerings felfedezje, Herve. Ugyanezt mondja a modern matematika kiemelked megalapozja, a nagy gondolkod s filozfus, Descartes is. mg lomkpeire is hivatkozik. Ezeket nem szoktk komolyan venni. Azt a fogalmat sem szoktk komolyan venni, amit szintn lltanak, hogy intuci segtsgvel szletett ez a tbblet, ez a zsenialits.
Az kori Arisztotelsz, a tudomnyok Nagy Sndora megrta az akkori korban felfedezhet legmlyebb fizikai sszefggseket a Fizikjban. Majd a kvetkez knyvben megrta a fizikn tli terleteket, amely az ember lelkisgvel, szellemisgvel, lelki letvel fggtt ssze. A fizikn tli vilgot s az errl szl knyvet Metafiziknak hvta.
A XX. szzadban szletett egy j tudomnyg, amely a metafizikt fizikv tette. Ez a fizika a kvantummechanika. A kvantummechanika igazolja a metafizikt. Igazolja az ember bels lnyege s a klvilg kztti kevsb lthat, de mlyen ltez s valsgos kapcsolatot.
Sokan hallottak a kvetkez jelensgrl, avagy tapasztaltk, ha van egy beteg ember s megjelenik nla az orvos, akkor mindjrt jobban lesz; vagy megjelenik nla a termszetgygysz, s mindjrt jobban lesz. Ezt klnflekppen lehet magyarzni, de a vals magyarzatot a kivl fizikus, Heisenberg adta meg. Azt lltotta, ha van egy folyamat, s ennek a folyamatnak van egy megfigyelje, akkor a megfigyel hatst gyakorol a folyamatra. Ez a legjobban tetten rhet, a legjobban bizonythat a kvantumfizikban.
Heisenberg msik megllaptsa is klnsen rtkes szmunkra, klnsen rtkes a rgi-j vilgkp tudomnyos megalapozsra. Heisenberg azt lltotta, hogy az elemi rszecskknek nem tudjuk, s nem is lehet egyidejleg meghatrozni a sebessgt s a helyzett. Vagy a helyzett lehet meghatrozni, s akkor nem tudjuk a sebessgt. Vagy a sebessgt lehet meghatrozni, s akkor nem tudjuk a helyzett. Ezt a megllaptst a tudomnyos vilg sokig nem tudta elfogadni, s klnbz ksrletek, gondolatksrletek, matematikai kpletek szlettek megcfolsra, de eredmnytelenl.
A kvantumfizika egyik megalkotja, Einstein sem tudta ezt a ttelt elfogadni. Lehetetlennek tartotta, hogy ne lehessen megismerni az elemi rszecskk mindkt tulajdonsgt egyszerre, egy idben. Einstein, Podolski s Rosen szrevettk, ha egy nagyobb elemi rszecske kt rszre szakad s sztsugrzdik, akkor a kt rszecske kztt valami rthetetlen, de ltez sszefggs van. Ebbl egy rdekes gondolatisg szletett: ha kt rszecske sztsugrzdik, akkor meg lehet mrni az egyiknek a sebessgt, a msiknak pedig a helyzett. A kt rszecske kztti sszefggsbl addan mindkt rszecsknek meg lesz hatrozva a helyzete s a sebessge is. Ez sem gyakorlatilag, sem matematikailag nem ment. Az ilyen ksrleteket gondolatksrleteknek vagy paradoxonoknak hvjk, ami azt jelenti, hogy valahol egy logikai hiba van. Bohr azt mondta, hogy Einsteinknek azrt nem sikerlhetett ez a gondolatksrlete, mert ha az egyik rszecsknek a vizsglata megtrtnik, pldul a sebessg mrse, akkor az a msikra is hats gyakorol. A gondolatksrletk ilyen ksrletrl szl. Heisenberg pedig helyesen azt lltotta, hogy mr a megfigyelssel beavatkozunk.
Bohm pedig matematikailag bebizonytotta a tudomnyos vilg nagy megdbbensre, hogy ltszatra ugyan kt rszecske ltezik a sztsugrzsnl, de valjban nem kettrl, hanem egyrl van sz, mert a vilg holisztikus. Az ember szemllete miatt lt kettt, amikor valjban egy van. Ezt egy rdekes szemlleti ksrlettel is bizonytotta. Fogott egy vegtartlyt, amibe belehelyezett egy halat. A tartly egyik oldalra odatett egy videokamert. A tartly msik oldalra, az elbbire merlegesen odatett egy msik videokamert. A tartly el tett egy paravnt, a kamerkat pedig sszekttte kpernyvel. A kpernyket nz emberek azt lttk, hogy kt hal van, amelyek valahogy sszefggnek, egytt mozognak. Hol az elejt mutatja az egyik szembe nzetbl, mg a msik az oldalt, hol fordtva, de a kt hal, de mindenkpp valahogyan egytt mozog. Hogyan lehet ez a rejtlyes sszefggs? Elvette a paravnt, s ekkor lehetett ltni, hogy csak egyetlen hal van csak.
Teht a holisztikt eltakarja az, hogy a lert jelensget az t rzkszerv ltal val gondolkods hozza ltre, egy magasabb szinten azonban az egysg ltszik. Bohm teht egy holisztikus vilgkpet adott kvantummechanikailag megalapozva. Azt a holisztikus vilgkpet, melyet az egyiptomiak, az grgk legjobbjai elmondtak, sugalltak. A ksrletet Bohm, egy ember technikai eszkzkkel vgezte. Az letet azonban nem az ember hozta ltre, a vilgegyetemet nem az ember hozta ltre, de t rzkszervvel, gondolkodsval ha vizsglja, akkor megbomlik az egysg. Sok apr rszlet jn el, mint egyedisg. Ilyen kamerk Bohm kameri, az eddigi iskolarendszerek, trsadalmi csoportok, llamok kameri, amelyek az egysget sztvlasztva mutatjk. Ezek nem az emberi s vilgegyetemi sszefggseket, az egysget, a holisztikus ltsmdot mutatjk.
Descartes annak idejn, vszzadokkal ezeltt felfedezte, hogy a tobozmirigy nem egy elkorcsosult szerv az agyban, hanem az anyagi, gymond hordoz, mellyel egy magasabb dimenzi informciit mgneses elektromossggal kpes felfogni. Ez a felfogs ms nven az intuci.
Klnbz embertpusokat ismernk az emberisg trtnetben, a Neander-vlgyitl kezdve a homo sapiens sapiensig, amik mi vagyunk most. A homo sapiens sapiens azt jelenti, hogy az ember gondolkodik, s tudja, hogy gondolkodik. A fejlds arra tendl, hogy a mr igen kifejlett gondolkodsunkhoz vegynk hozz egy tbbletet, az intucit. A homo sapiens sapiensbl vljunk intuitv emberekk, hogy mindazokat a problmkat, amiket sszehordott a fejlett technika, emberileg is kezelni tudjuk.
Hogy a holisztikus vilgkp rgi-j, erre bizonysg Hippokratsz, a nagy gondolkod, a filozfus, akit joggal neveznek az orvostudomny atyjnak, s akit helyes volna a termszetgygyszat atyjnak is hvni, gy foglalta ssze vilgltst:
"Minden egy kzs ramls, minden egy kzs lgzs, minden dolog szimptiba olvad ssze. A vgs elvet lehet megtallni a legkisebben s a legnagyobban. Ez az elv tartja ssze a termszetet, a ltet s a nem-ltet."
Dr. Gyimesi Kornl |