6.
2006.02.23. 15:18
Magyar Adorjn A Lelkiismeret Aranytkre III. Kvetkeztetsek (folytats)
Tny, hogy a vetmag kiszrst nlunk, si szoksbl, ma is csak frfi vgezi, holott az aratst, vagyis a begyjtst, rgen, sarlval, kizrlag nk vgeztk. Ezt frfiak csak azta vgezik, amita a nagyobb ert ignyl kasza a sarlt kiszortotta. Maga a gyjts, sszeszedegets, kuporgats klnben is a n termszetnek felel meg. A gyjts a szrs ellentte, amit nyelvnkben, amint mr emltm, a szed s tesz ignk egymsnak megfordtott volta fejez ki. Mindez vilgosan nemi alap, vagyis magn az rk Termszeten alapul s teht nem nknyesen kitallt dolog. Tesz ignknek rgen ten alakja is volt, amely tbbek kztt az Isten szavunkban is megvan, amely sz eredeti rtelme : s-tev, azaz s-teremt, s-alkot, s-cselekv s teht s-frfi is volt.
Ezen ten sz keleti rokonnpeink nyelvben is megvan, ahol az „nagy frfi”, illetve „kirly, fejedelem” rtelm (tenno, tanju, tana) s aminek megfordtottja (net, neid, ned, niti) pedig „n” jelentssel brt. De az Isten sz egyik nisgi ellentte volt az Istr, msknt Asztarte snisg-istenn neve is (azaz: Tndr Ilona, Szemiramisz, Venus). Ezen Is-tr nistensg nevben a tr sztag ugyanis nem ms mint tr ignk, a truls pedig a tevsnek szintn pontos ellentte. Rokonnpeink nyelvben ez a tr, ter alakban meg is van s ott valban n rtelm. (E sz strk eredet, de ma a finnugor nyelvekben van meg.)
strk trzseink kultusz szcsoportjban ugyanis (amely a t, d s r, l, valamint megfordtva az r, l s t, d mssalhangzkkal kpezett volt), ha a szban a vagy e magnhangz volt, akkor az nisgi jelents volt, ha ellenben o vagy u, akkor az hmsgi dolgot jelentett. Innen szrmaztak a tor s tur = bikt jelent szavak is, mg viszont a rokonnpeinknl meglv ter, tr szalakok n jelentsek, de amelyek nyomt rja nyelvekben is megtalljuk, mert pldul a nmetben is Schwester = nvr, Tochter = lny. E sz igazi, legsibb rtelme azonban a magyar tr (trul, nylik) igben ismerhet fl.
Ugyane sz e magnhangzval ter, tr, avagy megfordtva rt kiejtssel mindig lapos, lapalak valamit fejezett ki, lvn hogy seink szimbolikjban a lap mindig nisgknt volt flfogva, ellenttben a bot, clp, kar alak trgyakkal, amelyek hmsgi jelkpek voltak. Aminthogy strk szcsoportunk szerint: rd, dorong, durong, trzs, trzsk szavaink is ilyen hmsgi dolgokat neveznek meg ma is. De megjegyezhet, hogy az olaszban is tortore = nagy bot, mg a trkben ma direk = trzs, aminek meg derk szavunk felel meg. A nmetben megfordtva: Rute = bot, ami meg rd szavunkkal egyezik.
A kagyl, mint csszeszer s megnylani, trulni kpes valami, teht nisgi jelkp volt. gyhogy a gyngyhzkagyl is, gy a kerekded tengeri fajta, mint a hosszks desvzi is, mindenkpen nisgi jelkp volt. A gyngyhz neve Keleten ma is szedef, amely sz a mi szed ignkkel egyezik betszerint. Mindezekbl pedig vgl azt is kvetkeztethetni, hogy seinknl a kt egyms mellett l blvnyalak kzl a n arca egyszeren gyngyhzkagylbl is kpeztethetett, klnsen ha az istennt vz- s holdistennknt kellett brzolja. (A Holdnak nincsen sajt fnye, illetve fnye csak a Nap fnye visszaverdse.)
Kagyl szavunk rgen kaln alakban is megvolt, amit a mai, valsznleg csak romls tjn keletkezett kanl szavunknak npnknl ma is ltalnos kaln alakja is bizonyt, mert tudvalvleg a magyar np rgebben a „bkatekn”-nek is nevezett desvzi gyngyhzkagylbl, ndnyllel, ksztett kanalakat hasznlt. De ugyanezt bizonytja Erdlyben egy, a termszetes sziklba vjt frdmedence Kalnfrd neve is. (Lssad: Kvry Lszl: „Trtnelmi regk”. Kolozsvr. 1857.) E kaln sz rtelme snyelvnkben „hal-anya” volt. Viszont a nyl kagylnak a ni nemi rsszeli sszehasonltsa s az ezzel sszefgg mkkban l mg, de megnyilvnul abban is, hogy a grgknl s rmaiaknl az Afroditval azonosul Galatea- s Tetisz-fle vz- s tengeristennk hol kagylbl kijv (szlet), hol pedig kagylhjban a tenger hullmain ringatdz nalakknt brzoltattak.
Kagyl szavunknak rgen kellett legyen kajl, kahl, kal, kl, hal, kalh alakja is. Ezekbl szrmazott a nmet Kachel, Kachl sz, amely a rgi cserpklyhk kagyl-, illetve csszealak csempit jelentette, valamint ebbl szrmazott a magyar klha vagy klyha sz is. A klyhacsempk, amint ezt rgi, npi klyhinkon mg lthatjuk (lssad a „Nprajzi rtest” cm folyiratunkban is) ugyanis eredetileg kerekek voltak, kagylszeren homorak s csak jabb idkben kszltek ngyszgletesekre is.
Azon tny, hogy a dombor aranytnyrbl s a homor ezsttnyrbl kpezett blvnyoknak mg nincsen igazi arca, szolglhatott alapul valamikpen npmesink kirlyfiainak s kirlykisasszonyainak megvakttatsa indtknak. Ez mg a bibliai Heraklesszel, azaz Smsonnal is megtrtnik, akirl mr emltettk, hogy eredetileg Napisten volt, spedig a szemere, szumer, szemareus avagy szamarita trzsek. Ez istensg, akit a szumerek Samsnak neveztek, azonos volt a bibliai Szem sapval (emltm, hogy seink a Napistent regebeli sapjukknt is tiszteltk), amely tnnyel azonban mr sem a zsidk nem voltak, sem a mai tudsok nincsenek tisztban.
Ugyanezen istensget — aki teht Heraklesszel s Magorral is azonos, mert hiszen is a Napisten — az itliai szamnitk is nemzeti istensgkknt tiszteltk s Szam-nak neveztk. Mindebbl pedig az kvetkezik, hogy a bibliai Km meg a kun s magyar trzsek napistensgvel azonos, hiszen e nevet csak megfordtva kell ejtennk, hogy a Mag (Magar), azaz kun kiejtssel a Mak vagy Makar nevet kapjuk; az pedig hiszen ismeretes, hogy a fniciaiak Herakleszt ltalnosan neveztk gy Makar mint Magar nven.
Vilgos teht, hogy ugyanezen Napisten, aki nevt a hmelv s gymlcstermel magyar trzsek a mag szbl kpeztk s Magarnak neveztk, annak nevt a nelv s gabonatermel szemere trzsek a szem szbl kpezve Szem-nek, illetve Samas azaz Szemes- avagy Szamosnak neveztk, vagyis, hogy Mag (vagy Kam) s Szem ugyangy ikertestvrek mint Magor s Hunor, amelyekhez azutn ksbb Jfet csak utbb ttetett hozz (az llattenyszt, ksbb keletkezett trzsek megszemlyestje). Tny, hogy nemzeti istensgnket, a fljegyzs szerint mg a kzpkori kunok is Km-nak neveztk; aki teht nem is volt ms, mint a bibliai Km, vagyis a kunok s hunok nemzeti istensge s regebeli sapja: Hunor, Magyar ikertestvrek.
Flttelezhetjk azt is, hogy a szban volt tkrarc blvnyok, amidn mr mindinkbb emberszerstve lettek, arcra szemeket is festettek, vagypedig e clra vjt regekbe kkvekbl kszlteket raktak be, de amelyeket letrltek, illetve kiszedtek azon id alatt, amikor az illet gitest nem volt lthat, majd jbl flfestettk, illetve visszahelyeztk az gitest jbli megjelensekor. Innen szrmazhat teht az illet istensg, mai npmesinkben a mesehs, megvakttatsa, majd szemei jbl val visszanyerse indtka.
Csodlatos sisgeket megrz npmesnk a „Lenyszn Blint s Gyngyszn Ilona” cm, amelynek tartalma rviden ez: Ketten egy kirly gyermekei voltak (amely kirly alatt a Nagy gisten rtend). A fit gy hvtk, mert arca olyan volt, mint a legszebb leny (Apollon). Hugt azrt hvtk gy, mert arca olyan volt, mint a gyngy s a gyngyhz. (Artemisz, amely nistensg blvnya arct seink a kerek tengeri gyngyhzkagylbl is kpeztk volt.) A kirlyfi nagyon szerette hugt s mindig vele akart lenni, s hogy ez nem volt mindig lehetsges, kpet festtetett magnak rla, amelyet mindig magnl viselt. Egyszer e kp a tengerbe esett. Senki sem tudott tbb Ilonrl ily h kpet festeni.
A kirlyfi kld a halszokat, a kpet fognk ki, de hiba, mert mr azeltt egy msik kirly halszai azt kifogtk volt s kirlyuknak elvittk, aki a kprl beleszeretvn, t keresteti. gy tall r, hogy egy nnepsgn Lenyszn Blint is ott van, a kpre ismer, kri vissza, de meggri, hogy nvrt ama kirlynak felesgl elhozza. A kirly, aki szintn gynyrszp arc, sajt kpt is megfestteti s ezt Ilona megltvn, szvesen egyezik bele e kirly felesge lennie. Sok viszontagsg utn a hzassg megtrtnik. Kzben elmondva, hogy Ilona knnyei igazgyngyszemekk vltoznak.
E mesben is teht, mint a szban volt knaiban, megvan a kpkszts indtka. Szerintem Gyngyszn Ilona azonos a ms mesinkben elfordul megvaktott s tengerbe vagy folyvzbe vetett kirlykisasszonnyal avagy szegny szp lennyal, akit a vzbl rendesen reg halsz ment ki s amely lenyrl szintn mondva, hogy gyngyknnyeket sr. Lenyszn Blint s a msik, szintn szp ifj kirly, aki Ilont felesgl veszi: tulajdonkpen egy s ugyanazon szemly, vagyis a Napisten, de itt is kt szemlly vlasztva, de amely kettvlaszts clja itt nem ms, mint az, hogy a testvrek kztti hzassg ne kerlhessen sorra.
Viszont Gyngyszn Ilona (vagyis Tndr Ilona) s versenytrsa (aki magt az if j kirllyal el akarja vtetni) is Ilonval egyazon szemly, vagyis a megszemlyestett niessg, de ennek kt klnbz megnyilvnulsaknt. Vagyis Lenyszn Blintban s Gyngyszn Ilonban is egy, eredetileg, dm- s va-szer els emberprrl szl mythosszal van dolgunk, amely pr egymsnak teht egyttal testvre is, de frj s felesg is. Emlkeznk pedig, hogy vogul rokonnpnknl is a fm-, illetve tkrarc blvnypr is hol egyms testvrnek, hol pedig frj s felesgnek mondatik.
Ezen mesnkben is teht a frj s fivr szemlye azrt van kettvlasztva, hogy a vrfertzs, azaz testvrek kztti hzassg gondolata elkerlhet legyen, habr a mese szerint Lenyszn Blint nvre irnti nagy szerelme mg megvan. Mindezeket, valamint azt, hogy Lenyszn Blint azonos a Napistennel, illetve Magyarral, vagyis dmmal, illetve a magyarok azaz az emberek satyjval, megrtvn, ezekben flismerjk a zsidk brahm-mondja eredett is. brahm ugyanis a zsidk mondai sapja. Szp neje, Sra, szintn hol nejnek, hol nvrnek mondva, st az egyiptomi fraban elkerl mg „a msik kirly is”, aki Srt — itt csak egy ideig — felesgl veszi. Mindebbl vilgosan kitnik, hogy ezen bibliai monda, br szintn a mi regnk salakjbl szrmazik, de annak mg a mai mesnknl is romlottabb alakja, tdolgozott vltozata.
Mert mg a mi mesnkben Lenyszn Blint s Gyngyszn Ilona egymsnak mg tnyleg testvre (aminthogy Magor s Ilona is, mert hiszen teremtjk, azaz „atyjuk”, az gisten: kzs), de a bibliai elbeszls szerint brahm mr csak azt hazudja, hogy Sra neki nem felesge, hanem nvre, amit a fra elhivn, Srt felesgl veszi s brahmot, termszetesen, gazdagon megajndkozza. Mivel azonban e vltozat (a hazugsggal) egyedlll, holott a minknek (az igazi fivr s nvrrel) klnbz mythoszokban prhuzamai vannak, ennlfogva nem ktsges, hogy mink az eredetibb s a bibliai a megvltoztatott alak. Az olasz „Belraggio e Bianchina” mesben is a minknek egy mr nagyon megromlott vltozatra ismernk, de azrt itt is mg igazi fivr s nvrrl van sz, aki utbbit aztn a „msik kirly” felesgl veszi. (E mesetpus vltozataival e mvem vgn rszletesebben foglalkozom.)
A szp Lenyszn Blint ktsgtelenl azonos teht npmesink Szp Miklsval, Vilgszp rfijval s Szp Palkjval, azaz a szintn lenyosan szp arccal s hossz hajjal brzolt Apollonnal, a grgk ltal a szkithktl tvett e napistensggel. Amihez tehet mg, hogy Apollon s Palk, st mg Blint nv is egymssal azonosul, mg a Mikls nv a Magor vagy Makar nvvel egyez. Ezen Apoll vagy Apollon nv a mi pol, apol ignk rgi -on kpzs alakjbl szrmazott, vagyis pol, apol jelents volt. Rgi nyelvnkben ez ignknek: gondoz, gondvisel, becz s gyngden simogat (a nmet: liebkosen) s cskol rtelme volt.
Ezen si Apoll vagy Apollon, azaz teht gondvisel Napisten e nevre ismernk vogul rokonaink Napistennek „Vilggyel” s „Npetgondoz” nevben, valamint Apollonnak mg a grgknl is hasznlatban volt „Kourotrophosz” = „ifjakat gondoz” nevben. Ami pedig ignk -on kpzs alakjt illeti, ennek tbb nyomra is akadhatunk. Pldul ugron = ugr, az Ugron rgi csaldnvben, s ktny, azaz ktn, vagyis kt szavunkban. De ismtelem: rismernk Napistennk Apollon nevre (amely nv rtelmt a grgk sem ismertk mr s ez ma is megfejtetlen) npmesink „Palk”, illetve „Blint” mesehsei nevben is, amely mesehs nevek csak mr keresztnysgnk korban kerlhettek, pen hasonl voltuk miatt, a rgi nv helybe. Ugyangy mintahogy a Magor vagy Magyar nv helybe a Mikls, nha a Mihly nv kerlt. Ugyangy mintahogy a Napisten tavaszi megnyilvnulsa rgi Tavasz, Tamuz, Tavuz, Damasek, Tamazig nevei helybe npmesinkben a „Tams kocsis” nv kerlt. Amely utbbi mesehsnk a tavaszi „Virgvasrnap” nnepn a flvirgozott szekern rohan hsknt szerepel.
A „Lenyszn” s „Gyngyszn” jelzkben a szn sz nem annak mai color, Farbe rtelmben veend, hanem a sz rgi nyelvnkbeli jelentsvel, amelyet ma a felszn, fellet, kls, szavakkal fejeznk ki, br jelentett a sz rgen is mr color-t is. Eszerint teht „lenyszn” annyit jelentett, hogy „leny kinzs” vagy lenyszer. Ugyangy a gyngyszn sz meg gyngyhz hasonl brsznt, arcsznt. De megjegyzem: e sz, illetve a Napisten lenyszer megjelense elkpzelse visszavezet bennnket az emberisg azon skorba (hagyomnyunk szerint a Napisten az emberisg sapja, a gyermek pedig a szlkre szokott hasonltani!), amelyben frfi s n kls megjelensben, valban alig volt mg klnbsg, vagyis a boldog, rtatlan Aranykor vilgba, a Csallkz szigetebeli boldog let idejbe, amidn az sember mg harcot, kzdelmet, ldklst, hsevst nem ismerve, rk enyhe ghajlat alatt, ragadoz llatok tmadsainak ott mg ki nem tve, gymlccsel, magvakkal, tejjel s mzzel tpllkozva lt s a termszetes szerelmi kivlasztds rvn fejldtt, amely kivlasztds szerint mindig a szebb, egszsgesebb, gyesebb, okosabb s ersebb egyneknek volt tbb utda, mivel a szerelmi versengsekben kivlva, az ilyenek knnyebben brtak maguknak ms nembelit hdtani, de nem sohasem durva erszakkal avagy ldklssel, gyilkossggal, a versenytrsat letve, mint ksbbi eldurvul fajoknl.
Azon skorban az embernek gonosz indulatai mg nem lvn, ilyesmi a szellemi fejldst mg nem gtolta. A testileg ersebb is vetlytrst csak erben fllmlni, de nem meglni igyekezett. Ezen szerelmi kivlasztds volt teht az, ami srgi idkben a gynyr smagyar fajt s ennek magas szellemi mveltsgt ltre hozta.
Ez sidben az ember mg majdnem hermafrodita is volt, miknt a ktltek (az emlsk sei), illetve nemi rszei a kt nemnek klsleg mg nem klnbztek annyira mint ma. Ugyangy a msodrend nemi jellegek sem voltak mg teljesen sztklnbzve. A frfi mg nem volt harcias, sem durva, mert hiszen vres harcot, ldklst mg nem ismert, viszont a n a szabad termszet ln lve, nem volt elpuhulva mint ksbb, klnsen ott, ahol az ersebb lett frfi rabjv lett. Tovbb, mindkettejknek nagy s egszen vilgos szke hajzata volt, amely testket palsknt bortotta. Ruhzatot alig viseltek, illetve ilyet csak falevelekbl, fbl, magukat virgokkal, sznes bogykkal kestve, ksztettek.
De a frfi bajusza, szakla, teste szrssge, msodrend nemi jellegknt, sem volt mg kifejldve, illetve mg az si ktlt (bkaflk) llatok szrtelensge is ezen igazi semberfajnl mg rszben megmaradott volt, de kivve a fejbr hajzatt. Mi tbb, emli a nnek s frfinak majdnem egyenl mrtkben lehettek kifejldve, vagyis kevsbb mint a mai nnek, de valamivel ersebben mint a mai frfinak, azaz krlbell annyira, mint egy mai szzlnynak. Ivadkukat esetleg mg a frfi is szoptathatta, aminthogy ktlteknl ma is elfordul, hogy a br bizonyos tpll, tejszer nedvet termel mirigyeivel porontyaikat kzsen tplljk, st egy fajtnl (az amerikai pipobknl) ezt kizrlag a hm vgezi.
A Napisten aranyhaja, amint emltettk, seink szimbolikjban a Nap sugarait jelentette, Tndr Ilon pedig az szaki fnyt. Emltettk azt is, hogy smveltsgnk keletkezsekor az szaki Sark mg haznk terletn volt. Az is ktsgtelen, hogy Fldnkn az let csakis Sarkon kezddhetett, mivel a hmrsklet itt hlt le legelszr annyira, hogy itt let, eleintn termszetesen vzben, keletkezhetett, holott msutt a mg tlmagas forrsg miatt ez nem volt lehetsges.
Gynyr klti regeindtk az, hogy Ilona kpe, a gyngyhzkagyl-kp (mert hiszen kznsges festmny a vzben tnkremenne) a tengerbe esik (a mesben ezt a kirlyfi a tengerbe ejti). Ugyanis: ma holott a Nap s a Hold egyarnt jrnak le a tengerbe, de sidkben a Nap — amikor a Sark mg Magyarorszg terletn volt — egy esztendben csak egyszer, holott a Hold taln akkor is naponta. Ami klnbz klti regeindtkok keletkezst okozhatta. Pldul, mintha a Nap, kedvest keresni szllana al a tengerbe avagy az Alvilgba. Mint a grg rege szerint Orpheosz Euridike keressre. Lehetsges egybknt, hogy valamikor a Hold is fl vig volt lthat s flvig tnt le. Vannak olyan regeindtkok is, amelyek szerint a Nap egy aranycssze keressre szll le az Alvilgba.
seink szimbolikjban cssze nisgi jelkp volt. Ms mesk szerint a mesehs, azaz rgen a Napisten, srkny ltal elrabolt kedvese keressre szll le az Alvilgba, ahol a srknyt, a sttsg megszemlyestst legyzve, kedvest megszabadtja. A tengerre vonatkozlag pedig meg kell emltennk, hogy sidkben a Csallkz szigeteit, amikor ezek mg a Duna deltjt kpeztk, vgtelen vz- s mocsrvilg vette volt krl, amelyben shllk, azaz dinoszauruszok, vagyis: srknyok is valsznleg ltek, de amelyek akkor mg csak a vzben voltak. Ez idben a mai Magyar Alfldn mg tenger volt, amely ss is lehetett, mivel sjt a Mramaros vidke srtegeibl kapta. Minderre npmesink mg vissza is emlkeznek, st egy regnk szerint valamikor rges-rgen Tenger Asszony szerelmeskedett Krpt Emberrel, de aztn veszekedtek s az asszony elhagyta az embert. A geolgusok pedig manapsg megllaptottk, hogy a Magyar Alfld helyn valamikor valban tenger volt, de hogy egy nagy kataklizma kvetkeztben a Dli-Krptokon tmadott, ma Vaskapunak nevezett hasadkon t e tenger lefolyt. A regeemltette „veszekeds” pedig a kataklizmt jelenti.
Fontos szerepe volt az Aranytkrnek seinknl a tli napfordul, azaz Karcsony nnepe szertartsaiban, vagyis az elregedett Napisten tvozsa vagy hallakor jfl eltt s az jjszletett Napisten jflutni, kisdedknti visszatrsekor, jramegjelensekor. jfl eltt az reg, bcsz Napisten (Toldi estje, vagyis a megregedett Toldi Mikls. Vajnmjnen. Mikuls.) az asztalon ll tkrre vonatkozlag ilyenflekpen beszl :
— Eljttem hozztok, hogy tletek elbcszzak, hogy kzletek minden rosszat elvigyek. Hogy tantsaim, tancsaim retok hagyjam. Hogy ti az j esztendben ezeket kvetve, jobbak, igazabbak, boldogabbak legyetek. des gyermekeim, mindig a Lelkiismeret szavt kvesstek, azt soha el ne hallgattasstok. n ma elmegyek, de rksgl az Aranytkrt hagyom retok. Ez tantson titeket igaz letre. Ez vezessen titeket. Az Aranytkr n magam vagyok, mert a Lelkiismeret s a Lelkiismeret n vagyok. A Lelkiismeret szava az n szavam, desaptok: a Nap. (Sajt helyrelltsom.)
Mindez rgen termszetesen versbe foglalva, nekben mondatott el, koboz, dob vagy ms hangszer ksrete mellett. A koboz, koboc sz rgi nyelvnkben (kabar kultusz-szcsoportunkban) tkt jelentett. E hangszert gy azrt neveztk, mert szrtott s kivjt kabak- vagy kobak-tkbl kszlt (kabak, kobak szintn kabar szcsoportunkbeli szavak).
Az regnek, akit Vrs Koldusnak is neveztek, mert ruhjn vrs dszek voltak s a lemen Napot jelkpezte, hat regs trsa volt, vagyis sszesen heten voltak. Egynek vagy kettnek lncos botja is volt (11. bra), amelyeket, klnsen az nekek refrnjeinl, rzva, velk zrgtek. Az reg a lelkiismeretre, az Aranytkrre, igaz letre s a mlhatatlan isteni igazsgra vonatkoz, versbefoglalt, jelkpes mesket is nekelt, valamint bcsztat, szomor nekeket is. Az v vgn az reg Napisten (az nekes Vrs Koldus; megjegyzend: s-nyelvnkben a koldus sz tulajdonkpeni rtelme mg csak vndor volt) teht szebbnl-szebb nekek alakjban hagyta gyermekei szmra, rksgknt tantsait s tancsait.
De ezek mg nem voltak „parancsolatok” s nem jrtak rettent bntetssel val fenyegetsekkel a nem kvetk, szfogadatlanok ellen. Ilyesmire csak ksbb, gonossz vllott npeknl kezdett szksg lenni, akik tancsokra, tantsokra klnben nem hallgatnnak. Ezen vvgi s hall eltti tants volt Mzes msodik s utols trvnyadsa gondolatnak eredete.
Ez utn csaldban a hzigazda, istenhzban a pap, odamegy az oltr eltt kerek asztalkn ll mosdtl s korshoz s trlkz llvnyon lv trlkzhz (12. bra) s ezt mondja :
— Az j esztendbe megtisztulva akarok tmenni.
Vizet nt a tlba, kezt, arct megmossa, megtrlkzik, a tkrbe nz s ezt mondja :
— ldott Nap, fnyes Nap ! Hibim ltom, bneim bnom. Ugyanezt teszi utna a hziasszony is, de a vizet most mr a hzigazda, vagyis frje, nti kezre, mert a tlban lev vzbe kezt mr senki sem teszi. Ez mr szennyes: bnket mosott le. Ezutn jnnek a gyermekek, korszerint sorban (esetleg a ms hzbeliek is). Kezkre a vizet a hzigazda, az oltr jobb oldaln llva, nti. Balfell ll az asszony s nyjtja a trlkzt, mg a kisebb gyermekeket mossa, trlgeti. A kisebb gyermekek csak ennyit mondanak :
— ldott Nap, nha rossz is voltam ...
A mosakods utn mindenki a tkrbe is nz.
De az egszen kicsi gyermekek termszetesen semmit sem mondanak, mert hiszen mg ntudatlanok s gy bneik sem lehetnek. Ezeket desanyjuk csak megmosdatja, megtrli s a tkrbe nzeti.
A mosakodsok utn az apa valamelyik sarokbl elhozza a kosarat a „rosszal”, vagyis a „bnkkel”, azaz mindenfle cska vacakkal (elhasznlt ruhadarabok, elromlott szerszmok, a gyermekek trtt jtkai stb.) s ezek kzl mindenki a maga darabjait egyenknt a Bzn Bika odatartott zskjba doblja, mondva :
— Ez is egy bnm ! Ez is egy bnm ! Ez is ! Ez is ! Nesze, vidd el !
A Bzn Bika a ht regs egyike, aki fekete vagy sttbarna larcot visel, amelynek szarvai s bozontos haja, szaklla van. Npi regseinknl mg fekete gubt, subt, avagy csak fekete, szrvel kifel fordtott kdmnt viselt. Az larcnak kilg piros nyelve is volt. (13. bra.) A Bzn Bika egyik kezben van a zsk, a msikban a lncos bot. Bzn, bozon, bznd, bozont, bznd volt azon fekete-barna, bozontos hosszszr, ersen pzsmaszag llat neve, amelyet ma teljesen tvesen neveznk „blny”-nek, amelynek azonban nmet neve is Wisent, latin neve pedig bison, amely szavak, ugyangy mint pzsma szavunk, beseny strzseink kultusz-szcsoportjbl szrmaznak (de hogy mik voltak seink kultusz-szcsoportjai, itt nem fejtegethetem).
Ezen teht helyesen bzn-nek nevezhet llatnl sokkal nagyobb termet a fehr, de rvidszr, nem pzsmaszag, hosszabb szarv stulok. Ez utbbinak volt, spalc (pelazg) trzsnk kultusz-szcsoportjbl szrmaz neve : blny, bulun, bulund, balind. Ennek messzire elhallatsz, „bdletesen bmbl” hangja volt, holott a bzn vagy bznd hangja csak rfgsszer volt, mint a bivaly. Az igazi blny, vagyis a fehr stulok, a rgi, nagytermet fehr magyar szarvasmarhhoz hasonltott, csak ennl mg nagyobb volt, habr szarvai meg valamivel kisebbek voltak. Ennek nmet neve Ur, Auerochs, latin neve urus, amely nevek viszont strk trzseink kultusz-szcsoportjbl szrmaznak, ugyangy mint a bika klnbz nyelveken meglv tur, tor, taur nevei, de amely sz snyelvnkben mg turuk, trk, trk, lgyult l-es kiejtssel tulok, tlk alakban is megvolt.
A zskba kapott rossz holmit a Bzn Bika, miutn tvozott, a fldbe ssa. Ezzel a mlt bnei eltemetvk, feledvk.
A Bzn Bika szokta volt a gyermekeket ijesztgetni is, a bzn hangjt utnozva :
— Bzz ! Bzz ! Buss !
s gy is tesz, mintha egyik-msik gyermeket el akarn fogni, hogy ezt is zskjba dugja a „rossz” kz.
A gyermekek sivalkodva meneklnek, a szlk tiltakoznak :
— Nem, nem, nem volt olyan rossz !
Egszen vilgoss vlik, miszerint a Bzn Bika volt se a mai „krampusz”-nak avagy „rdg”-nek, st ezen krampusz sz is mutatja, hogy a rgi magyar s mai trk gara, kara = fekete szbl, valamint a garaboncos szbl szrmazott, de ugyangy mint ahogy a „Mikuls” meg nem ms, mint az v vgni reg Napisten, azaz reg Magor avagy Makar, vagyis a Vrs Koldus (Toldi Mikls estje, azaz: regsge), mert hiszen gy a krampusz, mint az reg Mikuls is az v vgn szerepel. Csak hozzteszem mg: Nmetorszgban a Mikulst Ruprechtnek is nevezik, amely nv meg a latin ruber = vrs szbl szrmazik, gyhogy ez meg a legkzvetlenebbl bizonytja a mi Vrs Koldusunkbli szrmazst.
E mkzsok utn az reg Magyar (vagy Mikls b. B a bcsi, btya sz rvidtse) boldogan llaptja meg :
— Oh, des gyermekeim, milyen szpek lettetek ! Szzszor szebbek vagytok, mint ezeltt.
A csaldtagok is mondogatjk egymsnak :
— Jaj, des Arankm, de megszpltl !
— Jaj, des uram, de megszplt !
s gy a tbbiek is egymsnak.
De most az reg Magor vgkp bcszik mr, mert jfl van.
— des gyermekeim, mennem kell. Kzletek minden rosszat elvisznk. De itt hagyom rksgl az Aranytkrt. Hallgassatok szavra, hogy mindig ilyen szpek maradjatok.
Ezzel elmegy, trsai is vele. Szomoran bcsztatjk, neki kezet is cskolnak, mire a csaldtagokat biztatja :
— Visszajvk majd, amikor fltmadok. Mondjk neki :
— Jjjn vissza ! Jjjn vissza ! ...
Az oltr ell most elviszik az asztalkt, tlat, trlkzt, eltntetik az res kosarat, az oltrra pedig odahelyeznek kt korst avagy virgednyt s kt tlat, de mind reset, csak az Aranytkr marad ott kzptt.
jfl van, az esztendnek vge (ez a tli napfordulkor volt, a mai naptr szerint azonban december 21.) s jn az jesztend, vagyis megjelenik kisretvel (hrom zensz-nekes s egy kakasnak ltztt gyermek, avagy legalbbis kzlk a legfiatalabb) a Csodaszarvas, illetve a csodaszarvasnak ltztt ember. seinknl a Csodaszarvas (14. s 15. bra.) az g jelkpe volt s ezrt a csodaszarvaslarcos regsnek nagy, fekete vagy sttkk kppenye vagy fekete subja volt, amely fllett hmzett avagy flvarrott, avagy esetleg fmbl val csillagok bortottk. E kppeny vagy palst alatti ruhja azonban fehr, de a fejn viselt larc, amelyben az ember feje egszen benne, szintn fekete vagy sttkk, gyszintn agancsa is, amelynek csak hegyei fehrek.
A szarvak kztt g, piros hlyaglmpa (lampion) fgg s ez ring az ember minden mozdulatra. Ez a pirosan flkel Napot, illetve az jjszletett, blcsjben ring Napistenkt jelkpezi. A szarvak hegyein a Csillagokat jelkpez gyertyk gnek. Homlokn is fnyes (tkrre festett) csillag van s az a Hajnalcsillag, nyakrl pedig zsinron kerek tkr fgg mellre s ez a Hold. (16. bra.) Szarvairl dik, almk csngenek a gyermekek szmra, de csngenek azon mg csngettyk is, ami onnan szrmazik, hogy rgen, amikor a szarvas hzillat is volt, csngt agancsra is szoks volt akasztani, nem csupn nyakra, mint hzillatoknak ma. Csak megemltem, de itt nem magyarzhatom, hogy a csengettykkel a Csillagokat is jelkpeztk volt, amit mai csillag s csilingel szavaink azonossga is mutatja mg, de ugyangy a nmet schillern (sillern) ige is, amely ma is csillogs rtelm. A szarvaslarcos ember minden mozdulatnl a csengk csilingelnek. Megjegyezhet mg, hogy karcsonykor, a karcsonyfa dsztsekor ma is szoks csengkkel csilingelni.
A Csodaszarvas-regs s trsai, magukat hangszereikkel ksrve, a Napisten szletsre, jjszletsre vonatkoz nekeket mondanak. Ezutn trsai segtik a Csodaszarvast, hogy szarvait leszedje, amelyeket azutn, az g gyertykkal egytt, az Aranytkr mellett ktoldalt lev korskba lltjk. Ezek kpezik a mai oltrgyertyk seit, az Aranytkr pedig az Oltriszentsgt. (17. bra.) Val igaz pedig, hogy a szarvasok minden tlen, karcsonytjt, szarvaikat elvetik, amelyek nekik tavaszra jranlnek. Mivel pedig az larc agancsai tbbnyire csak fbl val utnzatok, ebben a mai karcsonyfk eredett is lthatjuk, de megemlthet, hogy avar strzseinknl fenyft szoktak volt karcsonykor Barisa (msknt Borisa, Varisa, Barata) Napisten szletse nnepre, g gyertykkal fldszteni.
Most a hzigazda, templomban a fpap, ismt az Aranytkrbe nzve, megteszi az j esztendre szl gretet :
— ldott Nap, fnyes Nap ! grem, ez esztendben j leszek, igaz leszek, szorgalmas s trvnytisztel.
Eskttelkor is, ma is szoks gyertykat gyjtani, ami eredett szintn az Aranytkr mellett g gyertyk kpeztk.
Ezutn a hziasszony lp az Aranytkr el s ugyanezeket mondja, majd utna a gyermekek, akik meg csak ennyit mondanak :
— ldott Nap, fnyes Nap, grem, hogy j leszek.
Aminthogy jfl eltt, az v vgn, az reg Magyar s a Bzn Bika minden rosszat elvisz, gy most, az jesztend kezdetn a Csodaszarvas s a kisded Napisten hozza a jt, az jesztendbeli kedves ajndkokat s mindenfle dessgeket, amelyeket rszben a jelenlevk kztt osztanak szt, rszben az oltron ll kt tlba teszik. Mindezt pedig zskjbl a Csodaszarvas szedi el.
Ekkor, jv kezdetn, jelenik teht meg az jjszletett, aranyhaj Napistenke. A kisded s az Aranytkr eltt tett gret jelentette seinknl a jvbe vetett remnysget. A jvbe vetett remnysget jelenti napjainkig is : a gyermek. De emellet e gondolat alapjt seinknl fkp az kpezte, hogy a tli napfordul pillanattl kezdve lesznek az jszakk rvidebbek, a nappalok hosszabbak, ami teht a vilgossg s az j tavasz, nyr s let boldog visszatrse remnysgt is jelenti.
Az ajndkok sztosztsa utn a kakasnak ltztt regs, aki, amint emltk, rendesen fi, kt karjval teste kt oldalt megcsapkodva, — ahogy ezt a kakasok hajnalban tenni szoktk szrnyaikkal — hromszor hangos „Kukurk!”-t kilt, ami a hajnal megrkezst s a Napisten szletsnek szentelt szertarts vgt jelenti, amit a Csodaszarvas mg ezen nekkel fejez be :
Halljtok, halljtok a kakasok szavt : Jelentik, jelentik jesztend napjt.
Immr el kell mennem, ideje indulnom, Tenger kksgben el kell nkem tnnm ...
Vgl : Miutn 24 rig bjtltek avagy igen keveset ettek, most vg lakoma kvetkezik s ez fejezi be az nnepsget, ami karcsonykor ma is gy szokott lenni.
Rekonstrultam e szertartst npmesink s ms nprajzi adatok, valamint fljegyzsek alapjn.
Hogypedig az si Karcsony mennyire magn a Termszeten alapult, megrthetjk mg a kvetkezkbl is :
A tavaszi napjegyenlsg s gyngyvirgnyls nnepe, vagyis a Nsznnep, amelyrl mr szlottunk, volt azon id, amelyben az ember szerelemvgya ma is a leglnkebb, mintahogy nmely kezdetleges, termszeti npnl, pldul az ausztrliai bennszltteknl, de szmos llatfajnl, s gy a szarvasoknl is, a nemi sztn csakis ezidben jelentkezik. s seink ifjai s lenyai csakis ezidben szoktak volt hzassgot ktni, illetve szoktak volt a Szent Szigetekre gylekezni, amelyeken a Nsznnepet tartottk meg, amely utn a kialakult prok frj s felesg voltak, de amely szigetekre ugyanez idben, prosodsuk vgett a szarvasok is gylekezni szoktak volt, ahogy ezt a szarvasok, ahol letk mg zavartalanul, a termszet rendje szerint folyhat, mig is teszik.
A tavaszi napjegyenlsgtl pedig a tli napfordulig pontosan kilenc hnap telik el, vagyis Karcsonyig : az elsszltt gyermek szletsig. Mrpedig gy a n, mint a szarvasn terhessge ideje is pontosan kilenc hnap. Vagyis: Karcsony nnepe a Napisten jjszletse napja, a Szent gret Napja, jesztend napja, a gyermekszlets, de magyar trzsbeli seink legfbb hzillatnak, a szarvasnak, is ellsi ideje volt, vagyis: Karcsony mindenkpen a szlets s az j remnysg s rm nnepe volt, amelyet a keresztnysg trlni meg sem ksrelhetvn, azltal hdtott magnak, hogy Jzus szletst tette ez idre, aminthogy a tli napfordul, vagyis janur elseje volt a keresztny Karcsony napja a rgi keresztnysgnl is s az eltoldsok csak az jabb naptrvltozsokkal keletkeztek, fkp a Gergely ppa ltali naptrjtssal, amikoris Karcsony napjt bevallottan azrt helyeztk t nehny nappal, merthogy azeltt a Karcsony: pogny napfordulati szoksok meleggya maradott a mr keresztnysgre trt npeknl is. Amibe az egyhzi atyk termszetesen nem nyugodhattak bele.
|