4.
2006.02.23. 15:19
III. Kvetkeztetsek
A jelen dolgozatom els (Ismertets) rszben elmondottakat a msodik rszben (Bizonytkok) flhozott nprajzi s egyb adatokkal tmasztottam al, habr ott is ez adatok kzl csak egyeseket hozhattam fl. gy itt is csak a nprajzi adatokbl levont kvetkeztetseimet hozhatom, mivel az sszes nprajzi adat flsorolsa tlsgosan hosszadalmas volna.
seink legrgibb vallsos kultuszhelyei, azaz Szent Helyei, berkek, kertek voltak s ilyenekl fkp szigeteket, domb- avagy hegytetket vlasztottak, habr vallsos kultuszhely volt gyszlvn minden forrs is. Az ilyen szigeten avagy kertben llott rendesen egy szent fa is, amelynek gai kzl, mint kiemelked helyrl szokott volt a tltos a nphez beszlni. Ezen szent fbl fejldtek azutn a ksbbi szszkek is. A tltos ilyenkor a Napisten, azaz az emberek tantja s gondviselje nevben beszlt, amirtis a magasbl jv szava „gi szzat”-knt, vagyis a Napisten szavaknt fogatott fl. Ezrt szoks volt az is — amint ezt mvben Kandra Kabos mytholgusunk rokonnpeinknl mg meglvknt flhozza —, hogy a tltos a fa lombjai kztt nha, de nem mindig, gy helyezkedett el, hogy lthat ne legyen.
Mindenki tudta ugyan, hogy a tltos beszl, szava azonban a Napisten szavnak tekinttetett, azrt mert minden erny — a gondolat s a hang is teht — a Nap adomnya, a tltos pedig, mint klnsen blcs ember, teht szerintk a Napbl tbb ernyt rklt, mint a tbbi ember, amirtis a tltos beszde joggal a Napisten szavnak is volt tekinthet. Szoks volt az ilyen szent fa gai kz vesszfonadkbl rendesen s szpen megksztett szszket is csinlni. A mai templomokban is a szszknek mindig van teteje is, holott hiszen a templom belsejben erre semmi szksg, mert sem es, sem napheve a papot itt nem bnthatja. Ez teht, a pap feje fl hajdan borul lomb ma rtelmeveszett emlke.
A fn lev szszkre is ltrn avagy a fa trzsbe erstett hgcsn lehetett flmenni, de igen vn fnl a fljr a fa odvban is lehetett, ami a minaretek eredett is kpezhette. Viszont a mai templomok szszke is tbbnyire a templom egyik oszlopn van, ahov ltrn kell flmenni. Az oszlop pedig az egykori fa trzse helybe lpett. A frl, a fa els, vills elgazsbl beszl tltos teht magt a Napistent jelkpezte, pgy mint ahogy npmesinkben is az Aranymadr („A Vilg Szpenszl Aranymadara”, ms vltozatban a „Tzmadr”, mivel a Napisten egyttal Tzistenknt is tiszteltetett) is a Napisten jelkpe volt.
Npmesink szerint a Vilg Szpenszl Aranymadara a „Vilg Zeng Aranynyrfja” (ms vltozatban: Aranyalmafa, Vilgfja, gigr Fa. Zeng Fnak akkor neveztk, ha rezgnyrfa, jegenye vagy nyrfa volt, amely fk levelei a szlben zeng, susog hangot adnak) „vills gbl” nekel, oly csodaszpen, hogy mindenkinek, aki hallja, szve megtelik boldogsggal, megszpl s megfiatalodik. Aminthogy pedig a Napisten tantsa azonos a lelkiismeret szavval, gy teht a tltos s tantsa (azaz az Aranymadr s neke) jelkpezi a Napot is, de a lelkiismeret szavt is, vagyis szintn jelkpesen: az Aranytkrrel is azonosul.
A Zeng Fa alatt teht a szentkertbeli Szent Ft kell rtennk, amelyet azrt neveztek gy, mert a nyr-, a jegenye s a nyrfa levelei, hossz szrukon minden fuvalomra a flnek oly kellemesen zsonganak, susognak. sregink (mai npmesink) szerint azonban a szent fk leveli aranybl voltak, amelyek az alkonyati szellben egymshoz verdve, miknt aranypnzek, gynyrsgesen csengtek-bongtak s amely zenjk az Aranymadr nekt ksrte. Valban seinknl szoks volt j terms esztendkben vert aranybl val leveleket avagy aranypnzeket a Szent Helynek ajndkozni, amelyeket a Szent Fra aggattak. Insges esztendben avagy ms bajok esetn aztn a tltosok ez arannyal segtettk a npet.
Amirt is, ha a Szent Fa aranylombjt elvesztette, ez mindig szomorsg, gysz jele is volt, aminthogy szomorsgot jelent s az emberek lelkben szomor hangulatot kelt a fk szi lombjavesztse is. Val igaz pedig, hogy pen a nyrfa, a jegenye s a nyrfa levelei sszel a legszebb aranysrga sznt ltik s fnyesek lesznek. gyszintn nmely nyr- s jegenyefa levelei pedig teljesen kerek alakak s gy, amikor srgk s fnyesek, aranypnzekre lnken emlkeztetnek s ha a szlben nem is csengenek, de hossz szrukon ide-oda mozogva s egymshoz verdve, a fa ismert, kellemesen zizeg-susog hangjt okozzk. Amely tnyekbl pedig azt kvetkeztethetjk, hogy termszettisztel svallsunk emltett gynyr klti kpzetei, eszmi nem nknyesen kitallt dolgok, hanem a Termszet jelensgein alapulnak s habr seink klti lelklete alkotsai, de az rk Termszettel teljes sszhangban val letk folyomnyai is.
A Vilg Zeng Aranynyrfja lbnl volt a npmesinkben ma is emlegetett a Vilg Fnyes Ezsttava, amely Tndr Ilona Ezsttkrt, vagyis szintn a lelkiismeretet is jelkpezte.
Ksbb, amikor mr szp templomok, azaz Istenhzak is pltek, ezekben a szszkl is szolgl Szent Fa mestersgesen kszlt s az aranybl vert faleveleket ennek mgaira aggattk, ekkor azon az aranylevelek, valahnyszor a tltos a szszkre fl- avagy arrl lement, esetleg beszdekzbeni mozdulatainl is, meg-megcsendlhettek. Az ilyen mestersgesen kszlt fk trzse igazi fatrzsbl avagy esetleg tbbl is, volt sszelltva s gai br igazi gakbl, de szintn mestersgesen lehettek beljk erstve. gy a trzs, mint az gak arany s ezst veretekkel, szgekkel s gyngyhzberaksokkal is lehettek kestve, amiltal az illet fanem krge utnoztatott, mivel ugyanis, trzseink szerint ms-ms ft tiszteltek Szent Faknt.
Pldul a tulajdonkpeni magyar trzseknl az alma- s a narancsfa is, a palcoknl a jegenye, a nyr (de akik a jegenyt ma is plma nven nevezik), a jszoknl a jvor szerepelt, stb. A magyar trzsek szent fikra aranygmbcskket is aggattak s ez a regk „aranyalmi” eredete. sidkben, amikor haznk ghajlata mg melegebb volt, itt narancs is termett, amely gymlcs termszetes szne az aranysrga. Termszetesen az ilyen kincses fkat, hogy idegenek meg ne lopjk, utbb mr riztetni is kellett, amely meglopsrl s riztetsrl ma is szmtalan npmese, rege s mythosz szl.
A Szent Fa eltt, spedig az g alatt, vagyis az Istenhz hupolaga legtetejn lev egyetlen ablak alatt volt a rzbl avagy bronzbl val, kerekeken oda s onnan eltolhat nagy st, avagy medence, tele vzzel, s ez a Vilg Fnyes Ezsttava jelkpe volt. Amely medence vize az gon t az gbl hullott esvz volt. Ilyen kerekes stket, a Bronzkorbl szrmazakat, Magyarorszgon talltak is. Megjegyezem mg : g vagy k, ig s-szavunknak luk, ablak, de egyttal szem jelentse is volt, amirl mg igen, igen sok elmondani valm volna, de amit itt el kell hagynom. Ezen s-szavunkbl szrmazott a szem jelents latin oculus, a nmet Auge s a szlv oko sz. Viszont a rgi magyarban hupolag, a finnben kupla = hlyag.
Innen szrmazott a latin cupola sz, amely azonban mr igen ksi mveltsgi sz lvn, csak az emltett magyar s finn termszeti s-sz szrmazka lehet. Ide tartozik egybknt a magyar kp s kupak sz, valamint a trk kapak = kupak, kapamak = befdni sz is, st az olaszban is coprire = befdni.
E medence krl ltek gyknyeken avagy sznyegeken a tltos szavt (jelkpesen: az Aranymadr nekt) hallgat hvek (5. bra), akik a beszd utn a vztkrben magukat megnztk, ami magbaszllst, elmlkedst, a lelkiismeret megkrdezst jelentette. (A rajzon itt hiba az, hogy a medence kerekes volta nincsen fltntetve.) Vztkrben pedig magunkat csak akkor lthatjuk meg, ha erre a vilgossg fllrl vagyis fgglegesen esik. S ez seink Istenhzaiban valban gy is volt, mivel ezek csakis fllrl, vagyis az gon t kaptak vilgossgot. Viszont sidkben ez meg csak akkor lehetett gy, a Szent Kertekben, amikor a Nap pontosan a Deleln (a zeniten) llott.
seink Aranymadara egy hollfle, de pvanagysg s a mai paradicsom madarakra hasonlt madr volt. Rg kihalt, de npnknl tisztelett valamennyire rklte a szintn hollflk kz tartoz babuka, amely br sokkal kisebb, de r nmileg hasonlt. Az Aranymadrnak fkp pannon, ms nevn pn, strzsnknl, (amelybl az elrjsodott vendek, vendek vagy ventek is szrmaztak), volt nagy kultusza. A Dunntl ma is szoks fbl, farkt s szrnyait kiterjeszt babukt kszteni s ezt a szobban a mennyezetre akasztani, mintha rplne. (Lssad: Malonyai: „A magyar np mvszete.”) Ez gy bizonyra rgen is szoks volt, csakhogy akkor e madarat mg aranybl ksztettk, s ez is a Nap jelkpe volt, amely fnyes Aranymadrknt szll az gen, az emberek vilga fltt.
Az si, igazi Aranymadr is pvamdjra tudta farkt kiterjeszteni, amikor is ennek kereksge valban sugroz Naphoz volt hasonlthat. De farka tvbl ktoldalt hossz, lgy, alfoly tollai is voltak, mint a mai, srga paradicsommadrnak. Fejn a babukhoz hasonl tolltaraja volt, egsz teste, farka s szrnytollai mind aranysznek s fmes fnyek voltak, mint a pva tollai, habr ez utbbii tbbsznek. gylehet azonban, hogy voltak valahol tzvrs tollai is, mivel nmely npmesnk Tzmadr-nak is nevezi, ami teht a Fnix-madrral is azonostja, br azonos ktsgtelenl a knaiak Fung-madarval is, amely a knai regk szerint szintn gynyr fuvolahangon nekel.
Az Aranymadr kiterjesztett farka a lemen Napot jelkpezte, mivel e madr, a regk szerint, alkonyatkor szokott volt gynyr fuvolahangon nekelni. Mikor estefel leszllott a Vilg Zeng Fja vills gba (6. bra), farkt kiterjesztette s nha szrnyait csattogtatta s tollait megrzta. Ilyenkor nha egy-egy tolla lehullott s ezeket az nekt meghallgatni a fa al odagylttek kzl a szp lenyok flszedtk s piros pnksdirzskkal egytt velk a legnyek kalapjt kestettk, amint ezt egy rgi npdal is elmondja.
Kifejtettk, hogy az Aranymadr a Lelkiismeret Aranytkrvel is azonosttatott, de meg kell jegyeznnk, hogy vele kapcsolatban mgis fkp az Istenhzak oltrn ll Aranytkrre gondoltak. Ezek nmileg villhoz hasonlan kettgaz, de klnflekp is kialaktott llvnyocskn llottak. Pldul a tulajdonkpeni magyar trzseknl ez a Csodaszarvas szarvait is brzolhatta, hegyein csillagokkal (7. bra), illetve lehetett igazi szarvakbl val, de kpeztethetett cserfbl avagy rzbl is, szpen stilizlva s sttkk avagy fekete sznre zomncolva, mivel a Csodaszarvast, mint az g jelkpt is, ilyen sznnek kpzeltk s egy hitrege szerint a Napisten a Csodaszarvas htn, ennek szarvaiban fogdzva, szik a Mindensg Tengerben.
Palc strzseinknl — amelyektl a pelazgok szrmaztak — viszont az llvnyocska vagy a Zeng Aranynyrft jelkpezte, vagy nalakot. Malonyay „A magyar np mvszete” cm knyvben (III, ktet, 207-211 oldal) bemutat olyan npi lltkrket is, amelyek kerek alakjukat (7./a bra) mg gy is megriztk, vagyis a hajdani oltri lltkrkre hasonltanak ma is. De bemutat egyet, amely br ngyszgletes, de amelynek llvnya kikpzsben mg flismerhetjk az Aranynyrfa gait, st mg az Aranymadr nekt meghallgatni krgyltt embereket s llatokat is fltnteti, mg a tkr valamikor az Aranymadarat jelkpezte. Mindezen indtkokat (motivumokat), habr npnk ma mr nem rti, de fnntartja hsgesen az si hagyomnyokat. Hogy azonban ez indtkok mg mig is flismerhetk, ez azt is jelenti, hogy legfljebb vagy 100 vvel ezeltt ezeknek a meskkeli kapcsolatt mg tudtk.
Nem hagyhatjuk itt el a grg Orfeusz-rege megemltst.
Orfeusz a hitrege (mythosz) szerint Apollon Napisten fia. A mi mytholginkbl azonban kitnik, hogy Orfeusz Apollonnak csak mintegy megktszerezdse volt, vagyis a Napistennek egyik megnyilvnulsa, illetve, hogy Apollon volt az gen jr, nappali Nap, Orfeusz pedig az esti s jjeli, vagyis az Alvilgba alszll s az Alvilgban jr Nap. De termszetesen ezt is csak gy rtjk meg teljesen, ha nem feledjk, hogy smveltsgnk idejben, amidn seink e regket megalkottk : nappal s nyr, este s sz, jszaka s tl mg egymssal azonosak voltak, vagyis hogy az szaki Sark mg haznk terletn volt, habr ugyanekkor itt mg enyhe ghajlat volt.
Ismeretes, hogy a grg rege szerint is Orfeusz oly gynyren hrfzik, hogy nemcsak az emberek, de az llatok is, vadsgukat feledve, megszelidlve, krje gylnek, hogy t hallgassk. Ma mr senki sem rti, hogy a vrengz vadllatok, amelyek megszelidlnek: teht a gonosz embereket jelkpezik, jelentik, akik megjavulnak, ha a Napisten, vagyis a Lelkiismeret szavt (az Aranymadr nekt, a tltos tantst) meghallgatjk. Ez volt teht seinknl e hitregeindtk jelkpes rtelme, amelyet azonban mr sem a grgk, sem a rmaiak nem ismertek, nem rtettek.
Egy magyar npmesnkben („A kirly szp lenya”) a Nap beleszeret egy kirlylenyba (Tndr Ilona), de ezt egy srkny elragadja az Alvilgba (Euridike elrablsa). A Nap keressre indul, de elbb vrskp s vrsruhs, reg, rt kolduss vltozik, aki rt, vn, snta gebn lovagol. A koldus azonban oly csodaszpen nekel, hogy a kirly (az elrablott leny atyja) az ablakhoz megy, ltn, ki nekel ily szpen. Ltja a Vrs Koldust, amint snta lovn a hban halad, nekel s nekt tkhj-kobozn ksri. Szolgit kldi, a koldust hvjk be, stb. Ez indtk rtelme az, hogy sidkben lemente eltt, vagyis ks sszel, a Nap a lthatron ltszott sokig krlbolyongani. Ismeretes pedig, hogy lementekor a Nap, a levegrtegek fnyirnyeltrtse kvetkeztben nha eltorzulni ltszik, azaz szablyos korongalakjt elveszti, vagyis „rt” lesz. Hogy pedig lementekor a Nap vrs is lesz, ezt akrhnyszor lthatjuk.
Koldus szavunk a kolindl, kalindl, kalandoz, kalzol, klicl = kszl, jr-kel, mendegl, bolyong, krben bolyong igink kol, kal, kel sztvbl szrmazik, ami a hasonl szavak eredett is megfejti; az rja nyelvekben meglevket is. Hogypedig ez valban gy van, mg jobban bizonytja azon prhuzam, hogy az olasz-latin mendico, mendicus, mendicare = koldus, koldulni szavaink eredett meg a mi mendegl ignk magyarzza meg. Ms prhuzam az is, hogy az olasz nyelv velencei tjszlsban a remengo sz jelent egyarnt tnkrejutst, kolduss vlst, valamint kszlst, bolyongst is. Pldul nluk kznsges szitok : „Va remengo!” = Menjl tnkre, vagy lgy kolduss. Vagy mondjk azt is: „El ze and a remengo.” Tnkre ment, koldusbotra jutott. De mindami mellett ugyanezen remengo sznak mg kszls, bolyongs, vndorls rtelme is van.
A sz megfelel az olasz irodalmi nyelv ramingo szavnak, amelynek azonban csakis bolyongs, kszls rtelme van. Viszont a magyar „koldusbot” kifejezs is azt mutatja, hogy a koldus mindig vndorol, mert a vndorlk szoktak bottal jrni, amit msrszt a „vndorbot” kifejezsnk is mutat. Tovbb: a magyar npnek ma is kznsges szlsa: „ksza koldus”, mivel a koldusok valban hzrl-hzra, falurl-falura szoktak jrni koldulni. spedig, klnsen rgebben, mg nekelve, zenlve is. Mindami hitregkben azzal is sszefggsbe hozatott, hogy amidn a Sark mg Magyarorszg terletn volt, a Nap gy lemente eltt mint kelte utn is, sokig a lthatron krben ltszott bolyongani; amirtis az elmondottaknak mg igen nagy hitregei httere is van, de amivel itt nem foglalkozhatunk.
Fontos a szban lev npmesben az is, hogy itt teht a naplemente s a gynyr nekls s zenls kztti egykori sszefggs nyomt is mg megtalljuk. s ime: a hangversenyeket, „zeneestlyeket” ma is este szoktuk tartani.
De kitnik mindezekbl mg az is, hogy seinknl az sz s tl a Nap lementvel s az Alvilgbani bolyongsval, a nyr pedig deleljvel (a zenitre rkezsvel) volt azonos.
Tudvn mi mrmost mindezt, vilgosan rtjk azt is, hogy Vajnmjnen, a finnek egykori nemzeti istensge, vagyis az szi s tli megnyilvnulsban megjelen Napistenk, mirt kpzeltetett szhaj, szszakll reg embernek (ifjkori megnylvnulsai : Lemminkjnen s Kaleva vagy Kalervo) s mirt mondatik el, hogy mieltt csolnakjn a tengeren trakel s az embereket elhagyja (egykori magyar hitrege szerint a Csodaszarvas htn a Mindensg Tengern), bcszsakor, elveszi hrfjt s nekel oly gynyrsgesen, hogy nemcsak az emberek, hanem az llatok is krje gylnek t hallgatniok. A mi Vrs Koldusunk, Vajnmjnen s Orfeusz teht egymssal azonosak s a lemen Napot jelentik. A gynyr nek alatt pedig az regen bcsz Napisten tancsait, oktatst, ms szval: trvnyeit, kell rtennk, de amelyek sidkben szebbnl-szebb verses nekekbe, regkbe, pldabeszdekbe is voltak foglalva. Ilyenek maradvnya a finn Kalevala nmely neke is. Amely regket az reg regs teht nekelve s zenlve mondott el.
Miutn mindezeket megtudtuk, megrtjk nemcsak az Orfeusz-hitregt, de a Mzes-hitregt is, vagyis azonnal szre kell vegyk Mzesnek a fnti hitregei szemlyekkel, azaz seink Napistenveli azonossgt. Mzes is flmegy magasra, a hegyre (a Nap a zenitre), hogy a Nagy gisten trvnyeit fogadja, ugyangy mint ahogy vogul rokonaink regjben a Napisten flmegy atyja, Numitorem gistennek az g legmagasabbjn lev lakba (a zenitre), hogy ott annak tancsait, oktatst kikrje, amelyek szerint azutn az emberek vilga fltt intzkedjen, amelyek szerint az emberek lett igazgassa. Vagyis vilgosan ltjuk ennek a Mzes trvnyhozsvali azonossgt. Mzes is erteljes frfikorban, vagyis lete deleljn megy fl a Sznai hegyre (a Nap az g deleljre), ahol trvnyeit Isten szemlyesen adja t neki, s is reg korban, mieltt az emberektl elbcszna, kzli velk „Msodik Trvnyt” (Deuteronomio), vagyis az utolst, halla eltt (a naplemente) spedig versekben, hangosan nekelve. (Esznkbe juttatja ez a hall eltti szp „hattydalt” is.) Be kell teht ltnunk, hogy Mzes nem trtnelmi szemly, hanem csak a mi Napistennk ksi s elvltoztatott msolata, akinek a legfljebb nehny ezer vvel ezeltt a zsid papok ltal sszelltott trvnyeket tulajdontottk.
seink tltosai, amidn az ldozkertbeli Szent Fa vills gbl, illetve a kert avagy istenhz szszkrl a nphez beszltek (a mai „prdikls” eredete), aranyos vagy aranysrga palstot vettek magukra, hogy a tant Napistent, illetve a Vilg Szpenszl Aranymadart ezltal jelkpezzk. De lehetett a palst piros is, ami meg a naplementt, a Tzmadarat illetve a Vrs Koldust jelentette. Az Aranymadarat jelent srga palst fejti meg azt is, hogy Buddht, azaz a nagy tantt, a buddhistk ma is aranyszn palstban brzoljk, de anlkl, hogy ennek igazi rtelmt is tudnk, s hogy a buddhista papok mig is srga palstban jrnak. A buddhizmus pedig, tudjuk, az szak-indiai hindoszkitha npektl indult ki, azaz teht nem a hinduktl, hanem turniaktl, amirtis hagyomnyait snpeinktl szrmazottaknak tekinthetjk.
Meg kell mg emltennk a bnatszallagokat is, amelyeket a Szent Fkra volt szoks akasztani. Erdlyben ma is vannak a np ltal szentnek tekintett fk, amelyek trzse villjban szentkp avagy szobrocska van, ma termszetesen keresztny. Az ilyen fk gairl nha szallagokat, kendket, nha selyembl valkat, teht meglehets rtkeket, valamint egyes ruhanemeket is ltunk fggeni. A np ugyanis nmely helyen azt hiszi, hogy bizonyos, nem tlsgosan nagy bnket, klnsen a haszonlessbl elkvetetteket, de parznasgokat is, ilyen holminak a Fra akasztsval, azaz teht flldozsval, megvlthatni. Ezeket, mieltt odaakasztank, ssze-vissza lyukgatjk, hogy ezek gy rtktelenn vlva, senki el ne lopja. Rgen ez termszetesen flsleges volt, mivel senki elvenni gysem merszelte volna, mert hiszen ezltal annak bnt s bntetst vonta volna magra, aki a trgyat flakasztva, attl szabadult. St a mai babona szerint, amint hallottam, a flakasztott dolgokat mg rinteni sem j, mert mr ebbl is baj ragadhat az emberre.
svallsunk idejben az Istenhzakban venni lehetett klnbz szn s r szallagokat, amelyeket, az elkvetett bnt rrva, ennek megvltsul a Fra kellett akasztani, akr Szent Kertekben ll igazi fa volt az, akr Istenhzban ll mestersges fa. Az rsokat senkinek sem volt szabad elolvasnia, habr gysem lehetett tudni, melyiket ki rta, de olvasta az regebb tltos — br, hogy melyiket ki rta, tudni sem kvnta —, s felelt is rajta, hogy az ldozat az elkvetett bnrt kevs, elg avagy sok-e. Ha kevs volt, az illetnek mg aranylevelet avagy aranyleveleket kellett a Fra akasztania, ha sok volt, aranylevelet vagy leveleket vehetett le a Frl. Az gy is egybegyl arany vagy az Istenhz javra fordttatott, vagypedig aranylevelekknt a Fra akaszttatott, valamint nsges esztendben a trzs megsegtsre hasznltatott. Az ldozat, illetve az adott rtk termszetesen vagy ugyanannyi vagy tbb kellett legyen, mint amennyi az elkvetett rossz cselekedet haszna volt. E szoks rgibb alakja az volt, hogy az illet (gy mint a szoks mai, visszafejldtt alakjban) egyszeren a maga beltsa szerint akasztott fl valamit a Fra. Legrgebben az emltett bnatszallagok csak nyrfakregbl vgottak voltak.
Ltjuk az elmondottakbl, hogy ez kellett legyen a mai gyns s bnmegvlts (penitentia) salakja.
llattenyszt trzseinknl, amelyeknl az llatldozatok jttek mindinkbb szoksba (de ami a fldmvel magyar s szemere trzseknl nem trtnt meg), ebbl kifolylag azutn azon szoks is kifejldtt, hogy elkvetett bnk megvltsrt llatokat ldoztak fl. Ami viszont jabb, vrengz s gonosz indulat npeknl emberldozatok bemutatsv is fajult el. Mgpedig gyakran gy is, hogy a bns a maga bne s bntetse all gy akart kibjni, hogy az istensgnek engesztelsl mr nem csak llatot, hanem embert, gyakran szzlenyt, gyermeket, gyermekeket, esetleg a sajt elsszlttt is, ldoztk fl, amely rtatlan ldozatokat halluk eltt mg meg is knoztak.
Ilyen eszejrsa azonban csak vrengz, kegyetlen termszet npeknek, egyneknek lehetett, amelyek, akik istensgket is magukhoz hasonl vrszomjasnak kpzeltk, amely istensgnek vgtre teht mindegy, hogy ki ldoztatik neki fl, a bns-e vagy helyette msvalaki. Neki a fontos csak az, hogy vrt lthasson, illetve hogy neki engesztelsl ember knoztasson s lessen meg. Amely flldozott szemly, ha rtatlan, akkor gy az ldoz mint ennek szjrsa szerint, az istensg szemben is, mg sokkal rtkesebb volt.
A np bneirt flldozott rtatlan brnyt, bakot, a „bnbakot” a Bibliban is megtalljuk. Mivel pedig snpeinknl a flldozott llatok legrtkesebb rsze azok bre, szrmje volt, gyht ezek egyrszt avagy az egszet akasztottk a Szent Berkek, Szent Kertek Szent Fjra. Klnsen a vadszatbl l trzsek aggattak fl rtkesebbnl rtkesebb szrmket is. De termszetesen mindezt nem csupn bnatbl, hanem az istensg tiszteletre valamint ezek kegyei megnyerse rdekben is. Csakhogy mindez ksi szellemi s erklcsi hanyatls kvetkezmnye. A brket s szrmket aztn, ksbbi idkben, hogy el ne lopassanak, riztetni is kellett, fegyveres emberekkel, ebekkel avagy a Szent Kertbe elzrt fenevadakkal.
A brk sszelyukgatsa, ami rokonnpeinknl napjainkig is szoksban volt, mg ksbbi idkben jtt szoksba, mivel ez knyelmesebb volt, az riztets pedig nem is volt mindig lehetsges. Npmesink ezernyi vltozatban tartjk fnn az ezst- vagy aranylevel, vagy aranyalmt term fk meglopsa s riztetse emlkezett, st van e meseindtkunknak olyan vltozata is, amely szerint selyemfvn aranybzt term mez riztetsrl van sz, amely utbbi vltozat a gabonatermel szemere s szarmata trzseinktl szrmazik. De fl kell itt emltenem a grgknl is fnnmaradt Aranygyapj-mondt is, amely Aranygyapj (rtsed: aranyszr kos bre) egy kirly kertjben fra volt akasztva s srkny rizte, de mgis elloptk.
E mondaindtk gy mr teljesen okszertlen, mert hiszen ha ezen aranyszrme oly becses volt, hogy srkny ltal kellett riztetni, akkor ht mirt akasztottk volna kertben fra, holott jl elzrt pletben sokkal biztosabb helyen lett volna! me teht ez is olyan dolog, amelynek megfejtse csak smveltsgnket ismerve lehetsges, vagyis ez is egy adattal tbb, amely azt bizonytja, hogy a ksbbi npek sreginket tvettk ugyan, de azok eredeti rtelmt mr nem tudtk. A mai Oroszorszg terletn l rokonnpnknl fnnmaradott napjainkig azon szoks, hogy a keresztny papsg ltal ldztt istensgeiknek titokban ldozott llatok brt a ma mr rejtett s titkolt erdei ldozhelyeiken ugyan, de mg mindig gy mint rgen, fra akasztjk. Mivel azonban a brket itt tolvajok ellen riztetni nem lehetsges, ezeket sszelyuggatssal teszik rtktelenn. (Lssad: Krohn Gyula finn tuds: „A finn-ugor npek pogny istentisztelete”. Budapest. 1908. 72-73. oldal.)
Hamrmost az emltett si gynsmdot, amely els pillanatra babonsnak tetszik, elemezzk, akkor a kvetkez megllaptsokat kell tennnk: Igaz ugyan, hogy a haszonhajhszsbl, kapzsisgbl avagy fsvnysgbl elkvetett bn leghelyesebb jvtevse az, ha a krostott krt megtrtjk — amit a tltosok bizonyra tantottak is —, de ez nem mindig lehetsges (s nem is kizrlag csak ilyen bnket lehetett a fra akasztott trggyal vagy bnatszallaggal jvtenni). Ha pldul a krosult olyan valaki volt, aki hollte mr nem ismeretes avagy esetleg mr meg is halt, akkor szemlyes krtalantsa mr nem lehetsges. Hapedig tekintetbe vesszk, hogy a bnatadomny rtke egyenl vagy nagyobb kellett legyen mint a bns ton szerezett haszon, akkor ezltal is a bn mr ki van egyenltve, mert az ldozat az illettl ugyanannyi vagy tbb nfelldozst, nzetlensget kvetelt meg, mint amennyi nzs volt az elkvetett hibban.
Viszont az ilyen bntets mindesetre hatsosabb, mint a ms vallsok szerinti, amelyek a bntetst a hall utnra odzzk el, de egyszersmind igazsgosabb is, mint az elkvetett bnkrt rkkval, pokolbeli rettent knokra krhoztatni, ami hiszen az elkvetett bnhz kpest is lehetetlenl kegyetlen bntets volna. Csakhogy itt ismt a ksbbi, mr kegyetlen indulat npek eszejrsa nyilvnul meg. Msrszt azon flfogs is, amely szerint ha valaki a fra akasztott ldozati trgyat ellopja, ezzel annak bnt s bntetst veszi magra, aki ezektl a trgy flakasztsval szabadult, ez szintn csak babonnak ltsz vagy babonss lett flfogs, de teljesen logikus. Hiszen ha a flldozott s most ellopott trgy rtke megfelelt az elkvetett bn hasznnak avagy slyos voltnak, akkor aki azt ellopja : ugyanolyan bnt kvet el s ugyanolyan bntetst rdemel, mint aki a trgyat ldozta.
svallsunk flfogsa szerint pedig a Nagy Isten, vagyis a Nagy Trvny vagy a Termszet rk Trvnye, tkletesen s csalhatatlanul igazsgos, de sem nem bosszll, sem nem engedkeny; bntetst, jutalmat hajszlnyira pontosan a bn avagy az rdem szerint mr ki. szre kell teht vennnk, hogy ebben seink eszejrsa a mai termszettudomnyi flfogssal egyezik, amely szerint minden j s minden rossz trvnyszeren, illetve a termszeti trvnyeknek megfelelen hajszlnyira ugyanannyi emelkedst vagy sllyedst kell okozzon, mint amennyi rdeme vagy slya volt a cselekedetnek, vagyis hogy mindez egyszeren a pozitvum s negatvum trvnyein alapszik. Nem bocsjtkozhatunk itt ezekfltti blcsszeti fejtegetsekbe, csak megemltjk, hogy habr ezekkel szemben ll a Hegel-Nietzsche-fle tants, amely szerint rossz cselekedet nem is ltezik, de kijelenthetjk, hogy ez csak termszetellenes s beteges nzs termelte szofizma, valamint hogy tulajdonkpen azt jelenti, hogy az illetk maguk nem tudtk a jt s rosszat megklnbztetni.
Npmesink, hagyomnyaink nemcsupn ldozkertekrl, szent berkekrl tudnak, hanem emlkeznek „a Nap hzrl” is, azaz teht naptemlomrl is, amelyet rszletesen le is rnak : A hz maga gmbly, „olyan mint a kenyrst kemence (teht kupols) s ajtaja is kerek nyls.” Elmondatik, hogy a Nap hzban van a Nap tkre, mosdvize s trlkzje, ahol van egy jsgos asszony is, a Nap desanyja, aki az rkez gyermekeket (rtsed: az embereket, a magyarokat) szeretettel fogadja, megmosdatja, megtrlgeti, amiutn ezek az ldott Nap aranytkrbe nzhetnek, amitl „szzszorta szebbek lesznek.” Ami a lelkiismeretkultusz azon szertartsa emlke, amely szerint a lelki megtisztulst jelkpez mosdst, trlkzst s tkrbenzst a Nap temploma eltt s ebben kellett bizonyos nnepek alkalmval vgezni.
A legtbb mesnkben az mondatik, hogy az emltett n a Nap desanyja, de van olyan is, amelyben szp lenyrl van sz, akirl az mondva, hogy a Nap lenya s hogy Hajnal a neve. Amibl kvetkezik, hogy valamikor a Nap templomban kt papn volt, egy idsebb s egy szzleny. Hogy a hajnal kltileg a Nap lenynak foghat fl, ez elgg rthet. Benedek Elek magyar npmesegyjtemnyben, a „Ndszlkisasszony” cm mesben az mondva el, hogy a Nap hza pitvarban (elcsarnokban) Hajnal a mesehs hajba (seink rgen hosszhajat viseltek, amelyet fonatokba is fontak volt) napsugarakat fon, s azt mondja neki, hogy most mr mehet a Sttsg Orszgba, Ndszlkisasszony keressre, mert ezek ott neki vilgtandanak. Ez teht azt mutatja, hogy a Nap hzban szerepl n a hveket nemcsak megmosdatta, trlgette, hanem hajukat is megfslte volt.
A Nap anyja a Tejt, amelyet nha fehr szarvasnvel is jelkpeztek, avagy nmely strzsnknl tehnnel is (hagyomnyaink Mennyei Nagy Boldogasszonya, vagyis az sanyag Istennje, aki azonos volt a grg-rmai mythologia Hera-Juno-jval), vagyis aki az emberisg nagyanyja is, akirl mesink mg azt is elmondjk, hogy van egy szolgl lenykja, aki hzi teendjben neki segdkezik, de aki szerintem eredetileg azonos volt az emltett Hajnallal.
|