23.YULE
2006.03.19. 14:06
Yule a Nap visszatrsnek nnepe. Az jszakk most a leghosszabbak. A napfordultl kezdve egyre hosszabbodnak a nappalok. A fny jjszletik, naprl napra erõsdik. A fny s a sttsg kzti rk harcban ismt a Fny kerekedik fll. A legtbb hagyomny, a wicca, a pognysg szerint a Nap kpviseli az istensg Frfi-aspektust, s halla, jjszletse a Tli Napfordul idejn a rgi napv hallt s az j szletst reprezentlja. Ez az rk harc szmtalan hagyomnyban megjelenik, klnbzõ jelkpes formkban: a Tlgykirly (a Nvekvõ v istene vagy az Isteni Gyermek) s a Magyalkirly (a Fogy v istene vagy a Sttsg Ura); Yule idejn a Tlgykirly meghdtja a Magyalkirlyt. Litha, vagy a Nyri Napfordul idejn a Magyalkirly gyõz.
Midwinter a Midsummer ellenpontja a sttsg, homly, titkok gyõzelme, uralma. Midsummer idejn a Napisten, Sunna teljes erejben tndkl, s minden titokra rvilgt, semmi sem marad rejtve fnye elõl. A hossz stt tli jszakkon azonban minden elrejt a jg, a h. Stt s titkos helykn vrjk jjszletsk idejt, a tli napfordul jszakjt. Ezen az jszakn, az "Anya jszakjn" kezdõdik az szaki npeknl a Yuletide, ami Tizenkt jszakn t tart, (dec. 20. - december 31.) s e Tizenkt jjel reperezentlja az v elmlst, valamint az j esztendõt tpll folyamatot.
A sz jelentse: "Kerk." Az õsi kaldeusoknl a yule sz "kisded"-et, "kisgyermek"-et jelentett. Az j mindig a rgi helybe lp, az let folyton megjul ciklusa vg nlkl folytatdik.
Az istensg neve kultrnknt klnbzõ; az szaki npeknl s az angolszszoknl Balder, a keltknl Bal, stb.Az eltrõ nevek ellenre knnyen azonosthatk. Yule-istensgnek tekinthetõ minden jszltt-isten, Napistenek, Anyaistennõk s Istennõhrmassgok. Legismertebb kzlk Dagda s Brighid, Dagda lnya. Brighid tantotta meg a kovcsokat a tûzzel bnni s a fmmestersgre. Az õ lngja, mint az j fny lngja elûzi a llek s az elme sttsgt, Dagda stje pedig biztostja, hogy a Termszet mindig gondoskodhasson gyermekeirõl.
Szimbolikja
a Nap jjszletse, az v leghosszabb jszakja, a Tli Napfordul, Befel tekints, a Jvõ tervezse
Szimblumai
Yule-tusk, rkzld gak vagy koszor, az ajtra akasztott magyal, fagyngy, aranygyertyk, szegfûszeggel megszurklt gymlcskkel teli kosr, illatos nvnyek prologtatsa, karcsonyi nvnyek, (pl. karcsonyi kaktusz, poinsettias).
Nvnyei
babrbogy, szentelt bogncs, rkzld, szentelt tmjn, babr, fagyngy, tlgy, fenyõ, zslya, srga cdrus
telei
citrusflkben ztatott kmnyes stik, gymlcsk, diflk, sertstelek, pulyka, tojslikõr, gymbrtea, fûszeres almabor, wassail, (fûszeres ital srbõl s borbl) vagy brnybunda (ale, cukor, szerecsendi, slt alma).
Fstlõi
fenyõ, cdrus, babrbogy, fahj
Sznei
piros, zld, arany, fehr, ezst, srga, narancs
kkvei
rubin, vrkõ, grnt, smaragd, gymnt
nneplse
szentnekek neklse, mulatozs a fk krl, Yule-tusk getse, Yule-fa dsztse, ajndkvlts, csk a fagyngy alatt
Varzsigk
bke, harmnia, szeretet s nvekvõ boldogsg
Istensgei
Brighid, Isis, Dmtr, Gaia, Diana, a Nagy Anya; Apolln, R, Odin, Lugh, a Tlgyfakirly, az Egyszarv, a Zld Ember, az Isteni Gyermek, Mabon
fny jjszletst ott is megnnnepeltk, ahol tavasszal fordult az v: A IV. szzadban Gyula ppa rendelte el, hogy december 25.-re essen a keresztny nnepe, mivel e nap egybeesett a Tli Napfordul krli ritulkkal, amikor a pogny npek a Nap jjszletst nnepeltk. A ppa clja a pogny nnepek keresztny tartalommal val feltltse volt.
Babilnia
A Yule-szoksok egy rsze babilniai eredetû: pldul a gyertyagyjts az oltron a babilniai isteneknek szlt.
Brit szigetek
Az nnepsg alatt leginkbb ale-t vagy almabort fogyasztottak Ehhez ktõdik a fakupban krlhordott sr, ennek szertartsa a betlehemezs szoksai szerint zajlott le. Az ivszat sorn himnuszt nekeltek a fhoz, j egszsget , termkenysget s hossz letet kvnva neki. Aztn lvldzssel vagy ms mdon zajt csaptak, hogy ezzel elriasszk a gonosz szellemeket. Tsztot mondtak a fa tiszteletre, majd ittak a fakupbl. Mikor mindenki befejezte a tsztjt, a maradk srt a fldre loccsantottk a fa trzse kr, s kzben kenyeret vagy stemnyeket aggattak az gaira. A London Newspaper 1851-es szmban lernak egy trfs hagyomnyt, az Almafk Dridjt. Devonshire-ben a Tizenkettedik jszakn (janur 7.-n) a gazdk fogtk puskikat, s kimentek almskertjkbe. Kivlasztottk a legregebb ft, krbelltak s gy nekeltek:
Here's to thee, old apple tree Whence thou mayst bud and whence thou mayst blow And whence thou mayst bear apples enow: Hats full, caps full, Bushels, bushels, sacks full, And my pockets full too! Huzza! Huzza!
A frfiak almabort ittak, mulatoztak, lvldztek a fra (csak puskaporral), majd visszaindultak a hzba. Az asszonyok azonban addig nem engedtk be õket, akrmilyen zord idõ is lehetett, mg valamelyikk ki nem tallta, milyen slt vrja õket odabenn. Aki kitallta a megfejtst, az lett az "Est Kirlya", s õ vezett a tovbbi mulatsgot az jszaka sorn..
Etipia
Ganna: A legenda szerint a psztorok gy megrltek, amikor meghallottk, hogy megszletett a Kisjzus, hogy rmkben meghajltgattk kamps botjaikat s trgyaikat, s Gannt jtszottak. Ez a jtk eredete, amit az etip frfiak s fik hagyomnyosan Karcsony napjn jtszanak (a rgi dtum szerint, janur hetedikn).
Germn npek
Yule stt jszaki az elmlyls, az õsk imdsnak idõszaka. A teuton gondolkodsmd szerint megvilgosodsunk gykereit az õskre val emlkezsben tallhatjuk meg. Õseinkn keresztl kapcsoldhatunk a mlthoz, s ezt a kapcsolatot tisztelnnk kell, szertartsokkal, rtusokkal. A germn Yule s a kelta kzt szoros kapcsolat ll fnn. Az j esztendõ ldst csakis õseink nevnek s szellemnek kijr tisztelet megadsa utn vrhatjuk el.
Itlia
La Befana: a kedves boszorkny, seprûnylen utazik, a kmnyen t berepl a hzba, s ajndkot visz az itliai gyerekek harisnyjba. A legenda szerint La Befana sprgetett otthonban, amikor betrt hozz a Hrom Blcs, s hvtk õt, nzze meg a Kisjzust. "Most nem rek r", felelte La Befana. Ksõbb meggondolta magt, de akkor mr ksõ volt. Ezrt azta is minden Karcsonykor elindul, hogy megkeresse a Szent Gyermeket, s minden hzban ajndkot hagy "neki".
Japn
Hari-Kuyo: a Trtt Tûk Fesztivlja. Buddhista szertarts, minden v december 8.-n tartjk orszgszerte. Mr isz. 400-ban is nnepeltk. Valamikor csak a szabk s ruhaksztõk nnepe volt, ma mr mindenki, aki tût vesz a kezbe. Specilis szently plt a tûk szmra, ahol fogadalmi teleket, ollkat s gyûszûket helyeznek el. A szently kzepre tofut lltanak ki, ebbe szrjk az elgrblt s trtt tûket. Kzben a varr klnleges imt mormol, hlt adva a tûnek az elmlt vben tett jszolglatrt. A tûk a tenger mlyn lelik meg vgsõ nyughelyket, miutn a hvek paprba csomagoljk a tofut s vzbe dobjk kinn a tengeren.
Keltk
Druida hagyomny szerint az v legrvidebb napjn szertartsokat tartottak a kijellt szent helyeken. (Skciban, rorszgban, Britanniban.) Ilyenkor a druidk a Napistent kszntttk, s a tavasz kzeledtt jelzõ egyre hosszabbod napoknak rvendeztek. A szabadban nagy rmtzet gyjtottak, a Yule-tuskval, azt krbetncoltk, nekeltek. Minden zaj s drid a Nap bredst segtette elõ s a tavaszt srgette.
Mexik
A Retek jszakja: e szokatlan esemny helyszne minden v december 23.-n Oaxaca. A XIX. sz. kzeptõl l az nnep, ekkor ismertk meg a mexikiak a retket, amit a spanyol telepesek hoztak be elõszr. A mexiki szikls talajban csavart, torz formj retkek teremnek. Szokatlan formjuk megihlette a helyi mûvszeket, bibliai, trtnelmi s aztk legenda-jeleneteket faragnak belõlk. A legjobbnak tlt alkotsokat djazzk, majd ltvnyos tûzijtkkal r vget az est.
Mezopotmia
Marduk vilgrajttt segtettk nnepi rtusokkal, s tmogattk harcban a kosz, a sttsg erõi ellen.
Pakisztn
Chaomos: a tli napfordul idejn egy õsi flisten vrõl vre visszatr, hogy sszegyûjtse az imdsgokat s elvigye Dezanak, a legfõbb istensgnek. Az nnep sorn asszonyok s lnyok ritulis frdõt vesznek. A frfiak vizet hintenek fejkre, kzben kenyeret tartanak a magasba. Aztn a frfiak s fik megmosakszanak, s estig nem lhetnek szkre, ekkor kecskevrrel meghintik arcukat. Ezutn kezdõdik a nagy fesztivl, nekelnek, tncolnak, rmtzeket gyjtanak, kecskepacalt s ms klnlegessgeket lakmroznak
Rma
- Saturnus (a termõfld) jjszletse, Mithrsz (Sol Invictus, a Legyõzhetetlen Nap jjszletse, december 25. Azon a napon a gyõzedelmes isten fa alakjban jra megjelent a fldn.)
Skandinv npek
Julbock, Julbukk, Joulupukki, Yule-bak A htn viszi a Yule-mant, amikor krbejr, hogy elvigye a jelent, s elfogadja zabksa-ajndkt. (A finnek Joulupukkija biciklivel jr! :-) A Yule-man neve a svdeknl Jultomten, a norvgoknl Julesvenn, Dniban s Norvgia egy rszn Jule-nissen. Norvgiban Yule idejn megll a munka, nem forog a kerk, nincs vadszat.
Izland
Yule-macska : megeszi a lusta embereket!
Svdorszg
Midwinterblot: "tlkzpi vr": a viking hagyomnyban ltezõ llat-s emberldozatra emlkeztet. Bizonyos kultuszhelyeken vgeztk, tbbnyire e helyeken emeltk ksõbb az keresztny svd templomokat is. A pogny szokst a XII. szzadi misszionriusok szntettk meg. (Na persze, kezdetben õket is felldoztk a vikingek. ;-) - Az ldozatokat engesztelõ cllal mutattk be helyi isteneiknek, hogy rbrjk õket, enyhtsk a zord telet.
Jul: az elfhez hasonl szrnyecske, rla kapta a svd Karcsony a nevt, a man mg a Kisjzusnl s a Mikulsnl is fontosabb szerepet jtszott a svdek nneplsben.
Tibet
Dosmoche: A Meghal v nnepe. t napig tart fesztivl, melynek sorn a mjusfhoz hasonl mgikus ft lltanak fl, amit drtbl hajltott csillagokkal, keresztekkel s pentagrammkkal kestene fel. Ijesztõ maszkokba ltztt tncosok riasztjk el az j v rt szellemeit. Egsz nap nnepelnek s imdkoznak, vgl a vrosi np lerombolja a ft.
Vajszobrszfesztivl: Az j v megnneplsre a buddhista szerzetesek minden vben megrendezik, szobraikat yak-vajbl ksztik, mintegy 10 m magasra, s specilis vajlmpsokkal vilgtjk meg. Klnbzõ jeleneteket, mesket brzolnak a szobrok. A legjobbnak tlt alkotsrt djat kap a szobrsz.
Zsidk
Hanukka -- zsid trtnelmi esemnyhez ktõdik, de a rgi napforduls nnep adoptlsa.
Menragyjts ~ a fny nvekedse Ajndkozs, trsasjtk, krtyzs (a Saturnalia idejn is)
Istvn napjtl, december 26-ti jvig jrtak a regõsk. A regls lnyegben termszetvarzsl ksznts -, bõsgvarzsl, prokat ssze bûvõlõ, adomnygyûjtõ clzat szoks volt.
A regls a tli napfordul pognykori nnepnek emlke. A karcsony tji npszoksok egyik legrtkesebb hagyomnya, egyke a Iegrejtelmesebb szoksainknak, melynek eredete, elemei, clzata - sok kutats ellenre sem vilgos mg elõttnk.
A regõsk õsi, pognygykerû, varzserejû jkvnsgokat mondtak a hziaknak. A szoks legfontosabb mozzanata ugyanis a jkvnsgok kifeje zse. Hiszen a regõsk eredetileg nem kznsges kszntõk, hanem varzslk voltak, akiknek hatalmukban llt a szavakkal kifejezett jkvnsgok valsgg idzse is.
A "reg" sz hevletet jelent - a smn extzisra, rejtekezsr utal ki fejezs. A zajtsben s a "reg rejtem"-fle szavak ritmikus ismtlsben a finnugor smnvarzsls cskevnye mutathat ki. Utal a szoksnak a tli napfordulat õsi primitv nnepvel val kapcsolatra is.
Az Erdlyben s a Dunntlon fennmaradt szoks fõ rszei: - bevezetõ - szarvas-nek (tli gbolt csillagkpe) - gazda-nek (bõsget varzsol a gazdnak) - sszeregls (lenyt, legnyt nv szerint sszenekelve) - zradk (adomnyra felhvs vagy elvonuls)
Frfiak, legnyek "kifordtott bundban, kucsmban, kezkben lncos vagy csrgõs bottal, kcsgdudval, furulyval lptek be a hzba, s ne keltk a regõsnekeket. Bevezetõjkben megnyugtattk a csaldot, hogy nem rablk, hanem Szent Istvn szolgi. A csodaszarvasrl, tiszta forrsrl, pzsitrl daloltak, majd termkenysget varzsl jkvnsgokat mondtak a gazdnak s hza npnek. Ahol elad lny volt, ott legnnyel regltk ssze, hogy mielõbb bekssk a fejt. Befejezsl az õsi refrnt nekeltk: hej regõ rejtem." (Timaffy L.)
Egyhzasfalun (Rbakz) gyûjtttk az albbi vltozatot:
"Eljttnk eljttnk Szent Istvn szolgi, Rgi szoks szerint szabad megtartani. Hej reg rejtm, reg reg reg rejtm.
Amoda t folyik egy sebs folyvz aztat krl follja zd selyem pzsitja zd selyem pzsitjn csodatevõ szarvas csodatevõ szarvasnak ezer ga boga ezer ga bogn ezr mise gyertya gyulladva gyulladjk tadva aludjk. Hej reg rejtm, reg reg reg rejtm.
Ide is mondannak egy szp legnyt Kicsoda volna szp legny Varga Jska szp legny. Amoda t is mondannak egy szp lenyt Kicsoda volna szp leny Nmet Rzsi szp leny hej reg rejtm, reg, reg, reg rejtm.
Regllk a gazdt vele az asszonyt hej reg rejtm, reg reg reg rejtm. Szegen lg egy zacsk tel van szzassal fel a gazd, fel a regsk, hej reg rejtm, reg, reg reg rejtm."
(4 : 108.)
Yule spiritulis vonatkozsai
(Selena Fox: Winter Solstice Celebrations for Families and Households, 1993.)
Koncentrls: tudatostani, mit is akarunk celebrlni.
- a csaldi ktelkek megerõstse
- a mr meglvõ csaldi szertartsok kibõvtse
- a csald hangoldjon a termszet ciklusaira
- rhangolds: a Fldn minden lõ kzssgnek tagjai vagyunk
- kapcsolat az õskkel
- etnikai-kulturlis rksg celebrlsa
- õsi s jelenlegi npszoksok tanulmnyozsa, tovbbadsa
- a karcsonyi szertarts, mint alternatva, ill. annak kibõvtse
- a spiritulis megjuls s szeretet mlyebb megrtse
- vidmsg
Idõpontok: a csald letbe illõ idõpontok kivlasztsa az nneplsre
- napfordulkor
- a napfordul asztrolgiai-asztronmiai pillanatban
- alkonyatkor
- elõzõ estn lefekvs elõtt
- napkeltekor
- dlben
- napfordulhoz kzeli idõpontban
- egy jszakval elõtte
- egy htvgvel elõtte
Idõtartam: az nnepls idõtartamt csaldtagjaink letkora, figyelme szerint hatrozzuk meg
- nagyon rvid: 5 perc alatt
- rvid: 5-20 perc
- kzepes: 20-90 perc
- hossz: 90 perc - 3 ra
- nagyon hossz: tbb mint 3 ra, akr 24 rs peridus
Elõkszletek: a megfelelõ hely kivlasztsa, felksztse, bizonyos szempontok figyelembevtelvel
- A csaldi otthonban
- konyhban, ebdlõben
- tûzhely krnykn
- nnepi fa krnykn
- nappaliban
- Az otthonon kvl
- az udvaron
- a tetõn
- a kzeli parkban
- termszetvdelmi terleten, erdõben
nnepi hozzvalk: egy-kettõt kivlasztani, ami illik az nnep kzppontjba, idejbe, idõtartamhoz s elõkszleteihez.
-
Yule-koszor
Egytt gyûjtsk a hozzvalkat, egytt ksztsk el, rkzldekbõl, dsztsk fel szpen. Krlllhatjuk, tudjuk, hogy a Termszet ciklusainak szimbluma; jusson esznkbe rla Yule s Jul (a tiszafa), ami kereket jelent. Helye az ajtn kvl vagy benn a falon vagy a nappali asztalnak kzepn legyen. A koszorn ngy gyertya, kzpen egy, ez a szellemet vagy a Napgyermeket reprezentlja. A gyertyk sznei: srga - levegõ, piros - tûz, kk - vz, zld - fld -- vagy brmelyik ngy szn, amit te magad a ngyessg szneinek tartasz. A Napgyermek szne lehet fehr, bbor vagy arany. A gyertyagyjts sorrendje: 1. szak ~ Fld ~ megtermkenyls; 2. Kelet ~ levegõ ~ elme; 3. Dl ~ vr ~ tûz; 4. Nyugat ~ vz ~ magzatvz; 5. Az Istengyermek ~ a Llek Ha vge az nnepi idõszaknak, adjuk vissza a Termszetnek, vagy tegyk el a nyri napfordulig, s akkor gessk el az rmtûzben.
-
Lakoma
Kedvenc csaldi telek, italok elksztse. tkezs elõtt hlaads. tkezs vgn napszimblum-dessgek.Amibe szlinapi gyertyt szrhatunk. Minden csaldtag meggyjt egy gyertyt, s kvn valamit az nnepre vagy a kvetkezõ vre. Amikor minden gyertya g, a csald egytt fjja el, hogy egytt kldjk tjra a kvnsgaikat. Egytt nekelhetnk.
-
Gyertyafny-kr
A lakomval egyidõben vagy kln. A csald krbeli az nnepi asztalt. Minden csaldtag elõtt egy piros gyertya, tartban. Plusz egy nagy piros, kzpen, ami a csaldi sszetartozst, az Egszet s a Napforduls Napot reprezentlja. Krltte vannak a kicsik. A szlõk beszlnek az nnep htterrõl, majd az nnepls cljrl, hogy sszetartsa a csaldot, s meghatrozzk e gyertyafnykr jelentõsgt, hogy a csaldtagok egymsra hangoldjanak, valamint az õskre, valamint a Termszetre. Eloltunk minden fnyt. Pr percig sttben llunk vagy lnk, s figyelmnket befel fordtjuk, a fny cskkensre az vnek ebben az idõszakban, a Nap jelentõsgre bolygnk letben, s a fny, mint az jjszlets szimbolikjra. Aztn a szlõk egyenknt szltjk csaldtagjaikat sajt gyertyjukhoz, ksznetet mondanak mindenrt, ami volt s ami lesz, s megldjk az elõttk ll vet. Amikor minden gyertya g: kzenfogjk egymst, egytt nekelnek, gy fejezik be a krt. A gyertykat hagyjuk legni. Vagy, ha az egyik csaldtag kijelenti, hogy fnyk jjszletve tovbbl a szvnkben, akkor egyszerre kiolthatk.
-
Yule-tusk
Tlgyfatusk s tûzhely kell hozz. A tusk legyen nagyon szraz. Feldszthetõ: piros textil- vagy paprszalagokkal (jl ghetõ legyen), szraz magyallevelekkel, termszetes szraz anyagokkal. Az egyik csaldtag elmondja a tusk hagyomnyt. Valaki elmesli a Tlgykirly s Magyalkirly mesjt. Lehetõleg minden fnyt oltsunk el.A csald kis ideig ldgl a sttben. Csendben elmlkednek a szolris v vltakozsain. Mindenki vgiggondolja az elmlt vet, a "rosszakat" is, semmi sem "rossz", hanem kihvs, amibõl tanulni lehetett. Aztn megggyjtjk a tuskt. Amikor gni kezd, minden csaldtag rdob egy-egy gallyat, s elbcszik az vtõl. Mindenki eldobja bnatait, a mlt fjdalmait, a rossz szoksokat, s ksznetet is mondunk mindenrt, ami volt. Amikor mr jl g, koncentrljunk az j vre s a lehetõsgek erejre. Aztn mindenki tlgyfagallyakat vagy makkot dob a tûzbe, ez reprezentlja az elõttnk ll vet s remnyt, megoldst idz problminkra. Aztn egytt nekel a csald. Hagyjuk legni a tuskt, csak kicsi maradjon belõle. Õsi hagyomny szerint õrizzk meg a hamut s a maradk tuskt, jvõre azzal gyjtsuk meg az j Yule-tuskt.
-
Csilingels
sszekthetõ ms szertartsokkal is, pl. minden egyes lds utn csngets. De nmagban is alkalmazhat. Mindenkinek legyen sajt csengettyûje. Mindegy, milyen mretûek, csak sszhangban legyenek. J a srgarz, j a karcsonyfacsengõ. A csald krbell vagy -l. Mindenkinek csengõ van a kezben. Az egyik csaldtag vezeti a szertartst. Elõszr nhny szt szl a napfordulrl, ami az j v kezdete, s hogy a naptrakat vilgszerte a szolris v vltozsai alapjn szerkesztettk meg. Aztn a ceremniamester elmondja, hoygan fogja kicsngetni az vet, s becsngetni az j vet. Majd meghvja a csaldtagokat, hogy csengõkkel nnepeljk a napfordult. Mind a ngy gtj fel csngetnek. Majd a tr ngy irnyba (fl - kozmosz, le - fld, kzpre - isteni egysg). Aztn egyenknt csngetnek, az egyes csaldtagokrt, a csaldrt, majd egytt, megnnepelni a kapcsolatot a Termszet ciklusaival, majd jra egytt, a Flddel s minden lõlnnyel val kapcsolatrt. Idõsebbtõl fiatalabb fel haladva: minden csaldtag elmond egy ltomst vagy egy kvnsgot a Fldrt, a jvõ vre. Aztn egytt csngetnek, hogy megerõstsk ezt a kvnsgot. Vgl hromszor elmondjk: "Boldog Napfordult", s csngetnek.
-
Yule-fa
Feldsztnk egy rkzld ft. Lehet lõ az udvaron, vagy egy tavasszal ltetett cserepes.Vagy kivgott. (Ez esetben ksznjk meg a fnak, hogy eljtt hozznk ilyen mdon.) Egytt dszti a csald, minden egyes dsznl mondhatunk egy jkvnsgot. A dszek napszimblumok legyenek. Csillog piros vagy arany gmbk, napfigurk, szarvas, sas, bzakalsz. Vagy csillagok, mindenfle fnyforrsok, hold, kisded, szletsi szimblumok. Lehetnek sajt totemllataink is. Fagyngy, sznes (fõleg piros) bogyk, alma, grntalma, tli madarak, tndrek, hpehely, gyertya, koszor, mzes- vagy gymbrsti-emberke, makk, babrbogy s fonyagirland, Tlap, Mikuls. nnep utn: elgetni a ft rmtûzben, vagy besni a talajba, vagy kitenni az erdõbe. egy darabjt eltenni jvõre, s majd a Yule-tuskval elgetni. Pattogatott kukorica- vagy vrs fonyagirlandokkal varzsolni is lehet: minden 13 szem egy-egy kvnsgot reprezentl. Ezeket ms bogyval klntsd el egymstl. Tedd fl a fra. Amikor elõszr gyjtasz fnyt a fn, kpzeld el a kvnsg beteljeslst, ahogy a Nap visszatr a vilgba, gy teljeslnek azok is. Az nnep utn amit csak lehet, õrizz meg a girlandbl egy korsban. Majd a Szent Ivn-ji tûzben gesd el a maradkot - itt fejezõdik be a varzslat.
-
Tli termszetrõl val gondoskods
Madarak etetse, egytt elkszteni. Ezt is egytt, a fenti ceremnikhoz hasonlan, koncentrlva a Termszet szpsgre s hogy minden sszetartozik. A magok az let szimblumai, s jszndkunkat kzvettik a Termszet tbbi rsze fel. Vgl mondjuk egymsnak: "Mindannyian a Termszet csaldjnak tagjai vagyunk". (Mitakuye oyasin). Vgl nekeljnk egytt valami szp karcsonyi dalt.
-
Mesls
Sajt emlkeinkbõl, npszoksok felidzse, karcsonyi mesk. Napmtoszok, legendk, Fny jjszletse. Megknnyti a csaldi rksg tovbbadst, ha mindezt flvesszk videra, magnra.
-
Ajndkozs
|