TENGRI
Men
 
BEJELENTKEZS
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
SZMLL
Induls: 2005-05-10
 
HIRLEVL
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
.

          Libikka

 

  

 
EGYB IRSOK
EGYB IRSOK : 81.Szkita rksg a magyar npviseletben

81.Szkita rksg a magyar npviseletben

  2006.04.06. 10:58

.

Rszlet a Pallas lexikon internetes vltozatbl.

Npnk ruhzata ma is az seredeti szktha viselet, melyet eleink zsibl hoztak. A MAGYAR kalapra v. pntliks kanszkalapra a lbikrig r b gatyra rtallunk az indo-szktha rmek tbb napisten alakjn  oly h, oly flrerthetetlen s elmagyarzhatatlan formkban, hogy e kt ruhadarabunk szktha eredete els tekintetre szembeszk. A szalagos fejdsz a szasszanida szobormveken s pnzeken is elmaradhatatlan kalpaggal, megegyezik a mi u. n. tri svegnkkel. A b rncos patyolat-gatyt is majd minden szasszanida kirlyon ltjuk. A tbb-kevsb hosszszr csizmt a pnzek nagy rszn megtalljuk bojtosan v. inkbb kilg hzkkal (flekkel), mint ahogy ma is viselik mg a szkelyek.

A magyar np mai pityks mellnyt s ezergombos spencert is megtalljuk az indoszktha kirlyokon .
A rvid alju huszrkt a bocskoros Kadafi kirly lalakjn az atillt pedig Kanerku kirlyon  szemllhetjk.

Az gynevezett atilla is kzs ruhadarabunk mg ma is a perskkal. k is viselik mg ma is, br az vk htul a csp fltt kiss rncba szedett. A persa sah eurpai tjn egsz ksrete ilyen rncos, zsinros atillt viselt.

A nyakba akasztott llatbrt (kacagny) a mai magyar subn mg fellelhetjk a brnybr-gallrban. Kanerku kirly vlln is llatbr-gallr van a szktha kpeny felett . Klnben hogy itt a grg kpenyt kell-e ltnunk, vagy a mai ujjas magyar mente st, azt Kadafi  szrms gallr ujjas mentje, melyet az als, vvel leszortott dolmny fl hzott, ktsgess teszi.

A mai magyar szrt, hmzett gallrjval egytt a  szemllhetjk. A prmes nyak s elej, rvid ujj csatos kabt st a  istenalakja adtja.

A npvndorls korban a szasszanidakori (Kr. u. III-VII. sz.) persa befolys, valamint a Bels-zsibl ismtelten kivndorl hun-avar-trk npek jabb elemeket vittek bele e viseletbe, mely tovbb fejlesztve, a kelet-eurpai honfoglals eltti turnok, magyarok, bolgrok, kozrok, kunok s besenyk ltalnos viseletv vlt s nagyjban vve mai npies viseletnkben maradt meg.

 Ettl meg szoktuk klnbztetni az ri magyar viseletet vagy dszmagyart, melynek egyik vltozata, a huszr-ruha ma mr az egsz fldkereksg dszruhzatv kezd kifejldni. Sokan vannak, klnsen festink kzt, kik ezt nem is tartjk igazi magyar viseletnek. Bizonyos, hogy npies viseletnkben tbb az eredeti rgi alakjban megmaradt elem, mint a dszmagyarsg viselett emennl, de msfell, ha a dszmagyarban vannak is nyugati elemek, alapjban vve ez is a kzp-zsiai s kelet-eurpai turnsgtl veszi eredett, egyes alkatrszei kzsek a npies viselettel s az egsznek sszelltsban pedig taln mg szembetnbben jelentkezik a magyar szellem talakt befolysa, mint npies viseletnknl, melynek egyes formi 1 1/2-2, st 2 1/2 ezer v ta szinte megmerevedtek.

 A szr formja pl. mr az kori md-persa dombormveken feltnik s dsztse is, a pvaszemes virgok, rzsk, tulipnok stb. a szasszanidakori persa ornamentiknak a maradvnyai. A Trajanus oszlopn brzolt jazig harcosok pp olyan sztll b gatyt viselnek, mint a magyar paraszt stb. Mindebbl az tnik ki, hogy ms-ms szempontbl ugyan, de a dszmagyar ruht pp gy sajtunknak vallhatjuk, mint a npies viseletet, annl is inkbb, mert vannak a dszmagyarban olyan rgi kelet-eurpai elemek, melyek a npies viseletben nem maradtak fenn, ilyen p. a mente, mely egy a rgi persknl is meglev mandy nev felsruhnak a tovbbfejlesztse; egy Dl-Oroszorszgban lelt IV-VI. sz.-beli dombormves ezst csszn pedig atilla szabs felsvel van brzolva egy hun-bolgr fejedelem.

Kzvetlen kpes brzolatokban azonban jformn a XIV. sz. derekig nem vagyunk kpesek felmutatni a rgi magyar viseletet. Mindamellett ezek hinyban is nagyjban vve kpesek vagyunk a fbb ruhadarabok minemsgt megllaptani, valamint azon anyagot, melybl ksztettk. Fvegl a karimtlan cscsos sveg szolglt, mely rgi alakjban a npnl ma is fennmaradt; a sveg szrvel kifel fordtott llatbrbl v. nemezbl kszlt, a szolyvai honfoglals-kori leletben a svegnemez maradvnyai csikszrbl llnak. Ell a svegen rszint dsztsl, rszint a kardvgs ellen vdeleml egy ezst lemez volt alkalmazva, miknt nmely uradalomban a breseknl vagy az tkaparknl ma is lthatunk e fajta cmeres rzlemezt mint az si szoksnak egyik becses maradvnyt; a Kpes krnikban mg gyakran ltjuk a harcosoknl az ilyen lemezes sveget; honfoglals-kori leleteinkben Galgcon, Szolyvn s Tarcalon fordult el ilynem szasszanida zls, virgokkal dsztett aranyozott ezst lemez.

Tekintve, hogy a rgi bolgr kalpak (klobuk) is karimtlan volt, fltehet, hogy a felhajtott karimj sveg csak a kunok bekltzse utn, a XIII. sz.-tl kezdve jtt divatba, amikor aztn Eurpa nyugati rszben is elterjedt a fvegnek ez a neme. Hogy a sveget tollal (egy vagy kt sas- vagy slyomtollal, st egsz szrnynyal) dsztettk, a nagyszentmiklsi kincs egyik ednynek dombormves vitze, valamint a szasszanidakori persa kirlyok viselete utn kvetkeztethetjk; a XIII. sz.-ban a pvatoll volt nagy divatban, az Anjouk alatt a strucctoll hasznlata terjedt el s mg a XVI. sz. folyamn is ezt kedveltk legjobban, melyet rendesen hrmasval ell tztk fl oly mdon, hogy a strucctollbokrta egsz elrendezsre nzve megfelel a szzad els felben divatos huszr-csk tollbokrtjnak. A darutoll, gy ltszik, a nehezebben megszerezhet strucctollat ptolta s taln azzal egyidejleg tnt fl. A kcsagtoll hasznlatnak legrgibb nyomt a Kpes krnikban talljuk, de csak egyszer.

Ami a hadviseletet illeti, tudjuk, hogy Vatha pogny mdra hrom fonat stkt eresztett, amely szoks az avarok feltnse eltt ismeretlen volt Eurpban, de a kzp- s bels-zsiai npeknl, gy szintn nyelvrokonainknl, a szibriai voguloknl ma is el van terjedve. A kunok moszlim szoks szerint nyrtk fejket, melyet az rpd-kori magyar ppen ezrt a nyers tkhz hasonltott. gy ltszik azonban, hogy a honfoglals korban a magyaroknl is, v. legalbb egy rszknl, el volt terjedve a nyrott fej s csak a nyugati szoksok hatsa alatt eresztettek az rpdok korban hossz hajat, amidn a nyrott fej mr a szolgasgnak lett a jele; a XIII. sz.-ban a hajba s szakllba gyngyt, kkvet fontak; maga a szakllereszts ezen idben a nmeteknl mint magyar szoks volt ismeretes s tbbek kzt az utols Babenbergrl, II. Frigyes osztrk hercegrl hagytk emlkezetl, hogy hajt s szakllt magyar mdon hordta, hosszura eresztve s gyngykkel ktve.

 A ni fejviseletrl kevesebbet mondhatunk. A magyar fkt, gy ltszik, a rgi kzp-zsiai cukorsveg alak fejrevalnak (szkele) az talakulsa; a XV., st a XVI. sz.-ban is ez a ferdn htrafel nyl fkt mg magas volt s csak az utbbi szzadokban vette fl mai alakjt. A lenyok hajadon fvel jrtak, htul hossz fonatban eresztve le a hajat, mi az altji tatr lenyok viselett ma is megklnbzteti az Altji vidkn mindinkbb elterjed orosz s khinai viselettl; homlok krl szalag v. prta volt ktve, mely gyngykkel, ezst pikkelyekkel (pnzzel) lehetett dsztve, miknt azon trk-tatroknl, melyeknl a rgi viselet mig fennmaradt.

A fels ruhban nagy vltozatossgot llapthatunk meg, akr a ruha alakjt s nagysgt, akr pedig anyagt vve tekintetbe. A magyarok rgebbi hazjban sokfle becses br vadllat, nyuszt, nyest, hlgymenyt stb. volt tallhat; a magyarok szorgalmasan vadsztak is rjuk a legklnbzbb forrsok egybehangz tansga szerint s oly bviben voltak a becses brknek, hogy Anonymus szerint mg a gulysok s kanszok is nyusztbrrel ruhzkodtak. De a brruhk mellett nagyon korn megismertk a nemezbl, abaposztbl, vszonbl, st selyembl kszlt ruhkat is. A vszon mg a rgi szktha-korszak maradvnya, melyet kenderbl szttek, ami a szktha fldn Herodotus szerint vadon termett s mint valami klns dolgot emlti a grg r, hogy a szkthk nem lenbl, hanem ezen vad kenderbl ksztenek szveteket.

 A nemez ksztst a persa iparosok ismertettk meg seinkkel s tlk, Korozmnia fell kaptk a selymet is, mely a honfoglals eltti korban a kelet-eurpai turnoknl sokkal jobban el volt terjedve, mint Eurpa Ny-i rszeiben. Az aba finomabb posztfle volt, mely ugyanilyen nven ma is ismeretes a bels-zsiai mongoloknl. A IX. sz.-ban Ibn Roszteh szerint a grgktl szereztk be a ruhanemekhez szksges szveteket az Azovi-tenger mellki Keres vrosban, hol szlv foglyokat adtak rtk cserbe.


Valszn, hogy mr ekkor elterjedt nluk a bbor s brsony is. Termszetes, hogy a klnbz anyag klnbz ruhanemeket is teremtett s olyanokul, melyek mr a honfoglals-kori magyaroknl is megvoltak, a kvetkezk tekinthetk: a vszonbl kszlt ing, melynek b ujja egsz parthusokig vezethet vissza, kiktl a szasszanidakori persknl is fennmaradt; a parthusoknl s szasszanidknl lert a combig s nlunk az rpdok alatt is hosszabb volt, mert a rvid fels all kilgott gy, miknt a csngk s olhok ma is viselik; a derkig sem r rvid ing gy ltszik, ksbb jtt szoksba.

 Finomabb anyagbl, taln selyembl kszlt az az atilla- v. dolmnyszer rvid fels ruha, melynek eredeti nevt nem tudjuk ez id szerint konstatlni; a dolmny nv ugyanis ezen ruhanem egy specilisabb formjval egytt csak a trk vagy legkorbban a kun-tatr befolys alatt terjedt el nlunk, az atilla nv mg ksbbi. Lehetsges azonban, hogy ez volt a tulajdonkppeni mente s csak ksbb fejldtt ki az a klnbsg, ami jelenleg van a hrom ruhadarab kzt s hogy el volt-e ltva prmmel vagy sem (a gazdagoknl nyuszt-, nyest-, hlgymenyt- s ms becses brbl, a szegnyebbeknl birkabrbl), az eredetileg nem jtt szmtsba.

 Erre mutat az, hogy a nyugati npeknl elterjedt mantel, mantil prmnlkli s az a magyar paraszt mndlija is, ami nem egyb, mint a magyar fldrl elterjedt mente nmet vltozatnak a visszavtele. A magyar mentt legelbb egy cseh r emlti a XIV. sz. elejn, aki szerint a magyarok «curtas mentes» viselnek; ksbb meghosszabbodott, gy hogy a XV-XVI. sz.-ban mr a trden alul, csaknem a bokig rt. A XV-XVII. sz.-ban virgokkal tsztt kelmbl ksztettk s mr a XV. sz.-ban feltnik a gomboknl a sujts, elbb szlesen kivgott szvetbl, ksbb zsinrbl.

 Brbl kszlt, befel fordtott szrrel, a bekecs s kdmen, amaz hosszabb s kivarrott v. brbl kivgott virgokkal is van dsztve; emez egsz egyszer s csak a derkig r. A guba szintn brbl kszl, de szrvel kifel van fordtva, ujj nlkli s a subtl abban klnbzik, hogy csak derkig r. A kacagny alatt az eredeti alakjban meghagyott s ruhaidomm t nem alaktott llatbrt szoktuk rteni; ez a br mr a rgi magyaroknl is az elkelknl lehetett oroszln-, tigris- v. prducbr, mbr mg csak kzvetett adatunk sincs r, amellyel konstatlhatnnk hasznlatban voltt; bizonyos azonban, hogy mint primitv ruhafle el volt terjedve a szegnyebb vitzeknl s erre pp gy felhasznltk a farkas-, mint a birkabrt, mely utbbit kettesvel varrjk ssze a fejnl oly mdon, hogy a birka fejet levgjk s ott lyukat hagynak s ezen a lyukon dugja t a fejt, aki magra veszi gy, hogy az egyik birkabr, szrvel befel fordtva, ell a mellet, msik htul a htat takarja; a kacagnynak ezen vltozata ell-htul ki volt selyemmel s brrel cifrzva.

 A bokig r ruhaflkhez tmenet volt a szr, melynek lelg ujj elkpt az kori persa emlkeken talljuk s a ngyszg gallr is mr a npvndorlskorban feltnik. A szr nemezbl kszl, mg a kpnyeg posztbl; az utbbinak eredeti formjt a szkelyek zekje rizte meg. A bunda s suba mindegyik bokig r s brbl kszl, de amaz ujjal van elltva, emez ujjatlan s htn ott van az egsz birkabr; a turkomn bunda ma is ki van varrva, mint a magyar suba, ellenben a magyar bunda mr sokat vesztett eredeti sajtsgaibl mg a npnl is. A bokig r hossz felltk klnsen a kunok bekltzse utn jttek hasznlatba; a Kpes krnika a kun viselet IV. Lszlt s a Nagy Lajos trnja krl ll magyar furakat csupa ilyen bokig r hossz ruhban brzolja, ugyanilyen hossz bundt viselnek azok a magyar urak is, kik a XVI. sz. elejn I. Miksa csszr «Triumphzug»-jban vannak ellltva.


A MAGYAR VISELETEK TRTNETI FEJLDSE

A bokig r hossz felltt azonban tli idben egyenesen szksgess tette az als ruha hinyossga, mely a szkthktl rklt gatybl llt. A rgi magyar gatya, gy ltszik, rvid volt, a trdnl albb aligha rt. A nadrgot, vagy mint a szkelyek hvjk, a harisnyt a nyugati npektl vettk t, a mai szk magyar nadrgot a nyugatiak combig r harisnyjbl fejlesztette ki a magyarsg.

A lbbeli klnbz fajtibl a csizmt vagy sarut hozta magval mai hazjba a magyarsg. A csizma szra krlbell a trdig rt, s mint egy X. sz.-beli biznci csszr kpn ltjuk s a csornai honfoglals-kori leletbl konstatlhatjuk, a csizmafej s szr apr ezst pitykkkel volt kirakva. A tulajdonkppeni csizmt a nyugati npek csak a npvndorls-kori turnok tjn ismertk meg; a bocskor, szandl volt az eurpai npek eredeti lbbelije a csizma legrgibb emlkt az sznyi, krlbell IV. sz.-beli aln csontfaragvnyokon s aztn azon dl-oroszorszgi IV.-VI. sz.-beli ezst csszn talljuk, mely egy vadsz hun-bolgr fejedelmet brzol.


A magyar viselet emlkei, kivve a honfoglals-kori s ksbbi srokban tallt kszereket jformn csak a XIII. sz.-tl kezdenek szrvnyosan elfordulni. A rgebbi idkbl csak analgikat hozhatunk fl, melyek kzl hozznk mr kzelebb esnek a mr emltett dl-oroszorszgi s a szentptervri Eremitageban rztt IV-VI. sz.-beli ezst cssze dombormvek brja a lhton vadsz hun-bolgrfle fejedelemmel; a nagyszentmiklsi kincs vitze; a dl-oroszorszgi s valsznleg kunokat brzol u. n. csszetart szobrok; a kijevi falfestmnyek besenykkel; biznci miniature-k lovas barbrjai; a kaukzusi rgi emlkek stb. Nlunk 1200 krl fordul el az els emlk, a kisbnyi templom oszlopfejnek dombormve, melyen a magyar viselet nyomai konstatlhatk.

Valsznleg az rpdok korbl val mg a Szt. Mrk-templom egyik oszlopfejn brzolt magyar frfi s ni fej. Nmet rgszek szintn ezen idtjba, a XIII. sz.-ba teszik a hainburgi u. n. Attila-szobor idejt. A XIV. sz. elejrl val a szepesi falfestmny; Nagy Lajos korbl a Kpes krnika, szt. Simeon zrai koporsja, Aquila Jnos falfestmnyei az orszg nyugati rszben s a magyar eredeti Kolozsvri M. szobrsz ltal ksztett prgai Szt. Gyrgy-szobor. Zsigmond korbl valk a szkelyfldi falfestmnyek (l. o.) az aacheni magyar zarndokok kpe stb. A XV. sz. kzeprl val egy miniature, mely Szt. Lszl s a kun. birkzst brzolja; tovbb a bcsi Kunsthistor. Sammlungban vannak ezen idbl krtyk magyar alakokkal. Ugyanitt van Miksa csszr «Triumphzug»-ja s «Veiszkunig»-ja, tbb helyt 1490-1517 krli magyar alakokkal. 1506-bl Dombay J. armlisa magyar ruhzat alakkal.

 A Jagellk kornak emlkei kz tartozik Szt. Istvn s II. Lajos magyarruhs kpe Bcsben. A XVI. sz. derekrl valk Bonfini krnikjnak kpekkel elltott kiadsai s ezen idtl kezddik a Hallerek arckpsorozata, melyet Boncz . kzlt a Turul IV. vfolyamban. Mindezek tbb-kevsb ktforrsul szolglnak a rgi magyar viselethez, s kiegszti ezeket kt, az Eszterhzy hercegek kincstrban rztt 1480-1530 krli virgos dolmny, melyek a hagyomny szerint Mtys kirly s Olh Mikls voltak. A XVI. sz. msodik feltl kezdve az emlkek mind srbben fordulnak el.


 
.

 

  

                          

       

      

           

         

 szesen: 657.cikk.    

   

 
.

                       

 

    

 ArdviSura Anahita          

             

                     

 

       

 

Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU