A grg betkkel rott, s valsznleg grgbl is fordtott kopt nyelv iratra jelenlegi tudsunk szerint a hetvenes vekben parasztok bukkanhattak r egy barlangban az egyiptomi El Minya mellett. Ezutn az arab mkeresked-maffia kezbe jutott, amely elszr 1983-ban egy genfi szllodaszobban knlta eladsra Stephen Emmel amerikai doktorandusznak, aki azonban elegend pnz hjn nem tudta megvenni. Ekkor jra eltnt a szakma szeme ell, mint ksbb kiderlt, egy New York-i bank szfjben hevert tizenht vig, mgnem 2000 prilisban a - szfben tlttt id alatt szinte darabjaira hullott - sokat roml llapot, eredetileg brbe kttt papiruszktegnek egy svjci mgyjt lett a tulajdonosa. Innentl felgyorsultak az esemnyek.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A Juds evangliumt tartalmaz szakadoz s porladoz papruszkdex a leletmentsi restaurtori munkk megkezdse eltt Kp: FLORENCE DARBRE - National Geographic Society |
Klnbz szakrtk igazoltk a (26 oldalas, m a befejezsnl tredkes Jds-evangliumon kvl hrom egyb szveget is tartalmaz) lelet korabeli voltt, mely egyre nagyobb sszegekrt cserlt ismt gazdt. Vgl egy alaptvnyhoz kerlt, mely eladta az evanglium fordtsi s mdiajogait, a leletet pedig az egyiptomi kormny rendelkezsre bocstotta, hogy azt vgl a kairi Kopt Mzeumban helyezzk el. Az elmlt kt v sorn a mind nagyobb izgalmat kivlt kziratot - melynek egyik, mg hinyz oldala idn februrban bukkant fel New Yorkban - tbb alaptvny, kutatintzet s a National Geographic Society tmogatsval a vilg legjobb szakrti vettk grcs al, hogy aztn egyrtelmen autentikusnak, legalbbis korabelinek s a rgebben elkerlt evangliumokhoz hasonlnak tljk. A sznizotpos vizsglat a mostantl a vilg kzvlemnye el trt rs (az NG a szveg fordtst az interneten is kzzteszi) keletkezst Krisztus utn 220 s 340 kz teszi, de vegyelemzsek is egykornak tartjk a tintt, ahogy a tartalmi s a multispektrumos kpalkotssal (MSI) vgzett szveganalzis is ezt erstette meg.
Jds evangliumrl eddig csak kora keresztny egyhzi szemlyisgek (gy a hagyomnyos Jds-kp kialaktsban jelents mrtkben rszes galliai Lugdunum [Lyon] pspke, a msodik szzadban lt Irneusz) utalsai rvn tudtunk, akik ezt - az j valls hajnaln keletkezett tbb, az ortodox felfogstl eltr nzeteket kpvisel irattal, evangliummal egyetemben - eretneksgnek blyegeztk. Nem is csoda, hiszen a most lefordtott szveg szerint a 12. apostol tulajdonkppen Jzus kvnsgt teljesti, amikor feladja t a katonknak. Ezzel ugyanis lehetv teszi, hogy mestere lelke a kereszthall rvn megszabadulhasson porhvelytl, amelybl felszabadulhat a benne lakoz isteni lny. "Te ldozod majd fel azt, aki engem fellt magra" - szl Jzus az evanglium kulcsjelenetben Jdshoz, aki a tbbi tantvnytl eltren egyedl rti meg Krisztus akaratt.
A lelet rtkelst vgz bizottsg, kztk a kdexet lefordt svjci Rodolphe Kasser, az amerikai bibliakutat s korakeresztnysg-szakrt Marvin Meyer, tovbb a papirusszal hajdan dikknt tallkoz, de mra a Mnsteri Egyetem professzorv rett koptolgus Emmel szerint a felfedezs megersti, hogy hajdann - jrszt szjhagyomny alapjn - tbbfle Jzus-kp lt a klnfle keresztny csoportok krben, m az llamvallss lett egyhz ezekbl csak ngyet kanonizlt. Az alternatv vltozatok pedig a negyedik szzad utn mintegy csatt vesztettek a hierarchizld egyhz vezetsvel szemben. Hogy hny a hatalom ell elrejtett si knyv veszett el, nem tudjuk, a mlt szzad ta mindenesetre tbb gynevezett gnosztikus, apokrif irat kerlt el (mint Tams s Flp vagy az gynevezett Igazsg evangliuma), melyek szerint, akik megrtik Krisztus zenett, ppolyan isteniv vlhatnak, mint maga Krisztus. Jds evangliuma is egy ezek kzl - hangslyozzk a tudsok, akik azrt jl tudjk, felfedezsk az elzeknl jval nagyobb vitt, st vihart kavar majd.