TENGRI
Men
 
BEJELENTKEZS
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
SZMLL
Induls: 2005-05-10
 
HIRLEVL
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
.

          Libikka

 

  

 
MAGYAR-ETRUSZK
MAGYAR-ETRUSZK : 4.Etruszk nyelv

4.Etruszk nyelv

  2006.04.16. 15:28

.

AZ ETRUSZKOK NYELVE

Annak, aki pontos kpet akar kapni az etruszk nyelv feltrkpezettsgnek mai llsrl, segtsgre lehet egy, a mai vilgban is knnyen elfordul esetbl vett (s taln ppen ezrt hatsosabb) hasonlat. Tegyk fel, hogy valakinek kezbe kerl egy latin betkkel nyomtatott, de szmra ismeretlen s ms, ismert nyelvekkel egyenes rokonsgban nem ll nyelven: pldul magyarul (!) vagy trkl rt jsg. Feltve, hogy mvelt, rtelmes s valamelyes ltalnos nyelvi felkszltsggel rendelkez emberrl van sz, valszn, hogy az jsgban szerepl tnyek s hrek ltalnos ismerete, a szemly- s helynevek, a nemzetkzileg hasznlt szakkifejezsek, valamint okiratokbl vagy ismert szerzk mveibl vett s felismerhet idzetek, esetleg az illusztrcik segtsge rvn is sikerl majd tbb-kevesebb fradsggal megrtenie a cmeket, lefordtania egy-kt rvidebb hradst, rjnnie nem egy cikk ltalnos rtelmre. Lnyegben ilyen a modern rtelmezk helyzete az etruszk szvegekkel kapcsolatban. Pallottino szemlltetse tkletes, de ha ezt nevezik nyelvszeti mdszertannak az indoeurpaiak, akkor nemcsak azt nem tudjk, mit csinljanak, de azt sem, hogyan kellene. Ha valakinek ez a tudomnyos mdszere a kutatshoz, taln azt jelzi, hogy a krdst nem szerencss kzzel fogta meg.

Pallottino is rzi taln, hogy eredmnyei igen sovnyak, ezrt az indoeurpai nyelvszkeds mdszereivel prbl meg etruszk sztrt kszteni, amelyben azonban tbb a krdjel, mint a pont. Szemmel lthatan a szve szerint is indoeurpaiv nyilvntan az etruszkokat, az indoeurpai szkincs azonban nem akar engedelmeskedni a fellelt szvegek azonostsban, st kemnyen ellenll. Nyilvn igen jelents akadlyt kpez szmra egy ragoz nyelv fel nem ismerse, pedig rengeteg ragot is elklnt munkja sorn. Eszbe sem jut - pedig vak tyk mdjra pldlzik a magyarral is, s akr szerencsje is lehetne -, hogy rdemes lenne megprblni ezt a lehetsget is, ez azonban a fent rszletezett knyszerplya miatt szba sem jhet, hisz nyugaton sincs magyar nyelvsz, aki rjhetne brmire is. Az eldk pedig sok mindennel prblkoztak mr, hogy az etruszkot szra brjk.

Ismeretes, hogy a mlt szzad utols negyedig az etruszk szvegek magyarzata zmben a ms nyelvekkel vagy nyelvcsoportokkal val etimolgiai sszehasonltsokon alapult. Ennek az eljrsnak irnyelvei a XVIII. szzadi etruszkizlsra vagy ppen a renesznszra nylnak vissza, Annio di Viterbo s Pier Francesco Giambullari munkssgra. Csak ppen a hber etimolgik keresst - eleinte ugyanis azt hittk, hogy minden nyelv a hberbl ered - lassanknt, az ltalnos nyelvszeti ismeretek fejldsvel prhuzamosan, felvltotta az etruszk-italicus rokonsg elmlete (hirdeti L. Lanzi, A. Fabretti, W. Corssen, E. Lattes voltak) vagy a klnfle elkpzelsek az etruszk rokonsgrl a grggel, az rmnnyel (S. Brugge), a baszkkal s kaukzusival (V Thomsen), a finnugorral (J. Martha), st mg a dravida nyelvvel is (S. Konow). Nem zrkztak el a szvegek bels vizsglata, epigrafikai, hangtani, alaktani, szkszleti sajtsgaik kutatsa ell- csrjban alkalmazva a ksbbi "kombinatorikus" mdszert -, de a kutats vezrelve az volt, hogy jelentstani s nyelvtani rtkeket kvlrl kell kikvetkeztetni, annak a nyelvcsoportnak a nyelvi sajtossgaibl, amelyhez az illet felttelezse szerint az etruszk is tartozott. Az etimolgiai sszehasonlts tern tett egyes prblkozsok csdje - ezeket ugyanis termszetknl fogva a maguk egszben kellett vagy elfogadni, vagy elvetni -, s a tudomnyos kritika fejldse elkerlhetetlenl ellenhatst vltott ki. Elksztje az a lass, lelkiismeretes, gyakran szrevtlen munka volt, amit elssorban olasz gyjtk s feliratkutatk, mint L. Lanzi, G. B, Vermiglioli, M. A. Migliarini, G. C. Conestabile s Farbetti folytattak. ... De az etimolgiai mdszer elgtelensgnek csak akkor bredtek pontosan tudatra, mikor a jeles latinista, Corssen megjelentette ber die Sprache der Etrusker (Az etruszkok nyelvrl) (1874) cm munkjt; ebben leszgezte, hogy az etruszk az indoeurpai nyelvcsoporthoz, kzelebbrl az itliai nyelvek kz tartozik, s bizonyos elzmnyekbl kiindulva ltszlag szigor mdszeressggel, ltalnos alaktani meghatrozssal s szvegrtelmezssel is megprblkozott. W Deecke harminckilenc oldalas munkja: Corssen und die Sprache der Etrusker (Corssen s az etruszkok nyelve. Brlat, 1875) elegend volt ahhoz, hogy Corssen hatalmas ptmnye krtyavrknt sszeomoljon. A jelents kritikai mozzanatnak j tudomnyos irnyzatban kellett kiteljesednie. Maga Deecke s ms kutatk, gy C. Pauli, G. Herbig, A. Torp, teljesen felhagytak a kls sszehasonltsokkal, s maguknak az etruszk szvegeknek s klcsns sszefggseiknek tanulmnyozsra szortkoztak.

Az emltett tudsok mkdshez csatlakozik ms etruszkolgusoknak (A. Rosenberg, G. Sigwart, S. P. Cortsen, Eva Fiesel, E. Wetter, E Slotty s msok) munkssga. Az etimolgiai mdszer, amelyet a tudomny gy tlhaladott, felbukkant mg egyes "kombinatorista" tudsok (pldul Deecke, Pauli, st mg Torp, majd pedig Vetter) kutatsaiban is, s makacs kvetkre tallt tovbbra is Lattes s E. Goldmann munkssgban, de fleg a mkedvel jelleg rgtnzsek tere maradt; ezek csknys szvssggal virgoznak mg mindig az etruszkolgiai kutatsok peremn, s meg-megjul, hibaval ksrleteket tesznek, hogy az etruszkot a grgbl a hettitbl, az rmnybl a smi nyelvekbl, az egyiptomibl stb. magyarzzk.

A szvegrtelmezs feladattl fggetlenl folytak kzben az eredmnyes kutatsok az etruszkok rokonsgrl; az ltalnos nyelvszet ltal felvetett j problmk szlesebb kr s biztosabb tmpontokat nyjtottak a megoldshoz. A megllapthat, br nem mlyen gykerez hasonlsgok az etruszk s az indoeurpai, kaukzusi, zsiai nyelvek kztt vagy az A. Trombetti rtelmezse szerinti preindoeurpai nyelvcsoportok ltezsvel magyarzhatk, vagy egy protoindoeurpai alapnyelv-rtegre - vagyis rszleteiben mg nem vglegesen kialakult archaikus indoeurpai nyelvre vallanak, ahogy Kretschmer elkpzelte, vagy pedig, ahogy G. Devoto javasolta, az "indoeurpai krli" fogalma krbe tartoznak, amellyel az archaikus fldkzi-tengeri nyelvi szubsztrtumnak ksbbi ismtelt indoeurpai beszivrgsok hatsra trtnt felbomlst s talakulst jellte. /435/ A vgelthatatlan indoeurpai prblkozsok kzben Barth Tibor j utat vlasztott. Rovsnak tekintve az etruszk rst - igen helyesen - magyarul olvasott el nem egy feliratot, forradalmastva az etruszk krds megoldst. Erfesztsei visszhangtalanok maradtak, mert nem indoeurpai megoldssal hozakodott el.

Fejtsei tisztk s rthetek, mi pedig azon csodlkozunk, hogy msnak ez mirt nem jutott eszbe. Ugyanezt bizonytja Nmeth Gyula: A magyar rovsrs /436/ c. munkjban is, s ugyanezen az ton haladt Dr. Szab Kroly is, /437/ aki felismerseit jobbra a magyar-etruszk mveltsg kzs elemeinek felhasznlsval sikerti ki. az ltala megfejtett etruszk szvegeket nem kzvetlenl rtelmezte magyarul, hanem zsenilisan felismerve az snyelvi jelleget, elszr egy kztes - taln a j 2000-1000 vvel ezeltti felttelezett llapot etruszk-magyar - snyelvre fordtotta t az etruszk szvegeket, majd onnt tovbblpve mai rtelmt adja. Lpse tbb haszonnal is jrt, egyrszt knnyebben megrthet szveghez jutott, msrszt bizonytotta a magyar nyelv azon snyelvi jellegt, hogy az igen kevss vltozott az vszzadok sorn, magyarul, meglehetsen nagy llandsgot mutat. Kihangslyozta ekppen azt is, hogy ezer-ktezer vvel ezeltti eldeinkkel megrtettk volna magunkat jelentsebb rtelemzavar tnyezk nlkl.

Kis sszpontostssal megbeszlhetnnk napi gyeinket akr Szent Istvnnal, vagy jobbgyaival is, ugyanez viszont egyltaln nem mondhat el Eurpa ms nyelveirl, npeirl. Ha pedig a magyar nyelv alig vltozott az elmlt ezer vben, ugyanezt kellett tegye az azt megelz vezredekben is. Ezzel dr. Szab Kroly kijellte a kvetend utat minden magyar nyelvsz szmra, akik ezutn az etruszk krdshez nylnak. Ezrt teht, ha a Kincsestrban e tnyt, a korai magyar nyelvalakulst igen ersen korltoz tnyknt ismertem fel a rgebbi korok magyar nyelvalakulst illeten, akkor ltalban is gondolhatunk a ragoz nyelvek jelents llandsgra, mg vezredeken keresztl is. Ha ezt gy vesszk, magyar nyelv si szvegeink rtelmezse is knnyebb vlhat. Ehhez persze elbb minl alaposabban helyre kellene lltanunk a Kr, u. 1000 tjn beszlt magyart, mint sszehasonlt nyelvet, egytt trgyalva azt a sumrral, mint jl ismert vivnyelvvel, st mg ide, az alaposabban megkutatandk kz szmtanm Kis- zsia vezet nyelveit is, a hettitt, a hunit s urartuit is.

Gyakorlatias szempont lehet a fellelt etruszk szvegeket keltezhetsgk szerint csoportostani. Ha a letelepeds idejbl, vagy a kezdeti etruszk mveltsg idejbl vett szveggel van dolgunk, az ms megkzeltst ignyelhet, mint a ksi, latinnal mr valamelyest fellrtegzett nyelvi llapot szvegek esetben. A korai szvegeknl taln a hossz idtnyez hatsainak kiszrsre kell nagyobb gondot fordtani, mg a ksieknl mg a latin elemek kiszrsvel nehezedik a feladat. Az oszk s umber nyelvek, mint az ellatinosodflben lv etruszk ksbbi vltozatai, szintn rdekldsre tarthatnak szmot a kutatk szmra.

A tisztzatlan krlmnyek miatt bsggel van lehetsg arra is, hogy az etruszkok szrmazsval kapcsolatban egymsnak homlokegyenest ellenkez elmletek lhessenek. Valjban azonban fel kell tennnk azt a krdst, hogy az indoeurpai szempontok szerinti kutati magatartson kvl ms megkzeltsben kutattak-e egyltaln e nyelv utn? A szoksos kordivatnak megfelelen Hrodotoszt, a mai kortrsak egyszeren flrelltjk, hogy sajt okoskodsaikkal ptolhassk. Nagy hiba Hrodotoszt mellzni szinte rthetetlen ez az indoeurpai gg-, mert a vele vitatkozknak sokkal tbb rv kellene legyen ehhez a bugyraikban. E nzet jeles kpviselje B. Nogara, /438/ aki szaki szrmazsnak tartja ket azzal, hogy ami bennk keleti tulajdonsg, az nem felttlenl keleti szrmazs is. /439/ Fbl vaskarika ez a javbl - gondolhatnnk e vlekedsrl, ha Pallottino kzegben keresgljk a megoldst. Ha viszont tekintetbe vesszk a keleti mveltsgek rszbeni krpt-medencei kiramlst, de ugyanakkor ismerjk a magyar Eurpa benpeslst, akkor Nogara elgondolsrl megvltozik vlemnynk. Nogara el tudja kpzelni az etruszkok szaki (kzp-, keleteurpai, krpt-medencei) szrmazst is, s ezt az elgondolst taln rdemes megfontolni ppen azon nyelvszeti fejtegetseimre hivatkozva, melyeket a keltkkal kapcsolatosan folytattam - nevezetesen a latin nyelv tlnyom snyelvi tvteleire gondolok. A latinra nzve ez igen kemny tny, ellene hadakozni mr nem rdemes, de szellemi ellenfeleink munkssgban is bven tallhatunk hasznlhat gondolatokat a megfejtshez. Elkpzelhet, hogy Etrria a Krpt-medencbl is kapott npessget Hrodotosz lyd-jein, a kiszsiainkon kvl, erre mr csak ugyanezen nyelvi gyek miatt is gondolnunk kell, st nem kizrhat az sem, hogy mindkettjknek is igaza lehet. Ha meggondoljuk a Krpt-medence masszv s igen rgi magyar nyelvsgt, ez egyltaln nem megalapozatlan elkpzels, s rgtn tegyk is hozz, Nogara mindarrl semmit sem tudhatott, hogy e tnyt valaki ksbb kimutatja majd.

Ne felejtsk el, a Krpt-medence vezredek ta npessg kibocst szerepet tlttt be - mikzben szp szmmal jttek is ide -, br e tnyt inkbb csak a sokkal korbbi vezredekre szoktk rteni. Ha a Kr. e. X. szzadtl fogva tallunk olyan krpt-medencei mveltsgeket, amelyek mveltsgket kisugrozni voltak kpesek, netn helyet vltoztattak, ersen meggyengltek vagy ppen megszntek, gondolhatunk arra, hogy elkltztek valahov. Netn ppen Etrriba (is), ha megjelensk s leleteik erre utal adatokat mutat(hat)nak. Van olyan adatunk, amely ebbe az irnyba tereli gondolatmenetnket. Az els egy kunyh alak hamvveder Etrribl, amely: hz alak urna, a "halottak hza"; amely ... a halott fldi s tlvilgi lete kztti kapcsolat megteremtst szolglta.

Bemutatok kt etruszk bronz-ednyt a Kr e. VIII. szzadbl, s ppen az etruszk trzsterlet szvbl. Egyik sem ll egyedl, hamvvedret sokat stak ki, a Veii lelet pedig egy kszlet rsze. Nzzk meg, hogyan is kellene rtsk Pallottinonak a fenti kphez fztt azon megllaptst, hogy az krpt-medencei kapcsolatokat mutathat. Az egyik egy hamvveder, a msik egy ktfl bronzedny pazar, szemet gynyrkdtet darab mindkett, minket azonban most nem csak a lelet ltalnos lersa rdekel. Van mindkettn egy motvum, valamilyen csrs madr rajzolata, br els ltsra kgynak is nzhetnnk. Meglepets r bennnket, ha e motvum kpt elraktrozva hazafel indulunk Magyarorszgra, megltogatjuk a debreceni Dri Mzeumot, ahol igen nagy kincset riznek. A hajdbszrmnyi bronzkincsbl elkerlt szitula oldaln hajszlra ugyanezt az brt ltjuk kzel kt vszzaddal korbbra keltezve. Az brzolst tekintve megllapthatjuk, hogy szinte ugyanazon mester keze munkjt ltjuk, csak a trgy vltozott meg idkzben etrriai divat bronzednyre.

Grgsnek ppen nem nevezhetnnk, mert jval szlesebben veszi az edny szabst, mint ahogy azt ismerjk a grgktl. Krdsem, ha Pallottino tudja a krpt-medencei kapcsolat mikntjt, mirt csak a kpalrsban veti oda?

A fenti kp forrsul szolgl pcsi killtsi kiadvny /445/ szerkeszti tovbbi ajndkkal lepnek meg, a cmlapon mcsess alaktott llatunk immr sajt madr mivoltban lp el. Igazi mremek, kecses vonalvezetse, bjosan egygynek hat, de mgis arnyos, biztos kez megfogalmazsa nyilvnvalv teszi madrsgt. A madr nyaka s feje bmulatos kifejezkszsggel idzi elnk azt a karcs nyak, de helyenknt totyogs madarat, amelyet brzol. A lbak kidolgozst mr ne krjk szmon alkotjn olyan szigoran, a nhny kil bronzot szilrd alapra kellett helyeznie.

Madarunk "kalandja" mg nem rt vget, st most kezddik igazn. Jankovits Katalin /447/ rgszn mg tovbbi, ezttal gy tnik, eredeti pldnyt ismerteti. A szerz ks-bronzkori magyarorszgi lbvrtekrl rt tanulmnyban egy Tolna-Fejr-Somogy megyei gcpont eurpai lbvrt-elterjedst elemez. E vrteket kistk Dunntl ms helyein is, de jutott bellk Etrriba, Bajororszgba, Lengyelorszgba, Franciaorszgba is. Eredeti elszrmazsa felteheten dli, Krta s Mkn j elkpeit adja. A sokfle vrtrajzolat kzt ott van madarunk is, ezttal eredetiben, stilizls nlkl. E momentum mindenkppen figyelemre mlt. St, a vrten rgtn ngy madr is lthat, kztk kt, szem-idolknt is tekinthet kerkbrzolssal, napszimblummal, miutn a pajzs formja ksrtetiesen hasonlt az emberi archoz. Felteheten madarunk a ksbbiek sorn, de mg itthon, a bronzkori -Magyarorszgon kerlt ssze a krmotvum brzolsval, amelynek kpeit ppen fentebb lthattuk. Legalbbis erre kell gondoljunk a hajdbszrmnyi szitulra tekintve.

"A rinyaszentkirlyi lbvrt vkony lemezbl ll, amely visszahajlik a szlei mentn, s vkony bronzhuzal veszi krl. Ngy pontban, minden oldalon, ugyanabban a magassgban a huzal hurkot alkot, ezeken a lyukakon dugtk t a ktket. A lbvrt dsztse lyukakbl s kis dombor dszveretekbl ll.

A lbvrt szlei mentn 3 sorban dombor, pontszer dszts helyezkedik el. A figurlis mezt kt rszre osztja egy fgglegesen elhelyezked, 3 sorban lv pontszer dszts. Fent horizontlisan elhelyezked dombor ponthalmaz hatrolja a figurlis mezt, lent ugyanez csak kt sorban. A kt rsz szimmetrikus, a dszt motvum a lbvrt kzepn van s hrom dszveretsorbl ll kereket brzol, amelynek a kzepn egy dszveret tallhat. A kerk alatti s feletti rszt kt, a termszetben is elfordul madarak dsztik, melyek egymssal szembefordulnak. Ezeket is dszveretpntokbl alkottk meg. Ez a fajta madrbrzols a lbvrteken egyedlll. ...(Jankovics Katalin rgszn ksbb ms darab vizsglatval folytatja); ... A Nadaprl szrmaz lbvrttredkeken stilizlt madrfej-brzols van. Olyan brzolsrl van sz, amelyen kacsacsr tallhat, s ez felfel hajlik. Ez olyan szimblum, amely gyakran megjelenik s stotemet brzol, melynek az a szerepe, hogy a veszlyeket tvol tartsa. ... Tbb horvtorszgi s szak-itliai leleten talltak ilyen ersen stilizlt madrfejet. /449/"

Az egyestett motvum hazai ltrejtte arra mutat, hogy, gyakorta elfordul madrral llunk szemben. Madarunk azonostsa szerencsre nem tl viszontagsgos, ugyanis a csre felfel hajlik. E jelensg a madrvilgban igen ritka, jszervel csak kivtelknt tekinthetjk ilyen madr elfordulst. A nagy idtvolsg ugyanakkor - 3000 v - arra vezet, hogy nagy terleten honos madarat keressnk magunknak, ne egy kis elterjeds, visszavonulflben lv reliktumfajt, amely idkzben kipusztulhatott. Van ilyen, ez a btyks sld, /450/ Afrika, zsia s Eurpa kzs letter madara, otthon van a Duna-mentn is rgta, s elgg nagy terleten l ahhoz, hogy ne visszaszorul fajnak tekintsk, hanem vezredek tanjnak.

424 Kenedin Sznt Lvia: Az etruszkok nyomban. Corvina, Budapest, 1977. 126. o.
425. Kenedin Sznt Lvia: Az etruszkok nyomban. Corvina, Budapest, 1977. 128. o.
426. Kenedin Sznt Lvia: Az etruszkok nyomban. Corvina, Budapest, 1977. 129. o.
427. Pecz Vilmos dr.: kori Lexikon. Franklin, Budapest, 1902. I. 328. o.
428. Kenedin Sznt Lvia: Az etruszkok nyomban. Corvina, Budapest, 1977. 129. o.
429. Kenedin Sznt Lvia: Az etruszkok nyomban. Corvina, Budapest, 1977. 128, o.
430. Tanknyvkiad, Budapest,1984.
431. Kenedin Sznt Lvia: Az etruszkok nyomban. Corvina, Budapest, 1977. 133. o.
432. Kenedin Sznt Lvia: Az etruszkok nyomban. Corvina, Budapest, 1977. 136, o.
433. M. Pallottino: Az etruszkok. Gondolat, 1980. Budapest. 190. o.
434. Kenedin Sznt Lvia: Az etruszkok nyomban. Corvina, Budapest, 1977. 137. o.
435. M. Pallottino: Az etruszkok. Gondolat, 1980. Budapest. 190-191. o.
436. Budapest, 1934.
437. Dr. Szab Kroly: Etruszkok s magyarok. Design - Quality, 1997. Budapest. 12. o.
438. B. Nogara: Gli Etrusci e la loro civilit. Miln. 1933.
439. Dr. Szab Kroly: Etruszkok s magyarok. Design- Quality, 1997. Budapest. 5. o.
440. Kovcs Tibor: A bronzkor Magyarorszgon. Hereditas. Corvina, Budapest, 1977. 53. o.
441. M. Pallottino: Az etruszkok. Gondolat, Budapest, 1980. III. tbla.
442. M. Pallottino: Az etruszkok. Gondolat, Budapest, 1980. III. tbla.
443. Mario Torelli: Storia degli Etruschi. Gius. Laterza & Figli, Roma-Bari, 1997. 51. o
444. A bronzkor kincsei Magyarorszgon. Killitsi katalgus, Pcs, Janus Pannonius Mzeum, 1995. 80, o. 34. kp.
445. A bronzkor kincsei Magyarorszgon. Killtsi katalgus, Pcs, Janus Pannonius Mzeum, 1995
446. A bronzkor kincsei Magyarorszgon. Killitsi katalgus, Pcs, Janus Pannonius Mzeum, 1995. Cmlapkp.
447. Jankovits Katalin: La ricostruzione di due nuovi schinieri del tipo a lacci dall'Ungheria. Acta Archeologica, Akadmiai Kiad, Budapest, 1997.
448. Jankovits Katalin: La ricostruzione di due nuovi schinieri del tipo a lacci dall'Ungheria. Acta Archeologica, Akadmiai Kiad, Budapest, 1997. 2. o.
449 Jankovits Katalin: La ricostruzione di due nuovi schinieri del tipo a lacci dall'Ungheria. Acta Archeologica, Akadmiai Kiad, Budapest, 1997. 1. s 3. o. Olaszbl fordtotta: Arnoldn Horvth Stella
450. Vajai Lszl FVM osztlyvezet szves kzlse
451. Colira Harrison - Alan Greensmith: A vilg madarai. Hatrozknyv. Panem Kft., Budapest, 1994. 77. o.

Nem tudom ma mg megmondani, hogy a btyks sld, vagy az ahhoz igen hasonl kori-mai madr - a fenti totem- szerepen kvl mg - milyen szereppel brt az itt lk szemben: urnk dszllata volt-e, pajzsok elejre ill szellemisggel ruhztk-e fel, netn a halott szellemt vitte-e magval a htramaradk hite szerint, vagy valami ms, klnleges tulajdonsgokkal rendelkezett-e a np szmra. Szemidol-szer brk, netn az isteni figyel szemekre val utals melletti megjelense mindenesetre ersen ebbe az irnyba mutat. A rinyaszentkirlyi lelettel s a bronzmadrral Kovcs Tibor is foglalkozik, s gy r: A korai osztlytrsadalmak vallsban s a termszeti npek hiedelemvilgban is a madr sok helytt a fldtl vzzel elvlasztott tlvilg szimblumaknt szerepel. Tbb kutat vlemnye szerint hasonl gondolat megtestesti lehetnek a bronzkori madrbrzolsok is, legalbbis azok, amelyek temetkezsekbl kerltek felsznre, vagy halotti kultusszal voltak kapcsolatban, mint pl. a halotti kocsi hrmas madrfejekkel dsztett bronz kerkagy tartozka. A rinyaszentkirlyi kincsbl szrmaz bronz lbvrt fellett dszt, ovlis mezbe komponlt jelenet is ide sorolhat, mg akkor is, ha a klls kerekek formjban megeleventett nap s a rajta, illetve alatta ll madralakok tartalmi sszefggst nem ismerjk.

A Krpt-medence magas szint fmmvessgnek legrtkesebb ksztmnyei kz tartoznak az eurpai ritkasgnak is nevezhet madr alak bronzednyek. ... A hattyra emlkeztet, kecsesen vel nyak, a megnyjtott test, a hosszanti s krbefut bordk ellenhatsa olyan bels dinamikt klcsnz az brzolsnak, amelyet csak az esetlennek tn, sztll lbak trnek meg. /452/ Ez utbbi mondat fentebb kzreadott bronzmadarunkrl szl. Taln nem is ez a legfontosabb most, mert egy kvetkeztetsnk biztosan van. A btyks sld bronzba vert brzolsa okkal felteheten innt, itteni feldolgozsban a Krpt-medencbl radt szjjel Eurpba szituln, lbvrten, hamvvedren, bronzednyen szellemet hdt tjra, hiszen az idrend ezt mutatja. A Fejr, Tolna s Somogy terletrl sztrad hromezer ves bronzvrtek madara ma is itt pihen meg Magyarorszgon, a Srrt, netn a Hortobgy szikes tanain hossz vndorlsai kzben szak s dl kztti tjain. vente ktszer jn, egyszer oda, egyszer vissza, rvid idre. /453/ Vagyis van klnleges ismertetje, a ritkasga. Kzenfekv a kvetkeztets, hogy itt talltk fel a motvumot, s ennek azonosait hasznltk azutn mshol is. Ugyanakkor ezzel nem bizonytok mst, csak amirl sz van, hogy a Krpt-medencbl egy brzols teljes azonossgban eljutott Etrriig is. A btyks sludat most vatosan, de mgsem flve emltem fel rvknt, s jobb idkre elteszem a hts udvarba, hadd rjen kicsit a tollban.

Nem alapozhatok mg ilyen kerek adatra sem olyan felttelezst, hogy a btyks sld nyomban magyarorszgi bronzkori npessg is elznltte volna Itlit, vagy hogy nyelvt klcsnadta volna etruszkjainknak. Ez a kt trsg kapcsolatt viszont valban alaposan altmasztja, radsul tlnk odafel irnyban. Pallottinnak ezt tudnia kellett, ha utalt r, s most mr igen rdekel, mirt rejtette el ellnk szpen sejtetni engedett kerek ismereteit knyvben. Maradjunk abban, hogy nem tudta, mert klnben szndkos elhallgatssal kellene gyanstanunk. Errl most ennyit, mert amikor Etrria npnek elszrmazsrl gondolkodunk hangosan, akkor nyitva kell hagyjuk e lehetsget is ahhoz, hogy elegend adat birtokban majd biztosan jelenthessk ki a kt terlet kzti npessgvndorls lehetsgt. Ha volt ilyen, annak oknak is lennie kellett, s az okot meg kellene tudnunk tallni az eddig kisott rgszeti anyagban. Az oknl mg nem tartunk, csak a "volt ilyen" kifejezsnl.

Vegyk a ksbben Gallia Cisalpina rmai provincia nven ismert szak-Olaszorszgot, mely a Kr. eltti szzadokban kelta bj npessget mutatott. A Krpt-medence szmt szerintem kelta trzsterletnek, de megjelenhettek Etrriban is. Megjelentek, a fentebbi etruszk idrendbl szerzett ismereteink szerint a kelta bjok bizonyosan, s ott is ltek Populonia (Etrria kzepe) s Telamon (P-vlgye) krnykn, amg a rmaiak le nem gyztk ket.

Az olvas mr nem is lepdhet meg, mert van olyan ms adatunk is, amely jabb oldalrl bizonytja a Krpt-medencei magyarorszg s Etrria gynevezett "kapcsolatt". A btyks sld s persze a tkletesen azonos bronzbrzolsok azt bizonytjk, hogy valami vagy valamik eljutottak innt Etrriba -, a bronz s a gondolat mindenkppen. Ha korbbi elgondolsomhoz tartom magam, akkor jra rmutathatok, hogy a gondolat szlltshoz ember kell, valamennyi biztosan. Felteszem ht, ez trtnhetett. Forrai Sndor helynvelemzsvel azt igazolja, hogy valakik is mozogtak a kt helyszn kztt. Olyannyira, hogy ma is azonosthat helyneveket hoz el a kt terlet kztt. gyszintn tlnk odafel irnyban.

"... Etrria

Az a tny, hogy a magyar rovsrsnak az etruszkval szoros kapcsolata van, valamint az etruszk-magyar szmrovs teljes azonossga, bels szerkezete is azt bizonytja, hogy a kt np valamikor szoros kapcsolatban volt egymssal. Ennek egyik bizonytka, hogy Olaszorszg etrriai terletn, teht Rmtl szakra szmos olyan magyar hangzs fldrajzi nevet tallunk, mely nevek ma is megtallhatk a Krpt-medencben. Ezek kztt tbb az olyan aprbb telepls, mely csak az igen rszletes trkpeken van feltntetve, gy tbbek kztt az Imola melletti Buda helysg is.
Aba Aba helysgnv Fejr megyben.
Dia Diakovr a mai Jugoszlvia terletn, Eszktl dlnyugatra,
Turf Nlunk a Tr foly nevnek egyik vltozata;
Vra Vrad Baranya megyben, Nagyvrad a Sebes-Krs
Futa Futak jvidk mellett.
Fara Fard helysg Gyr-Sopron megyben.
Tar + Kn Tar helysg Ngrd megyben, Tarpatak a Ttrban,
Kn helysg Baranya megyben. (Tarkn udvari mltsg volt.)
Tarquini tagja volt a 12 etruszk vros szvetsgnek! - megjegyzs tlem)
Tisza + Nna, Tiszanna helysg Heves megyben.
Imola Imola helysg a volt Gmr megye putnoki jrsban,
Luka (olasz rsmdja Luca) Luka helysg Borsod-Abaj-Zempln
Buda szmos Buda sszettel helysgnevnk ismert,
Sienna Szenna Somogy megyben, Szemna Egyiptomban,
Szenna egy patak neve Olaszorszgban.
Alma foly lsd a palesztinai Alma helysgnl.
Baj foly Baj helysg Komrom megyben,
Baja vros Bcs-Kiskun megyben. (Bajn avar fejedelem nevbl.)
Rig foly s Rig Rigmez Szerbiban, a magyar trtnelemben a rigmezei csata nven ismert.
Kara foly Kn kiskzsg Baranya megyben, a palesztinai Galileban szintn
Kna, melyhez Jzus els csodattele fzdik, amikor egy menyegzn a vizet borr vltoztatta.
Sovata (olasz helyesrssal) Szovta Erdlyben a Szkelyfldn kiskzsg a volt Maros-Torda vrmegyben.
Padan Padny helysg Pozsony megyben a dunaszerdahelyi jrsban.
Horka patak Kraszna-Horka kiskzsg a volt rva megyben (ma Szlovkia); Horka rgi szemlynevnk Anonymus szerint.
Tuhutum (Thtm) fia, I. Gyula vezr, valamint Zsombor atyja.
Bana helysg Komrom megyben. /454/

Jellemz, hogy az elszrmazk jobbra a bronzkori magyarorszg srbben lakott terleteirl rkeztek j lakhelykre.

Ezen immr kt jelents adat, az sld trtnete s a helynevek birtokban csak arra gondolhatunk - ha figyelembe vesszk a gondolat terjedsnek elsdlegessgt, amely nem egyedl kzlekedik, hanem emberek viszik magukkal -, hogy itt Etrria fel irnyul Krpt-medencei magyar npessgmozgssal kell szmoljunk igen ers valsznsggel. Visszafel azrt nem lehetsges elgondolnunk a kzlekedst, mert a Krpt-medence nluk majd ezer vvel elbbre tartott, vagyis onnt radt szt Eurpa nagy terleteire a technolgia, a npessg s a nyelv. Ms oldalrl, vagyis Kis-zsia vagy Szria fell ugyanezt Etrria fel feltennnk akkor lehetne, ha az etrriai helynevek, vagy egy rszk ott is fellelhetk lennnek. A felhozott pldk kzl csak Szenna van meg Egyiptomban s Kna Palesztinban, ugyanakkor itthon is. Forrai Sndor helyneveinek eloszlsa kt terletet rint. Az egyik Etrria szve, a msik azonban a keletiek (keltk) P-vlgye, vagyis mindkt helyre rkeztek, s ott letelepedsre alkalmas helyet talltak. Ez nem is csoda, hisz a P-vlgyiek a felvidki bjok voltak jelents rszkben, s amint fentebb az idrendben lthattuk, Kr. e. 420-400 tjn jttek j lakhelykre. Ezek utn mr nem is lepdnk meg, hogy Forrai helyneveibl j nhny a bj terletekrl, a Felvidkrl val, ppen Pozsony s Kassa krnykrl! A Pozsony melletti Padny helynv klnsen izgalmas, mert a mai olasz Padan nevnek felbukkanst rgzthetjk a kzelmlt egyik szak-olasz fggetlensgi trekvsben, st e mozgalom ppen Padnia nven nevezte meg nmagt s a leend j orszg nevt, mintha az a bizonyos kelta-magyar bj szabadsgeszmny szletett volna jra valami klns sugallatra. Padny nevnek felbukkansa ms miatt is rdekes.

A rmaiak a keltk lakta szak-Itlit Gallia Cisalpina vagy Citeritor nven ismertk. Az mr kevsb ismert ma, hogy az Alpokbl ered, valsznleg kelta nev Padus foly tovbbi kt rszre osztja e tjat, ezek Gallia Cispadana s Transpadana. Vagyis a rmaiak a tjnevekben nemcsak tudjk az itliai keltk padnyi elszrmazst, de azt fldrajzi nvknt hasznljk! ltalban nzve a bjok jobbra a P-vlgyben telepedtek le, azazhogy oda szrmaztattk helyneveiket, ezzel szemben a dunntliak s erdlyiek jobbra a ma ismert etruszk trzsterlet fel igyekeztek. Kivtel persze akad, ezrt hasznlom az ltalban szt. Ez azrt tnik furcsnak, mert ezek szerint nem mondhatjuk, hogy a bjok hatrozottan a keletiek (keltk) ltal lakott terletre rkeztek volna. Ugyanakkor azt sem, hogy a tbbi dunntli s erdlyi mind Etrriba ment volna. Eszerint majdnem mindegy volt nekik mit vlasztanak a kt terlet kzl, mert ugyanazok a vreik ltek mindkt helyen! Ez azonban mg nem minden. Jankovits Katalin egyik ksi bronzkorbl val fentebb trgyalt pajzsa ppen Limone-ba, Pisa krnykre, vagyis bven Etrria trzsterletre szrmazott el Dunntlrl, ugyangy, ahogy a dunntliak jobbra oda is mentek.

E lbvrteken ltni az sld eredeti, mg a szemidolokkal (kerekekkel) ssze nem olvadt brzolst, (lsd fentebb) ezrt vlemnyem szerint mg a hajdbszrmnyi szituln lthat brzols el kell keltezzk mindenkppen. Amikor ugyanis egyestve jelenik meg a krbrzolssal, akkor mr sszevont vagy tovbb fejlesztett brzolsnak kell tekintsk. Ennek az idrend megllaptsakor lehet mg jelentsge. Figyelemre mlt, hogy a lbvrtek elterjedse mkni kezdetekre mutat, st Dunntlra (is) elszrmazott mkni hatst enged meg. Mindez sszevg a Krpt-medence npessgnek rszben gei, ciprusi elszrmazsnak korbbi tnyeivel, amint arra Barth mr rmutatott magyarorszgi helynvelemzse sorn. /457/

Ha egy pillantst vetnk az idrendre, tovbbi elgondolsok is felvetdnek. Kzismert, hogy az etruszk nv alatt rtett terlet korn, a Kr, e. kb. 1000 s 500 kztt npesedett be a ksbb etruszknak nevezett nppel, s itt a kutatk ltalban valban lazbban kezelik az idhatrokat egyb kapaszkodk hjn. A bjok kltzsei rvidebb id alatt valsulhattak meg. Ha teht meg akarjuk hatrozni, mennyi id alatt zajlott le Forrai Sndor magyarorszgrl elszrmazott itliai falvainak ltrejtte, akkor azt legalbb a dunntli s hajdbszrmnyi btyks sld brzolsnak etrriai megrkezse s a bj npmozgs megtrtnte kz kellene helyezzk, vagyis a Kr. e. (800)-750-es vek s a 420- 400-as vek kz, meglv adataink ugyanis ezt megengedik feltennnk. Eszerint legalbb j hromszz vig zajlott a Krpt-medencbl Itlia fel trtn, a Kincsestrban megfogalmazott tezer ves magyar nyelvsg folytn kifejezetten magyar nyelv npmozgs. Ezt nyugodtan nevezhetjk folyamatosnak. Ha minderrl mg tbbet szeretnnk megtudni, akkor Forrai Sndor most azonostott olasz helysgeit kellene "felssuk", s a mai olasz tjnyelveket, illetve maradvnyait kellene sszehasonltani a magyar szbokrokkal, s vgl minden etruszk helysgnevet mindennel ssze kellene hasonltani a teljes Rgi Keleten. Mindenekeltt persze sajt Magyarorszgunkat illene rendesen "felsni", mert annak is igencsak itt az ideje. Ha pedig az itteniek mg 400 tjn is ramlottak Itlia terletre, a ksbben hdt latin(?)-etruszk Rma akkor mg semmikppen sem lehetett ijeszt valsg, ami eltntorthatta volna eleinket egy ilyen letelepedstl.

Azt pedig vgkpp nem ttelezhetjk fel e kltzkrl, hogy vaktban indultak volna el j lakhelyet keresni ennyien s ennyi idn keresztl, ha mr vezredekkel korbban vrosokat ptettek, s igen jl tudtak tjkozdni a vilgban. Mg most sincs azonban vge az sld s a lbvrtek trtnetnek. Utols kpnk magbl Rmbl szrmazik, egy rmai tiszt viseli lbn a lbvrtet. A dolog rdekessge most jabb csavarral megint ms, hogy ezttal eredeti (magyar)-szkta-kelta spirlmotvumokkal dsztett lbvrtben pompzik az etruszk mveltsgen felntt rmai katonnk. Vgezetl mr csak egy szrevtel, lbvrtnket a nmet Beinschien, vagyis lbsn nven ismeri, az olasz is a magyar sn szt hasznlja (schiniere), s miutn a spcsontnl ers trs van a snen, valban gy nz ki, mintha ma trtt lbat tettnk volna snbe.....

Az itliai nyelvi krkpbe beletartozik mg ms snpi tnyez is. Nevezetesen a szkelyek hossz vndorlsra gondolok, akik Szicilia laki lettek a Kr. e. X. szzad tjn - nagyjbl az etruszk betelepls kezdetvel egy idben -, s a szriai Hrn (Carrhae) krnyke szabir trzseinek szomszdsgbl indulva telepedtek meg j hazjukban. Br Lajos rja a szkelyekrl: "A szekelesek vagy szikuluszok adtk meg Sziclia vgleges nevt. Thukdidsz szerint hromszz vvel a grgk eltt foglaltk el a szigetet. Vrkonyi Nndor rta: Minthogy az els helln gyarmat, Naxosz alaptsa Kr. e. 735-734-ben, trtnt, a szikuluszok foglalsa Kr. e. 103-1000 kz esik/459/ Fy Elek: Sziclia-sziget azon slaki, akik a szigetet az ott elttk lt szikanoktl elhdtottk, s akikrl a sziget nevt is nyerte: Szikel nagy Szikul neveket viseltk. Ez a kt npnv alak pedig azonos a mi szkelyeink rgebbi szikl, valamint a latinosnak tartott szikul neveivel. Az ktsgtelen, hogy Szicliban mr sidktl fogva folytak kr s fenciai gyarmatostsok s Bockhardt ... a szikulok nevt a knani Eszkol-vlgyre vezette vissza, mely Mzes IV. knyve 24. versben fordul el, mint ahonnan a lemetszett szlfrt val volt, amelyet a Knanba elre kldtt kmek vittek Mzes el. Bockhardt szerint ugyanis a hber eszkol (szlfrt) szriai nyelven szegel nagy szegolnak hangzik/460/ Az Eskol- vlgy Hebron kzelben, attl szaknyugatra van.

Teht e szkely np egy rsze az egyiptomi kaland s a knani betelepls utn Itlia egy rszt is meghdtotta. Itlia nevt a szikeloszok egyik kirlya, Italosz utn kapta. /461/ (Ez az Italosz nv feltnen hasonlt az Etele s az Itil nevekre.)

Az sem lehet vletlen, hogy ppen a szkelyeknl terjedt el az n. szombatos vallsi felekezet. Ugyanis az kori Knanban a szkelyek sokkal ersebb zsid hats al kerltek, mint a magyar s szabin trzsek. /462/ Ugyangy igen rdekes lehet mg a szrdok gye is, akiket az etruszkok testvreiknek neveztek. Igenis van teht kzzelfoghat, kiterjedt ragoz nyelv snpi jelenlt Itlia terletn - legalbb ngy is egyszerre: krpt-medencei betelepls (tbbfle is), etruszk (lyd-hurrta), szkely (szikul), szrd (sardan) elzmny -, semmikppen sem vletlen teht a latin nyelvben kimutatott nagyfok gykegyezs a magyarral, s a ligurokrl - LigaUrakrl - mg nem is emlkeztnk meg. Ezekhez csatlakozik majd Nogara szakrl vonul npe is, rluk lesz mg sz a ksbbiekben. St, ezek utn fel kell vetni a szinte egybefgg ragoz nyelv magyari Itlia ltezsnek krdst is a Kr. e. 400 tjn. Ennyi adat mindenkppen elegend az etruszk magyar nyelven, rovson val olvasshoz. Rszben itt rthetjk meg, hogy 900 vvel ksbb a hun Odoaker mit keresett Itliban kirlyknt, mert eszerint mg akkor sem volt szerinte tl ks sei maradvnyainak jbli sszefogsra, egy birodalom dlsa utn sem.

Van mg az eddig felemltetteken kvl is j nhny megfontoland tny. Ha az etruszkokrl esik sz, csak szrmentn emlttetnek az itliai bronzkor szerepli, akik ott a Kr. e. 1800-1000 kztti Terramare kultra nven ismertek. Ma az eurpai bronzkor elindtit a kutatk nagy rsze kt lehetsges helyrl ltja valsznnek, az egyik a Kaukzus, a msik a Krpt-medence. A Kincsestrban ppen e kt tj lenjr szerept mutattam be mind az emberi mvelds, mind a ragoz nyelvek lehetsges kiramlsnak helyszneknt. Ezrt ha a bronz Itliba is eljutott - amint azt fentebb igen szpen lthattuk -, annak olyan oka is lehet, ami onnt elszrmaz npessget is felttelez. Magyarul, a Terramare npessge valamikppen szoros kapcsolatban kellett lljon a ragozkkal, hacsak nem maga volt az. Itlia bronzkora szz vvel ksbben kveti a Krpt-medencei bronzkort, eszerint a technolgia ramlsi irnya nyilvnval, Itlia a tanul. Terjedsnek gyorsasga viszont jelents itliai fzisksst mutat a rgszeti adatok szerint. Makkay Jnos igen j adatokat hoz ezen idszak alatt trtnt

452. Kovcs Tibor: A bronzkor Magyarorszgon. Hereditas. Corvina, Budapest, 1977. 75. o.
453. Vajai Lszl FVM osztlyvezet szves kzlse.
454 Forrai Sndor: Tbb ezer ves, magyar hangzs fldrajzi nevek a Kzel-Keleten s a Krpt-medencben. Turn, 1999. augusztus-szeptember, 61-62, o.
455. Barth Tibor: A magyar npek strtnete. Somogyi Zoltn, USA, 1993. III/120. o.
456 Jankovits Katalin: La ricostruzione di due nuovi schinieri del tipo a lacci dall'Ungheria. Acta Archeologica, Akadmiai Kiad, Budapest, 1997. 1-3. 16. o. Schauer 1982 utn. (E Schauer: Die Beinschienen der spten Bronze- und frheren Eisenzeit. ) 29 (1982) 100-155.
457 Barth Tibor; A magyar npek strtnete. Somogyi Zoltn, USA, 1993. III. l. 105-120. o
458. Larousse j Kpes Trtnelem. Rma s a rmai vilg trtnete. Officina Nova, Budapest, 1991. 62. o.
459. Vrkonyi Nndor: Szrit oszlopai. Magvet, Budapest, 1972. 235. o.
460. Fy Elek: A magyarok shona. Budapest, 1910. 104. o.
461. Vrkonyi Nndor: Sziriat oszlopai. Magvet, Budapest, 1972. 235. o.
462. Br Lajos: A magyar Jzus s Izrael elveszett trzsei. Magyar Hz, Budapest, 1999. 43-44. o.

Makkay Jnos igen j adatokat hoz ezen idszak alatt trtnt kis-zsiai elszrmazs beteleplsrl (ksbb idzem is). Megfontoland tovbb a ksbbi latinra nzve az a kevss hangslyozott tny is, hogy a Kr. e. VIII-VII. szzadban Latium etruszk fennhatsg alatt llt. Miutn Pallottino maga is hangslyozza az Itliban megjelen etruszkok vitathatatlan kultrflnyt a helyben talltakhoz kpest, okkal gondolhatunk mr ekkor a ragoz snyelvi anyagnak a latinba val tmeges tvndorlsra, amely egszen az I. szzadig, az etruszkok beolvadsig folytatdhatott. Vagyis teljes hat vszzadig lt egyms mellett latin s etruszk. Tovbbi tallgatsra az tvtelek gyben nincsen szksg, csak meg kellene llaptani a legfontosabb 600 latin alapsz szrmazst, amelynek alapjn megllapthat lehet a latin sajt, eredeti alaprtege. Ebbl kvetkeztetni lehet az slatinok mveltsgnek sznvonalra, s vget rhetnek a tallgatsok. A munkhoz Gtz Lszl hozzfogott, munkjnak eredmnyrl beszmolok e nyelvi fejezet ksbbi rszben.

Nem kevsb lehet lnyeges az a tny, miszerint az etruszkok sajt magukat rasena nvvel illettk, ami viszont az szaki elszrmazs szem eltt tartst (is) teszi szksgess. E nhny felvetssel, amit eddig tettem, s ezutn hozok el, tvolrl sem gondolhatja senki, hogy megolddik az sszes etruszk krds. Arra viszont mindenkppen gondolnunk kell, hogy az eddigi eredmnytelensget hoz mdszereken vltoztatni kell, mert nmaga krl forg zrt rendszerr vltoztatta a kutatst. A legkevesebb az lehet, hogy a tovbbi elrehaladshoz egysges szemlletben a teljes url-altaji nyelvkincset - belertve a sumrt, hettitt, urartuit, hunit, lydet, magyart - fel kell vgre dolgozni indoeurpai eltletek nlkl. Ennek birtokban tnyszer kzelkp lesz megllapthat az indoeurpai nyelvek szkincsnek szrmazsrl, hisz ami nem url-altaji bennk, az lesz a sajt eredeti szkszletk. Ha mindezzel megvagyunk, mr csak arra a krdsre kell vlaszolni, hogyan tnik el a ragozk nyelvtana az tvtelek sorn. Arra mr gondolni sem merek, hogy az a gyakorlat, amely j szz v ta sznetelteti a sumr s az utl-altaji nyelvek kutatst Magyarorszgon, nemcsak magunknak okozott slyos lemaradst s krokat, de eurpai mret krdsek megvlaszolsa ell is elvette a lehetsget.

Hunfalvi, Reguly, Miklosits s Trefort, nyomukban az sszes mai finnugrista ldsos tnykedse most "rik" nemcsak a magyar, de az eurpai tudomnyos haladst is gtl falv, de ne legynk igazsgtalanok, legalbb ennyit az ortodox indoeurpaiak is htrltattak a dolgon. Magyarul, az elsznt tiltakozs magyar s a sumr nyelvek sszehasonltsa ellen ma mr nem csak kis helyi belmagyar gy hanem vilgtrtneti krdsek trgyalst is htrltat vaskos tnyez. Ha pedig arra gondolunk, hogy itt Etrria kzepn 2500 vvel ezeltti nyilvnval magyar gyeket trgyalunk, akkor ms oldalrl tmogatjuk meg a magyar trtnelem krdseit, s az olvas igen elcsodlkozhat a ma honfoglalsnak nevezett esemny krl dl satag vitkon. Mr nem is emltem, hogy ha az egsz vilg Hunorszg (Hungary, Ungarn, Unkari, Hongrie stb.) nven ismeri mai orszgunkat, honnan az elszntsg ennek mindenron val tagadsra. Eszerint mindenki tudatlan lenne, kivve a Hungria ltt tagadkat?

Most kiss elreszaladtam a gondolatfzsben, ezrt lasstsunk s nzzk meg az etruszk nyelvi gyeket kicsit kzelebbrl. Itlia snpi elszrmazs npeirl fentebb szmoltam be, azonban a valsg az etruszk etnogenezist illeten jval rnyaltabb rszleteiben. A nven nevezett etrriai bevndorlkon kvl bsggel lehettek olyan kisebb nptredkek is az j jvevnyek kztt, akik nv nlkl olvadtak be az etruszk nv alatt egyeslkbe. Kenedin Sznt Lvia sszefoglalst ksztett az Etrriba rkezk lehetsges elszrmazsi helyeirl. A valsznbbnek tlt npmozgsokat vastagabb, a vlt, vagy gyengbb npmozgsokat vkonyabb nyilakkal jelzi. Mindezt a sajt maga ltal ttanulmnyozott hatalmas trtneti anyagra alapozza, ugyanakkor sorra fedezi fel egyenknt azokat a szellemi szlakat Etrria s a Rgi Kelet klnfle helyei kztt, amelyeket dokumentlni is tud. Az ltala megrajzolt kp alig klnbzik attl, amit magam is kpviselek. Sznt Lvit nem rheti az a "vd", hogy magyar rdek trtnelmet rt volna 1977-ben, miutn azonban nem politizl s egy lesszem szerkeszt szerint sem trt el a bevett indoeurpai nzponttl, knyvt kiadhatta. Az a nhny eldugott szp prhuzam, amelyek egy akkor szmunkra teljesen rdektelen np elszrmazsnak rszleteit igazoltk, senkinek sem tnt fel. Ez a szerencsnk most, amikor jra elvesszk munkjt.

"Az etruszkok llamalkot, magas szint kultrt ltrehoz tevkenysgrl mirt csak a lerombolt vrosok fld all kisott emlkei beszlnek? Mirt nem tud errl a rmai trtnetrs? Ahhoz, hogy vszzadokon keresztl csaknem egsz Itlia politikai, gazdasgi arculatt alaktsk, a tmad rmai imprium ellen idnknt bizonyra sikeres harcokat is kellett vvniuk. Mirt nem tud errl a gyztes Rma trtnetrsa? vszzadok sorn kirlyaik, hseik voltak, mint minden npnek, mirt nem tudunk rluk? ... Az egyiptomi trtnetrsbl ismeretes, hogy ha a frak eldjket vgrvnyesen meg akartk semmisteni, nevket kivstk szobraik talapzatbl, s a sajtjukkal helyettestettk. si hiedelem, hogy az hal meg vgleg, akinek neve, tetteinek emlke feledsbe merl. Ez trtnt az etruszkokkal ... /463/ A feltett krdsekre van mr vlasz, e fejezetben ksbb meg is adom azokat. Most itt arra hvom inkbb fel a figyelmet, hogy az etruszk etnogenezis sszetev npeit kis (vagy nagyobb) szakirodalmi kutatssal rvid id alatt brki megllapthatja sajt maga is, s mindig ugyanarra az eredmnyre jut majd, ahogy magam s Sznt Lvia is. Krdsem az, ha ezt brki brmikor megteheti, mirt mondjk mg ma is az indoeurpai "hivatalosok" - azaz az ottani nagy trtnelemformlk - rg begyakorolt elmleteiket, mondataikat a "tisztzatlan eredet s nyelv" etruszkokrl? Erre a krdsre most vlaszolok. Azrt, mert ha elismernk a valdi, ragoz nyelv etruszk elszrmazsokat, Rma sszetkolt nagy trtnelme azonnal sszedlne, mint egy krtyavr. Kiderlne mindaz, ami nemsokra itt ki is derl. Miutn Rma nimbuszt, indoeurpai pedigrjt mindenron fenn kell tartani, azrt brmire kpesek. Ebben mindenesetre pontosan gy viselkednek, mint magyarorszgi finnugor testvreik.

Mindenekeltt Hrodotosz lyd nv alatt ismert etruszk elszrmazst kellene alaposabban megvizsglni. Gtz Lszl korbban mr foglalkozott e krdssel ppen Pallottino vizsgldsai miatt, aki az etruszkok keleti lyd szrmazst kvnta felszmolni nyelvszeti sszehasonltsokkal. Gtz megllaptja, hogy a lyd szrmaztats valban nem pontos, de nem azrt, mert Hrodotosz valtlant lltott volna. A lydiai elszrmazsnak ms trtnete van s sokkal korbbi idkbe visz. "A Rgi Kelet kis zsiai, illetve anatliai szakasza srgi bnyavidk. Itt terlt el a Lyd Kirlysg s ezt megelzen a Htita (Htorszgi) Birodalom. A hettitk egyik npi rszlege a Kr e. II. vezred elejn a Levante nven ismert, Egyiptomot s Kiszsit sszekt sv szaki s szaknyugati rszbl, Szribl vndorolt be az anatliai slakos np kz s minden valsznsg szerint a levantei sv csiszolt k- s csonttrgyakat kszt jkkori npessg egyik gnak a leszrmazottja volt. ... A hettita llam a rgszek s a trtnszek ltalnos nzete szerint a hurrita, illetve szak-mezopotmiai hatsbl fejldtt ki, amely hats Trjig terjedt. (Trja II) Ez azt jelenti, hogy az jonnan alakult birodalom alapjaiban hurrita berendezs volt, csupn az llamvezets kerlt htita kzre, vagyis ht rokon trzsnek a kzs vezetse al.

K. Bittel nmet rgsz, a htita birodalmi fvros, Hattusa egyik kisja szerint a htita dombormves brzolsokon az istenek nevei hurrita eredetek. Tbb hettita kirlyn huni fejedelmi hzbl szrmazott. Hattusa a "Budakz" nev foly szles vlgyben terl el, amelynek mellkvlgyeiben is igen fontos vrosi teleplsek romjai kerltek a felsznre. A legrgibb itteni pletek romjai kerltek a felsznre - (amelyek) - a hurritkat megelz idbl, a Kr. e. III. vezred els felbl egy bennszltt lakossgtl szrmaznak, mely gy tnik, egy, a hurritkhoz kzel ll, hasonl faj np volt.

A hurritk a Kr. e. III. vezred utols szzadaiban tntek fel szak-Irnban. A Kspi-t alatt emltik ket a 2300-as vek tjn, ahonnan Kis-zsia fel vonultak gy, hogy szak-Mezopotmiban kis llamokat s uralkodhzakat alaptottak. Terjeszkedskkel Dl-Palesztinig rtek. llamuk kzponti terletnek az Amanusz- hegy tvtl a fels Eufrtesz, Habur, a fels Tigris s a kt Zab-foly ltal hatrolt hegyes vidket tekinthetjk, vagyis Szubartu (Szabir-ki) terletnek az szaki rszt, illetve szak-Mezopotmit. Egyik kzpontjuk Urkis vrosa volt, ahol egy remekbe nttt, Tisri kirly rszre kszlt bronzoroszln kerlt a felsznre, amely az llatbrzolsnak fellmlhatatlan rtk mvszi alkotsa. Az llat a mancsaival egy bronzlapot tart, mely alatt sumr jelleg kprsos felirattal elltott kprna, alapt oklevl van. Az llat mlyen kinyitja a szjt, vlt, mintegy riasztsknt azok fel, akik az ltala vdett okmnyt s a kirlysgot ellensgesen megkzeltenk. Az oroszln a Rgi Keleten a magyarok jelkpe volt, s magyar eredet npek hoztk be ezt a jelkpet Eurpba is. Szent Istvn esztergomi palotjnak a trntermt is napjegy-tomporjegyes oroszlnok dsztik. Az urkisi oroszlnnak a jegye a htn van: hajtincsekbl alkotott csillag alak napjegy.

A hurritk eredete mg nem teljesen tisztzott dolog. ltalban az "szaki (Kaukzus-vidki) hegyi npek" kz soroljk ket. Annyi bizonyos, hogy a hurrita nyelv ragoz s a sumr nyelvvel hozhat kapcsolatba. ... A fentiek alapjn gy ltjuk, hogy a Htita Birodalom s ennek buksa utn kialakult Lyd Kirlysg nemcsak a leventei-szriai snpessg bevndorolt utdainak s az anatliai csiszolt eszkzket kszt, vrosokat pt, hasonl fajnak mutatkoz jkkori npessg leszrmazottainak, hanem jelents hurrita elemeknek, vagyis a Rgi Kelet egyfaj, ragoz nyelvet beszl, klnbz nev trzseinek az alkotsa volt. A trtnszek ltalban a lydek eredeti hazjnak nem Lydit tekintik, hanem egy elbbi shazt tteleznek fel, ahonnan ksbb Kis-zsia nyugati rszbe vndoroltak. Taln ennek a vndorlsnak egyik nagyobb llomshelyt rzi mai nevben a Kaukzus vidki Van-t krzethez tartoz s attl dlre lv Tirsin nev magasfelfld, amelyen keresztl ma is psztorkod, vndorl kurd trzsek jrnak. G. A. Wright s A. Gordus szerint ez az t mr Kr. e. 6500 krl ismert volt, ezen keresztl bonyoldott le az ruforgalom a Van-ttl Palesztinig. A Van-t krl akkor fontos kereskedelmi rut, a csiszolt keszkznek hasznlt kemny obszidint bnysztk. Az rcekben gazdag Van-t krnyke ksbb fontos bronzipari kzpont volt. Teht a lydek, akik az etruszkok egyik jelents npi rszlegt alkottk, rszben htita- hurrita- turs eredetek lehetnek. Mindenesetre helyesen nevezik ket egyiptomi nyelven tursa npnek, a nv: (t)-r(s), szintn az ur-rja szrmazst jelli. Kvetkezetes dolog, hogy a tursa (lyd) etruszk np a magyarsg r-ghoz tartoz, testvrnpnek tekinthet. s mint ilyen, az ugor nyelvcsaldhoz tartoz npek egyik trzse. /465/ A hurrik igen nagy szmban telepedtek meg Mezopotmiban is korbban, nemcsak Asszriba, de a tengermellkre, Kldeba is kerlt kzlk igen sok. Szemlyneveik alapjn mr rgen azonostottk ket az agyagtblkon tallt feljegyzsek elemzsekor. Mint hegyvidki np, termszetes szaporulatt eltartani nem tudvn a hegyek kztti orszgukban, minden idben npessg kibocst volt, s a krnyez orszgok szinte folyamatosan kaptak utnptlst soraikbl. Szereplsk mindenesetre nmi magyarzattal szolgl az etruszkban a Gtz ltal szrevtelezett sumr gykk fls szmra.

Az eddigiekben felhozott etrriai bevndorlk egy kzs tulajdonsggal rendelkeznek: mindegyiknek hajznia kellett j hazja elrshez, a magyaroknak pedig tkelnik az Alpok hgin. Nem lehetetlen egyik sem, mint ltjuk, de a rend kedvrt most mgis Nogara rasena npvel zrom a sort, annl is inkbb, mert eredetket tekintve ezek is magyarok lehettek. Magyar Adorjn akitl most hosszabb idzetet veszek, s ezt csak amiatt teszem, mert fentebb ppen a kelta-etruszk mveltsgi kapcsolatok napfnyre kerlse ersebb arny eurpai elszrmazsukat felttelezi - a magyar strkknt trgyalt nprsznk trtnett ltja az szakinak nevezett eredetben. Az etruszk Turn istenn ltezse mindenesetre ezt tmogatni ltszik.

Emiatt nem Magyar nyelvszeti fejtegetse rdekel bennnket elssorban, hanem az etruszkok eurpai begyazottsgra tallhatunk taln tovbbi hasznlhat elkpzelseket. Azt mondja: az etruszkok a valsgban a svjci s tiroli hegysgek krl ereszkedtek le Itliba. Amely Itlitl szakra fekv hegyvidket az ottani raeti (rti) nev nprl Raetia (Rtia) nven neveztek. Amely rmai tartomny a mai Svjc s Tirol nagy rszt foglalja magba. A rteket pedig mr a rmaiak is az etruszkok rokonainak tartottk, s amit az jabb kutatsok mindinkbb igazolnak is. Mindenesetre a rt ( magnhangzval) strk, de nelv npre vall, aminthogy az etruszkok is, legalbbis egy rszk razenna neve is nelvsgre vall. (Az ismert t-sz hangvltozs s a magnhangz.) Fljegyzs is maradt pedig arrl, hogy ezen Rtiban mg a Kr. u. II. szzadban is beszltek etruszk nyelven, mindaddig, amg az oda betr harcias germnok e npet le nem igztk. De nmely nyelvsz vlemnye szerint az ottani s szak-olaszorszgi rtoromn, ladins s furln nyelvjrsok, habr latin-germn keverkek is, de alapjukat az ott egykor beszlt etruszk nyelv kpezte volt.

Svjc mellett ott van Tirol, amely nv amellett, hogy szintn trk szcsoportbeli, a mi turul szavunkkal azonosul, Tirol cmere pedig ma is a sas, vagyis a turul. Tiroltl dlre van Trento vagy Trent, a rmaiak idejben Tridentum nev tartomny, ami szintn strk nv, habr rja mdra belle az els magnhangz mr ki is maradt. Ugyancsak Svjctl dlre ll Torino vagy Turin, a rmaiak ltal Tourinum avagy Taurasia nven nevezve, amely vros cmere ma is a bika. Olaszul toro, latinul taurus - bika. De Rtitl dlre van Trieszt vrosa is, amelynek rgibb neve Tergeste vagy Tergesta volt. Legjabban Maiani francia tuds megllaptotta, hogy az etruszk nyelvben tarkszte - vsrtr. De mivel az etruszk rsban is szoks volt, miknt a magyar rovsrsban is, a magnhangzkat, klnsen pedig az e-t kihagyni, eszerint a sz tarkeszte-nek is hangozhatott. A mai albn nyelvben, amelyrl ismeretes, hogy a rgi illr nyelv maradvnya, treg, a szlv nyelvekben pedig targ, terg, trg - vsrtr, vsrhely.

Honnan teht e sz? Hiszen mi magyarul ma is beszlnk vsr-tr-rl. E vsrtr szavunk az olasz eredet piac sz magyar megfelelje (olasz piazza - tr, vsrtr). Mi ms pedig ezen szlv trg, terg, targ avagy az albn treg sz, mint a magyar tr sz szrmazka? Amely sz snyelvnkben gykerezik, mert megfordtott alakja rt szavunkban ma is l. Tovbb: tr s rt szavunk kt kiterjeds (ktdimenzis) terjedelmet jelent, a tr szavunk viszont hromdimenzisat. (Tr, trul, kitr, feltr). Holott a szlvban, albnban az emltett teng, treg sz egyedl ll, rokontalanul, aminthogy a nyelvekben az idegenbl tvett szavak mindig rokontalanul llanak. Tny pedig, hogy az magnhangz ejtsekor szjunkat szthzzuk (kt kiterjeds), de az hang ejtsekor trjuk (hrom kiterjeds). A magyar tr sznak teht nyelvnkben nemcsak hogy rokonai vannak: tr, rt, rteg, terl, elterl, kiterl, terlet, hanem a tr s tr szavak amellett, hogy egymshoz okszeren viszonyulnak, mg a szj nyitsmdja rvn termszetileg is megokoltak! Vagyis e szavak a magyarban nem idegen elemek.

De mirt toldja meg (a nla mr a magnhangzs) tark szt az etruszk nyelv mg egy k hanggal, a szlv pedig mg egy g hanggal (terg, targ)? me, ezt is csak a magyar nyelvbl fejthetjk meg: Ma is mondjuk, hogy rteg, ugyangy mint ahogy azt mondjuk, hogy kreg, tzeg, mreg, mly hangzval hlyag stb. Bizonyos teht, hogy amint ma is ltezik a rt szavunkbl szrmaz rteg, gy ltezett rgen a tr szavunkbl szrmaz treg sz is, amelynek rtelme teht vsrtr is volt, s amelybl azutn gy az albn treg mint a szlv terg, trg szrmazott, de ami az etruszkban mr tark alakra romlott. /467/

Teodoro Mommsen /468/ mr igen rgen megllaptotta, hogy az etruszkoknl az -ena vagy -enna sz- vagy nvvgzs ngi szrmazst jelent rag volt s hogy pldul a Vive nemzetsg Vivenna (latinosan Vivenius), valamint a Raz nemzetsg (latinosan Rasenius) Razenna neve azt jelentette, hogy k egy Vive, illetve Raz nev anytl vagy sanytl szrmaznak. Ami azutn ms adatokkal egytt arra is mutat, hogy az etruszkoknl is mg megvolt, ha csak maradvnya is, a nelvsgnek s az anyajogi trsadalomnak. Magtl rtetd, hogy ha a felhangos -ena vagy -enna nisgi jelents volt, gy ennek mlyhang -ana vagy -anna megfelelje is meg kellett legyen, ahogy Mommsen meg is llaptja, miszerint az etruszkoknl Venus- Afrodite istenn neve Turan volt. ... Venus-Afrodite istenn, akit a rmaiak is hitregei sanyjuknak tekintettek, azonos a mi Tndr Ilonnkkal, vagyis a magyarsg regebeli sanyjval s egyttal Fld-, Vz-, Lg- s Holdistennjvel. Ezek szerint azutn mr egszen magtl rtetdik, hogy ha trk strzseinknl a Napisten Turuk nevet viselt, akkor a Fldistenn neve rthetleg Turn kellett legyen, mert hiszen mr azt is lttuk, hogy ha valamely sz vagy nv magban vve hmsgi volt is, de ha hozz a nt, nisget, anyt jelent -en vagy -an vgzds volt tve, akkor mgis nisget kellett jelentsen. ... Ezek szerint teht vilgos, hogy Turuk, azaz Trk is hmsgi, mg Turn nisg jelents nv volt. /469/ A Turn nvnek ismert volt ms alakja is. ... az r hangnak klnsen a trkknl is gyakori z hangg vltozsval ... mg Tezan illetve Thezan kiejtse is ltezett.

Miutn pedig az strkk magukat e nistensgk utn neveztk - termszetesen csak nelvi trzseik -, gy teht az etruszkok trn, tirenna, vagy az els sztag megfordtsval rt, retenne, razenna nevet is megfejtve ltjuk, de flismerjk ezekben a latin terra, terrenum - fld szavak etruszk eredett is. Mivel pedig a t hangnak z-v, ennek pedig r hangg vltozhatsa jl ismert jelensg, ezrt a trenna, razenna s Turn neveknek a rutn nvvel azonos voltt is elfogadhatjuk. Az asszr emlkek kiratai is emlegetnek egy rutennu nev npet, amellyel az asszrok harcoltak, mi pedig jl ismerjk a ma szlv nyelv rutn npet, amelynek sei azonban ezek szerint strkk kellett legyenek. De voltak bizonyra az strkknek s gy az etruszkoknak is, hmelv trzsei is. Az olaszok az etruszkokat s ezek mai, mr olasz nyelv utdait toscano, tosco s tusco nven is nevezik. Ha pedig tudjuk, hogy az r hang sziszeg sz, z, zs hangokkal vltakozik, akkor szrevesszk, hogy hiszen e nevek nem egyebek a trk nv torkn, torko, turko, azaz turk avagy trk nevnl, st tudjuk, hogy a trkk olasz neve ma is turco. gyhogy e nevek alatt teht az etruszk trzsek hmelvi rsznek neveire kell ismernnk. /470/ Rendelkezsre ll adatainkbl pontos elszrmazsi arnyokat az etruszkban kimutatni mg nem tudunk, egy biztos kapaszkodnk azrt mgis van. Az etruszkok rovssal rtak, ami kt dologra mutathat: egyrszt az rst hordoz magyar npelem igen korai megtelepedsre utalhat amely a krpt-medencein kvl fnciai elszrmazs is lehet -, msrszt viszont az rst hozk nagy szmarnyra. A rovs meglte magyar vagy abbl ered szrmazst erst Kr. e. 1000 tjn, az szakinak mondott elszrmazs nprszek az Alpokbl s a Krpt-medencbl viszont a legkzelebbiekknt tekinthetk az Etrriba hajn rkezkhz kpest.

Az etruszk etnogenezis kzvetlen lefolyst tjelzknt mutat fontosabb npek szereplst ttekintettk az eddigiekben. Most jelzem az utols, helyesebben az idben els itliai benpeslssel kapcsolatos helyzetet. Akr a Kincsestrban felvzolt eurpai benpeslsi folyamatt tekintem, akr az e knyvben is mr ezzel kapcsolatos lersokat, mindenkppen utalnom kell Itlia indoeurpaiak eltti, vlheten ragoz nyelv npessgre. Nemcsak azrt, mert ami Eurpra igaz, itt is az. Mr csak azrt sem, mert Kr. e. 2000-et megelzen indoeurpaiak nem ltezvn, ragoz nyelvek kellett ott lakjanak. Egyszeren azrt, mert akr a Meszlnyi-fle, ltala finnugornak - valjban magyar - nevezett rnszarvasvadszok /471/ kltztek volna oda, akr elismerve a Krpt-medence magyar s npessg kibocst voltt egyszeren a magyarhoz kzeli nyelvet kellett beszljenek ott is. Mindez felette kicsire cskkenti az szakrl trtnt indoeurpai bevndorls korai felttelezsnek lehetsgt, amelyet az eddig emltett Pallottinn kvl E Altheim /472/ nmet trtnsz is vall. Ebben teht nem rtek egyet velk, mg az etruszk etnogenezis helybeli kialakulsban viszont-az eddig felhozottakra alapozva - igen. E folyamat indoeurpai rszessgnek alig szmottev felttelezhetsgt leszgezhetjk, pp a rovsrs alkalmazsa miatt, ugyanis a rnn kvl - amelyet a hunoktl tanultak a germnok - indoeurpai np rovssal nem rt ilyen korn. A kialakult latin nyelvet szemllve, amely elkpzelhetetlen mennyisg eurpai snyelvi szkincset vett t, legalbb ennyit fel kell ttelezznk ltalban az elzmnyekrl.

Vgeredmnyben ltnunk kell azt a 3000 vvel ezeltt megkezddtt, jobbra snyelvi - belertve a magyart is - alapokon lezajl etruszk egyeslsi folyamatot, amely elszrmazst tekintve kiterjedt a teljes keleti Fldkzi trsgre s a mr bven benpeslt Eurpra is. Az etruszk etnogenezis alapos elemzse ms szempontbl is fontos szmunkra. A rendszeres trtnetrst megelz korbl ez lenne az els nagyobb eurpai szellemi gylekezhely, amelynek ltrejttt mr megkzelten fel tudjuk vzolni. Ksbb ltjuk majd, hogy sajt Krpt-medencnkkel tvolrl sem llunk ilyen jl, igaz, ott legalbb a vonaldszes mveltsgig kellene visszahtrlnunk az idben. Most mr ezek utn mgsem teljesen csak a rgszet eredmnyeire tmaszkodhatunk, de az itt feltrt szellemi bizonytkok is tmogatjk az ottani helyzet felvzolst.

Nagy keresztet vesz ht a nyakba az, aki az etruszkok nyelvnek titkait kutatja. Aki indoeurpai vagy ismeretlen eredet nyelvknt rn le, az a tveds diumt vllalja, viszont nem lg ki az indoeurpaiak ktelez gyakorlatbl, miszerint jobb mindent gyorsan tminsteni indoeurpaiv, netn kdss, mieltt msok ms eredmnyre jutnnak. Aki a ragoz snyelv egyik leszrmazottjaknt lltan be, az elbbiek haragjt vonn magra, nem beszlve a honi ortodox berkekben gyakran hasznlt n. "tudomnytalansg" bnrl. Nem tudom melyik lenne a nagyobb bn e kett kzl, az viszont biztos, hogy a trtnelem irnt rdekldk tudatlansgban tartsa vagy megtvesztse nagyobb lenne mindkt elz bnnl. Voltak magyarok is, akik megksreltk a megfejtst. Barth Tibor, /473/ dr. Szab Kroly /474/ s Kr Gza /475/ kzenfekvnek tn megfejtst ad az etruszk feliratokra, s mindezt a magyar nyelvre alapozva. Az eredmny szmunkra, akik tudunk magyarul, igen meggyz lehet. A felismert azonossgok kzs trl val szrmazst mutatnak. A magyarhoz val hasonlts ez esetben nem a magyar sisg bizonygatst clozza - bizonytottuk mr korbban elgg -, hanem egyszeren annak a tnynek a figyelembevteln alapszik, hogy a magyar nyelv fldrajzi- krptmedencei- vdettsge s elklnltsge folytn a ragoz snyelv leszrmazottai kzl a legkisebb vltozsoknak, kls hatsoknak volt kitve. Ez annl is inkbb igaz, mert 800-1000 ves szvegeinket rtelemzavar tvedsek nlkl vagyunk kpesek olvasni s megrteni - ugyanezt mondja Szentmihlyi Szab Pter is desapja knyvnek elszavban is. /476/

463. Kenedin Sznt Lvia: Az etruszkok nyomban. Corvina, Budapest, 1977.
464. Ld. Cske Sndor: A sumr snyelvtl a magyar l nyelvig. Turul kiads, New York, 1969, valamint Sumr-magyar egyeztet sztr. Turni Akadmia, Buenos Aires, 1973.
465. Bornemissza Katalin: Etruszkok, a Rgi Kelet npe. Tltos, II. vf. 3. szm, 1999. mjus-jnius, Toronto. 6-9. o.
466. Ugo di Martinos Gli Etruschi. Mursia S.p.A., Milan

 
.

 

  

                          

       

      

           

         

 szesen: 657.cikk.    

   

 
.

                       

 

    

 ArdviSura Anahita          

             

                     

 

       

 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!