TENGRI
Men
 
BEJELENTKEZS
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
SZMLL
Induls: 2005-05-10
 
HIRLEVL
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
.

          Libikka

 

  

 
MAGYAR-ETRUSZK
MAGYAR-ETRUSZK : 2.Az Etruszk RUMA alapitsa

2.Az Etruszk RUMA alapitsa

  2006.04.16. 15:33

.

AZ ETRUSZK RUMA /RMA/ ALAPTSA,
S AZ ETRUSZK IDREND KEZDETEI

Az etruszk idrenddel alapvet bajaink vannak. Leginkbb csak a rmai kztrtnet elejtett megjegyzsei adnak nmi lazn krlhatrolhat tmpontot az idrend felvzolshoz. Ameddig mdszeres satsok nem lesznek Etrria terletn, s nem tudjuk megfejteni az eddig fellelt - s ezutn kisand - rsos emlkeket megnyugtat mdon, nem is vltozik meg tudatlansgunk. Az indoeurpai trtnetrs szmra nem nagyon fontos a tovbbi alapos kutakods, mert esetleg olyan tnyeket rgzthetnnk, amelyek Rma nimbuszt tallnk megtrni a felhozott j adatokkal, Ktsgtelen tny hogy nhny rmai-etruszk hbor vszmn kvl a mai, rendelkezsre ll etruszk adatok vszzadokhoz kttt tallgatsokkal intznek el igen fontos folyamatokat. Ez all Massimo Pallottino, neves etruszkolgus sem kivtel, 45 vi kutatmunkja sem hozott nhnynl tbb vszmhoz kthet esemnyt./219/ A helyzet e tren teht siralmas, s ha a Kincsestrban tbbek kzt Etrria alapos s mdszeres, tovbb minden szempontot figyelembe veend "felsst" vetettem fel, azt pontosan ezrt is tettem.

Az etruszk mveltsgrl szlva nem kerlhetjk el, hogy rviden foglalkozzunk Rma alaptsval s a rmai vrosllam keletkezsvel is. Elsrend fontossg krdsek ezek, mert csak a valsgos trtnelmi helyzet ismeretben mrhetjk fel teljes nagysgban azt a dnt szerepet, amelyet az etruszkok a rmai mveltsg, llamszervezet, a vallsi kultuszok s a szocilis berendezkeds kialaktsnl, valamint a latin nyelv konszolidldsnl jtszottak. Hogy valjban mi is trtnt a latin nyelv konszolidldsa sorn, azt mr a kelta nyelvszeti fejezetben is felvetettem, jelesl a nyelvi anyagok llapota nem egyezik a kztrtnet adataival. Rviden ebben foglalhat ssze a latin nyelvek) minden kpzeletet fellml snyelvi anyagt tartalmaz tnye. Az snyelvi anyag nevn is nevezhet, az jelents sumr s magyar alaprtegknt hatrozhat meg Gtz Lszl azonostsai alapjn, de most mr a KR rtelm szjegyzk alapjn is. Mieltt ennek alaposabban utnanznk, vegyk sorra az etruszk eltrtnet ltalnos elzmnyeit.

A rgszeti s strtneti kutatsok mr vtizedekkel ezeltt egyrtelmen kimutattk, hogy a Romulus-fle hagyomny amely Rma vrosnak alaptst Kr. e. 753-ra helyezi, nem egyb, mint ksi, a Kr. e. I. szzad elejn tudatosan vghezvitt trtnelemhamists, amellyel egy csapsra kt legyet akartak tni. A legenda egyrszt azt volt hivatva bizonytani, hogy az akkoriban mr vilghatalmi szerepet jtsz rmaiak a grgkkel egyenrang sisggel s mveltsggel rendelkeztek, msrszt pedig egyttal arra is kivlan alkalmasnak mutatkozott, hogy a kb. 620 s 509 kztt uralkodott etruszk szrmazs rmai kirlyok (Tarquinius Priscus, Servius Tullius s Tarquinius Superbus) elsrang szerept Rma kiptsben s gazdasgi, szocilis, politikai, katonai szervezetnek kialaktsban - amely dolgokat letagadni semmikppen sem lehetett, mert grg trtnszek is megemlkeztek rluk - gy tntessk fel, mintha mindazok csupn egy mr 150-200 ve fennll s virgz vrosllam letnek mintegy szksgszer fejldsi fokozatait tkrznk, amelyek akkor is bekvetkeztek volna, ha a krdses hrom kirly nem etruszk lett volna. Ugyanakkor azonban a j rmaiaknak arra is volt gondjuk, hogy az emltett etruszk kirlyok uralkodsa alatt bekvetkezett eminens fontossg vltozsok, jtsok tekintlyes rszt arnyosan felosszk az ezek el beiktatott ngy fiktv rmai kirly kztt, hogy ezltal is az vszzados normlis s fokozatos fejlds kpzett keltsk. gy Romulusnak tulajdontottk az els llami berendezsek ltestst, a szentus megalaptst, a np krikba val beosztst s a hadsereg megszervezst. Utda, Numa Pompilius vezette volna be a vallsi kultuszokat, a harmadik kirlyra, Tullus Hostiliusra ruhztk lba Longa lerombolsnak dicssgt, s ezzel Rma latiumi hegemnijnak megalapozst, vgl Ancus Martius a tengeri hatalom alapjt rakta volna le Ostia megptsvel. /222/ Lthatjuk, az etruszk kirlyoknak ezek utn mr nem sok tennivaljuk akadt volna.

Mindezzel szemben azonban a rgszeti kutatsok bebizonytottk, hogy a 8-7. szzadban a ksbbi Rma terletn vrosrl mg egyltaln nem beszlhetnk, ebbl az idbl csupn kezdetleges, falusias teleplseket talltak a rmai ht halom nmelyikn, amelyek nhny vesszfonadkkal sszetkolt, srral tapasztott, a felsznre alapozs nlkl ptett nyomorsgos kunyhkbl lltak, a halmok kztti vlgyekben pedig lakhatatlan mocsarak terltek el. Majd a 600-as vek vgn - azaz Tarquinius Priscus uralkodsa kezdetn - egyelre ugyanilyen primitv pletek jelennek meg a Palatnus s a Capitolium kzti mlyedsben, a ksbbi Frum terletn is, vagyis akkor csapoltk le a mocsarakat. Valamivel ksbb, kb. 575 tjn azutn ezek a kunyhk egyszerre eltntek a vlgybl gondosan leyengetett helykn tudatos tervszersggel dnglt kaviccsal kikvezett tgas szabad teret alaktottak ki: a Frum eldjt, a mr valban vrosias Rma /224 ntjt. Ugyanebben az idszakban tnnek fel a mr kalapokra ptett, vlyogtglbl kszlt, szablyos ngyszg alak hzak is. Magyarn a rgszeti leletek tansga szerint Rmt - mint vrost - Tarquinius Priscus etruszk kirly alaptotta Kr. e. 595 krl, s ennek kvetkeztben volt Rma els kirlya is.

gy teht "... Rmban egyetlen latin kirly sem uralkodott, hanem azok csupn a ksi idk kitallsai./225/ Figyelemre mlt, hogy a mvet Magyarorszgon nemidzik. Rma alaptsa ktsgkvl azzal fggtt ssze, hogy mellette a Tiberisen gzl volt, s e knyelmes s fontos tkelhely megerstse az etruszkok szmra szinte nmagtl knlkozott a campaniai gyarmatvrosok fel vezet szrazfldi tvonal biztostsra, De etruszk alaptsrl rulkodik maga a vrosnv is: Rma neve etruszk sz, "Ruma."/228/ Mindezen fentebbi, a szakirodalomban mr tbb vtizede kzismert tnyekkel szges ellenttben az iskolaknyvekben, ismeretterjeszt mvekben, de mg a lexikonokban s az sszefoglal jelleg tudomnyos munkkban is mind a mai napig vilgszerte a Romulus-fle vrosalaptsi mondt talljuk, a fiktv 753-as a dtummal, st tbbnyire mg ezt is egy-kt vszzaddal megtoldva, s a fentebb emltett nyomorsgos kunyhkat, amelyek pl. a Palatinus dombon a 9. szzadig visszakvethetk, gy rtelmezve, mintha azok feltnsvel kezddne Rma vrosnak (!) trtnete /229/ Trelmes olvasink szmra ilyesmi mr nem jelenthet meglepetst, elvgre a rmaiak indogermnok voltak, az etruszkok pedig nem.

E krdssel kapcsolatban, s egyttal az etruszkokra gyakorolt, lltlag dnt jelentsg grg kultrhatsok vetletben is - amelyeket a fentebb mr vzolt mdszerek segtsgvel tbbnyire definitv mdon ttelesen lltanak - igen tanulsgos, hogy pl. Tarquinius Superbus 520-510 tjn olyan monumentlis etruszk stlus templomot pttetett a Capitoliumon, amelyhez mrhetk abban a korban Grgorszgban is alig akadtak. Egyedl az ephesosi Artemis-templom mlta fell a maga 55,1 m-es hosszsgval a capitoliumi templomot, amelynek hosszanti oldala 53,28 m. volt. Ha viszont egy jelentktelen, 510 tjn csupn 60-70 ves mlttal rendelkez etruszk gyarmatvrosban ilyen hatalmas templom adatolhat, akkor ktsgtelen, hogy az etruszk anyaorszg vszzadokkal rgebbi vrosaiban mr sokkal korbban lltak hasonl mret templomok. Hogy eddigel nem ismernk ilyeneket, annak az az egyszer magyarzata, hogy mind ez ideig mg egyetlenegy nagy etruszk vros terletn sem vgeztek rendszeres satsokat. Tancstalansgunk azonban egyszerre megsznik, ha visszatekintnk a sumr templomptszet kezdeteire.

Szintn az eurpai tudomnyossg grekofil szemlletnek szksgszer kvetkezmnye az etruszkok Hrodotosz s szmos ms antik szerz ltal rnk hagyomnyozott kis-zsiai, kzelebbrl lydiai vagy pelzg eredetnek jabban egyre erteljesebben jelentkez elutastsa is. Mg ugyanis a korbbi kutats szinte kivtel nlkl a keleti szrmazst fogadta el, addig ezek a trekvsek ppen abban az idben kezdtek nagyobb mreteket lteni, amikor a szaporod rgszeti leletekbl mindinkbb megmutatkozott, hogy a "hellszi csodaknt" emlegetett viszonylag gyors grg kultrfejlds legfkppen a krnyez korbbi mveltsgek (Krta, Kis-zsia, Fncia, Szria) dominns hatsaira vezethet vissza, azaz pontosan azokra a forrsokra, amelyeken az etruszk kultra is alapult. Ebben az sszefggsben jellemz adat, hogy a legkorbbi monumentlis grg templom, az elbb emltett ephesosi Artemision, Kroisos ( lenne a szlsok messen gazdag Krzusa) lyd kirly bkez anyagi tmogatsval (Kr. e.) 550 tjn plt, amikor a kis-zsiai grg vrosok lyd fennhatsg alatt lltak: mgpedig nem elzmnyek nlkl, hanem a kis-zsiai Kybele istenn - az Isten anyjnak - sidk ta ll szentlye helyn. Ilyen krlmnyek kztt teht a grekocentrikus szemllet kutats szmra nem marad ms kit, mint mindenron tagadni az etruszkok kis-zsiai szrmazst, mivel gy legalbb azzal lehet rvelni, hogy az etruszkok mveltsgben tagadhatatlanul dominl keleti elemek nem kzvetlenl jutottak el Etrriba, hanem csak grg kultrkisugrzsknt, a grgk n. "orientalizl" stlusnak szimpla tvtele tjn.

Ennek kvetkeztben korunk egyik legismertebb etruszkolgusa, M. Pallottino is hivatkozott knyvnek nyolc teljes oldalt szenteli a keleti eredet kritikjra. Ha azonban fejtegetseit figyelmesen elolvassuk, meg kell llaptanunk, hogy szinte kizrlag az etruszkok keleti szrmazst vall korbbi kutatk egyes - a rszletkrdsekben elkvetett - nyilvnval tvedseit veszi boncks al, s csupn ezekrl sikerl kimutatnia, hogy nem helytllak. gy pl. kimert akrbival oldalakon keresztl azt a valban alapjaiban elhibzott (s amint albb megltjuk, az antik hagyomnyokkal is gykeresen ellenkez) llspontot cfolja, amely szerint az etruszkok csak a 700 krl jelentkez orientalizl stlust kzvetlenl megelz idkben, azaz kb. 750-700 kztt vndoroltak volna be Itliba. Termszetes dolog: ez az elmlet a mlt szzadba tartozik, az akkori, mg igen hinyos rgszeti ismeretek alapjn ll, s gy az jabb satsok eredmnyei segtsgvel knnyszerrel ki lehet mutatni, hogy az etruszk kultra kezdetei sokkal rgebbiek a 8/7. szzad forduljnl, ebben az idben teht nem szmolhatunk nagyobb bevndorlssal. Arrl azonban nem beszl, hogy ez az elgondols manapsg mr rgen elavult, s a keleti bevndorls mai vitati kzl csak egyesek valljk. St, kimondottan gy lltja be a krdst, mintha ez a ksi bevndorls lenne mg ma is a keleti eredet hveinek sarkalatos ttele, mintegy ltalnos meggyzdse.

Mi tbb, mg az antik hagyomnyokat is felsorakoztatja ezen - gyszlvn ms senki ltal sem kpviselt - elmlet cfolsra. Bebizonytja - ami amgy is kzismert dolog -, hogy ti. mind Hellanikos, aki a pelzgoktl, mind pedig Hrodotosz s a tbbiek, akik a lydektl szrmaztatjk az etruszkokat, a 8/7. szzad forduljnl sokkal korbbi etruszk vndorlsrl beszlnek, Hrodotosz pl. egyenesen a trjai hbort kzvetlenl kvet idkrl: Tyrrhenos, a Lydibl kivndorl etruszkok vezre Hrodotosznl Atys lyd kirly fia, utbbi viszont a trjai hbor krli idkbe tartoz mitikus alak. Vagyis az etruszkok 8. szzadi bevndorlsnak tzise az antik hagyomny fell tekintve is elfogadhatatlan. /235/

Ismt elfelejti azonban megemlteni, hogy ppen a keleti eredet mai hvei szmolnak igen komolyan az antik hagyomnyokkal, s felismertk pl. azt is, hogy a trjai hbort kvet korszakot, mint az etruszk bevndorls legvalsznbb idpontjt a grg hagyomnyokon kvl igen ersen altmasztja a rmaiak Aeneas trjai hstl levezetett szrmaztatsa is. Errl a mondrl ugyanis az utbbi idben kiderlt, hogy eredetileg etruszk tradci volt: Aeneas alakja az etruszk mitolgiban mr igen korn jelents szerepet jtszott, s kultusza az etruszkoktl kerlt t Rmba, ahol aztn - sokkal ksbb - a rmai eredetmtoszban is kzponti helyet kapott./236/Az etruszkok si Aeneas-hagyomnyai viszont a grg szerzktl fggetlenl is igen ersen altmasztjk az etruszkok kis-zsiai eredett.

Nzzk meg teht kzelebbrl az antik hagyomnyt s a vele kapcsolatba hozhat egykori trtnelmi helyzetet. Legelszr is a trgyilagos szemll szmra ktsg sem frhet ahhoz, hogy Hrodotosz lyd szrmaztatst nem szabad sz szerint rtennk, hiszen kztudott dolog, hogy Lydia csak a Kr. e. 7. szzad ta ltezett, s a trjai hbor idejn Nyugat-Kis-zsiban egszen ms jelleg etnikai s politikai alakulatok voltak, amelyek azutn az n. "tengeri npek", majd az aiolok, ionok s drok vndorlsai sorn tbbszrsen is helyet vltoztattak, vagyis a krdses terlet etnikai kpe a lyd birodalom megalakulsig ismtelten gykeresen tformldott. Mit ltunk azonban az etruszkok keleti eredett mindenron cfolni igyekv modern kutatknl? Pallottino pl. ezekre az eminens fontossg s kzismert trtnelmi krlmnyekre gyet sem vetve egyedl Hrodotosz "lyd" szavba kt bele, s aprlkosan felsorolva a lyd s az etruszk nyelv kztti eltrseket, valamint a rgszeti leletek klnbzsgeit, vgl diadalmasan kimutatja azt, amit mr egyedl a fenti nhny sorbl brmely, e tren akr teljesen tjkozatlan olvas is knnyszerrel felismerhet: hogy ti. a sz szerint rtelmezett lyd szrmaztats nyilvnvalan tves. /239/

A Hrodotosznl s egyb szerzknl ismtelten s makacsul jelentkez antik hagyomnyok teht ktsgkvl egy jval a lyd llam keletkezse eltt valsznleg tbb hullmban lejtszdott npvndorls emlkt tkrzik.

Maga Pallottino is megemlti, hogy csupn a ksi bevndorls cfolatval mg nem kapcsolhat ki az etruszkok keleti eredetnek tzise, mert korbban is megjelenhettek Itliban. Ezt a lehetsget azonban kereken kizrja azzal a lapidris (vels) megjegyzssel, hogy a bronzkorbl s a vaskor elejrl a kis zsiai-keleti hats brmifle rgszeti nyomai hinyoznak Etrriban s Kzp-Itliban. /240/

Nem egszen gy ll azonban a dolog. Populonia krnykn pl. nhny 1100 s 800 kz tartoz korai aknasrbl ciprusi s szriai tpus kardok s melltk kerltek el, s 800 krl a krtai-mykni lkupola is feltnik. /242/ Ugyangy rgszetileg az is megllapthat, hogy az etruszk partoknak, fleg Populonia s Tarquinia krnyknek mr az I. vezred els kt szzadban feltnen sr npessge volt, s hogy az etrriai rctelepek nagyobb mret kiaknzsa a legtbb lelhelyen mr a II. vezred vgn

megkezddtt. /244/ St, mr a myknei idkben rendszeres kapcsolatok mutathatk ki az geisz trsge s Itlia kztt: Dl-Itlia s Sziclia szmos lelhelyn a 14-12. szzadba tartoz myknei kermia kerlt el, s Etrriban San Giovenale mellett is talltak myknei cserepeket.

Mindez viszont nem ppen arra vall, amit Pallottino llt, hanem sokkal inkbb, st igen nagy valsznsggel arra, hogy a trjai hbort kvet mozgalmas vszzadokban - teht pontosan az antik hagyomny ltal megadott idszakban - Kis-zsibl vagy ms keleti terletekrl rkezett telepesek jelentek meg Etrriban, nyilvnvalan nem egyetlen kompakt tmegben, hanem tbb egymst kvet kisebb-nagyobb hullmban. Keleti eredetkrl egyrtelmen tanskodnak magas fok technikai ismereteik, amelyek segtsgvel a kvetkez vszzadokban hatalmas terleteket kultivltak: lecsapoltk a mocsarakat, szablyoztk a folykat, fejlett ntzrendszereket ltestettek szinte minden telepls krnykn, szmos vrost ptettek, s ezeket thlzattal ktttk ssze. Hangslyozzuk, hogy mindezt a rmaiak eltti Itliban csak az etruszkok ltal meghdtott, vagy rdekkrkbe vont terleteken talljuk meg, sehol msutt, mg a szicliai s dl-itliai grg gyarmatokon sem. Mindez arra mutat, hogy Etrria thlzatt azok az oda elszrmazott szrazfldi kelta-magyarok ptettk meg, akik egsz Eurpban is ezt tettk. Ezen ma mr nincs vita, mg ha korbban az tptseket a rmaiaknak tulajdontottk is. Ugyanakkor megllapthatjuk, hogy emiatt Eurpa trzsbl s kzponti terleteirl meghatroz jelentsg s ltszm npessg beramlsval kell szmoljunk, akik mind ott voltak az etruszk sszeolvads (etnogenezis) megtrtntben.

Szintn igen nagy mrtkben altmasztjk az etruszkok keleti szrmazst azok az egyiptomi feliratok is, amelyek a kb. 1230-1170 kztt ismtelten Egyiptomra tmad n. "tengeri npek" kztt egy "twrws.w" npnevet (olvasata turu'su vagy teres) is emlegetnek, melyet a kutatk tlnyom tbbsge az etruszkok "tyrrhen" vagy "tyrsen" nevvel azonost. Pallottino ugyan azt rja errl az egybevetsrl, hogy "teljesen bizonytalan", de azt neki is be kell ismernie, hogy a "tengeri npek"-knt emltett egyb nevek kzl soknak trtnelmi npnevekkel val azonostshoz "ma mr nem frhet ktsg". Ilyen krlmnyek kztt viszont nyilvnval, hogy ezeket a npneveket nem kln-kln, hanem csak egyttesen szabad szemllnnk, elssorban arra gyelve, hogyan illeszthetk bele az akkori etnikai viszonyokba.

Az egyiptomiak a kvetkez, "az szaki vidkek mindenfle orszgaibl szrmaz" npeket soroljk fel: "lk.w" (lukku - lykiai), "jqjws.h" (jakjusa > acchj:~, "drdnj.w (dardanu - dardan), "dnn.w" (dannu - dannum); - akkoriban adatolhatan Kilika krnykn l np), "plst.w" (peleset - filiszteus), "sqq.r (siqqar; - a filiszteusokkal egytt 1200 tjn Palesztinban megtelepedett np), "twrw"s.c" (turusu - tyrsen), "'srdn.w" (serdanu, "sardanu vagy sirdanu - szardniai - szrd, megjegyzs tlem) s "sqls" (sekeles, siculus - sziciliai - szkely, megjegyzs tlem). Lthatjuk, hogy sszessgkben tekintve e npneveket csupn az egyetlen "jakjusa" > "acchj" azonosts tnik bizonytalannak, mg mindezen npek rszben mr a krdses korszakban, rszben alig valamivel ksbbi idkben a Fldkzi-tenger szaki partjain s szigetein trtnelmileg adatolhatk. Ahhoz sem fr ktsg, hogy 1200 tjn s utn, a Fldkzi-tenger trsgben s Kis-zsiban risi mret migrcik zajlottak le, amelyek tbbek kztt a nagy kiterjeds myknei kultrkr s a nem kevsb hatalmas hettita birodalom teljes pusztulshoz vezettek, s alapjaiban felforgattk a krdses terletek korbbi etnikai viszonyait. Ekkor jelentek meg pl. a frgek s a muski np Anatliban, a filiszteusok Palesztinban. Ugyanakkor az is bizonythat, hogy ez a nyugtalan idszak kb. kt vszzadig tartott, s csak 1000 tjn, a drok grgorszgi bevndorlsval fejezdtt be.

A drok viszont vgleges megtelepedsket megelzen az aiol s ion trzseket toltk maguk eltt dlre s keletre, s ezek kb. 1100 s 1000 kztt fokozatosan birtokukba vettk Attikt, az gei szigeteket s Kis-zsia nyugati partjait. Ezek a rgszetileg is nyomon kvethet, hullmszeren lezajlott npmozgalmak teht kzenfekv mdon megmagyarzzk az etruszkok keleti eredetrl szl hagyomnyt is, azt, hogy kb. 1200 s 900 kztt az jonnan rkezett tmegek demogrfiai nyomsa kvetkeztben ktsgkvl tbbszrsen is trtntek elvndorlsok Kis-zsibl s a keleti Mediterrneum egyb terleteirl az akkor mg ritkbban lakott nyugati vidkekre. Igen nagy sllyal esik latba ebben az sszefggsben a mr emltett egyiptomi amarnai krsos tblk egyik kzlse - ezek a 18. dinasztia utols frainak a klnbz el-zsiai llamok kirlyaival akkd-babiloni nyelven folytatott diplomciai levelezst tartalmazzk, elssorban III. Amenhotep (1413-1375) s IV Amenhotep (1375-1358) idejbl-, amely szerint a Kr. e. 14. szzad els felben Byblosban az egyiptomi helyrsgben "srdn.w" (sardanu) zsoldosok szolgltak. Ez az adat ugyanis azt bizonytja, hogy a ksbbi szardniaiak a nagy vndorlsok eltt mg keleten laktak, s nyilvn csak 1230-1170 kztti sikertelen egyiptomi betrseik utn fordultak nyugatnak, j hazt keresve. Nagyon valszn teht, hogy az etruszkok ("twrws.w"), de ppgy a sziciliaiak ("sqls.w") is szintn ezen kudarc kvetkeztben knyszerltek nyugatra. Annl is inkbb, mert a II. Ramses (kb. 1304-1238) korabeli forrsok is tbb nevet emltenek a ksbbi "tengeri npek" kzl mint az egyiptomiak s a hettitk segdnpeit. Ezek szerint aligha frhet ktsg ahhoz, hogy ezek a npcsoportok eredetileg valamennyien a Fldkzi-tenger keleti vidkein, nagyjbl a myknei kultrkr terletein laktak, s e mveltsg buksa utn rszben elvndoroltak, elssorban nyilvnvalan a korbbi kapcsolatok rvn mr ismert ritkbban lakott vidkekre, Sziciliba, Szardniba s Kzp-Itliba (v. a San Giovenale mellett tallt mykni kermival).

Ezzel termszetesen nem akarjuk azt lltani, hogy az itliai rz- s bronzkori npessgnek - amely azonban (s ez igen lnyeges tnyez) vgs fokon szintn tlnyomrszt el-zsiai, gei eredet volt - semmi szerepe sem lett volna az etruszk etnikum s nyelv kialaktsban. Ellenkezleg: npi s nyelvi tekintetben az slakos alaprteg szerepe ktsgkvl igen jelents volt az etruszkok npp vlsnak folyamatban s nyelvk konszolidldsban. Mveldsbeli szempontbl azonban vitathatatlannak tnik, st rgszetileg is kielgten altmaszthat, hogy a szorosabb rtelemben vett tulajdonkppeni etruszk magas kultrt kzvetlenl megelz Villanova mveltsg legkorbbi jelentkezsvel egyidejleg, ill. annl valamivel korbban, kb. 1100-1000 kztt jelents mrtk bevndorlsok trtntek Kis-zsibl vagy az azzal szomszdos rgibl, s legfkppen e gyarmatosok raktk le annak az etruszk kultrnak, llamszervezetnek, civilizcinak s mvszetnek alapjait, amelyet mr trtnelmileg is megfoghatunk. Maga Pallottino is leszgezi, hogy kptelensg klnvlasztani a Villanova mveltsg hordozit az etruszkoktl. Bizonythat ugyanis, hogy " .. meglep egyezs ll fenn az etruszkoknak a trtnelem folyamn legnagyobb elterjedsi terlete s a Villanova kultra elterjedsi terlete kztt, ahogy az a legutbbi feltrsokbl megmutatkozik. /251/"

Az slakossg s az jonnan rkezett gyarmatosok kztt vgbement etnikai s nyelvi kiegyenltds folyamatnak jobb megrtshez azonban szervesen hozztartozik az a fontos krlmny is, hogy az alapnpessg vgeredmnyben ugyanabbl az si anatliai-gei-tirrni npessgbl szrmazott, amelybe a Kr. e. 2/1. vezred fordulja tjn bevndorolt keleti csoportok is tartoztak. Ezt igazoljk pl. azok a nyelvi sszefggsek, amelyekrl az anatliai-gei-tirrni nyelvkzssg fennmaradt emlkeinek trgyalsakor fentebb mr bvebben sz volt. De ugyanezt bizonytjk - sokkal ksbbi idbl s jval konkrtabban - a Lemnos szigetn tallt, a Kr. e. 7-6. szzadbl szrmaz feliratok is, amelyeknek tbbrendbeli s igen szoros megegyezsei az etruszk nyelvvel mg a keleti szrmazst kategorikusan elvet kutatk szerint is "valban figyelemre mltak", s "sokat nyomnak a latban" a keleti elmlet mellett.

Megjegyzend mg, hogy- Pallottino sajt bevallsa szerint- az etruszk np s kultra kialakulsnak krdseit a fentiekkel gyakorlatilag azonos mdon szemllik az utbbi idben tbbek kztt pl. F. Schachermeyr, G. Sflund, J. Berard, G. A. Wainwright, H Hencken s J. B. Ward Perhins /254/. De nemcsak k. Az elbbiekben emltett rgszeti, trtnelmi s nyelvi adatokhoz ugyanis egyb sszefggsek egsz sora jrul, amelyek rszletes bemutatsra ezttal nincsen lehetsgnk. Rviden csak annyit, hogy ezek a
szerves prhuzamok kiterjednek a vallsi kpzetek, a mtoszok, a kultikus szertartsok, a babons hiedelmek (pl. mjjsls), a trsadalmi berendezkeds, a technikai ismeretek (pl. csatornzs, ptkezs, fmmvessg) terre, s mg sok egybre, amely jellegzetessgek jrszt a grg kultrban ismeretlenek voltak, semmi esetre sem szrmazhattak teht grg kzvettsbl. gy nyilvn a neves francia etruszkolgusnak, R. Blochnak kell igazat adnunk, aki szerint "... a keleti elemek bevndorlsnak ttele a kutats jelenlegi llst tekintve igen valszn, /260/, s ennek kvetkeztben "... A keleti eredet tzise mind tbb s tbb vdelmezre tall. /261/ Eddig Gtz. /262/
Fentiekbl tbb kvetkeztets is addik. Az egyik az lenne, hogy az etruszkok eredett kutatva mg vagy fl tucat kis-zsiai npet talltunk, amelyek kzl ksbb tbb megjelent a nyugati Mediterrneumban, s ott folytatta lett. Ebbl az is kiderl, hogy Kis-zsia egszen a Kaukzus vidkig a Kr. e. II. vezred msodik felben igen jelents rszben ragoz nyelv npek otthona volt. A szintn ragoz nyelv hettita vezet szerep mellett teht bven tallni ms, felttelezheten rokon npeket is, st, kzlk a szkelyek nemcsak Sziciliba jutottak el, hanem a Krpt-medencbe is. A msik szrevtel arra irnyul, hogy fentiek ismeretben a magyar tudomnyossg szmra alapvet fontossg a keleti Mediterrneum trtnetnek vizsglata is. Nem fogadhat el tovbb az a ma mg ltalnos nzet, hogy e hatalmas terlet szmunkra rdektelen lenne, hisz ppen most vilgthattunk r jlag arra a tnyre, hogy korai trtnelmnkkel igenis kapcsolatban ll az, amit ott mr eddig is kidertettek a kutatk. Vgezetl pedig nem zrhat ki krpt-medencei eredet npessg megjelense sem az egykori Villanova mveltsg terletn azon nyelvszeti tnyek figyelembevtelvel, amelyek az etruszk s a magyar kztt fennll azonossgokra plnek, s a kvetkez fejezetben rszletesen is trgyalom. Itt arrl lesz sz, hogy nemcsak a szegyeztetsek mutatjk az etruszk-magyar rokonsg tnyt, de abba az irnyba is el kell indulnunk, hogy magyarul olvassuk el az etruszk szvegeket.

.. a szmba vehet vonatkoz rgszeti leleteket figyelembe vve s gondosan mrlegelve arra a kvetkeztetsre kell jutnunk, hogy azok az anatliai-gei-tirrn nyelvcsoportba tartoz nyelvek, amelyeket a Kr e. 2/1. vezred fordulja tjn s utna mr tbb-kevsb megfoghatunk (pl. a minoszi, a myknei, az etruszk, a ligur, az ibr), az seredeti anatliai alaprtegen kvl mr nagy mrtkben teltve voltak az el-zsiai nyelvi koin, halafi, ks ubaidi (elsumr) s szumr fokozatainak tbbszrsen fellrtegzdtt nyelei elemeivel. Ms szval az el-zsiai kultrramlat sorn bekvetkezett, rgszetileg sokszorosan bizonythat vndorlsok s etnikai keveredsek kifogstalan magyarzatot nyjtanak az grgben, az etruszkban s a latinban tallhat tmeges szumr nyelni megfelelsekre. Az El-zsit keletrl s szakrl krlvev terletek rgi s mai nyelveiben azonban ppoly masszv szumr prhuzamokat tallunk, amilyeneket fentebb Dl-Eurpban megismertnk.

219. M. Pallottino: Az etruszkok. Gondolat, 1980. Budapest.
220. Kenedin Sznt Lvia: Az etruszkok nyomban. Corvina, Budapest, 1977. 72. o.
221. Kenedin Sznt Lvia: Az etruszkok nyomban. Corvina, Budapest, 1977. 76-77. o
222. Propylen Weltgeschichte IV. kt. 50. old.
223 Kenedin Sznt Lvia: Az etruszkok nyomban. Corvina, Budapest, 1977. 6. kp, s 81. old.
224. Bloch 1970, 17. old.
225. Propylen Weltgeschichte IV kt. 52. old,
226. Ugo di Martinos Gli Etruschi. Mursia S.p.A., Milano, 1982-86. 28. o.
227. Kenedin Sznt Lvia: Az etruszkok nyomban. Corvina, Budapest, 1977. 85. o.
228. Propylen Weltgeschichte IV kt. 52. old.
229. v. pl. Brockhaus Enzyklopdie 1973, 16. kt. 61. old.
230. Pecz Vilmos dr.: kori Lexikon. Franklin, Budapest, 1902. I. 646.
231. Pogny Frigyes: Rma. Corvina, Budapest, 1967. 15, o.
232. ld. Pallottino M.: Az etruszkok. Gondolat, Budapest, 1980. 542. o.
233. Kenedin Sznt Lvia: Az etruszkok nyomban. Corvina, Budapest, 1977. 88. o.
234. Kenedin Sznt Lvia: Az etruszkok nyomban. Corvina, Budapest, 1977. 81. o.285. ld. Pallottino, M.: Az etruszkok. Gondolat, Budapest, 1980. 601.. 236. ld. Grant M. : Rtselhafte Etrusker. 1981. 94. o.
237. Kenedin Sznt Lvia: Az etruszkok nyomban. Corvina, Budapest, 1977. 90. o.
238. Kenedin Sznt Lvia: Az etruszkok nyomban. Corvina, Budapest, 1977. 94. o.
239. ld. Pallottino, M.: Az etruszkok. Gondolat, Budapest, 1980. 54-55. s 580. o.
240. ld. Pallottino, M.: Az etruszkok. Gondolat, Budapest, 1980. 61. o.
241. Kenedin Sznt Lvia: Az etruszkok nyomban. Corvinra, Budapest, 1977. 38, kp.
242 ld. Pallottino, M.: Az etruszkok. Gondolat, Budapest, 1980. 35. o.
243 ld. Pallottino, M.: Az etruszkok. Gondolat, Budapest, 1980. 35. o.
244. ld. Pallottino, M.: Az etruszkok. Gondolat, Budapest, 1980. 38. o. 245 ld. Bloch, R.: Die Etrusker (Arch. mundi, 1970. 72. o.
246. v. Grant M.: Rtselhafte Etrusker. 1981. 104-108. o. is
247. Kenedin Sznt Lvia: Az etruszkok nyomban. Corvina, Budapest, 1977. 94. o.
248. M. Pallottino: Az etruszkok. Gondolat, 1980. Budapest. 56. o.
249. Kenedin Sznt Lvia: Az etruszkok nyomban. Corvina, Budapest, 1977. 40. o
250. v. pl. Helck, W: Die Beziehungen =C4gyptens und Vorderasiens zur gis bis ins 7. Jahrhundert vor Christi. 1979. 138, o.
251. ld. Pallottino, M.: Az etruszkok. Gondolat, Budapest, 1980. 66. o.
252. ld. Pallottino, M.: Az etruszkok. Gondolat, Budapest, 1980. 61. o.
253. ld. Pallottino, M.: Az etruszkok. Gondolat, Budapest, 1980. 31. o.
254. v. Pallottino M.: Az etruszkok. Gondolat, Budapest, 1980. 52-53.o
255 ld. Pallottino, M.: Az etruszkok. Gondolat, Budapest, 1980. 99. o.
258. Ugo di Martinos Gli Etruschi. Mursia S.p.A., Milano, 1982-86. 79, o.
259. Kr Gza: Etruszk-magyar rokonsg. Warren, Ohio, 1966. 40. o.
260. ld. Blach, R.: Die Etrusker (Arch. mundi, 1970. 71, o.
261. ld. Bloch, R.: Die Etrusker (Arch. mundi, 1970. 83, o.
262. Gtz Lszl: Keleten kl a nap. Pski, Budapest, 1994. 861-869. o. Jegyzetekkel.
263. Gtz Lszl: Keleten kl a nap. Pski, Budapest, 1994. 879. o.

A bemutatott anyaghoz taln nem szksges tovbbi kommentr, az magrt beszl. Mgsem haszontalan megjegyezni, hogy a felette hasonl kifejezsmd a trgyiasult anyag tansga szerint azonos szellemi gykereken ptkez mveltsgeket vett a szemll el. nkntelenl is felvetdik a krds: kik is voltak ht az etruszkok? Mr legalbb is abban az rtelemben, hogy mirt nem kelta nv alatt ismertek, ha ennyi azonossgot rgzthetnk kzttk. Hogyan "kerlhettk el" a keltv vlst? De ha a P- vlgyben kelta llam volt Etrria kzvetlen szomszdsgban - trzsterleteik rszbeni tfedsvel -, mi volt az a klnbsg kztk mgis, amitl nem keltnak, hanem etruszknak neveztk ket? Felvethet-e az a krds, hogy taln nem volt Etrriban szkta megjelens, amely Eurpa ms rszein megvalsult, majd a kelta nv megjelenst eredmnyezte volna, s gy maradt el a "keresztel"? Ugyanakkor szkta prhuzamok mgis szp szmmal vannak Etrriban. A feltett krdsekre egyelre nem tudom a vlaszt, de azok puszta felvetse is elbbre vihet j, megfontolni val tnyanyag elemzsvel. Ez a tnyanyag Kis-zsiban s Itliban tallhat leginkbb az etruszkokra vonatkozan, s nem mondhatjuk azt, hogy e terletek ma a magyar kutatk rdekldsnek kzppontjban llnnak. Taln mindaz, ami ebben a knyvben sszegyjtetett, a megrgztt szkeptikusokat nem gyzte mg meg teljesen. Nyilvnval ugyanakkor, hogy ennyi mer vletlen sem ltezik, amirl eddig s ezutn sz volt s lesz, mert nem elre elkpzelt trtnethez keresem a nekem megfelel adatokat, hanem fordtva.

A keleti (kelta) s etruszk trgyak kzvetlen sszevetsn tlmenen tovbbi tanulsgok is levonhatak e pazar anyag lttn. Nemcsak a kt np mveltsgnek trgyiasult alkotsairl van ugyanis sz, hisz lthat, helyenknt tovbbi ragoz nyelvektl szrmaz megfelelsek is kimutathatak mr els ltsra. A rend kedvrt megjegyzem, ezeket most nem erltettem, szinte csak jelzsszeren vetettem kzbe a magyar, urartui, krtai s szkta prhuzamokat annak a vlemnyemnek altmasztsra, miszerint a magyar strtnelmet eurzsiai mretekben kell kutatni. Termszetesen jobbra az 50. szlessgi krtl dlre. E nhny szerny leletet pedig ajnlom mindazok figyelmbe, akik ezutn mlyednek el a ragozk trtnelmben.

sszefoglalsknt elmondhatjuk, hogy a keleti (kelta) s etruszk nyelv, szellemi let mellett a rgszet ltal napvilgra hozott anyag is ugyanazon alapelveken ptkez vilgokat llt a szemll el. Ezek kzs gykere a ragoz nyelvek si mveltsgben tallhat meg. Miutn a gondolat terjedshez ember is kell, nem vitathat, hogy azok tulajdonosainak is meg kellett jelennik Itliban, mint ahogy meg is jelentek, s fellpskkel vilgtrtnelmet rtak. Az olvas joggal vrhatja ezek utn, hogy ezen emltett mveldsi alapelvek megltt ki is fejtsem. Meg is teszem, de bvebb ismertetse a msodik ktetre marad. Most annyit hoznk csak fel, hogy magam j nhny ponton mskppen ltom Eurpa, de ezen bell is elssorban a korai jkkortl nagy erkkel Magyarorszgrl sztraml vonaldszes kermia ltal belakott terletek ksbbi trtnelmt. Lnyegben felismersem az emltett - rorszgtl, Franciaorszgtl Ukrajnig r - terletnek a ksbbi vezredekben nyomon kvethet ltalnos mveltsgbeli sszetartozst jelenti. Eurpa e rsznek klnsen a rz-, bronz- s vaskorban lthat trgyiasult s ebben egysgeslt kifejezsmdjai megengedik feltteleznnk egysges tudat, hit, nyelv npessg ltezst. Ahogy e hatalmas terleten sem, gy nem elgedhetnk meg Etrria esetben sem az egyszeri bevndorls elgondolsval, de kifejezetten vszzadokban mrhet sszeolvads (etnogenezis) lersban tallhatjuk meg a valsgot leginkbb kzelt folyamatot. Ennl mg sokkal fontosabb azon szrevtel figyelembevtele, hogy az etnogenezis lersa mindig az slakossggal kezddik

A bemutatott kelta s etruszk hasonlsgok s azonossgok tovbbi krdst vetnek fel. Ha e kt mveltsg egymshoz ennyire kzeli alapokon nyugszik, akkor nemcsak az etruszkok jelentsebb eurpai - pontosabban a kelthoz igen hasonl - eredetre gondolhatunk, hanem rvet is kapunk a bronzkori Eurpnak az eddig elgondoltnl sokkalta ersebb egysges szellemi letre, s npessgre is. Ez igen lnyeges felvets, mert ebbe az indoeurpaiak ppen a fentiek miatt nem frnek bele.

Mg tovbb haladva az sszehasonltsbl add kvetkeztetsekben nem kerlhetjk meg ltalnoss vl, immr az egsz eurpai npessgre vonatkoztathat jabb felvetsnket. Ha a teljes keleti (kelta) terletek egysgessge Itliban is kimutathat, st egyrtelm azonossga, akkor azt kell megkrdezzk, ki nem tartozott bele ebbe a nagy eurpai azonossgba. ppen a keltkrl szerkesztett rszekben fejtettem ki ragoz nyelv hovatartozsuk szellemi vilgbl szrmaz bizonytkait. Hol voltak ebben az idben az indoeurpaiak? gy tnik, a keltk s etruszkok ltal belakott fldn nem tallni ket.

 
.

 

  

                          

       

      

           

         

 szesen: 657.cikk.    

   

 
.

                       

 

    

 ArdviSura Anahita          

             

                     

 

       

 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!