RGSZET : 17.Szkita emlkek Kazakisztnban |
17.Szkita emlkek Kazakisztnban
2006.04.29. 14:22
1998-ban egy kazak-francia rgszeti expedci kezdett satsokat az Altj hegysgben 1100 m magassgban, folytatva az 1997. vi kutatsokat, amikor kazak, orosz, francia, olasz s svd kutatk csapata dolgozott epff. A kutatsok vezetje a neves kazak rgsz: Z. Sz. Szamasev, az Almatiban mkd Rgszeti intzet fmunkatrsa.
fA Brel s Zsabul falu kztti trsgben elkerlt temet-kezsek kztt volt, tbbek kztt, egy olyan kpakolsos, psdmalyos ni sr, amelynek mellkletei kztt (bronz tkr, ks, arany flbevalk, stb.) a szkta llatbrzol mrszei pomps darabjai is megjelentek, mgpedig olyan piducgirff, amely vezrmotvum nemcsak a Kr. sz. eltti Vll-lV. szzadi szktk anyagban, hanem az avar, st a magyar leletanyagban is.
Az altji srok klnlegessge tovbb abban rejlik, hogy itt,Met-Kazakisztnban, az Altj brcei kztt, a fagyott talaj megrzi a szerves angyagokat. Ezltal vlt vilghirv mr fl vszzaddal ezeltt az altji Pazyrik, Sbe, Katsnda, Basadr, Tujekta srvilga.
Berel falunl, a Buhtarma patak vlgyben nagymret, kpakolsoskurgnok (srhalmok) sorakoznak: nyolc hatalmas s t kisebb mret. A legnagyobb, a 11-s szm, amelynek feltrsa 1998. jliustl oktberig tartott. A jelenlegi kutatsok, amelyekte I. Sz. Szamasev vezet, nem elzmnyek nlkliek. Mr 1865-ben V. V. Radlov, majd 1959-ben Sz. Sz, Szorokin dolgozott ezen a vidken.
A csoportokban ll kurgnok kzl most kettnek a feltrstl szmolunk be, a 11-s s a 18-as szm kur-(gn kincseirl s titkairl. Sajnos, ezek a temetkezsek is ldozatul estek a srrablk dlsainak, mgis rendkvli jelentsgek.
A 31x29 mter tmrj, csaknem kt mter magas kves kurgn alatt 2,7-4 mter mlysgben volt a gerendkbl ptett skramra. A jelents mret srgdr szaki oldaln fekdtek kt sorban egyms felett a vrses szr lovak maradvnyai, valamint dsztett brrel bevont nyergek, llatfigurkkal kes fbl faragott oldalplcs zablk s hrom pr, lovak fejre val, szarvakkal dsztett maszk. Ezek a maszkok brrel s arany flival voltak bevonva s a szarvak kztt szrnyas griff figurja lthat.
Ezek a lmaszkok nmagukban is szenzcik, noha hasonlk mr ismertek Pazyrikbl, ahol viszont nem hegyikecske szarvakkal, hanem szarvas agancsokkal voltak dsztve! De szmunkra, magyarok szmra legalbb ilyen szenzcis a sas s prduc keverkbl megalkotott szrnyas griffek figurja, hiszen a szkta-hun faj npek egyik f jelkprl van sz, amely radsul biztosan mezopotmiai s kzp-zsiai eredet.
Nyomatkosan kell hangslyoznunk, hogy a breli srokban tallt holtestek is, akrcsak a pazyrikaiak, europidok! Teht nem mongolidok vagy mongoloidok. Emlkezznk az 1993-ban, Poloszmk orosz rgszn ltal feltrt pazyriki hercegnre, amelynek kpsorait lthattuk a „Jgbefagyott trtnelem" cm tv-sorozatban, ahol heves vitkat vltott ki ez a tny.
A 18-as szm kurgn valamivel kisebb mret volt, az tmrje csak 18 mter, a magassga csak egy mter, m itt is a kves kurgnt egy msfl-kt mter szles kgy-r vezte, amely mintegy vdelmezte a szent helyet. Kivlan hangslyozzk Szamosevk, hogy e szakrlis trsgben minden kis rszletnek jelentse s jelentsge van.
A 3.9 mter mlysgben lv nagymret (3.2 x 3.9 m) srkamrt nyrfa gerendkbl s megmunklt deszkkbl ksztettk el, a padozatt viszont vastag nemezzel bortottk be! A srkamra padljn itt ngy lovat talltak s szerencsre kzlk egy egszen srtetlen volt. A lovak lbait a trzsk al hajltottk. A lszerszmok kzl figyelmet rdemelnek a vas zabik. Az emberi testbl, sajnos, csak igen kicsiny tredkek maradtak a srkamrban. A megmaradt mellkletek kzl megemlthetk csont nylhegyek, dszes, festett cserpedny tredkei, taln nagymret kors lehetett egykor.
Az altji szktk embertani jellege nem krdses, ersen vitatott viszont a nyelvi hovatartozsuk. A Kr. sz. eltti IV-III. szzadi knai trtneti forrsok kivlan ismerik ezt az altji vidket, Kunyluny, Jo esi, Huej Suj nven nevezve az Altj, a Zajszn t s a Fekete Irtis vidkt, st megmondjk az itt l np nevt is:jue esi. A nyelvtudomny ltalnos vlemnye szerint a jue csi-k a tokhr nyelv valamelyik dialektust beszlhettk.
Vlemnyem szerint helytelen ezt a rgszeti emlkanyagot nll rgszeti kutlraknt kezelni (mint un. pazyri-ki kutlrt), fggetlenl attl, hogy az ide temetett elkelsgek irni tpus nyelvet beszltek-e vagy sem, mert szktk k, termszetesen sszefoglal npnvknt rtelmezve ezt a grg megnevezst. Ezt rzik a feltr rgsz kollgk is, mert az etnikai hovatartozs krdst nyitva hagyjk.
Klnleges oka kellett legyen annak, hogy ez a np kt s fl vezreddel ezeltt elkelsgeinek holttestt felvitte ide, a fval sohasem bortott, koprsgban is csodlatos szpsg hegytetre s itt, ide hordott rengeteg faanyagbl, pomps srkamrkat, halotti palotkat ptettek szmukra, eltemetve velk hegyikecsknek vagy szarvasnak maszkrozott paripkat s ms trgyaikat, amelyeket a fagy megrztt szmunkra eredeti llapotukban. A kutatsok tovbb folynak s ma mr meg van annak a lehetsge is, hogy hamarosan a magyar strtnetkutatk kzl is rszt vehessenek egyesek ebben a rendkvl fontos, nagyon izgalmas s szmunkra, magyarok szmra meghatroz jelentsg tudomnyos kutat munkban.
|