6.
2006.05.01. 09:11
Magyar Atlantisz
A Pilis letre kel?2005. jlius 14.Bunyevcz Zsuzsa - HunHr.Hu
India nagykvetasszonya a Pilisbe jr feltltekezni, s a dalai lma magyarorszgi ltogatsakor elsknt szintn az ltala a vilg egyik legfontosabb s legcsodlatosabb helynek tartott Pilisbe sietett, ahol a kvetkezket mondta: A tibeti szemllet a magatarts s a Szent Tuds tbbi hajtshoz hasonlan a mindensget egysgben, Egynek ltja s li. Ennek megfelelen az erkzpontokat - csakrkat - nemcsak az emberi testben, de a Fldgolyn is szmon tartja. A hagyomny szerint a Fld szv-csakrja Magyarorszg terletn, pontosabban a Pilisben van.
A Pilist egsz vben kirndulk, trzk, selk szzai, amatr s hivatsos kutatk keresik fel, s valamilyen rejtlyes mdon az iderkezk kzl azokat is hamarosan megszllja egyfajta klns nyugalom, akik semmit se hallottak a hely szellemrl. Amit a dalai lmhoz hasonlan vilgszerte sokan tudnak, az a hazai ltogatk tbbsge eltt mig ismeretlen: a Pilis a Krpt-medence energetikai szempontbl kitntetett helye, seink szerint az a pont, ahol "az g s a Fld sszer".
A ma embernek sokszor mr alig mond valamit a szent hely kifejezs, pedig elg, ha fleleventjk a gyermekkori olvasmnyainkbl, a rg ltott filmekbl ismert indin szereplket, s mris knnyebben megrthetjk. Az indinok vndorlsaik sorn egyszer csak azt mondjk, hogy "itt lljunk meg, mert szent helyre rkeztnk". A "spadtarc" nem rti, s nem rzi a hely jelentsgt, mire az indin elmagyarzza, hogy ott laknak az sk szellemei. A Pilisben a magyar sk szellemei "lnek", mg akkor is, ha "ltezskkel" az utbbi vszzadokban meglehetsen kevesen s keveset foglalkoztak. Az elmlt nhny vben azonban ez a rg elfeledett vilg mintha kezdene letre kelni. Egyre tbb olyan lelet, adat vagy j ismeret bukkan fel a Pilis klnbz pontjain - nemegyszer klns krlmnyek kztt -, ami szinte rknyszerti az embert, hogy tgondolja a magyarsg trtnetnek eddig - a tbbsg szmra - kevsb ismert vszzadait.
A Pilis szakralitsnak vizsglata sorn a krdskr brmelyik vetlett vesszk is szemgyre, szinte minden esetben a legtvolabbi mltba jutunk el, amelyet a sumer krsos tblk gy jellemeznek, hogy a "kirlysg leszllt a Fldre".
Ahol megnylt a fld
A Pilisben az elmlt nhny vben sorra kerlnek el az elpuszttott s elfelejtett vilg nyomai. Szinte naponta bukkannak fel egykori hatalmas templomok, alagtrendszerek tbb szz ves maradvnyai, de elkerltek mr a krnyken ktezer ves cserpdarabok, nylhegyek, furcsa alak kvek s tbb ezer ves faragvnyok is. Nem meglep mdon a leletek nmelyikn a szv jele lthat. 2000. szeptember 23-n a plos rendet alapt Szent zsb tiszteletre szabadtri mist rendeztek Pilisszntn, ahol egsz klns leletre bukkantak a kt vvel korbban flfedezett egykori templom romjai fltt. Egy 80 kg-os k kerlt el, amelyen azeltt soha nem ltott, klns, ketts kereszt formj minta lthat.
A k a szakrtk szerint egsz biztosan a XI. szzad eltt keletkezett. Pap Gbor mvszettrtnsz a rmai egyhz ltal eretneksggel vdolt bogumiloktl eredezteti az alkotst, msok az egyiptomi kopt keresztny motvumokhoz hasonltjk a ketts keresztet. Egy valamiben azonban mindannyian egyetrtenek: a kvn a rmai, judeo-keresztnysgtl eltr motvum lthat.
A keresztes kvet most abban a templomban rzik, ahol korbban sz szerint megnylt a fld. Mra mr kiderlt, hogy egy alagtrendszer hzdik alatta, amelyet - az itt tallt leletek tansga szerint - a kzpkor eltt alaktottak ki. De maga a templom is rdekes: noha a XVIII. szzadban ptette a beteleptett svb lakossg, falaira csak rpd-hzi szenteket festettek. ptszeti szempontbl pedig semmi nem indokolja, hogy egy vzmoss fl ptettk - hacsak nem valami eddig ismeretlen okbl.
Pilissznt polgrmestere elmondta, hogy a k "megvlogatja", ki jhet hozz. A szakrlis trgyak a jt jobb, a rosszat mg rosszabb teszik. Aki csak szenzcihsg miatt keresi fel a szent kvet, azt kapja, amit megrdemel...
Pilisszntn talltak mr egy szv alak kvet is, rajta kt rajzolattal. A fels a rgszek szerint egy ldott llapotban lev asszonyt mintz, aki ksrtetiesen emlkeztet a vilgszerte hasonlkppen brzolt skori termkenysg-istennkre. Makoldi Mikls rgsz 6-7 ezer vre becsli a lelet kort.
Fehr az egyhza...
Maga a pilis sz a kopasz, illetve leborotvlt fej jelzje, egy helytrtneti mben pedig azt olvashatjuk, hogy a fejtett neveztk gy rgen. Papi kifejezs is egyben, msik megfelelje, a tonzra manapsg is megfigyelhet nhny szerzetesrendnl, amelynek tagjai a fejtett kopaszra borotvljk. Itt tallhat az emberi test korona-csakrja, amin keresztl - az ezoterikus tantsok szerint - a Teremt energija ramlik. A tiszta, isteni energinak, illetve ennek a pontnak a tants szerint fehr a szne. A fehr szn llandan, ksrtetiesen visszakszn a Pilissel kapcsolatban, ahogy azt egy rgi magyar npnek is megrktette:
Ennek a vilgnak Fehr a virga Fehr az egyhza Fehr a csuhsa
Ennek a vilgnak Itt dobog a szve Itt van a lelke Itt van a kzepe
Az egyetlen magyar alapts szerzetesrend, a plosok tagjai is fehr ruht hordtak, s ahogy a tovbbiakban ltni fogjuk, ez a pilisi szlets rend ezer szllal ktdtt az "gbl leszllt kirlysghoz". Feltn, hogy a trtnelmi Magyarorszgon mennyi Fehr- vagy Fejrvr van, ismeretes tovbb, hogy minden fontos trtnelmi helynk a Fehrvr vagy Alba (latinul fehr) nevet viselte.
Ltezik egy velencei fametszet a kzpkori Szkesfehrvrrl, ami tbb kutatt arra sarkallt, hogy a magyarok szakrlis kzpontjt nem a mai Szkesfehrvron, hanem a Pilisben keresse. A kutatsok eredmnyeknt egyre tbben valljk, hogy Fehrvr koronz vrosunk egykor valban a Pilisben helyezkedett el, ami a korona-csakra, fehr s beavats fogalmak rdekes tallkozsa.
A beavats helye
A fejtet, a legfelsbb fltt mr nincs semmi. Szimbolikusan tekintve a Pilist, az g s a Fld hatrn van az a hely, ahol a fldi kilp a Fldbl s belp az gbe, magyarul: megkapja az gi Tudst. Pontosan ez az a hely teht, ahol a beavats trtnhet. Mint ahogy az emberi testben ez a hely a fejtet, ugyangy a Krpt-medence "pilise" az, ami kpes a fentrl jtt finom energik befogadsra.
Ha a trtnelmi Magyarorszgot l testnek fogjuk fel, ahogy az a kzpkorban ltalnosan elfogadott nzet volt, akkor ennek az "orszgtestnek" a fejtetje, a "pilise" nem ms, mint a Pilis, az giek s fldiek kztti kontaktus helyszne. Ezrt volt az, hogy ezt a terletet idtlen idk ta mindig is a legfels vezetk uraltk. Mr az rpd-hzi kirlyok idejn is a legjobban rztt s fltett birtok volt. (rdemes megemlteni, hogy a kutatk szerint az els lovastrsadalom, lrl nyilaz hadsereggel, Kr. e. 1900 krl jelent meg a Kzel-Keleten. A knani rovsrsos szvegekben ez a np "PLST", vagyis "PiLiS-Tu" nven szerepel. Tbben innen szrmaztatjk a filiszteus szt. Az kori rk e lovastrsadalom tagjait "filiszteus hunoknak" is nevezik.)
A Pilis krvonala (a Visegrdi-hegysggel egytt) egy hatalmas szvet formz, amelynek a kzepn tallhat Dobogk, a Krpt-medence energetikai kzpontja. seink nem vletlenl adtk a terlet kzppontjban ll cscsnak ezt a nevet, tudniuk kellett, hogy itt "dobog" a vilg szve. Az rpd korban ezt a terlete "Insula Pilis" (Pilis-sziget) nven neveztk. Ha rpillantunk a trkpre, s leszmtjuk az utbbi 1500 v mintegy 400 fldrengst, amelyek sorn pldul "az egyik hegy belezuhant a Dunba", s gy nyilvn megvltozott a krnyk kpe, akkor tkletes szvalakot ltunk. A terletet a ma itt lk is a Fld szveknt emlegetik.
A korona- s a szv-csakra gy teht a Pilisben egy helyen tallhat, ezltal teljes szakrlis uralkodi programot kpvisel. Az itt tallhat pontokon keresztl tadhatv vlt az isteni energia az arra alkalmas befogad szemlynek. s valban, a Pilis alagtrendszerben, a titkos barlangokban a plosok beavatsi rtusainak kzponti szerepe volt.
Isten jellte ki
A Pilis bizonythatan mr a szkta kortl lakott volt, s a honfoglalsnak nevezett esemnyt megelzen is sok kultikus hellyel rendelkezett. A szktk Kr. e. 900 krl mr ltez birodalma a mai Dl-Oroszorszgtl Kzp-Eurpig terjedt, magba foglalta teht a Krpt-medenct is. Ugyanezt igazoljk az kor nagy szerzi, kztk Arrianosz grg trtnetr s filozfus, aki ezt rja: "Az eurpai szktk mint legnagyobb np lakjk Eurpt."
A Pilis rpd-kori szakralitst oklevelek bizonytjk: mindvgig kirlyi kzpontknt mkdtt, soha nem lehetett adni-venni benne fldterleteket, csak kirlyi jvhagyssal. Ksbb, az Anjou-kortl Visegrdon, a fellegvrban riztk a Szent Koront (amely a vilgon egyedlll mdon nem kirlyi, hanem beavatsi korona), s a Kpes Krnika kpein a koronzs helyeknt a Pilis azonosthat. A szent helyeket, ahogy mondjk, maga az Isten jelli ki. Nem vletlen teht, hogy a krnyken Mria-jelensek, csods gygyulsok tucatjaival tallkozunk.
Visszatrve az indin pldhoz, a szent helyekre mindig csak a varzsl vagy a trzsfnk engedlyvel lehetett belpni. seinknl a varzsl a tltos, a trzsfnk pedig a kirly volt. A tltosok eltnsvel a plosok vettk t, vittk tovbb a hagyomnyokat, s valban, a kirly s az engedlyk nlkl senki se lphetett a terletre. A legbelsbb rszbe, a Pilis "pilisbe" - a Szentek Szentjbe - mg a kirlyi csald tagjai se lphettek be felgyelet nlkl.
A hely sisgre utal, hogy a Pilis-hegyen llva jl lthat a Ziribr-hegy, amely fltt a tli napfordulkor, december 21-n a Nap kel, mgpedig gy, hogy az ltet napfny a Pilis egyik fontos pontjra esik. A sumerolgusok egybehangz vlemnye szerint a "ziribr" sz hegyszorost, bred fnyt, jjszletst jelent. (Ismeretes, hogy a legkorbbi kultrk, gyakorlatilag kivtel nlkl, a "legfelsbb Istent", a "Magassgost" a Nappal azonostottk. seink is naphitek voltak.)
Az egyiptomi piramisok az Oziriszt megszemlyest Orion csillagkp mintjra pltek. Tudjuk, hogy az Orion a magyar mitolgiban Nimrddal azonos. Tbbek felttelezse szerint ennek pontos msa megtallhat a Pilisben: a csillagkp csillagait a pilisi hegyek rajzoljk ki. A kzps hrom csillag az rpd-vr, a Rm-hegy s a Magashegy. Az elrendezs ugyanaz, amit az egyiptomi piramisoknl ltunk: a leghalvnyabb csillagot a legkisebb piramis jelzi, a legersebbet pedig a legnagyobb. A csillagkp tovbbi ngy pontjnak mindegyiknl plos kolostorromok tallhatk.
(Forrs: Dobog folyirat)
|