5.A Krptmedence Szent-helyei 2.
2006.05.08. 20:41
Born Gergely/Dobog 2OO5 decemberi szm
A SZENT HELYEK LTALNOS MKDSE
A szent helyek m kdse hrom szinten zajlik. Elszr is, van egy fldi-fizikai arculat, amely a magasabb metafizikai erk levetlse. Ez maga is hrom tnyezbl ll: a hely fizikai jellegzetessgeibl, a mkds trbeli s idbeli rendjbl s a szent helyet mkdtet ember(ek) ritulis cselekedeteibl. Msodszor ltezik egy szellemi arculat, a szent hely spiritulis lnyege, amit nevezhetnk a hely szellemnek is, aki/ami maga is hrom megnyilvnulssal br (szellemi, lelki s testi szinten). Emellett minden szent hely nem csak nmagban teljessg, hanem kiveszi szerept mind az adott nagyobb tjegysg, mind a Krpt-medence, mind pedig az egsz Fld szakrlis mkdsbl, azaz a szent helyek hierarchikus elrendezdst mutatnak, amire szmos hagyomny utal.
Harmadszor, tallunk egy olyan „kzvett kzeget", melyen keresztl a szellemisg fokozatosan formt lthet, vagyis itt a lelki arculattal llunk szemben. Konkrtabban: az eddig vizsglt szent helyek s szakrlis szerep ptmnyek jellemz mdon a nem-homogn termszet tr kitntetett pontjaira pltek. A tjban (a Fldet krl-lelve) egy egyszerre tbb szinten mkd, minsggel jellemezhet ermintzat nyilvnul meg, melynek egyik legfontosabb sajtossga az l minsgre oly jellemz lktets (pulzci).
A mintzat alapszerkezete a csompontok (erkzpontok) s az ket sszekt ervonalak rendszere. Ez az alapszerkezet legalbb hrom lptkben, egymssal minden valsznsg szerint klcsnhatsban mkdik. E raszterhls erhatsok egyik rsze mr egyetlen ember ltal is irnythat-befolysolhat, minden gondolatunkra s lelki rezdlsnkre annak minsgtl fggen, mintzatnak s minsgnek megvltoztatsval vlaszol. R rendszer 12 hlt tartalmaz (melyek kzl a legismertebb elem az un. Hartman-hl), melyek mkdsnek trbeli s idbeli lptke is (nhny mteres tartomny, kzeltleg napi ciklusossg) a legembersza-bsbbnak s leghtkznapibbnak tekinthet.
gy is fogalmazhatunk, hogy ember s vilg kapcsolatban a „htkznapi ltszint, programozja", amely minket a legkzvetlenebb mdon sarkall ltminsgnk megvltoztatsra (egszsgkrost hatsok). A raszter-hls erhatsok msik nagy csoportja mr nem befolysolhat ilyen egyszer s kzvetlen mdon. E hlk - a Szent Gyrgy-, a Mria-, s a Krisztus-hlk (valamint ezek interferencii, az un. delej-vonalak) -elsdleges s megszentelt csompontjai - a szakrlis mkdsben kapnak kiemelked szerepet. Ezt mutatja az a tny, hogy szakrlis szerep ptmnyeink kzl a halmok, patk alak{!) fldvraink s a templomok tbbsge elszeretettel „vonzdik" e hlk csompontjaihoz.
Befolysolsukhoz mr egy nagyobb kzssg egyttes imdsgra (meditcijra) van szksg. Mkdsk tr- s idbeli lptke s az eddig elmondottak alapjn e hlk az ember s vilg kapcsolatban az ves vltozsrend s a kisebb kzssgi ltszint programozi. (Jelenltk vagy ppen hinyuk, pontosabban megjelensk „kronolgija" pedig taln a nagy v precesszis vltozsrendjvel fgg ssze?!) Mint lthat, e kt fenti lptk legjellemzbb tulajdonsga az, hogy raszterhl (interferencia-hl) szerkezet.
Ezek mellett s felett mkdik egy olyan erhats is, melynek pp az a sajtossga, hogy szerkezete nem ragadhat meg ilyen egyrtelmsggel, ppen erteljesen dinamikus jellege foytn. Olyan rvny-trrl van sz, mely (nem raszter-) csompontokba szervezdve nyilvnul meg a raszterhlk felett, mintegy beforgatva ket sajt rvnylsbe, hogy azutn e hlk az egyes, nekik megfelel Jelszintekre tovbbtsk a kapottakat (s viszont). Biofizikai analgit tekintve olyan mkdst kapunk, mely megfelel az emberi csakrk s meridinok rendszernek. Az rvnyterek s az ket legkzvetlenebb mdon sszekt, helyenknt elgaz szerkezet s nem szablyos egyenes ervonulatok rendszernk harmadik, legnagyobb lptk elemt alkotjk, amelyet a legfeltnbb formai analgija okn csillagsvnyek rendszernek neveztnk el.
Mkdsk tr- s idbeli jellemzit s befolysolhatsguk sajtossgait tekintve ezek a nagykzssgi s a trtneti ltszint (nemzet) programozi. A mestersges szakrlis szerep ptmnyek kzl a halmok rendszerei (koncentrikus, pvaszemalak, sor elrendezs halom-rendszerek), nagyobb fldvraink, legjelentsebb szkesegyhzaink s Mria-kegyhelyeink „vonzdnak" csillagsvnyeinkhez.
De mi rkezik az rvnyterek trid-csatornin keresztl hozznk emberekhez? Ma igaz, hogy az rvnyterek csatorni ltszinteket (dimenzikat] ktnek ssze (gondoljunk itt a HaLoM-FIuLLM-SzeLLeM hangalaki megfelelsre!), akkor brmi, ami valamelyik ltskrl felnk tart, vagy innen magasabb ltskra tvozik! Mrhet-rzkelhet mindez? Nos, a vlaszunk egyrtelmen igenl. Beazonosthat pldul, mint valamely bolygminsg fldi tartomnya vagy mint valamilyen eralakzat vagy akr gy, mint az adott hely szellemi rzje. De ezzel vissza is csatoldtunk a mkds szellemi szintjhez s krdseihez is.
„ ...AMINT A MENNYBEN, GY A FLDN IS."
A t j rgen tmutatul szolglt a mennyek orszghoz. A Teremt akarata valsult benne az ember kzvettse ltal, gy vlhatott a lent fent, a Fld Paradicsomm. A fenti - azaz gi - vilg ktflekppen jelenik meg fldi krnyezetnkben. Egyrszt a tj formiban/formlsban lt testet, msrszt mkdsben nyilvnul meg. Minthogy e mkdst az elbbiekben tekintettk t, ezrt kezdjk itt a megfelelsek kibontst.
Mivel egy l thatan hierarchikus mkdsrenddel llunk szemben, az sszevets az ugyancsak hierarchikus kozmikus vonatkoztatsi rendszerekkel (s a hagyomny ltal hozzjuk kapcsolt „vilgfa"-tpusokkal) ltszik a legkzenfekvbbnek, tizek Pap Gbor rendszerezse nyomn a kvetkezk:
- oLaJ - a mindensg mindentt jelen lv „l" alapszvete
- eFeK - („furu", „brs fa") - (tengely-) forgs
- K Ris, HRs, QeR, KRte - (Nap krli) kerings
- T Lgy („trfa", ,,turu"=smnfa) - (sajt) Tejtrendszernk
- Ny K, (jegenye-) RyR - Nyl (=szz) extragalaktikus szuperhalmaz
- sz l, SzL(va) - „Sr" mindensg- „clusterek" (=frtk)
A fentieknek megfelel mkdsszintek sorrendben teht a Kvetkezk lesznek:
- az ember, mint az eg sz rendszert szertartsaival mkdtet, nlklzhetetlen eLeJe mkdsrendnknek
- a l 2 k zvetlenl irnythat-befolysolhat hl
- a M ria-hl, Krisztus-hl s a Szent Gyrgy-hl
- a csillag svnyek rendszere
- ez a kozmikus hat s valsznleg magban a raszterhl-szerkezetben s a csillagsvny-elgazsok rvnytereinek fggleges irny „hzsban" rhet tetten
- az egyre s rsd, egymsba pl raszterhlk rendszerei
Mindezek alapj n a szent helyek mkdsnek hierarchija nagy biztonsggal meghatrozhat. Legjelentsebb helyeinken nyilvnvalan az sszes mkdsszint egyttes jelenlte lesz a meghatroz, mg a hierarchia alsbb fokain azok lesznek a dominnsak, amelyek a hozz tartoz kozmikus mkdst kapcsoljk be.
A forg sterekben voltakppen kt - egymssal polris viszonyban lv - kozmikus er tallkozik egymssal s hoz ltre minsgileg magasabb megnyilvnulst. Az egyik a Tejtrendszernk kzppontjbl kirad teremt er, a msik pedig - mint lthattuk -, a Szz csillagkp irnyban elhelyezked exfragalaklikus szuperhalmaz nyr hatsa. Kettejk tallkozsa hozza ltre lnyegben azt az rvnylst, amely azutn ezt a minsgileg magasabb megnyilvnulst mr egy emberkzelibb dimenzi fel tereli, az ves vltozs keretbe (llatv), ott is elsrenden az letet tpll, s nkntes ldozatval tovbb-gyarapt Rk trid-tartomny irnyba. Innen osztdik azutn a raszterhlk egyre finomabb rendszerein mg tovbb, az egyes emberig a Teremt kozmikus parancsa....!
Ami a bolyg minsgek mozg rendszert illeti -ami egy jval kompaktabb s „teremtskzelibb", ezzel egytt viszont emberkzelibb mkdsszintet kpvisel -, ennek is megtallhatak vltoz kiterjeds fldi tartomnyai, ltalban egybeesve a szakrlis szerep hlk besrsdseivel. A megtapasztalhat s a hagyomnyok ltal is gyakran megerstett szakralits klnsen ott erteljes s kiemelked, ahol a Flap princpiumi terlett leli krl a Hold princ-piumi terlete.
A fenti - gi - vilg azonban a fentieknl kzzelfoghatbban, fogalmazhatnnk gy: kepszembben is megjelenik a tjban. Ennek taln legismertebb pldja az angliai „glastonburyi Zodikus", egy olyan tz mrfld tmrj krben elhelyezked fldbra rendszer, amelynek krvonalait erdk, utak, dombok s folymedrek rajzoljk ki, pontosan kvetve gi megfeleljnek 12 llatvi jegysorrendjt. De nyugodtan ide sorolhatjuk az ugyancsak elhreslt perui nazca-vonalak rendszert s mg a vilgban szmosan megtallhat hasonl fldbrt.
Az ptett halmok gyakran egy-egy csillagot, st csillagkpet jelentenek meg. Az elbbi esetben a nevk az rulkod (pldul gyakori a Snta Katval kapcsolatos nvkpzs a magyar halom neveknl, mrpedig Snta Kata a Sirius, vagyis a Nagy Kutya csillagkp legfnyesebb csillagnak magyar npi megnevezse), az utbbiban elrendezsk. Erre is szmos klfldi s hazai plda emlthet. Hogy csak nhnyat emltsnk: a gzai nagy piramisok s az Orion-v csillagainak megfelelse, a Quinche s Cochasqui vlgyben (Equador) lalihat, a Gncl szekere csillagainak pontosan megfelel halmok, vagy a ktegyhzi (Bks m.) Gncl-szekr alak halomcsoport (ami az equadori rendszer pontos megfelelje). Termszetesen teleplsek, erdtmnyek vagy ezek lncolata is „ragozdhat" valamilyen gi vagy akr fldi(!) mintra, skpre (pldul Esztergom, Buda, Debrecen), mint ahogy a termszetes formk mgtt is gyakran felsejlik valamilyen gi minta. Erre szolgltat j pldt a Pilis-hegysg vagy maga a Krpt-medence is, mint mr lthattuk.
BORN GERGELY
|