7.A krptmedence Szenthelyei 4.
2006.05.08. 21:02
Born Gergely/Dobog 2OO6 .prilisi szm
ATILLA, NEMZET NK TPLLJA
Az rt klnsen fontos pp a temetkezst megidzni, mert ez trja fel szmunkra, hogy az atillai rksg milyen formban mkdik a jelenben s az eljvendben! Atilla nagykirly temetkezsnek pediglen kt - ltszlag egymsnak ellentmond - mondja van. Az egyik (Mra Ferencnek s Grdonyi Gznak ksznheten kzismertebb s tbbszr hivatkozott) vltozatban Atillt folyba temetik el, mgpedig gy, hogy a folyt elterelik, s az gy szrazon maradt folymederbe helyezik hrmas koporsjt, majd a segdkez szolgkat lenyilazva, a folyt visszaterelik a medrbe.
Az aradvgi hagyomny a temetshez, illetve a nagykirly letnek hrom(!) sarkalatos pontjhoz mg hrom helysgnevet is hozzkapcsol, miszerint Atilla Engadiban szletett, Zelemren nevelkedett s Dombegyhzon halt meg. Ha eltekintnk attl az igencsak kzenfekv lehetsgtl, hogy itt tipikus beszdes nevekkel llunk szemben, s inkbb e hrom hely konkrt fldrajzi fellelhetsgt keressk, akkor is rdekes eredmnyre jutunk. Engadit tallhatunk a mai Svjc terletn, mgpedig ri kantonban, a Trim-medencben s - mintegy a legrdekesebb lehetsgknt - a Szentfldn! Zelemr Debrecen mellett tallhat, Dombegyhz pedig Bks megye dlkeleti cscskben.
Visszat rve azonban a temetkezshez, rdemes vgiggondolni, mit is kzl velnk rejteki nyelven ez a monda? A foly motvuma, mint ismeretes, a tradicionlis gondolkozsban az idt (is) jelenti, gy teht ebben a vltozatban a temets szertartsnak idejre magt az idt terelik el addigi medrblf!), hogy majd a szertarts vgeztvel jra eredeti medrben ramoljon tovbb, immr az az „atillasgot" is magba fogadva. Atilla hallval teht kt irnyba gazik szt az idfolyam: egy elterelt, azaz „mshol" lv, s egy medrben tovbb raml idre!
Maga az „atillasg" pedig mindkettben tetten rhet lesz, mgpedig annak lnyegeknt: az dvtrtneti s a trtneti, azaz a mi idnkben egyarnt. Ugyanakkor azt is tudhatjuk, hogy ez utbbi esetn elssorban melyik nemzetnek szlan! A meder sznak ugyanis van egy olyan hangalaki vltozata, hogy: magyar! Az atilli folyam (testetlen, hullmtermszet ltezs!) testetltse teht a magyar trtneti idben vrhat, s az adott pillanatban be is teljesedik, amikor Emese gykbl az gi folyam elindul, hogy belle lmos vezetsvel dics szent kirlyok tmadjanak...
Az elterelt id azonban konkrtabb jelentst is hordozhat! Elegend itt Heribert Iliig nagy port felvert kutatsi eredmnyre utalni, amely szerint a trtneti id menetbe mestersgesen iktattak be majd 3oo esztendt, ppen az Atilla hallt kvet idkben!
A temet si monda msik - aradvgi - vltozatban a temets nem folyba trtnik. St, pp az a mondai tltosok alapproblmja, hogy nem tudjk, hogyan temessk el a kirlyt. Mr ott jrt a kopors a Tisza (tz!) s a Maros (mars s mors /hall/!) szgletben, mikor a tltosok megfejtettk, hogyan kell eltemetni Atillt gy, hogy ne trtnjen svgs a fldbe, s akik eltemettk, ne vihessk hrl, hogy hov tettk. De idzzk innen pontosan!
„ Csaba kirlyfi, a hatalmas Atilla legifjabbik fia, aki ott volt a gyszmeneten, mg hrom nap, meg hrom jjel gondolkozott, hogyan is trtnjk ht a kirly elfldelse. Amint gy gondolkozott, megltta, hogy az orszgon vgig srdombok emelkednek egy vonalban. Megparancsolta ht, hogy ssanak fel egy ilyen dombot. Hadd lssk, hogyan temettk el a rgi kirlyokat meg vezreket...
Amint stak, ht egy kikvezett folysra bukkantak, amely az sszes srdombokat sszekttte egymssal, no, most mr tudott mindent Csaba kirlyfi. Rparancsolt a koporst hord vitzekre, hogy menjenek be az alagtba, oszt vigyk a koporst, amg brjk vinni. Mg a flkantrozott lovat is bevezettk az alagtba. Azok elindultak oszt vittk, vittk a koporst. Csaba kirlyfi meg a tbbi ksret kint maradt a fld sznn. Amikor azok mr j messzire jrtak, a kirlyfi kiadta a parancsot:
- Most pedig f ldeljtek be a kijratot, hogy mi se tudhassuk meg, hov tettk a nagy kirly koporsjt.
A n zk meg a gyszksret st-kapt ragadott, oszt egykettre be fldelte a sr nylst, gy temettk el Atillt gy, hogy csak a dombba trtnt svgs, de a birodalom sima fldjbe egy sem, oszt ki tudja, akik bevittk a koporst, meddig hordtk a vllukon, mert visszajnni mr nem tudtak."
L tszlag e monda ellentmond a folyba temets hagyomnynak. Azonban hogy itt Atilla a hallt kveten szintn hullmtermszetv lnyegl t, jl mutatjk a monda azon elemei, melyek egyrtelmen egyenes svnyeink, azaz az l-hullmz ervonalrendszer jellemzi (egy vonalban emelked srdombok; kikvezett folyos, mely sszekti a halmokat egymssal). Mg mintha a lktet-hullmz mozgs is megjelenne a kopors folyamatos vllon hordsnak mozzanatban! s hogy valjban milyen tpus energia ramlsrl lehet itt sz, arrl nemcsak Atilla szemlye vall, hanem a bevezetett felkantrozott() l fehr l is!
A kt monda lnyegi azonossga nyelvi ton is megmutatkozik: az egyik esetben HaLoM-SKba, a msikban HuLlMSRba trtnik a temets. Ha pedig a kt mondt egyms mell illesztve egytt olvassuk vgig (folyvzbe s fldbe temets egyidejleg), akkor pp azt az gi helysznt „tapogatjuk le", melyet egyik oldalrl egy fldes kzeg, msik oldalrl egy vizes kzeg jegy hatrol, nmaga legfontosabb jellegzetessge pedig ppen hullmz volta. Termszetesen a Vzntrl van sz, amely az egyetlen a 12 llatvijegy kzl, ami rendellenesen viselkedik. Ez a rendellenessg pedig abban nyilvnul meg, hogy mivel sajt idvel nem rendelkezik, ezt a kt szomszdos jegy idejbl gazdlkodja ki oly mdon, hogy rjuk hullmozva sszekapcsolja ket, mg ott, ahol szablyosan neki kellene kifejtenie mkdst, idszakadk ttong.
A rendellenessg teht id-jelleg! Idtlen s id fondik ssze, tkzik meg itt, hogy tsegtse az arra rdemes ltezst egy termszetes isten-kzelibb, ezzel egyben egy magasabb szint ltformba. Hogy miben klnbzik teht a kt monda egymstl, innen nzve vilgosan lthat. Az egyik esetben norml (ves) menetben kapjuk meg az atilli mkdst, egy fldes-testes kzegen keresztl, mg a msik esetben ugyanezt precesszis (trtneti) keretben szemllhetjk egy vizes-testetlen kzegen t.
Az els esetben a kisves mkds/mkdtets mdjrl van sz, mg a msodik esetben ugyanez a mkds a trtneti keretek kztt rajzoldik ki. s ppen ez az a kt mozzanat, amely krniks hagyomnyunkban is megfogalmazdik, mgpedig rpdk bejvetelvel kapcsolatban. Szinte az els teendk egyike, hogy megzlelik a folyk s a fld zt (az z sz st is jelent!), majd kijelentik, hogy k ide Atilla rkbejttek be! Mondhatjuk: Atilla teht e nemzet tele-itala (ahogy Szntai Lajos fejtette ki e nv jelentst). Errl azonban egy msik tel-italldozat is esznkbe juthat, amely pp egy elkvetkez (leg)ma-gasabb ltformt hivatott szmunkra elkszteni: a feltmadst!
Ennek az egyik kulcsa ht, szent helyeink mkdsn keresztl a visszatr atillasg, mely a ltezs mindkt alapvet formjt, a rszecske- s a hullm-termszetet egyarnt rinti. (s gy azon sem csodlkozhatunk, hogy a zsid Talmud mirt sorolja Krisztus urunkat ugyan abba a csaldfba - Nimrd leszrmazottjaknt -, mint amibe Atilla tartozik.)
Hogy az atill i mkdssel kapcsolatos kp mg teljesebb legyen, rdemes megidznnk egy olyan ltoms (tisztnlts) zenett, mely tovbb pontostja Atilla s az ervonal-rendszernk kztt fennll kapcsolatot. (A ltoms hitelessge a szerz szmra ktsgen fell ll.)
E szerint Atilla h rmas koporsja egy olyan „genertor", mely a galvn-elemekhez hasonlthat, azonban nem elektromos rszecskket (elektronokat), hanem mgneses egyplusokat (rtsd: klnll szaki s dli plusokat) llt el. E klnll plusok kapcsolatba hozhatk az id problematikjval, amennyiben - a kzls szerint - az idfolyam pp azon a ponton keletkezik, ahol a plusok dipluss egyeslnek (Vznt-paradoxon). Ez a „genertor" (azaz a kopors) tovbb kapcsolatban ll a Fld plusvndorlsval is (mely utbbi valsznstheten jelents szerepet jtszik a fldi kataklizmk bekvetkezsben, a napfolttevkenysggel szoros sszefggsben!)
Ezeken k vl mg szoros a kapcsolata a mohamednok szent kvvel, a Kbval (=Csaba!), amely egy mgneses tulajdonsg(i) meteorit („Csillag esik fldre, jtt ve csodknak../'). Minthogy ervonalrendszernk is mgneses termszet, az Atillval val kapcsolata kzenfekv, gy a nagykirly szmunkra - amennyiben erre mltnak bizonyulunk - valban kegyelemknt nyilvnul meg, mgpedig id formjban. A mgneses jelleg viszont egy olyan helyzetben bizonyulhat sz szerint letmentnek, amelyben - a plusvlts kvetkeztben - trendezdik bolygnk mgneses tere!
Az viszont t bb mint figyelemremlt, hogy az atillasgot a hagyomny tanbizonysga szerint is tovbbrkt Szent Lszl „ikre", Gza herceg Kpes Krniknkban szerepl neve - GLyS MaGNuS -hangalaki vltozata (mint Pap Gbor volt szves figyelmemet felhvni) a MGNeS PLuSnak. A krnika vci szarvascsoda(!) tmj kpn karltve jelenik meg Szent Lszlval, azaz ha szabad gy fogalmaznunk, -mr ktplusknt!
Tov bb pontosthatjuk e mkdst, ha az gi megfelelsekkel is kiegsztjk. Mint mr korbban lthattuk, ebben kt tengely jtszik fszerepet: a Tejt vonulata (Nyilas-Ikrek tengely) s a Vznt-Oroszln kapcsolat. Ugyanezt az eredmnyt kapjuk akkor is, ha magnak az Atilla nvnek a kalendriumi helyeit (azaz az atillasg esztendbeli mkdsnek csompontjait) tekintjk. A jelenlegi nvnnep (janur 7.) a Bak-Vznt-thats rvnytartamba esik, mg a korbbi (mjus 21.) az Ikrekbe. (Megjegyzend, hogy ez utbbi naptri helyen ma Konstantin nvnnept talljuk, amely nv kpviseljnek zomnckpe a Szent Koronn ppen Atilla helyett szerepel, a korbbi kpcsernek „ksznheten"!)
De vajon mi a kapcsolat a k t tengely kztt? Ha a tartalmakat a trbelisg, azaz a csillagkpek keretben bontjuk ki, akkor a kvetkezket mondhatjuk. A Nyilas irnyban sajt Tejtrendszernk kzppontjba ltunk be; innen ered minden energia s anyag, amely a spirlkarokat felpti s mk&
|