CSILLAGSVNYEK A KRPT-MEDENCBEN
Az gboltot lekpez fldi energia-rendszernk legnagyobb lptk elemt tekintve szmos – az eddigieket is megerst – szrevtelt tehetnk. Hangslyoznunk kell azonban, hogy vizsglatainknak mg csak az elejn tartunk, azaz az albb kvetkez megllaptsok s klnsen az ebbl add kvetkeztetsek szmos ponton mdosulhatnak. Mieltt eddig beazonostott csillagsvnyeinket szmba vennnk, kezdjk a taln legfontosabbal: az eddigi mrsek arra utalnak, hogy egy nagyobb fldrajzi egysget tekintve (az Url-hegysgtl Bretagne-ig s Svdorszgtl Krta szigetig trtntek ellenrz mrsek, azaz nyugodtan beszlhetnk eurpai lptkrl) a csillagsvnyek a Krpt-medencben srsdnek ssze a Tejt-energik helyi kzpontjt alkotva! Azaz a magyarsg termszetes lettere ebbl a szempontbl is a Nyilas minsghez tartozik!
gy tnik, a tj s a np (s az ember) harmnikus egyttmkdsnek alapvet felttele ez az egyezs. Vagyis a kls s bels termszet sszhangja, ami egyben a hazaszeretet egyik mozgatja is. Brcsak mindenki megtalln ezt az sszhangot, ami maga is hrmas lptkben bontakozik ki. A nagyobb fldrajzi (tji) egysg szellemi rezgsbe illeszkedik az adott np termszetes letternek endmikus karaktere, amely a kisebb tjegysgek klnbz szellemi arculatt egyesti egy magasabb megnyilvnuls irnyba. A hierarchikus mkds teht itt s gy is tetten rhet.
Most pedig kvetkezzenek az eddig beazonostott csillagsvnyek megtallsuk sorrendjben, az tjukba es, neveik vagy szakrlis fldrajzi jelentsgk alapjn fontosabb teleplsek, fldrajzi helyek felsorolsval (ne feledjk: mr az els vizsglatok sorn is feltnt, hogy az egy-egy ilyen vonulat mellett fellelhet fldrajzi nvanyag ismtldst mutat!).
CSILLAGSVNY I.: Radna – Dombegyhza (Atilla temetsi hagyomnya!) – Szarvas (mellette a hajdani Fehregyhzval; Szarvas pedig a Krpt-medence kzepe! ) - Tpiszentmrton (Atilla-domb!) – Mriabesny – Vc (vci szarvascsoda sznhelye!) – Garam-vlgye
CSILLAGSVNY II.: Radna – Dombegyhza – Csaba - Mgor (Csolt-monostor!) – Szeghalom (Szent Lszl!) – Kaba – Zelemr (Atilla-monda!) – Balmazjvros (Etellaka-puszta, melyhez Atilla birodalmi szkhelynek mondai hagyomnya ktdik!) – Tokaj – Gnc(zemplni Nagy-Krs-hegy)
CSILLAGSVNY III.: Baja – Kalocsa (rseki szkhely!) – Dunapataj – Solt (Ttel-hegy!) – Dunavecse – Csepel-sziget – Piliscsaba – Esztergom (rseki szkhely: mivel egytt „pulzl” Kalocsval, gy rthetv vlik, hogy a koronzskor mirt helyettesthette az esztergomi rseket - akadlyoztatsa esetn - kizrlagosan a kalocsai rsek!) – Garam-vlgye Ha az els csillagsvnyt gy tekintjk, mint a „szarvassg” egyfajta megvalsulsi tjt s sszevetjk ezt azzal az rzkelhet tendencival, hogy a harmadik csillagsvny elszeretettel „vonzdik” az rseki szkhelyekhez s e kt csillagsvny metszsi terlete ppen ott tallhat (Garam-vlgye), ahol Szent Istvn kirlyunkat felveztk, okkal addhat a felttelezs, hogy ez a kt energia-svny szerepet kaphatott az svalls nyugati keresztnysgre trtn „thangolsban”.
CSILLAGSVNY IV.: Nagyvrad (Szent Lszl temetkezsi helye!) – Mgor (Csolt-monostor) – Szeghalom (Szent Lszl) – Szarvas – Solt (Dunapataj) – Paks – Koppny –Somogyvr (Koppny hajdani szkhelye, Szent Lszl els temetkezsi helye!)
CSILLAGSVNY V.: Villny – Solt (Dunapataj) – Monor –Tura - Hatvan – Pata – Mtraszentimre (Piszks-tet) – Mtraszentlszl – Istenmezeje - Vaskapu
CSILLAGSVNY VI.: Budvr(Szkelyudvarhely) – Des(?) - Nagykroly – Nyrbtor – Mriapcs –Tokaj – Md – Szendr (Szalonna) – Jsvaf (Aggtelek)
CSILLAGSVNY VII.: Nagyszentmikls (kincslelet!) - Csand (hajdani Marosvr, Ajtony szkhelye) – Kirlyhegyes – Szkkutas – rpdhalom – Szarvas – Kunhegyes – Tiszaderzs – Kisgyr – Miskolc (Disgyr) – Edelny – Szendr (Garadnapuszta) – Szr-hegy
A mrsekbl eddig ennyire futotta. Tovbbi ht svnyt is megtalltunk mr, azonban ezek vonulata mg nem vgig tisztzott. Kzlk hat a Brzsnyben tallkozik, mely e hegysg loklis energia-kzpont jellegt valsznsti.
A PILIS
Taln egyetlen szent helynkkel kapcsolatban sem merlt fel annyi krds, ellentmonds, talny s pp ezrt nem foglalkozott vele annyi kutat sem, mint pp a Pilissel. A jelentsgt, szakralitst s rejtlyt taglal irodalom ma mr igen szmottev, ezrt az albbiakban a krds legfontosabb csompontjait s az eddigi legfbb kutatsi eredmnyeket foglalnnk ssze, kiegsztve ezeket sajt mrseink eredmnyeivel. A Pilisnek mr az elnevezse is igen „beszdes”! ppgy ott bujkl e nvben a PLuS –jelleg, az si szerelemvallsunkra utal PRoS mkds vagy a fejtet s a kenyr szlnek(!) rgi magyar PiLiS elnevezse, mint az itt tallhat szent helyeket rz s mkdtet PLoSok. Ha pedig a trtnetisg vonaln indulunk e nv nyomba, gyorsan a messzi smltban talljuk magunkat. Tbb forrs szinte egybehangzan arrl tudst, hogy e nv a jszokhoz kthet. Mg izgalmasabb azonban az, hogy miknt?!
A forrsok szerint a jszok a jn nemzet egyik ga voltak, az grg megnevezs alapjn pelazg fajtk. A rgi oklevelekben „jazig”, „jason” nvalakban szerepelnek, mg az egyiptomiak „Palesta” nven emltik ket, bizonyra Peles-Palos-Pilis kirlyukrl! A Palesztna (filiszteusok) nv is tlk eredeztethet. /A XIV.-XV.szzadi okleveleink az Aba nemzetsghez tartozkat hol jszoknak, hol kunoknak, hol pedig filiszteusoknak nevezik!/ A grg hagyomnyban Palos (testvrvel Napossal) a Hraklsztl(=Magg) szrmaz Szktsz(!) fia. E nv msik vltozata lehet az ugyancsak a grg hagyomnyban elfordul Pleus kirly, Akhilleusz apja, kinek lakhelye a Plion-hegysg, amelyrl nyugodtan llthatjuk, hogy az kori grg vilg Pilise, minthogy mrseink szerint valban egytt pulzl a Pilissel! A hegysg elterben jelents szm kurgn tallhat s errl a terletrl kerlt el a Dimini- s Szeszkl-kultra leletanyaga, amelyet Sir Gordon Childe a Krpt-medencbl a Fldkzi-tenger irnyba kisugrz mveltsg emlknek tart (Bodrogkeresztri, Vatyai, Bkki kultra), s melynek tovbbi llomsa Trja!
s ha mr Trjnl tartunk (a trjai mondakr kiindulpontja egybknt pp Pleusz lakodalma!), idzzk meg Paris kirlyfit, akirl a hagyomny azt tartja, hogy Trja buksa utn vesztes npvel a Duna mell vndorolt s itt egy vrost alaptott Sicambria nven. Itt laktak kzel 4oo esztendeig, azutn egy rszk a Secuana (=Szajna) vidkre ment s ott alaptott hazt. Sicambria, mint ismeretes, ksbb Atilla vrosa! A Pilisben tallhat mai fldrajzi nevek kzl a Szikros s a Szikrosi-rt mutat ebbe az irnyba, mg a Szajna rgi Secuana neve a szkelyek fel! A jszok egy msik kirlya, akinek neve Jmon, Jmen vagy Jemen, illetve egyszerbb nvalakban Jm vagy Jn, Athn uralkodja lett s nagy birodalmat alaptott. A jn gyarmatosts idejn az egyik kirly Jsz-Jzon npnek egy rszvel benyomult a Fekete-tenger terbe (Argonautk trtnete!). Itt Szarma fejedelem egykori birodalmba kerltek, s a Szarma-ta (=Szarma-fle) mellknevet kaptk. Visszatrve a Pilis, mint szent hely krdshez, kezdjk az e szempontbl taln legfontosabb sajtossgval: mint ahogy a Krpt-medence, gy a Pilis is a vilg kicsiben. Mr legalbbis ami a vilgban megnyilvnul vallsalakulatokat s a hozzjuk ktd szent helyeket illeti, de hisz pp ezekrl szltunk eddig is. Persze ez csak akkor okozhat igazn meglepetst, ha nem tudjuk, hogy a vilg mkdsnek pp ez a szervessg az egyik legfontosabb sajtossga, amely a Krpt-medence s a magyarsg esetn klnsen hangslyos jelentsg (ne feledjk, itt a mag kpviseletrl van sz!). Vegyk teht sorba a szba jv vallsalakulatokat s a nekik megfelel, mrseinkkel is hitelestett szent helyeket Pap Gbor: Pilis-szindrma c. tanulmnya nyomn:
Tltosok: Pilisszentllek (ktplus mkds) Vrsk Az ide tartoz szent helyek erdtmny-jellegek, de termszetes ton, hegyi erdtmnyekkel.
Szeredsok : Klastromkert (ktplus mkds) Tskshegy Az ide tartoz szent helyek erdtmny-jellegek, mocsarakkal krbevve.
Buddhizmus-Manicheizmus: Dobogk – Hrom Forrs (hromszor kt plus) Holdvilg-rok – Blcs-hegy Pilismart-Hbod – Malomvlgy Az ide tartoz szent helyek erdgyrk.
Hinduizmus: Tornyos-hegy /egy szently-egy vr rendszer/ (hromplus mkds) Prdiklszk /szrnyalakzatokban sorakoznak a vdelmi ptmnyek/ Fehr Szirtek /erdgyrk/
Hasonlan, ahogy a Krpt-medence esetn tettk, rdemes trkpnkre fellrl rnzve a formai analgikat is szmba venni. Az gy elnk trul ltvny ketts termszet: beazonosthatjuk szvknt (a szv tetejnl tallhat a Szent Mihly-hegy beszgellse a Duna kanyarulatval), mintegy formailag is megerstve a szvcsakra mkdst, s beazonosthatjuk egy hatalmas madrknt, vagy mg inkbb kakasknt (ekkor a fejt s a nyakt Esztergom s krnyke rajzolja ki a Dms feletti kanyarulattal, farktollazata a szentendrei Duna-szakasz, lbai Pilisborosjen, Piliscsaba s Pilisvrsvr irnyban tallhatk; Dobogk krnykn pedig megtallhatjuk a Kakas-hegyet s messzebb a Madr-hegyet!).
|
|