25.Szkita telepls
2006.11.17. 11:15
Szktk Rkczifavn2006. november 16. 19:58HunHr.Hu
A hamarosan megpl tiszaroffi troz elksztsi munklatai sorn az ELTE Rgszettudomnyi Intzete Rkczifalva hatrban vgzett kutatsokat Raczky Pl vezetsvel. A Tisza bal partja mentn hzd, harnt irny dombhtakkal tagolt, az radsoktl vdett, de a folyhoz kzeli terletet mr az skortl kezdden idelis lettrnek bizonyult.
Az els megtelepedsre az jkkorban kerlt sor, a kismret teleplsek sora a magasabb dombokon elszrva, a part teljes hosszban helyezkedtek el. Az egykori teleplsekre a clpszerkezetes pletek, a trolgdrk s az agyagnyer gdrk utalnak. A teleplsek objektumaibl az egykori hztartsokban hasznlt ednyek, csont- s keszkzk lttak napvilgot. Az jkkori emberek htkznapi hasznlati trgyai mellett a szakrlis let emlkei is elkerltek.
A szaklhti kultrhoz kthet n. arcos ednyekbl t hombr tredkeit trtunk fel ezen a nyron, melyek kzl hrmat egy gdrbe helyeztek el (8. sz. lelhely). Az arcbrzols az edny nyakn jelenik meg, a szemeket s a szjat bekarcolt vonalak jelzik, mg az orr plasztikusan emelkedik ki az arc skjbl. Az ednyek teljes fellett karcolsokkal s az getst kveten felvitt vrs s srga festssel dsztettk.
Az jkkort kveten a korai- s a kzps rzkor idszakban is laktk ezeket a Tisza menti dombokat. Teleplseiket a legmagasabb dombokon hoztk ltre. Halottaikat - a korszakra jellemzen - bsgesen ellttk tellel, itallal, melyre a srba helyezett fazekak, tlak, bgrk utalnak. Az "travalnak" sznt telek s italok mellett a halott magval vitte egy-egy szerszmt, keszkzt is.
A npvndorls kor korai idszakban (IV-V. sz.) a szarmata(szkta) npessg szllta meg e Tiszra nz dombhtakat, nagy kiterjeds falvakat hozva ltre. Fldbe mlytett pleteik krl mly trolvermeket stak. Hzaik mellett, a csordknak nagymret karmokat ptettek, kutakat stak. Teleplsk melletti temetjkben a legtbb srjukat kiraboltk, de a feldlt srokban hagyott bronz karperecek, kkves ruhatk, flbevalk, rmai pnzek, a borostyn gyngykkel dsztett ruhk s A szarmata npessget kveten a gepidk rkeztek a terletre az V-VI. szzad forduljn. A szarmata teleplsekhez hasonl falvaikban a fldbe mlytett pletek mr sorokba, esetleg utckba rendezdve lltak, egy-egy hz krl trolvermeket, szabadtri kemencket alaktottak ki, a lakott terletet mly rkokkal vdtk. Hzaikbl bepecstelt dszts ednyek, dszes csonttrgyak - leggyakrabban fsk - kerltek el.
A gepida npessget a betelepl avarok vltottk fel a VI-VII. szzadban, s a korbbi szarmata npessghez hasonlan a dombhtak tbbsgt birtokba vettk. E korai megtelepedshez egy, mg feltrs alatt ll, mintegy 80-100 sros temet kthet. Felszni leletei kzl kiemelkedik egy lszerszmot s egy vet dszt, bronz veretekbl ll egyttes, amely egy granulcival dsztett, szakllas frfit brzol arany lemezt is tartalmazott. A kvetkez megtelepedsre a VIII. szzad folyamn kerlt sor. Teleplseiket jellemzen fldbe mlytett pletek alkottk, falvaik mellett nagy kiterjeds karmok s itathelyek lltak. Az egyik kisebb, 45-50 sros temetjkben a halottaikat felkszerezve helyeztk a srokba. A frfiakat nttt bronzveretekkel dsztett vvel, kskkel, egy-egy ednnyel; a nket bronz karperecekkel, gyngysorokkal, flbevalkkal, csatokkal temettk el. Az avar npessg eltnsvel a terlet elnptelenedett.
mlt - kor
|