A szkely-magyar rovsrssal foglalkoz kutatk egy rsze gy vli, hogy az a XV. szzad kzepn (az avar rovsrsbl) renesznsz hatsra ledt fel jra s mint ilyen ezt megelõzõen nincs is rovssal rott nyelvemlknk.
vekkel ezelõtt (1982-ben) Bakay Kornl: A MAGYAR LLAMALAPTS c. mûve olvassakor tûnt fel a 97. oldalon 17. kpjegyzkszmon "Istvn kirly ezstpnzei" feliratnak (1. sz. kp) eltrse, s az egyik kp rovsjelekhez val hasonlsga.
1.sz. kp
A pontosts kedvrt 1986-ban Gl va pcsi muzeolgus a Magyar Nemzeti Mzeumbl jabb fnykpet (2. kp) hozott szmomra Istvn kirly ezst obulusrl s kzlte, hogy az elõlaptl (STEPHANUS REX) lnyegesen eltrõ htlap mintzatt a VERÕTÕ adja.
2.sz. kp
Ebbõl kiindulva mindkt rme htoldalnak rajzt vzszintesen (a krbõl kiindulva) lemsoltam (1 s 2. bra).
1.bra elõlap verete
htlap verete
|
2.bra elõlap verete
htlap verete
|
Ezen az brkon lthat, hogy fordtott jelekrõl van sz, ugyanis a verõtõ vsete volt a helyes rovsrs (3. bra), de balrl jobb fel haladan (nyilvn a ksztõje annyit rtett csak a magyar rovsrshoz, hogy azt jobbrl bal fel rjk s neki ez volt a fordtott llapot; vagy maga is ismerte s a STEPHANUS REX-hez hasonlan, alkotta meg a htlapot, taln azok szmra, akik a latin betûket nem ismertk, de a rovst tudtk olvasni).
3.bra Fent: a verõtõ rajza Lent: a felsõ sornak megfelelõ rovsjelek rajza
|
A kt rme rovsjeleit elemezve a nagy hasonlsg mellett is szlelnk eltrseket, ennek ellenre az egyes jelek a kvetkezõ betûkkel azonosthatk:
A fentieket figyelembevve a htlapon lvõ rovsrs valsznû olvasatai:
1. kpnl DUKTUS GSZJAISZ INPRJe (vagy INPRI)
2. kpnl DUKTUS GSZJASZ INPRJE (vagy INPRI), teht
A HERCEGSG GZA BIRODALMA (s mg nem Istvn kirlysga, de õ mr REX-nek kszl, apja idejben!)
Elkpzelhetõ, hogy Gza fejedelem verette õket. A pnzek STEPHANUS REX feliratai nem mondanak ellent, mert a keresztsgben Gza is az Istvn nevet kapta s a rex cm is megillette.
Lszl Gyula professzor szerint keresztnysgt s nll kirlysgt ismerte el Ott csszr, amikor 983 utn lndzst kldtt Gznak. Az nll pnzvers megindtsa beleillett Gza centralizl politikjba. Kzponti hatalmnak szervezsbõl a pnzgy sem hinyozhatott, ez idõ tjt szûnt meg a nyugat-eurpai s arab pnzek beramlsa. Lszl Gyula felttelezse szerint ezek helyt foglaltk el az nll magyar pnzek.
Ezek az ezst pnzek egyrtelmûen az orszgalapt Szent Istvn kirlyunk uralkodst ksztettk elõ, amikor az elõlapon a latin betûs STEPHANUS REX olvashat, de a verõtvn lvõ rovs a hatalom megszilrdtjnak a magyarsg leteleptõjnek, a szlesltkrû Gza fejedelemnek nevre s birodalmra hvja fel a figyelmet.
Ebbõl eredõen az ezst obulusokat mg Gza letben 997 elõtt, de Istvnnak, mint kisebb rnak a hatalom rszbeni gyakorljnak, eurpai uralkodv trtnõ nevelse idõpontjban verhettk.
Nem lehet elhanyagolni a feliratok NYELVTRTNETI rtkt sem (magyar rovsrssal latin szveg), mert mint ilyen az eddig ismert legkorbbi MAGYAR ROVSRSOS emlknk. jabb bizonysgul annak, hogy nemcsak a szkelyeknl, hanem az egsz honfoglal magyarsgnl ismert s alkalmazott rsrendszer volt a rovsrs.