TENGRI
Men
 
BEJELENTKEZS
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
SZMLL
Induls: 2005-05-10
 
HIRLEVL
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
.

          Libikka

 

  

 
RGSZET
RGSZET : 27.Kunhalmok

27.Kunhalmok

  2006.12.09. 17:45

Born Gergely

A kunhalmok az alfldi tj sajtos antropogn formakincsei. Ezek "olyan 5-10 mter magas, 20-50 mter tmrõjû, kp, vagy flgmb alak kpzõdmnyek, amelyek legtbbszr vz mellett, de vzmentes helyen terltek el, s nagy szzalkban temetkezõhelyek, srdombok, õr, vagy hatrhalmok." (Gyõrfi Istvn) A megllapts helytll, de termszetesen a kunhalmokkal kapcsolatos krdsek nagy rsze mg sokig tisztzatlan marad. Vitathat az elnevezsk helytllsga, keletkezsk, fldrajzi elhelyezkedsk rendszere, vagy rendszertelensge. (Dr. Tth Albert vlemnye.)
Ivnyi Grnwald Bla: A Hadr kardja (Magyar Nemzeti Galria)Az eddigi kutatsok alapjn elfogadhat az a megllapts, mely szerint a kunhalmok ember ltal ptett legrgebbi kultrtrtneti emlkeink i.e. 4000-3000-tõl. Tbb kor telepedett r, amelyet az satsok sorn elõbukkant teleplsrtegek is bizonytanak.Alakjukat tekintve tbb funkcira lehet kvetkeztetni, mint telephely, õrhely, vallsi, temetkezsi hely, stb. Nlunk leggyakrabban kt tipust talljuk meg, amelyek alakjukban is klnbznek egymstl: a telep, vagy teleplsi helyek s a temetkezs cljt szolgl kunhalmok. A lakhely, illetve telepls cljt szolgl kunhalmok nagyobb tmrõjûek, elnyltabbak s laposabbak, mg a temetkezsi, vagy szakrlis clt szolgl kunhalmok kisebb tmrõjûek, - cscsosabbak, hegyesebbek, - ezek hasonltanak legjobban a kelet-eurpai kurgnokhoz. (i.e. 2100-1100. keleti nomd jellegû np srhelye)
  A rgszet szerint a temetkezsi halmok nagy rsze rzkori, kora-bronzkori temetkezsek, bronzkori telepek, szarmata, germn, honfoglals-kori temetõk, rpd-kori templomok s srok, olykor valban kun temetkezsek nyomait õrzi. Gdrsros temetkezsi kultrnak nevezik, ahol annak ellenre, hogy a srhely halom, maga a sr az eredeti talajszint alatt van, szemben az Eurpa nyugati rszn tallhat halmokkal, ahol a temetkezs a halmok emelse utn trtnt, magasabban a talajszinttõl.
A kunhalmok elõfordulsi helye haznkban a Nagyalfldre korltozdik, azon bell is a legnagyobb szmban a Nagykunsgban, Csongrd megye Tiszntli rszn, Bksben s a Hajdhton fordulnak elõ. Szmukat tekintve mg a mlt szzadban is becslsek szerint kb. negyvenezer lehetett belõlk a Nagyalfldn, amelybõl Bks megyben kb. 1500 db tallhat. Mra sajnos tbb mint 50-70 %-uk eltûnt, elhordtk, elszntottk, tvgtk, fizikailag megsemmistettk. Pusztulsuk sajnos az elmlt 20-30 vben gyorsult fel. Teljesen p, vagy rintetlen az orszgban is alig akad, de Bks megyben nyugodtan kimondhatjuk, hogy egy sincs, amely ne lett volna megbolygatva. Azok a halmok tekinthetõk legpebbnek, ahol mg ritkasgokat tartalmaz -az eredetire emlkeztetõ - gyepek vannak. Itt ltalban a rovarfajok, a pusztai kisemlõsk szmos vlfaja is jobban elõfordul. Kedvenc õrhelye volt a nappali ragadoz madaraknak a halmok teteje, mint pl.: a pusztai lyv, amely fszkt gyakran ide is rakta - orosz neve - kurganyik.
  Dombegyhznl mr a telepls nevben is felfedezhetõ a dombra, halomra val utals, amely sejteti azt a tjat, ami jellemzõ volt egykor e vidkre. vezredes emlkek hordozi a kunhalmok, amelyek Dombegyhz krnykre klnsen jellemzõek voltak gyakorisgukkal, s alakjukkal egyarnt. A Maros alaktotta valamikori vzjrta terlet maradvnyai, mint pl. a mai Szraz-r, Cignyka-r, Csk-r, Vizes-r, behlztk, ltettk a vidket. A vz a meglhetst szolglta, bizonytja ezt az ember itteni lland jelenlte, vezeredes kultrjnak emlkei, rgszeti leletei, amelyek hol tudatosan, hol vletlenl kerltek, vagy kerlnek felsznre. Klnleges s egyedlll az .n. pvaszem-szerû kunhalomrendszer, kzpen az Attila-halommal, amely tbb teleplst is rintve, mg a Magyar-Romn hatron is tlnylik. A halomcsoport gyakorlatilag kt, egymstl eltolt elipszis alakzatbl llt, s az eddig fellelhetõ irodalmak, trkpek alapjn tbb mint 20  kunhalombl llhatott, amelyek kzl a mai Dombegyhz kzigazgatsi terletn kb. 13 halom, vagy halomhely tallhat.

Szelekovszky Lszl: Dombegyhz kunhalmai 1996.



s az egsz tma egy kiss ms megvilgtsban is...

  Bizonyra sokan tallkoztak mr az Alfldet (de nem csak az Alfldet) "benpestõ", tbbsgben kr alaprajz fldptmnyekkel, a kurgnokkal, npies (trtneti) nevkn: a kunhalmokkal. Tbben azt is tudhatjk rluk, hogy valsznûleg temetkezsi clokat szolglhattak e nemes - de nem kizrlag a kunok ltal emelt - szakrlis sznhelyek.Vagy lehetett ms szerepk is? s egyltaln: vletlenszerûen pltek vagy fellelhetõ benne valamilyen rendszer? Ha igen, akkor milyen s mikppen? ...ppen napjainkban kerlt jrafelfedezsre az a mdszer, melynek segtsgvel ezek a hatsok mrhetõek, tanulmnyozhatk. A radioesztzirl van sz. A halmok ily mdon feltrkpezett lthatatlan vilga a kvetkezõ felismersekre vezetett.
  Kezdjk elõszr is a legfontosabbal: a minket krlvevõ tr nem homogn. A legklnflbb erõhatsok jrjk t, szabdaljk keresztl-kasul, melyek a tj szimbolikjban a mai napig is rvnyre juttatjk jelenltket. A halmok szempontjbl lnyeges erõhatsok egyik rsze trhls szerkezetû, msik rszk pedig nagyobb terletre kiterjedve pp a halmok egyiknl-msiknl mutat sûrûsdsi gcpontokat s az asztrolgia bolygprinci- piumaival hozhat kapcsolatba. Ezzel egyszersmind a csillagszati rtelmezsek lehetõsgei irnyba kanyarodunk vissza! De nzzk sorjban! Az eddigi vizsglatok alapjn valsznûsthetõ, hogy a halmok nem vletlenszerûen pltek a tjba, hanem ezen erõhatsok ("fldsugrzsok") messzemenõ figyelembevtelvel. Ennek ksznhetõen a halmok mind kln-kln, de csoportosan is a nem irnythat trhls fldsugrzsok un.delej-vonalainak nevezetes csompontjait, mgneses ramlsi vonalait jellik ki, teszik lthatv. Ezzel egyidejûleg a halmok felsznn (mg a megbontott, sõt gyakran a teljesen elhordott halmok terletn is!) irnythat (rt egszsgkrost hats) trhls fldsugrzs nem mrhetõ, az ugyanis a halom kr szorul le, mintegy "vdõ erõfalat" alkotva. Hasonlt tapasztaltam templomok, hzi szentlyek kzvetlen krnyezetben; itt teht a szakrlis tr szerkezetnek ltalnos sajtossgairl lehet sz, ami ezttal a halmok ilyen irny rtelmezsi lehetõsgeihez vezet vissza bennnket. Sõt, ha btran tovbb bontjuk e gondolatot, a kerek halmok a krtemplomok; a hrmas halmok a hajs templomok irnyba biztostanak tltst... s gyakran egyben helysznt is!
  De mi clja lehetett a tr ilyen kikpzsnek - kialaktsnak? Ennek megvlaszolshoz tudnunk kell, mit kpviselnek a delejvonalak. rdemes nphagyomnyunkhoz fordulni, mely ezeket a vonalakat  srkny- vagy  tndrramoknak nevezi s fõ csompontjait gyakran a srkny legyõzse  vagy a tndrekkel val - ltalban vszjsl kimenetelû - tallkozs nevezetes helyszneiknt tartja szmon, ahol egyszersmind halom, templom (esetleg temetõ) is tallhat. A bksi Kungota hatrban ll Cik-halommal kapcsolatban meslik a helybeliek, hogy tavasszal, a napjegyenlõsg  napjn nem ajnlatos a halomra menni, mert az illetõ lelkt elviszi a tndr! Ha tudjuk, hogy a cik a glya gyakori megnevezse a rgisgben, s mint ilyen, egyben a Rk havnak kzpsõ holdhz-jelzõ llata amely gy ppen az rt kilencvenfokos fnyszget zrja be a napjegyenlõsgi Kos havval, akkor korntsem tekinthetjk e trtnetet "naiv fantasztikumnak". De ha azt is tudjuk, hogy a halmon tmenõ vonalak pp e napon rik el ramlsuk tetõzst, nos, akkor minden okunk megvan arra, hogy akr "hallosan" komolyan vegyk a fenti intst... Termszetesen ms vonalak mskor rik el ramlsuk tetõzst, de az valsznûsthetõ, hogy e jelensg az egyes bolygk vagy csillagkpek nevezetes gi helyzeteivel (kels, delels, nyugvs, tvonuls) ll sszefggsben s a tetõzs napja pedig egybeesik az adott terleten tartott bcs szokott idõpontjval. A csompontok teht a "szakrlis fldmûvels" kitntetett pontjai, transzformcis kzpontok, ahol a delejvonalon raml energik, a Fld energii, a srknyerõk, az alkmia "prima materija" s "szûzfldje" szellemthetõk t, emelhetõk fel, egyesthetõk az gi erõkkel, hogy a Fld ismt paradicsomiv, aranykoriv vlhassk. A srkny feletti gyõzelem pp e szakrlis fldmûvels kereteibe gyazva Szent Gyrgy szellemi oltalma alatt ll. Taln az sem lehet vletlen, hogy e delejvonalak a Szent Gyrgy hlk interferenciit alkotjk.
  Tmnkhoz mg kt jellegzetes mondatpus kapcsoldhat. Az egyik az ptsi ldozatokrl szl, mint amilyen a kzismert Dva vrhoz ktõdõ. Az eleven ember felldozsra ugyanis taln pp annak kvetkezmnyekpp kerlhetett sor, hogy az ptmnyt nem eleven rendszerre, azaz nem a fent vzolt lõ lktetõ energiarendszerre terveztk. A delejvonalak hrom klnbzõ nagysgrendben bontjk ki lktetõ csompont - erõvonal rendszerket. A legkisebb lptkûhz a halmok, a kzepeshez a patk alak fldvrak, a legnagyobbhoz az rdgrkok (csrszrkok, illetve rszben a fldvrak) rendszere "vonzdik"  elõszeretettel.   A msodik mondatpus ebben az esetben Attila szemlyhez, annak temetshez ktõdik. Bks dlkeleti cscskben - Dombegyhz hatrban - egy jelentõs Attila- hagyomnnyal egytt kt Attila-halom is tallhat. A temetsi monda egyik vltozatban Attilt a Maros egyik mellkgba temetik el gy, hogy a folyt elterelik s az gy szrazon maradt folymederbe helyezik hrmas koporsjt, majd a szolgkat lenyilazva, a folyt visszaterelik medrbe. Temetsi mondjnak msik vltozata szerint viszont "gy szlt a tltosok parancsa: - Temessk el a kirlyt oly mdon, hogy svgs se trtnjen a birodalom sima fldjben, oszt akik eltemettk, hrl ne vihessk, hogy hov temettk. Csaba kirlyfi, a hatalmas Attila legifjabbik fia, aki ott volt a gyszmeneten mg hrom nap meg hrom jjel gondolkozott, hogyan is trtnjk ht a kirly elfldelse. Amint gy gondolkozott, megltta, hogy az orszgon vgig srdombok emelkednek egy vonalban. Megparancsolta ht, hogy ssanak fel egy ilyen dombot. Hadd lssk, hogyan temettk el a rgi kirlyokat meg vezreket... Amint stak, ht egy kikvezett folyosra bukkantak, amely az sszes srdombokat sszekttte egymssal. Nos, most mr tudott mindent Csaba kirlyfi. Rparancsolt a koporst hord vitzekre, hogy menjenek be az alagtba, oszt vigyk a koporst, amg brjk vinni. Mg a flkantrozott lovat is  bevezettk az alagtba. Azok elindultak, oszt vittk, vittk a koporst. Csaba kirlyfi meg a tbbi kisret kint maradt a fld sznn. Amikor azok mr j messzire jrtak, a kirlyfi kiadta a parancsot: - Most pedig fldeljtek be a kijratot, hogy mi se tudhassuk meg, hov tettk a nagy kirly koporsjt. A nzõk, meg a gyszkisret st, kapt ragadott, oszt egykettõre befldelte a sr nylst. gy temettk el Attilt gy, hogy csak a dombba trtnt svgs, de a birodalom sima fldjbe egy sem, oszt ki tudja, akik bevittk a koporst, meddig hordtk a vllukon, mert visszajnni nem tudtak."  A monda elsõ vltozatbl megtudhattuk teht, hogy a temets folymederbe trtnt, s az eltemetett koporsra tereltk r jbl a folyt. A mtosz nyelvn itt arrl lehet sz, hogy Attila lnye a temetst kvetõen hullm- termszetûv lnyegl t s l tovbb a mai napig! Ebben a jelentsben pedig igencsak tmnkba vg. (E foly formjban szletik ujj s lt testet az rpd-hzi kirlyok lncolatban krniks hagyomnyunk tanusga szerint is.) Ugyanakkor a msik vltozat temetst halomhoz kti. Mr most ami a folyba temetst s a halmot sszekti, az pp a "halom-hullm", azaz szban forg vonalaink.Attila teht temetst kvetõen egy esszencilisabb ltszintre kerl. Valban mondhatjuk, hogy e ltforma esszencilisabb, nem csak hullm-termszete folytn, hanem azrt is, mert e vonalakon teri energia ramlik. Minthogy a foly az idõ kpzethez is szorosan ktõdik, Attila egy ttal ms idõskra terelõdik t, de a mi idõnkre szl visszatrsi lehetõsggel is, ppen hullmtermszete folytn, persze csak azok szmra rzkelhetõen, akik hajlandk e tbbletdimenzikra hangoldni.....

Born Gergely szociolgus, Bks Megyei Hrlap

 
.

 

  

                          

       

      

           

         

 szesen: 657.cikk.    

   

 
.

                       

 

    

 ArdviSura Anahita          

             

                     

 

       

 

Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU