TENGRI
Men
 
BEJELENTKEZS
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
SZMLL
Induls: 2005-05-10
 
HIRLEVL
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
.

          Libikka

 

  

 
EGYB IRSOK
EGYB IRSOK : 115.Hunok nyelve

115.Hunok nyelve

  2007.06.16. 16:09

Varga Gza

Varga Gza

A HUNOK NYELVE

 

Az utbbi szztven vben a magyar õstrtnet-kutats elsõrendû krdsv vlt, hogy milyen nyelven is beszltek a hunok: magyarul-e, vagy valamilyen ms nyelven? Hunfalvy plfordulsa elõtt a krds ilyen sllyal azrt nem volt napirenden, mert kzpkori krniksaink a magyarokat a hunok leszrmazottainak tekintettk s a korbbi nemzedkek mg termszetesnek gondoltk, hogy ugyanazt a nyelvet beszltk, mint hun õseink. Ma mr btorsg s egzisztencilis fggetlensg szksges a hagyomnyos llspontot altmaszt adatok felmutatshoz.

 

 

A finnugrista nzetek csõdje

 

A hun nyelv besorolsra irnyul erõfesztsek sorn a szerzõk vltozatos elmleteket dolgoztak ki. De Guignes, Klaproth, Ritter, Koskien, Nmeth Gyula s msok szerint a hunok trkk. Bicsarin, Neumann, Shiratori s msok szerint mongolok. A trk-mongol nyelvcsaldhoz sorolja õket Pelliot, Franke s Grousset. Finnugornak tartja az eurpai hunokat Vivien de Saint Martin, Ranke s Neumann, szlvnak Veszelin, Hovajski s Zabelinj, germnnak Mllenhoff, Fick, Hoops s Much, vgl kaukzusinak Jelic s Mszros Gyula. E feltevsek rszben napjainkig tartjk magukat, anlkl azonban, hogy meggyõzõ vlaszt adnnak a krdsre.

A finnugrista trtnetrs makacs trekvse a hunok magyarsgnak ktsgbevonsra mindeddig eredmnytelen maradt. Br igen sok tanulmny szletett e cl rdekben, mg nem bukkant fel bennk olyan rv, amely miatt a krnikinkban rnk maradt hagyomny vilgos lltst ktsgbe kellene vonnunk. A kzgondolkodsban azonban – jrszt a huzamos ideje tveszmket terjesztõ egyetemi oktatsnak ksznhetõen – sikerlt zavart kelteni.

Melyek ezek a tvtanok?

Pldul a hunok irni nyelvûsgrõl vallott nzet, amely ugyanolyan bizonytalan alapokon nyugszik, mint a tbbi elmlet. Legutbb a mlyen tisztelt s nagy tuds iranista, Harmatta Jnos professzor a Bna Istvn ltal 1993-ban kiadott ktet fnykpein tbb kszeren hun feliratokat vlt felfedezni, ezeket irni nyelvûnek hatrozta meg, s el is “olvasta” õket (Harmatta/1997). A tudstrsadalom azta is mlyen hallgat arrl a brki ltal ellenõrizhetõ tnyrõl, hogy e fnykpeken a Harmatta Jnos ltal “megfejtett” hun feliratoknak nyoma sincs.

A leggyakrabban emlegetett llspont szerint a hunok nyelve trk volt. A fennmaradt hun nyelvemlkek azonban nem felelnek meg ama kpnek, amit nyelvszeink az (õs)trk nyelvllapotrl alkottak, sõt a renk maradt szanyag egy rsznek kifejezetten nem-trks a hangalakja.

Trk szavak nem kezdõdhetnek mssalhangz-kapcsolattal, ezrt nem trk sz a (Priszkosz ltal megõrztt s sokig hun sznak tekintett) “halotti tor” rtelmû strava s nem trk sz a hun Szkottasz neve sem. Ha ezek idegen eredetûek voltak, akkor trk nyelvûek szmra a kiejtsk csak valamilyen magnhangz-elõtttel vlt volna lehetõv. Jellemzõ sajtossga a trk nyelveknek a kettõs mssalhangz hinya, ezrt nem trk nv az Attilasz s az Ellk sem. Mivel sem az õstrkben, sem az trkben sz nem kezdõdhetett “1”, “r” s “v” hangokkal, nem lehetett trk szemlynv Laudarikusz, vagy Rougasz neve, s nem lehetett trk sz a Jordanesnl megõrztt var helynv sem.

E fennmaradt szanyag alapjn csak bizonyos negatv megllaptsokat engedhetnk meg magunknak, miszerint a hunok nem lehettek trk, mongol, vagy irni nyelvûek. (Mor/1963 /64)

 

Hun jvevnyszavak ms nyelvekben

 

A hunokkal valaha kapcsolatban llt knai s germn nyelv jvevnyszavai alapjn esetenknt kvetkeztethetnk a hun nyelvre is.

A feld "fld" s Dolmetscher "tolmcs" a nmetben keleti jvevnysz. Az elõbbi a magyarbl szrmazhat, mert mshol nincs megfelelõje – s ez arra utal, hogy a hunok magyarul beszlhettek. Az utbbi valamelyik sztyeppi, trks szervezettsgû np nyelvbõl val (megtallhat a hun-utd ujgurok nyelvben is), s egykor magas mltsgot jellt. Az is felmerlt, hogy vgsõ soron mitanni (azaz hurri) eredetû lehet. (V. Brczi/1991/312, Nmeth/1990/371!)

E szavak a germn nyelvekbe akkor kerlhettek, amikor a germnok a Hun Birodalom segdnpeiknt tvettk a hun llamigazgats szhasznlatt: a tartomny- s a tisztsgneveket. Fontos krlmny, hogy a hunok nyelvben tallt s trks jellegûnek tekintett szkszlet (mint pl. a mltsgnevek rendszere) nem tartozik az alapszkincshez, hanem (ahogy a tolmcs esetben is lttuk) a sztyeppi uralmi rendszerek ltal egymsnak tadott, vgsõ soron kzel-keleti eredetû mûveltsgszavak ezek. Belõlk a hun nyelv eredete nem hatrozhat meg, csak a sztyeppn uralkod nyelvi divatra engednek kvetkeztetni. Az elfogadott nzet szerint az egymst kvetõ sztyeppi npek tvettk a korbbi adminisztrci szhasznlatt. gy jrtak el a trk npek is, amelyek szintn az elõdeiktõl (a zsuan-zsuanoktl s a hunoktl) szrmaz szkszletet hasznltk. Ez esetben azonban a trkknl s a hunoknl egyarnt megtallhat mltsgnevek s szemlynevek nem trk nyelvi hatst bizonytanak a hunoknl, hanem hun nyelvi hatst a trkknl. Ezrt a trks jellegûnek tekintett hun szavakbl nem kvetkezik a hunok trk nyelve.

Gondolatbresztõ pldkat tallunk a knai forrsokban is. A leginkbb figyelemremlt az a jcsen s szibe (szien-pi) szjegyzk, amelyet James Xueyuan Zhu (ejtsd: Szejan Csu) ismertetett 2001-ben tartott budapesti elõadsa sorn.

A jcsen szavak listja a Jin Shi (A Jin-dinasztia trtnete) cmû 135 ktetes mû fggelkbõl, a Jin Guo-yu Jie (A Jin nyelv magyarzata) c. ktetbõ1 szrmazik, amely a mongol Yuan dinasztia (1206-1368) utols veiben keletkezett. A jcsenek azon mogher trzsek leszrmazottai, amelyek a 4. szzad vge fel, az szaki Wei dinasztia alatt – amikor nomd npek tmege telepedett le szak-Knban – tbb mongol nyelvû (pl. szibe s kitan), valamint koreai trzset hajtottak uralmuk al. Hossz egyttlsk eredmnyekppen a mogher s a szibe nyelv is talakult, s ennek sorn klcsnsen tvettk egyms szavait. A szibk vgl beolvadtak a mandzsukba, nhny fennmaradt szavuk albb lthat (1. bra). Amikor 668-ban a Tang-dinasztia seregei meghdtottk a Koreai-flszigetet, a mogherek egy rsze az jabb hdtk elõ1 ms vidkre (vgl taln a Krpt-medencbe) vonult, a helyben maradottak neve meg jcsenre vltozott. A jcsen szjegyzk 125 szt tartalmaz, kztk cmeket, trzs- s nemzetsgneveket, valamint termszeti jelensgek s trgyak neveit is.

A szjegyzk arrl tanskodik, hogy az zsiai Hun Birodalomnak mr a keletkezsi helyn is lehettek magyar, vagy magyarral rokon nyelvû npei. Hiszen brhol ltek is a nomd mogherek a Kntl szakra esõ hatalmas terleteken, mindenkppen beletartoztak az zsiai Hun Birodalomba. A mogherek – esetleg tbb hullmban – eljuthattak a Krpt-medencbe, s e vndorls megmagyarzn a magyar nyelv mongol jvevnyszavait is, amelyekkel a nyelvszeink eddig nem nagyon tudtak mit kezdeni.

jcsen

Magyar

 

Szibe

Magyar

endagh

Vendg

 

Anie

Anya

sheguny

Szegny

 

Non

Nõvr

bariso

Birkz

 

Gekhdu

Koldus

wuju

Fej

 

Bayon

Vagyonos

wego

Fog

 

Kohon

Krm

kheodo

Kettõ

 

Gala

Kar

sabah

Sebes

 

Offo

Orr

jeli

l

 

Ihan

Tehn

anchun

Arany

 

Sasaha

Szarka

borohun

Bõrnd

 

Niru

Nyl

khoj

Kors

 

Ide

tel

voron

Vas

 

Sabo

Ci

foje

Fj

 

Char

Csûr

chuhai

Cscs

 

Sain

Szp

 

   

Iche

j

 

 

 

Fo

Vn

1. bra. A jcsen s szibe szjegyzk nhny elemnek prostsa magyar szavakkal

(a jcsen s szibe szavak az Amerikban lõ James Xueyuan Zhu trsban, Turn, 2001. dec. – 2002. jan.)

 

Nhny rgrõl ismert hun sz

A hunok nyelvvel foglalkoz tanulmnyok rendszerint megemltik a Priszkosznl fennmaradt kamosz, medosz s strava szavakat, amelyekrõl azonban utbb kiderlt, hogy nem eredeti hun szavak.

Fontosabb ezeknl a Jordanesznl (Getika LII. 269) fennmaradt ama Dnyeper-vidki(?) hun vros neve, amelybe a hunok maradkai Atilla halla utn visszavonultak. E vrosnv a fordtstl fggõen Hunnivr, vagy Vr alak. (E krdst ma nem tudjuk eldnteni, de a vr sz mindkt esetben figyelembe vehetõ. Az utbbi esetben a “hunnivar” fordulat azt jelenten, hogy “a hunok nyelvn Vr”.) A vr sz elõfordul Mzesz Khorenacsinl is, aki a kaukzusi hunok fõvrost Varacsnnak mondja. Mai helyneveink kztt is megtallhat az ennek megfelelõ Vrkony, amely az avarknt emlegetett avarhunok, vagyis vrkonyok emlkt õrzi (a vr s az avar genetikusan sszefgg). A vr sz teht biztosan sszekti a hun s a magyar nyelvet.

Nagy Gza (1897) emlti a 350-450 krl lt Fausztusz Byzantinusz rmny trtnetrnl fennmaradt Vatna, ms vltozatban Vadon szt, amely a masszagta-hunok nyelvbõl val, s a Kaszpi-t partvidkn elterlõ pusztasg neve. Ma is hasznlt, jl rthetõ szavunk.

A masszagtk kirlyi csaldja rmny forrsok szerint az zsiai hun dinasztibl szrmaz prthus Arszaksz leszrmazottja, akinek nevben a magyar urasg/orszg sz rokont tisztelhetjk. E szt mltsgnvknt hasznltk a prthus uralkodk, ahogyan az a magyar sz jelentse alapjn vrhat is.

1. bra. A jcsen s szibe szjegyzk nhny elemnek prostsa magyar szavakkal (A jcsen s szibe szavakat az Amerikban lõ James Xueyuan Zhu trsban kzljk. Ld. Turn, 2001. december - 2002. janur!)

A hun npnv a magyar hm, kan sz rokona s a sztyeppi npnevek rendszerint “frfi” jelentsû szavakra mennek vissza.A hun nevet az onogurbl szrmaztatott s az idegenek ltal rnk alkalmazott hungar “hun har(cos)” nvben ma is hasznljuk. (Varga/2001/227)

Megengedik a hun s a magyar nyelv azonostst, vagy rokontst a hun szemlynevek is. Attila nevnek jelentse gt nyelven atycska, de egybecseng a magyar atya szval is. Ellk neve az rpd-korban is hasznlt magyar nv. Onogeziosz “Hungza” a hunok vezre volt, akinek a nevt ma is rtjk, ha tudjuk, hogy a Gza nv a jabgu, gyev mltsgnv rokona (Czegldy/ 1985/64). A Csaba nvben pedig a szabrhunok npneve maradt rnk (Varga/2001/87).

E nhny sz nmagban kevs lenne a hunok nyelvnek minden ktsget kizr meghatrozshoz; az azonban nyilvnval, hogy hun hagyomnyunkat az ismert nyelvemlkek kifejezetten megerõstik.

 

 

Hun rovsfeliratok

 

Az jabban felbukkant rovsrsos emlkek a hagyomnyt kifejezetten altmasztjk Legteljesebb sszefoglalsuk 2001-ben jelent meg (Varga/2001), kzlk most csak nhnyat emltnk.

A rovsjelekkel rt hun nyelvemlkek az albbi kt csoportra oszthatk.

Az egyik a hun trgyakon tallhat hieroglifk (rtsd: vallsi szimblumokbl alakult kpszerû szjelek, azaz “szent vsetek”) sora. Jellemzõen magnyos jelek, vagy kt jelbõl ll ligatrk.Csupn a sopronkõhidai avarhun felirat ll hrom hieroglif jelbõl.

A jelformk mitologikus kpvilga mellett a kis jelszm s a jelek gondos elhelyezse is vallsos jellegû (szimblumszerû) alkalmazsra utal. A hieroglifk formailag a szkely rovsjelekkel egyeztethetõk, ezrt gondoljuk, hogy a szkely rs jelenti a kulcsot a megszlaltatsukhoz. A hieroglifkat betûrsknt, magyarul elolvasva nem kapunk rtelmes szveget, szjelekknt olvasva azonban beszdess vlnak. Azokat a szrtkeket hasznlhatjuk a megszlaltatsukhoz, amelyeket korbban a szkely jelek kpvilga, a vilgmodellekben betlttt szerepe, valamint a knai s ms szrsokban tallhat hasonl jelek alapjn az akrofnia figyelembevtelvel kvetkeztettnk ki.

Szjelknti elolvassuk jogossgt leginkbb a sopronkõhidai rajzot ksrõ felirat igazolja. Az szaki-sarkon elkpzelt vilgoszlopot brzol karcolatot joggal ksri a “magas õs sarok” felirat: ugyanaz a vallsos motvum jelenik meg a kpen is, mint a szvegben.

A hun rsmaradvnyok msik, betûrsos csoportjt kt emlk: a budapesti jelvny s a tolna megyei sly felirata alkotja.

 

2. bra. A budapesti, cikda alak hun jelvny

A budapesti, cikda alak jelvny

 

E hun bronzdsz ismeretlen lelõhelyrõ1 szrmazik, jelenleg e sorok rjnak tulajdona. Elõzõ1eg Fekete Andrs volt, aki 1997-ben vsrolta Budapesten egy remgyûjtõk ltal szervezett sszejvetelen. Az avar kor elõtti technolgia alapjn a bronzdsz hun kori, azaz nagy valsznûsggel hun.[13] A cikda alak jelvny formja egyedlll, a korban szoksos cikda alak fibulktl eltr (2. bra).

A bronzdsz aljn az szaki-sarkon elkpzelt vilghegyet szimbolizl ngy “s” (sarok) rovsjel lthat. A hunok hasonlkppen (hegyek egyms fl helyezett sorval) jelltk az szaki-sarkot, de a hrom hegybõ1 ll vltozat gyakoribb. A sarok szimblum feletti, hrom rovsbetûs SZAK felirat rtelme ennek megfelel, a kp s a felirat egymst magyarzza.

Trk nyelvû szvegre nem gondolhatunk, mert a kzpsõ jel a trk rsban ismeretlen.

A Kzp-Eurpban a III. szzadtl a VIII. szzadig hasznlt kznsges germn rnarsban a balrl elsõ jel “i”, a msodik “ng” hangrtkû. A harmadik jel a VIII. szzadot kvetõen bukkan fel Svdorszgban, ahol a “p”, “b”, vagy “mb” jellsre szolglt. Nincs okunk sszeolvasni ezeket a germn hangokat, mert semmilyen rtelmes szveget nem adnak.

Mindhrom betû szerepel a grg bcben, a jelvny rvid feliratt grgl olvasva azonban az iak hangalak addik, aminek szintn nem tallom az rtelmt.

A jelvny a szkely betûkkel jobbrl balra olvasva sem ad rtelmes szveget. Mivel nem rovsplcrl van sz, amelyen a jobbrl kezdett olvass indokolt lenne, ezrt – a sopronkõhidai avarhun start pldja alapjn – megprbltam balrl jobbra haladva rtelmezni a jeleket.

 

 

a hun fibula 1. jele

Kapossi “sz” jele

Bl “sz”

jele

Oertelius “sz” jele

Nagybnya “sz” jele

trk

“sz”

ldiai

“sz”

likiai

“sz”

 

 

3 . bra. A hun fibula elsõ (bal oldali) jelnek prhuzamai

 

a fibula 2. jele

sumer “n”

knai “asszony”

trk “k”

ldiai “a”

szkely “a”

germn “w”

 

fn. alef, bth, dleth s rs

grg “a” (alfa)

Kriai “a”

4. bra. A hun fibula msodik (kzpsõ) jelnek prhuzamai

 

a fibula 3. jele

csksztm-i “”

trk “k/k/k/k”

germn “b”

bjarkan “nyirfa”

knai “kaptat”

fnciai “kr”

 

5. bra. A hun fibula harmadik (jobb oldali) betûjnek prhuzamai

 

Balrl elsõ a szkely rovsrs “sz” jele (3. bra). A ma hasznlatos fggõleges vonalhoz kpest e bronzba vgott hun jel kiss balra dõl. Hasonlan a Kapossi Smuel 1700 krli, Bl Mtys 1718-bl szrmaz s Oertelius 1746 elõtti betûsorban, a nagybnyai reformtus egyhz anyaknyvbe 1820 krl bejegyzett szkely bcben lthat, valamint nmelyik trk, ldiai s likiai “sz” betûkhz.

A jelvny kzpsõ jele (4. bra) a szkely “a” (Anat, anya) rovs betûvel azonos.

A harmadik (jobb oldali), ktfog fsûnek nevezhetõ hun jel mr nehezebben azonosthat, br ugyanilyen “/õ” jel ismert az 1501-bõl szrmaz cskszentmrtoni feliratbl (5. bra), valamint egy kurzvabb vltozat szerepel a Bl Mtys (1718), Szentkirlyi Smuel(1730) s a nagybnyai reformtus egyhz (1820) ltal feljegyzett betûsorokban is. Az “/õ” hangok jellse azonban a klnbzõ szkely rsemlkekben korntsem egysges, 5-6 teljesen eltrõ alakvltozat ismert. Kjoni “” betûje pldul Marsigli rovsnaptrban s a nikolsburgi bcben is “” hangot jell.

Ezek a jelensgek sszhangban vannak azzal, hogy maga az “/õ” hang is viszonylag ksõn alakulhatott ki a magyar nyelvben. Pldul a latin-magyar betûs iratokban mg nhny vszzaddal ezelõtt is Krmend nevt idõnknt Krmendnek rtk (s nyilvn gy is ejtettk). Aligha lehetnk teht bizonyosak abban, hogy ez a rovsjel a hun korban is az “/õ” hangot jellte.

A harmadik jel esetben a hangalak s a jelnv tisztzsa vgett a formai prhuzamokhoz kell fordulnunk. Ilyenek az orchoni trk “k”; a germn “b” bjarkan “nyirfa” rna; a knai fou “big mound, earthen hill”; sõt az “kr” jelnevû fnciai alef betû s a latin “k” is (5. bra).

Ktfog fsûre hasonlt az “/” elõtt s utn rhat orhoni trk “k” (azaz az “k”, “k”, “k”, “k” sztagcsoport) jele. E sztagcsoportot a jenyiszeji trk rsban az lre lltott kt hegy rajza jelli, s e kpszerûbb grafikai vltozat hozzsegt bennnket a fenti hun jel megrtshez. A kt lre lltott hegy ugyanis a szkelyben az “m” (magas) jele. Az – esetenknt lre lltott – hegyek sora a magyar npi kpjelek kztt s egy hun szjvgen is az gbe vezetõ t, a vilghegy szimbluma (Varga/1998 4., 10., 15. bra).

A fibula harmadik jele teht valamifle kiemelkedsre, sziklra, hegyekbõl ll lpesõre, a magasba vezetõ tra utal.

A germn rnars szaki (svd, norvg) vltozatban szintn tallhat egy ktfog fsû alak “p/b/mb” jel. Ennek a dn meg a korai (kznsges) jelsorban ugyancsak az lre lltott ktcscs hegy felel meg. A jel neve Jensen szerint bjarkan, ami Bernth Istvn tjkoztatsa szerint “nyrfa” jelentsû, a nyrfa pedig a smnhitû npeknl a smnavats sorn az gbe vezetõ utat szimbolizlja. A nyrft e szertartsok sorn gyakran helyettestik ltrval, de akkor ezt a ltrt is nyrfnak nevezik. Azaz joggal gondolunk arra, hogy e germn bjarkan is az gbe vezetõ t (ltra, vagy lpcsõ) jele.

A knai fou “nagy domb, fldhalom” egyik vltozata (Karlgren 1957/1108/b jele) hrom lre lltott hegy, a 1108/c vltozat pedig egy hromfog fsû (5. bra).

A kpszerû – teht az lkre lltott s megszemlyestett hegyeket brzol – jelek neve a fenti hangalakok, jelnevek s kpek alapjn a lehetett.

A lineris vltozatot, a “ktfog fsût" azonban egy kr htgerincnek s kt szarvnak is rtelmezhettk (olyasfle megfontolssal, mint ahogy a hegyeken tisztelt Bal lltott maga helyett bika alak utdot). gy feltehetnnk a lineris jelvltozatok esetben az kr jelnevet is (v. trk kz “kr”) – ha az kr az “k r”, “k r” sszettelbõl alakult ki s hegyes szarvai miatt egy (hegy)isten szimbluma volt.

A fibula harmadik jele (a “kõ”, “k kõ”, “k r”, vagy “kr” hieroglifa) a hunoknl taln mg a “k” hangot jellte, akr ksõbb a trkknl, vagy a latinban ma is. Idõvel (a hun kor utn?) azrt vltozhatott meg a hangalakja “/õ”-re, mert a szkelyben fls szm “k” jel volt (ma is kettõ van), de “” betû egykor taln nem volt.

A magyar nyelv fejlõdse (az “” hang elklnlse) kiknyszerthette a kõ (kr?) jelnek “” betûknt val alkalmazst. Ez a trk sztagcsoport-jel a magyar kõ, k, kr szavak jellsvel sszefggsben alakulhatott ki.

A fibula hrom jelnek betû szerinti olvasata eszerint szak, amely “terlet, orszg” jelentsû s az szak (j szak “az j birodalma”) sszettelben ma is hasznljuk. A feliratot taln szakõ “szent kõ” alakban is olvashatnnk az obi-ugor sanki "nagy isten" alapjn s ez az szaki sarkon elkpzelt s a fibuln brzolt megszemlyestett vilghegy miatt logikus is lenne.

A sza + kõ “szent kõ” rtelmezst erõsti a rokon szakll sz “stks fnycsvja”, “bizonyos nvnyek termsbõl kill szlak egytt”, “tajtkpipn lvõ mocsok”, “reg ember”, “a kenyr ppja”, “a kmny prknyzata alatt lvõ, kiugr tglasor” jelentsbokra, amely vagy megszemlyestsre vagy kiemelkedsre utal. Az szaki-sarok (a vilgoszlop) pedig megszemlyestett, Istennel azonostott kiemelkeds.

Valsznûbb azonban az szak olvasat, amely e szakõ s szak fejlemnye. A hangzugrats szablyai szerint ugyanis az “e/” kezdõhangot a szak el olvashatjuk – azaz a hun jelvnyre az SZAK szt rtk magyarul, szkely rovsrssal.

Gondolatisga alapjn a cikda alak jelvny uralkodi szimblum is lehetne. Egyszerû kivitele miatt azonban valsznûbb, hogy katonai rangjelzs volt. A vitz temetsekor a jelvnyt a korbbi lecsngõ helyzetbõ1 felfel fordtva helyeztk a srba, hogy a halott lelknek az gbe vezetõ utat mutassa. E szoksrl tanskod srleletek a nagyszkssi hun s a felsõ-tisza-vidki honfoglal magyar srokbl egyarnt ismertek.

6. bra. A tolna megyei slysorozat KeSZi DNeSN felirata

A tolna megyei slysorozat

 

A krdses jelsort Soproni Sndor kzlte 1967-ben. Lersa szerint klesdi, vagy krnykbeli gazdlkod tallta meg a hat slybl ll sorozatot, amelynek ngy darabjn kisebb felirat tûnik szembe. A slyok formja szokatlan, nincs analgijuk, pontos lelõkrlmnyeik sem ismertek.

A feliratok lehetsges rtelmt elõre jelzi, hogy Soproni Sndor szerint a slyokon a vrhat sly-jelzseken tl nha feltntetik a tulajdonos nevt is. Nem mindegyik sly-jelzs kifogstalan, amennyiben a jelzett slynak (uncikrl s dextnsokrl van sz) a tnyleges sly nem mindig felel meg pontosan. Ezzel egytt is gy tûnik, hogy a lelettrgyak s jellseik a rmai kor jellsi s slyrendszernek utlethez s hatrterlethez tartoznak – azaz a hun kor hagyatkrl lehet sz.

Az egyik slyon halvnyan bekarcolva, szkely rovsbetûkbõl ll elmosdott szveg lthat (6. bra). A felirat jl olvashat, de jelei kzl kettõnek a feloldsa magyarzatra szorul.

Az egyik a tkrztt (a fggõleges tengelye krl megfordtott) “n” betû, amely ktszer is elõfordul a szvegben. Ezekben az elõidõkben mg jl ismert volt a jelek fogalomrtke. Ezrt elegendõ lehetett egy “nagy” hegyet rajzolni az “n” felidzse rdekben s kevsb volt fontos a grafikai alak irnyultsga, amely ekkor – ppen a szrtk ismertsge miatt – mg nem rgzlt egyrtelmûen.

Hasonl kvetkezetlensg lthat a csornai hun szj vgen s a sopronkõhidai startn is, ahol a szintn hegyet brzol “m” vltozatai irnyulnak egyszer jobbra, msszor meg balra. Nyilvn nem az volt az rdekes itt sem, hogy a hegyek cscsa balra mutat-e, vagy jobbra, hanem az, hogy a fokok a “magas”-ba vezetnek.

A msik magyarzatra szorul betû a jobbrl elsõ jel, amelynek formai prhuzamai elvileg kt hangrtk behelyettestst is megengedik. Az egyik formai megfelelõ a fentebb ismertetett budapesti jelvny “k” betûje, amivel a KeSZi DNeSN olvasatot kapjuk. Friedrich Klra a cskszentmrtoni “õ” betû figyelembevtelvel az ÕSZ DNeSN olvasatot javasolja. Az “õ” hang azonban nem adna rtelmes olvasatot a budapesti jelvny betûsorban, itt teht – olvasatnak elfogadsa esetn – ellentmonds keletkezne. Mirt hasznltk volna a hunok ugyanazt a jelet egyidejûleg kt klnbzõ hang jellsre? Tbb joggal szmtunk arra, hogy az azonos kor hun feliratokban egy jelnek csak egy hangrtk felelt meg.

Br semmiben sem lehetnk teljesen biztosak, gy vljk, hogy a jel hangrtknek vltozst a szkely “õ” jel kialakulsrl (a “k” fogalomjel “k” s “õ” betûkre hasadsrl) fentebb mondottakkal elfogadhatan magyarztuk.

Hangslyoznunk kell, hogy a KeSZi DNeSN olvasatot nem tekintjk vglegesnek, mert az tlzottan modernnek tûnik.[14] Az olvasatbl csak a mssalhangzkat tekintjk elfogadhatnak, a magnhangzk esetben (azok jelletlensge miatt) szabad az t a tovbbi tallgatsok s elemzsek elõtt. A felirat – a jelformk alapjn – az olvasat esetleges bizonytalansgai ellenre is a szkely rshoz kthetõ s gy feltehetõ, hogy egy magyar nyelvû szveget rejt.

Az j rovsrsos hun nyelvemlkek teht a hagyomnyban megõrzõdtt kpet tmasztjk al: a hunok magyarul beszltek, mert a hunok s a magyarok azonosak.

 

 

Trtnetrk a hun nyelvrõl

 

Kt trtneti feljegyzssel is rendelkeznk, amely segt a hun nyelv jellegnek tisztzsakor: az egyik Menandrosz mûvben, a msik a Tarih-i ngrszben tallhat. Ezeket az adatokat a hunokkal foglalkoz tanulmnyok szerzõi rendszerint meg sem emltik.

dtõ kivtel Sebestyn Lszl (1975/41-43), aki emlkeztet Menandrosznak Czegldy Kroly ltal 1954-ben kzlt adatra: “e dologban Czegldy a mrvad szakember, de vele pendl egyet a vilgtrtnelem is. ... Menander ugyanis elmondja (az avarokrl), hogy ltzetk az, ami a hunok, nyelvk is egy a hunokval, mivel tolmcsuk e np rendes tolmcsa volt”.[15] Azaz a hunok maradkaival s az jonnan rkezõ avarokkal 558 tjn folytatott trgyalsokon a biznci udvar ugyanazt a tolmcsot tudta alkalmazni, mert a hunok s az avarok egy nyelven beszltek.

Menandrosz az avarok s a hunok nyelvnek azonossgrl besz1. E npekrõl tudjuk, hogy elõzõleg a heftalita Hun Birodalomban ltek egytt vszzadokig. Õk lehetnek a csodaszarvas mondban emltett kt testvrnp, a testvrnpek pedig azonos, vagy hasonl nyelven beszlhettek. Menandrosz hradsa egyedl is elegendõ a hun-magyar nyelvi azonossg megllaptshoz. Ma mr ugyanis egyre nyilvnvalbb, hogy az avarok olyan nagy tmegben ltk meg rpd npnek honfoglalst, hogy az avar alapnpessg egyedl is meghatrozta a ltrejvõ j Magyarorszg nyelvt. Ha az avarok nem magyarul beszltek volna, akkor most mi sem beszlnnk magyaru1.[16]

 

7. bra. Szkely jelek hun prbuzamai (braszmokkal) 2: mongliai sziklarajz; 9: kazakisztni csontlemez; 10: szeged-nagyszkssi zabladsz; 11: hun csat; 12a: csornai szijvg; 12b: szeged-nagyszkssi szjvg; 13: sopronkõhidai start; 16a: borezmi sziklarajz; 16b: szjvg; 16c: nagyszentmikls; 17: reglyi csat; 18: reglyi karperec; 19-20: szilgysomlyi fibula; 21-24: szilgysomlyi boglr; 25: apabidai lemez; 26: budapesti cikda; 27: tolnai sly; 28: reglyi ftyoldszek (Bna/l993/19); 29: borezmi sziklarajz

A msik trtneti forrs a Tarih-i ngrsz hradsa (1982/39), miszerint "amikor abba a tartomnyba (a Krpt-medencbe) rkeztek, lttk, hogy (ott) az õ nyelvkn (azaz Hunor npnek nyelvn) beszlnek (az ottani npek)". Sajnos a T sem nevezi meg magt a nyelvet, pusztn annyit llt, hogy a npek nyelve azonos. Tovbbi nehzsget jelent, hogy a T npneveivel sem llunk sokkal jobban. Amg Menandrosz vilgosan hunokrl s avarokrl beszl, a T esetben csak az nyilvnval, hogy a bevonulk esetben hun-utd nprõl van sz. A Tarih-i ngrsz Hunor npnek trtnetrõ1 szl, amely np neve “egyszer ngrszre vltozott”. Ezrt e honfoglal (pontosabban visszatrõ) npet gondolhatnnk hunnak, onogurnak (szabrnak), vagy magyarnak is. A helyben tallt õslakossg npnevt a T nem hagyta rnk, de a Csaba-monda alapjn a szkelyekkel azonosthatjuk õket.

Mgis, a szûkszavsguk ellenre is, ezek az adatok felhasznlhatk a hun-magyar nyelvi azonossg ellenõrzsre. Knnyen belthat ugyanis, hogy ha a fenti idzetekben szereplõ npek brmelyike magyar, akkor a trtnetrk a hun nyelv magyarsgt bizonytjk. Ehhez azt kell tisztzni, hogy mely npek szerepelnek a hradsokban, s hogy ezek valamelyike azonos-e a magyarsggal.

A visszatrs krlmnyeinek tisztzsra lehetõsget ad a T ama tjkoztatsa, amelyet kzvetlenl az idzett hely elõtt ad: “egy nap Adzsem (Perzsia) orszgnak padisahja Kosztantinije (Biznc) fejedelme ellen hadjratot indtott, s emiatt Dzsiddija (Szktia)[17] orszgnak uralkodjtl segtsget krt. Dzsiddija fejedelme segtsgl Hunor npbõl. ... hszezer katont gyûjttt ssze, s Adzsem padisahjhoz kldte (ezt a sereget). Amikor Adzsem padisahja is Kosztantinije ellen ment, az emltett Hunor npt tmads rte, mely aztn ily mdon elvlt Adzsem padisahjtl, s Pannonija tartomnyba kltztt.”

Azt a trtnelmi helyzetet kell teht azonostanunk, amikor egy hun-utd np Perzsia szvetsgeseknt Bizncot tmadta, mikzben egy nagy erejû tmads miatt vgl a Krpt-medencbe vonul.

Az idõpontot Perzsia s Biznc ellensgeskedsei hatrozzk meg: ilyen harcokra 527 s 532, valamint 540 s 545 kztt kerlt sor (Brhier/1999). Perzsit ekkor Kavd (488-531) s fia, Krosz (Khoszrau Anosirvn, vagy Nusirvn, 531-579) uralta. Az õ nevk szerepel Keve s Ker alakban a magyar krnikk kirlylistiban is. Kavdot a hunok ltettk vissza a perzsa trnra, Krosz pedig avar anytl szletett. Mindketten a heftalita Hun Birodalomnak (azaz Szktinak) adztak. Tabari s a Derbend Nhme szerint Krosz alaptotta a kaukzusi Madzsar vrost, a trk forrsok pedig azt lltjk: Kroszrl maradt renk a Szent Korona (Varga/1999/169). Ezek a kapcsoldsi pontok arra utalnak, hogy j nyomon jrunk.

506 s 557 kztt a Kaukzus szaki elõterben, de rszben a Kaukzuson tl is, a szabrok az urak (Vsry/1993/132). E helyzetnek a trkk 557 krli tmadsa vet vget, de ugyanezen trk tmads puszttja el a heftalita Hun Birodalmat is. A heftalita Hun Birodalombl meneklõ avarok a kelet-eurpai sztyeppn egyeslnek a szabrokkal s vlk vonulnak a Krpt-medencbe.

Lthat, hogy a hunoktl az avarokon t rpd honfoglalsig velõ szabr trtnet adja meg a vlaszt arra a fenti krds, hogy milyen (azonos nyelvû) npek Krpt-medencei tallkozst emltheti a T.

A forrsokbl az is kiderl, hogy a szabrok s az avarok egyarnt a heftalita Hun Birodalom npei voltak eredetileg. A szabrok azonban az avaroknl korbban indultak el nyugatra: Atilla idejben megjrtk a Krpt-medenct, Krosz (Nusirvn) idejben pedig a Kaukzus vidkn tanyztak.

Krosz rja az Intelmeiben, a Karnamag VI. s IX. epizdjban, hogy 53 ezer trkt[18] (kztk hszezer igen j lovast!)[19] teleptett le Alnorszg hatrn, valamint Azerbajdzsnban s a mervi ozisban.[20] Ht trzsre osztotta õket s kagnokat jellt ki fljk. Ezzel fgg ssze, hogy Kavd s Krosz egyik legfõbb bizalmasa, a vallsi bonyodalmakban s politikai villongsokban nagy szerepet jtsz Zabergn “szabr kn”, az 526-ban a biznciak ellen kldtt perzsa sereg nesztorinus valls vezre volt. Mivel Krosz 542-ben lefejeztette a nesztorinus egyhz fejt, Zabergn s szabrjai elhagyjk Irnt. (Fehr/1972/71-95). Nem sokkal ezutn, a trk tmads[21] kvetkeztben 557 krl sszeoml heftalita Hun Birodalom avarjai kvetik Zabergn szabrjait.

A kijevi orosz õskrnika is megõrizte e tbb hullmban zajl vndorls emlkt: “Keletrõl, a szktk fldjrõl elõszr a bolgr-trkk rkeztek, s letelepedtek a Duna mentn.[22] Majd az oborok s a fehr ugorok kvetkeztek, akik (623-ban) Herakliosz csszr ellen hadakoztak.[23] Ksõbb, mr Oleg fejedelem idejben (897-912) a fekete ugorok vonultak el Kijev mellett.[24]

Az orosz õskrnika elsõknt idzett mondatban szereplõ bolgrokat hun ut

 
.

 

  

                          

       

      

           

         

 szesen: 657.cikk.    

   

 
.

                       

 

    

 ArdviSura Anahita          

             

                     

 

       

 

Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU