/ A magyar hitvilgban Isten s a megszemlyesitett bolygk a fels vilghoz tartoznak.Szerk/
Az Isteni bolygk
Bevezetõ
Ltezik egy monds: "Aki ismeri a mtoszokat, az ismeri az embereket." Az emberisg tapasztalatokat szerzett, amelyeket azutn az asztrolgia dolgozott fel s tett tovbbadhatv. Cselekedeteinket ugyanis a bennnk rejlõ vezredes tapasztalatok irnytjk. A tapasztalatok olyan erõk, amelyek az rtelemtõl fggetlenl mozgatnak bennnket. A hagyomny szerint ez az erõ az emberben lakoz isteni szfrbl ered, s csupn azrt vettjk az gre, hogy ezltal objektvebb kphez jussunk. Objektvnek lenni azt jelenti, eltvolodni nmagunktl, vagyis a szubjektv elemektõl. Az ember soha nem fogja egyetlen isten ltezst sem bebizonytani.
A llek, a tudattalan azonban ismer egy bennnk rejlõ erõt. Ezrt is van az, hogy a bennnk lõ lelkek is olyan sokflk, mint mondavilgunk istenei. Eleinte abban a tvhitben ltnk, hogy minden a sajt akaratunkon mlik, s valamennyi dnts sajt elhatrozsunk gymlcse. Azonban hajlamosak vagyunk tsiklani afltt, hogy ltezik egy pont, ahonnan mr nincs visszat, egy pont ahol mr nem vlaszthatunk, s mr nem tarthat vissza semmifle rtelem. Ekkor mr sajt utunkat jrjuk, s megszllottknt ldznk valamit, ami teljessggel flttnk ll s hatalmban tart. Ezzel alakot ltttek s vezetõnkl szegõdnek az istenek s archetpusaik. Az asztrolgia egyik rdeme, hogy megfejtette a rendkvl szertegaz s sokszor nehezen ttekinthetõ istenmtoszok lnyegt. Az asztrolgiai archetpusokat teht az emberi tapasztalatvilg prototpusainak tekinthetjk.
Apoll - Nap
Ritkn fordult elõ, hogy az istenek s istennõk valsgos alakban mutatkoztak meg az emberek elõtt. Idejk legnagyobb rszt az Olmposzon tltttk. Õk annak ksznhettk halhatatlansgukat, hogy rendszeresen fogyasztottk felsges italukat, a nektrt, s nyenc eledelket, az ambrzit. Szmos termszetfeletti tulajdonsggal rendelkeztek, pldul meg tudtak jelenni emberi s llati formban egyarnt.
A grg istenek ugyanolyan j s rossz tulajdonsgokkal rendelkeztek, mint az emberek, ppen ezrt az Olmposz gyakran volt hangos a vitktl s viszlyoktl. Apolln,- Zeusz s Lto fia, Artemisz ikertestvre- neve olykor egyszerûen Phoibosz " Ragyog", jelentette meg az kori grg mitolgiban a Nap erejt. Vihar, tûz s fnyisten volt, az let isteni fia, a tisztasg, a vilgossg s fny gygyt erejnek hordozja. A jsls s a kltszet istene. Tzes nyilval elpuszttja az alvilg stt lnyeit, az ellene fordul vagy lzad embereket.
rtett a betegsgek, sebek orvoslshoz. Klsejt tekintve dalis, arnyos testalkat, fejt aranyos frtk bortjk, tekintetbõl nyugalom s a szellem fnye rad. Szereti a dalt s prtolja a kltõket, õ a mzsk karvezetõje, a lantjtkot Hermsztõl tanulta. A lakomkon az isteneket dallal, muzsikval gynyrkdteti. Kedvenc llata a hatty s azok a madarak, amelyeknek rptbõl jsolni szoktak. Gygyt istenknt hatskrbe tartozik a bûnk eltrlse, olykor azonban szigoran lesjt a halandkra, pldul ikertestvrvel, Artemisszel lenyilazza az elbizakodott Niob gyermekeit, mskor jrvnyt kld az emberekre.
rt a vadszathoz is felszerelshez tartozik egy ezst j, melynek nylvesszõi mindig clba tallnak. Kedvesei kzl hres Daphn, aki elutastotta szerelmt, ezrt az isten babrfv vltoztatta.
Az asztrolgiai Nap, leterõnk szimbluma. Az letet, az alkotst szolgl, a nehzsgeket lekzdeni kpes erõ jelkpe. Vllalkoz kedvre, btorsgra buzdt. A mondavilg azonban a negatv vonsokat sem hallgathatja el. Neki tulajdont nhny jellegzetes emberi gyengesget, mint pldul nteltsget, kritiktlansgot, sajt szemlynk tlbecslst. Apolln a babrkoszor viselsnek dicsõsgn kvl, magban hordozza a mly zuhans lehetõsgt.
A grg mondavilgbl szrmazik a " napvilgra kerl" kifejezs, ami a szlsban rejlõ igazsg alapja. Aki hazudik, az menekl a fny elõl, a sttben adja t magt bûns szndkainak s valdi dionszoszi kbulatban lel mlt jutalomra. Dionszosz a vilgot beragyog hatalmas Nap ellenistene. Õk ketten azonban mgis egyazon istenszimblum kt arca. A Nap a horoszkpban arrl ad felvilgostst, hogyan viselkedem, mennyire bzom magamban, mennyire vagyok nll, cselekvõkpes, milyen erõs az akaratom s megvalst erõm. Hol van letem slypontja, melyik az az letterlet ahol kiteljesedhetek, s kibontakozhatok. Milyen a viszonyom a tekintlyt, hatalmat kpviselõ emberekkel. Mennyire vagyok leterõs, egszsges s letvidm.
Holdistennõk
A msik fõvilgost a Nap utn a Hold is magra vonta az emberek figyelmt. Nem ok nlkl vlt a Hold, klnbzõ korok, klnbzõ npek szemben legfõbb isteni jelkpv. A Nap a frfiassg, a Hold a nõiessg szimbluma. Szinte valamennyi mitolgiban nõi alakban jelenik meg a Hold, s amilyen sok arca van a Holdnak, olyan sokflk a holdistennõk is. Szeln a holdistennõ a befogad, nõi princpiumot jelenti, neve "sugrzt" jelent. Uranosz s Gaia gyermeke. Testvre s felesge Hliosznak, a napistennek, akivel csak titokban lehetnek egymsi, Szeln eltûnik, amikor Hliosszal egyesl. jhold van, a kezdet s jrakezds idõpontja.
Egy j ciklus kezdõdik, s gy talljuk meg a Nap s Hold egyeslsben a mag, a csra a dolgok õskezdetnek kpt. Szeln a termkenysg, a nõk az otthon s a csald istennõje, de az jszak, az alvs s a hall is. sszefggsbe hozhat a Fld letritmusval, az r- apllyal, amelyet a Fld tmegvonzsa idz elõ, s minden olyan folyamattal, amelyben a szlets s elmls ciklusa jelen van. A monda szerint, a szp fiatal isten Endymion egy barlangban aludt, Latmosz hegyn, amikor Szeln megpillantotta. A monda klnbzõ okokat emlt, hogy mirt aludt el rkre, egyik szerint, az õ vgya volt, mert irtzott az regsgtõl, gy az alvs megõrzi rkre fiatalsgt s szpsgt.
A msik trtnet szerint Zeusz felfedezte Hrval val titkos szerelmt, s rk lomba mertette. Szeln egyeslt az alvval, anlkl, hogy egy szt szlt volna, s tven lnnyal ajndkozta meg. Itt talljuk meg a sztlan, csendes odaadst, a kszsgessget s az sszetartozst, amelyek jellemzõek a Hold princpiumra. Itt jra elõjn a termszet sztns termkenysge, mely gondolatok nlkl szaporodik,- egy belsõ ritmusnak engedelmeskedve. Artemisz a grg mitolgia szûz istennõje a termszetes rintetlensgben lõ lenyok jelkpe, a Hold egy msik aspektusa, kpe megfelel a nvekvõ Holdnak, amely mg nem rte el a teljessget, vagyis a teliholdat. Gynyrû fiatal hajadon, arnyos termettel, derûs s egyben komoly tekintettel. Klnsen ragaszkodik hajadonsghoz. Mindjrt szletse utn, ltva, hogy anyja mennyit szenvedett Apolln vilgra hozatalval, arra krte Zeuszt, hogy rkk szûz maradhasson. Otthona zld erdõsg, a tiszta forrs, ahol llatokra vadszik. Õ a szûzies tisztasg vdelmezõje. Ksrethez tartoznak a harcias amazonok, akik vak dhvel, nmagukat elcsftva harcolnak tisztasguk megõrzsrt a frfiak vilga ellen.
A telihold megfelelõje Hra, Zeusz felesge. Õ az anyasg istennõje, s, a nõk fontos szerepre utal a grg mitolgiban. Hra az otthonok s tûzhelyek õrzõje. A hzassg trvnyeit szigoran betartja, de nemcsak sajt magt vdi az idegen frfiaktl, hanem Zeuszt is szeretn a nõktõl, ami nem mindig sikerl, ezrt a mtoszokban fltkeny istennõknt brzoljk. Perszephon -Zeusz s Dmtr lnya- birodalma, a teljes elsttls fel tart holdsarl alvilgi istennõjnek lakhelye. A monda szerint pp virgot szedett trsnõivel Szicliban, amikor ketthasadt a Fld, s Hdsz az alvilg istene elõbukkant aranyszekervel s elragadta õt. Hiba kereste anyja, hiba borult gyszba a fld, Perszephonnak az alvilgban kellett maradnia. Ksõbb Dmtr krsre Zeusz megengedte, hogy az v ktharmadt az Olmposzon tltse, de a tbbi egyharmad vet frjvel kellett tltenie az alvilgban.
Az jholdnak, de klnsen a holdfogyatkozsnak a fekete Holdnak Hekat az istennõje, - boszorkny- az jszaka kirlynõje, hrom feje van s egy kutyafalka kisri. Leftyolozott arccal, kezben fklyval, fõleg keresztutaknl, vagy a temetõkben jelenik meg, romlst s hallt visz mindenhov. Hekatt, a mregkeverõt, nemhiba ktttk a holtak birodalmhoz. Kezdetben jtkony istennõnek szmtott, ksõbb azonban a stt tudattalanbl feltrõ flelmet, testesti meg. Nla lel otthonra az egsz dmonvilg, a ksrtetjrs, a varzslat s lidrces lmaink minden alakja. Az j leple alatt kivlan ûzi varzsli mestersgt. Mg Zeusz is tisztelte hatalmt, s senki sem merte õt akadlyozni.
A Hold llektanilag tekintve, rzelmi vilgunk, lelknk alaphangulatt szimbolizlja, valamint, a tudattalan, sztns rzeteinket s rzelmi mintinkat, amelyeket a mindennapokban meglnk. A Hold azt mutatja, hogyan reaglunk a klsõ ingerekre, milyenek a lelki reakciink. A legelsõ mintk csecsemõ s kisgyerekkorban aktivldnak, s intenzven kapcsoldik az anyhoz. Teht a bennnk lõ anyai s õsi- nõi princpiumhoz. Az odaadsi kpessgnkrõl, a ragaszkodsrl, a gondozsrl s tpllsrl, arrl, hogyan tudunk rzelmileg kinylni, s mennyire vagyunk befolysolhatak. Mivel az anya a csecsemõ szmra a vilgot jelenti, egy olyan "õsbenyomst" hagy benne, amit magval visz az letbe, s ez lesz az alapvetõ tapasztalata a vilgrl s anyakprõl.
Hermsz - Merkr
Elõszr teht a Nap s Hold hatst fedezte fel az ember s ezek ritmust. A megfigyelsekkel pedig felfedezte az idõszmtst. A tbbi istensg jellemzsben egyre ignyesebb lett, rjuk vonatkoz tudst s tapasztalatait egyre pontosabban igyekezett megfogalmazni. Merkrt, a grg mitolgiban Hermsznek hvtk. Ez a bolyg ll legkzelebb a Naphoz, s legnagyobb tvolsga tõle 28 fok, teht llandan a Nap kzelben tartzkodik, hol elõtte, hol mgtte jr. Nem csoda teht, hogy ezt a vndorlst kvetjrsknt knyveltk el az emberek. Õ lett az istenek hrnke. Kezben hrnk plct tart, melyen kt kgy tekergõzik, fejn ti kalap, lbn szrnyas saru.
E mellet õ lelemnyessg, az gyessg istene, a kereskedõk s tolvajok prtfogja, a holt lelkek vezetõje. Feltallta a psztorspot s a betûvetst. Õ rak tzet az Olmposzon az isteneknek, s segti a sznokokat. Mr a fogantatsa is sszefgg a bolyg szimbolikjval. Apja Zeusz egy jjel kisurrant felesge, Hra mellõl s megltogatta barlangjban Maiat, Mkn egyik hegyn. Ott nemzettk Hermszt, aki titokban szletett meg. Teht " trvnytelen" gyermek. Nemzse sszefgg a nem teljesen leglis fogalmval. Kezdettõl fogva fggetlen, mr egy napos korban fiatalemberr rik, ehhez az idõszakhoz kapcsoldik leghresebb mtosza: Kimszott blcsõjbõl s bkateknõbõl ksztett lantjn mulatta magt. / Az antik llatvi brzolsokon az Ikreknl mindig hangszer van, legtbbszr lant./ Majd egy napon felfedezi Apolln marhacsordjt.
Ravasz cselt eszel ki, hogy ellopja tven tehent, s elhajtotta õket, de httal a menetirnynak, hogy a nyomok megtvesszk a gazdt. Kt tehenet gyesen megsttt, a tbbit elrejtette. Majd visszabjt a blcsõbe, s rtatlan kisdednek mutatta magt, akkor is amikor Apolln szmon krte tõle a csordt. gyesen tagadja, arra hivatkozva, hogy õ mg gyerek. Apolln Zeusz el viszi az gyet, ahol a tettes ismt olyan ravaszul vdi magt, hogy a fõisten nem tud haragudni r. Hermsz egyttal ki is hasznlja az alkalmat arra, hogy helyet kveteljen magnak az Olmposzon az istenek kztt, s megemlti, hogy kt llatot ldozott a tizenkt istennek.
Az istenek ama krdsre, hogy ki a tizenkettedik, hiszen csak tizenegyen vannak, ravaszul gy vlaszol: " Õ ette meg az llatok tizenketted rszt, egy falattal sem tbbet, mint amennyi õt megilleti." Zeusz nevet a fi agyafrtsgn, s ksõbb a megfelelõ tisztelettel emeli az istenek sorba. rlt az tletes, gyesen beszlõ kis istennek, s Hermsz megkri õt, hogy tegye meg hrnkv. Cserbe meggri, hogy nem hazudik tbbet, de azt, hogy mindig a teljes igazsgot fogja mondani, sajnos nem tudja meggrni.
Feladataihoz tartozik, hogy az istenek akaratt kzvettse az emberek fel s fordtva. Soha nem alkalmaz erõszakot, hanem beszdkszsgt, meggyõzõerejt hasznlja inkbb. Mg az alvilgba is eljut, neki tulajdontjk azt a kpessget, hogy a lelkeket visszahozza az Alvilgbl. Korn felismerte, hogy az emberben lakoz j s rossz egyttesen rejlik bennnk, s hogy sajt magunknak kell megtallnunk a kt vglet kztti egyenslyt. Õ az emberi isten, az emberhez legkzelebb ll gyengkkel. Lthatjuk teht, hogy a merkri szjrs nem azonos az rtelmi kpessggel, az a Hold ( jobb agyflteke) s Nap (bal agyflteke) egyttes mûkdse. A Merkr arrl ad felvilgostst, hogyan gondolkozunk, beszlnk, hogyan tanulunk, s mit jelent szmunkra a tuds. Milyen mrtkben tudunk objektven s semlegesen gondolkodni, s hogyan dolgozzuk fel azokat a tapasztalatokat, amelyekkel kapcsolatba kerlnk. Hogyan fejezzk ki magunkat, a tuds mely terletei rdekelnek klnsen, hogyan tudjuk az rdekeinket rvnyesteni.
Aphrodit - Vnusz
Valjban a Vnusz volt az a bolyg, ami amely az idõk kezdete ta, leginkbb elbûvlte az embereket. Esthajnalcsillagknt is ismerik, noha jflkor soha sincs a horizont felett. Nem csoda teht, hogy a grg mitolgiban Aphroditrl szl mtosz is ktarc. E kettõssget, Phszphorosz s Heszperosz istenek alakja jelkpezi. Phoszphorosz a Napot megelõzõ hajnali csillag, a komoly tallkozst bevezetõ gyengd szerelmi jtk. Heszperosz ezzel ellenttben az esti csillag, amely a csendes szerelmet, az sszetartozst jelkpezi. A hagyomny szerint, az esti csillag ksri nszgyba az jdonslt prt.
Mr szletsnek krlmnyei kztt is kettõssg van, az egyik szerint apja Zeusz, akinek villma megrintett egy kagylt, s a tenger habjai kzl kiemelkedett ki az istennõ.Msik nzet szerint, Uranosz az apja, akinek kifoly vrbõl keletkezett a szpsges Aphrodit. Ciprus szigetn (itt bnysszk a legtbb rezet, ami a Vnusz fme) volt kultusznak egyik kzppontja, e szigeten terltek el gynyrû kertjei, amelynek kertst s kapujt, frje Hepaisztosz a kovcs ksztett. Az istennõ breszti fel a szerelmi vgyat, hatalma mindenkire kiterjed, (kivve Athnt, Artemiszt s Hesztit.) Mg a tengernek is parancsol, kedvezõ szelet, szp idõt ad a hozz fohszkod utasoknak. Ugyanakkor megbnteti azokat, akik nem ismerik el a szerelem hatalmt vagy dacolnak vele.
Aranyszekert verebek hzzk, kedvenc madarai a galambok. Amerre jr az egsz termszet megjul, az embereket boldogsg nti el. Szent nvnyei az alma s a rzsa. Tbbszr szerelmi kalandokba bocstkozik halandkkal, istenekkel egyarnt. Amikor egyszer rsszel volt egytt, Hliosz szrevette õket s rtestette Hepaisztoszt, aki egy bûvs aranyhlval foglyul ejtette õket, hogy az istenek nevessenek a prul jrt szerelmespron. Csak Poszeidon krsre engedte õket szabadon. Minden frfiban s nõben megvan a Vnusz-elv, amiben igen nehz megtallni az egyenslyt. Aphrodit-Vnusz a nõnek a frfi irnt rzett vgyt s a tkletessg fel trst szimbolizlja.
Tudja, hogy nincs boldogsg, szenveds s nincs gyõzelem, ldozat nlkl. Aki tkletes boldogsgra vgyik, annak elõbb vgig kell jrnia Sztx vizeit. A nemek tallkozsban Aphrodit-Vnusz s rsz-Mars llnak termszetes feszltsgben egymssal. Azonos mrtkben kell ktõdnik egymshoz, klnben szerelmk puszta nemi kapcsolatt vlik. A Vnusz a horoszkpban arrl ad felvilgostst, hogy ltalban mit tallunk szpnek, hogyan prblunk harmnit teremteni, milyen az zlsnk , milyen tpus emberekkel jvnk ki jobban, kiket kerlnk. Hogyan teremtnk kapcsolatokat. Mit tallunk rtkesnek, mely dolgok adjk neknk a szemlyes biztonsg rzst. Mi okoz rmet s beteljeslst. Mennyire vagyunk odaadak, megrtõek, mennyire tudunk msokra figyelni, illetve, hogyan tudjuk mindezt befogadni.
rsz - Mars
s most nzzk a vrs bolygt a Marsot. A grg mitolgia rsznek ismeri. Szlei Zeusz s Hra. Dhbõl s bosszllsbl nemzettk. Hra mlyen fel volt hborodva frje legjabb flrelpsn, s rsz frfii mag nlkl fogant meg benne. gy a tulajdonsgaiban is jellemzõek lesznek r az indulatossg, zaboltlansg, szenvedlyessg, harcias viselkeds. Durva, csiszolatlan modora miatt sem szlei, sem a tbbi istenek nem szerettk. Homrosz az Iliszban erõszakosnak s dicsekvõnek rja le. Ennek ellenre az Olmposz tizenknt istennek egyike. Amennyire visszatasztak karakter tulajdonsgai, annyira vonz a klsejt tekintve. Magas, izmos, igen vonz a msik nem szmra. rsz eredetileg a tavasz az jra leds, a tl stt uralma feletti gyõzelem istene volt. Jelkpe az eke s a lndzsa, ami vasbl kszlt s a Mars fme is az. Ez az istensg kettõssgre utal, a tl legyõzshez teljes erõbedobssal kell kzdeni, indulatoktl vakon, s hinnnk kell sajt sebezhetetlensgnkben. Egyszer kt ris, kt Alada fellkerekedik rszen s bezrja Õt. A nagy isten ebben a helyzetben teljesen tehetetlen. Az sztnlet feletti uralma rvn nem juthat messzire. Bevetett erõnket, rtelmesen, ms erõkkel sszefogva kell vezrelnnk, vagyis msokkal karltve. Az erõ nmagban nem sokat r. Amikor Athn rszen ejtett sebet, nagy fjdalmt csak Zeusz knyrgse enyhtheti. Amikor az risok bezrtk rszt, csak Hermsz ravaszsga szabadthatja ki. A beteljesls rzst pedig csak Aphrodit hozhatja el szmra. A Mars az let õserejt szimbolizlja. Õserõ nlkl ugyanis semmit sem r, mgis tragikus vget fog rni, aki csak ebben bzik. Sajt erejbe vetett tlzott bizalma gyorsan a vesztbe sodorhatjk az embert. Akiben viszont tl kevs az õserõ, annak puszta lte forog veszlyben. ltalban hibsan rtelmezzk a Mars erõit, mert mindig kis szerencstlensget ltunk benne. Pedig Õ a gyõzelem, a halads megtestestõje is. A marsi erõkkel szemben csak rendkvli btorsggal, de fegyelmezetten lphetnk fel. Azok ugyanis csak akkor vezetnek bajhoz, ha mrtktelenl, fktelenl vagy egyltaln nem hasznljuk õket. A Mars a horoszkpban azt mutatja meg, milyen a megvalst erõnk, hogyanljk meg indttatsunkat, s milyen mdon hasznljuk a gyakorlatban. Valamint, (a Vnusszal egytt) milyen bennnk az ads- elfogads kpessge.
Zeusz - Jupiter
Elrkeztnk a fõistenhez, Zeusz- Jupiterhez. Kronosz s Rheia gyermekeknt jtt a vilgra, t testvrvel egytt. ( Hesztia, Dmtr, Hra, Hdsz, Poszeidon Kronosznak atyja, Uranosz tka jrt az eszben, miszerint õt is sajt gyermeke fogja legyõzni. Ezrt gyermekeit, ahogy megszlettek, sorra lenyelte. Nem tudott ebbe belenyugodni Rheia, s amikor a legkisebb fit, Zeuszt a vilgra hozta, elhatrozta, hogy megmenti az lett. Kvet plylt be az jszltt helyett, azt adta oda frjnek. Kronosz nyomban le is nyelte. Anyja Zeuszt elrejtette Krta szigetn. Kt nimfra bzta Õt, akik friss mzzel s kecsketejjel tplltk, a fegyveres Kurszek pedig vigyztak r. Ha srt õrzõi ktelen lrmt csaptak, hogy elnyomjk a sr csecsemõ hangjt, nehogy Kronosz felfigyeljen r. Zeusz utbb mindenkinek meghllta szolglatukat. A Nimfkat Krta papnõiv, a Kurszeket pedig papjaiv tette. Amaltheia Kecskt miutn kimlt, az g csillagai kz emelte, bõrbõl oltalmaz pajzsot ksztett, szarvbl pedig bõsgszarut, amibõl soha ki nem fogyott tel- ital. Zeuszra vrt a legnagyobb hatalom, Õ lett az istenek s emberek atyja. Miutn felnõtt, elment, hogy beteljestette az tkot, amelyet Kronoszra kimondott Uranosz. Az sz istennõje elltta õt tancsokkal, varzsszert is adott Zeusznak, amellyel arra knyszertette apjt, hogy visszaadja lenyelt gyermekeit. Sorra ki is lptek apjuk gyomrbl, szletsk sorrendjt megfordtva, elõszr a kõ kerlt elõ, utolsnak Hesztia. A legidõsebb s legfiatalabb istennõ egy szemlyben. Zeusz visszahozta testvreit az letbe, velk egytt kzdtt meg Kronosszal a vilg uralmrt. Promteusz is a tbbi isten oldalra llt, hasznt is vette a fõisten Promteusz tancsainak. Felhozta a Tartaroszbl a Kklopszokat, akik akkor kovcsoltk szmra a villmot. Hdsznek lthatatlann tevõ sisakot, Poszeidonnak hromg szigonyt. Ilyen fegyverek segtsgvel gyõztk le Zeusz s testvrei Kronoszt s a Titnokat, majd maguk kztt osztottk fel a vilgot. Zeusznak jutott az g, Poszeidonnak a tenger, Hdsznak az alvilg. Utbb Kronosznak megkegyelmezett, felengedte a Tartaroszbl, de szmûzte, s messze nyugaton a Boldogok szigetn, az dvzlt holtak fejedelmv tette. Kronosz - Szaturnuszt letben hagyja, s kijelli szmra az õt megilletõ helyet az istenek vilgban. Zeusz teht remnysugr nmaga s az egsz vilg szmra. Kronosznak megkegyelmezett , mert nem ltezik mr a " szemet szemrt" elv. A hideg szaturnuszi vilg s a blcs letelv kztti harc teht beteljesedik. beren õrzi a vallst s igazsgot oszt. Hatalma al tartozott az Olmposz s a vilgi rend egyarnt. Kpes a megbocstsra, de tud kegyetlenl bntetni, fõleg ha gy rzi, hogy kihasznljk. De megvannak a gyengi is, bszkesgn nha csorba esik, s nem tud ellenllni a kalandoknak. Zeusz mindent megengedhet magnak, hiszen ismerjk a mondst: " Amit szabad Jupiternek, nem szabad a kiskrnek!" Ezt persze ki is hasznlja, s ez nteltsg, zsarnoksg kpben jelenik meg. Zeusz alakjban a Nyilas szabadsgszeretõ, zaboltlan szelleme tkrzõdik, aki nem hajland magt korltozni. Cljait, vgyait, elkpzelseit szeretn megvalstani, ugyanakkor kti Õt a felelõssg s a fldi hatrok. Ez a kt oldala versenyzik llandan egymssal, anlkl, hogy ez a verseny valaha is eldõlne. A Jupiter a horoszkpban arrl ad felvilgostst, hogy milyen a hitem, filozfim az letszemlletem (optimista vagy pesszimista). Milyen elvrsaim vannak a jvõre nzve. Mekkora szabadsgra, fggetlensgre, tgassgra van szksgem az letben. Milyen a viszonyom a trsadalomhoz, szocilisan hogyan viszonyulok az lethez. Milyen mdon prblom magamat tovbb fejleszteni, hogyan tgtom a tudatomat.
Kronosz - Szaturnusz
Kronosz anyja, Gaia a Fld, aki a Koszbl szrmazott. Frfi nlkl hozta ltre Uranoszt, az Eget. Ksõbb fival egyeslt, s isteni titnokat szlt, akikhez Kronosz is tartozott. A grgk halhatatlan risoknak tartottk a titnokat, akik az õsidõkben uraltk a vilgot. Urnosz azonban csnynak s visszatasztnak tartotta gyermekeit, s mindig visszatolta õket anyjuk hasba, amikor meg akartak szletni. Gaia keserûen panaszkodott finak Kronosznak s rbeszlte, hogy harcoljon apja ellen. Egy les sarlt adott neki, hogy ezzel kasztrlja apjt. Urnosz kifoly vrbõl szlettek a bosszlls istennõi az erinszek. Miutn legyõzte apjt, õ lett a vilg ura, de hamarosan ugyanolyan brutlis s kegyetlen lett, mint apja. Megjsoltk neki, hogy õt is gyermeke fogja megfosztani a hatalomtl. A Kronosz - mitoszbl azt az alapgondolatot szûrhetjk le, hogy azt kapjuk vissza amit adunk, teht mindennek ami trtnik velnk, valahol a mltbli dntseinkben s cselekedeteinkben megvan a gykere. Ha tanulunk a jelenbõl, akkor a jvõnk is megvtozhat. Kronosz- Szaturnusz az idõ s a sors istene. Gyakran brzoljk regemberknt kaszval, sarlval a kezben, ami azt szimblizlja, hogy minden, ami a vilgon ltezik, vges. gy kze van a korhoz, a fldi let hatraihoz, a hallhoz. Teht senkinek sem jut tbb idõ itt a fldn, mint amennyit a sors sznt neki. Megtantja, mit jelent az idõ az anyagi vilgban. Nem lehet kitrni az elõl, amit a Szaturnusz megkvetel tõlnk az letben. Szigor tant, aki hagyja, hogy szenvedjnk, hogy vgre szhez trjnk. Viszont megjutalmazza minden erõfesztsnket, kitartsunkat, mg akkor is, ha az eredmny nem rgtn ltszik is meg, hanem hosszadalmas, fraszt t sorn. A Szaturnusz a horoszkpban arrl ad felvilgostst, hogyan viszonyul hozznk a trsadalom, tmogatja, vagy korltozza terveinket. Mely terleten rezzk bizonytalannak, flnknek, kevsnek magunkat. Hol lnk t jra s jra frusztrcikat, csaldsokat. Mely terleten tûnik gy, hogy mindenki msnak jobb az lete, mint az enym? Azon a terleten, ahol a Szaturnusz ll, konfliktus van a trsadalmi s individulis elvrsok kztt.
Urnosz - Urnusz
Urnosz neve "Eget" jelent, uralkodik az gbolton s a csillagokon. Minden jjel leereszkedik a fldre s sok gyermeket nemz vele. Az Uranosz legendt (Kronosz kapcsn mr ecseteltem.) A mtosz tbb olyan tmt is tartalmaz, ami az emberi llekben mûkdik: Elgedetlensg a megteremtett dolgokkal, amelyek nem olyanok, mint amit elkpzeltnk. Harc az regek s fiatalok kztt, az j s rgi kztt, harc a konvencik s az ember individualitsa kztt. Uranosz szkhelye nem a fld s nem a fldi realits, hasonlkppen az urnikus vagy vzntõ jellegû emberek sem lnek testkben, vagy rzelmeikben, leginkbb szellemkben. Az j eszmk irnti fogkonysg s ideljainak tartssga jellemzi. m amikor az elkpzelt dolog konkretizldik, vagyis testet lt beletkzik a hatrokba, korltozsokba. Urnosz mtoszban megtallhat a tkletessg utni trekvs, ami minden realizlt dologban sszetkzik az anyagi vilg tkletlensgvel, vagyis a gyakorlati valsg nem felel meg az elkpzelseknek. Az Urnusz, a Merkr felsõbb oktvjaknt az intuci, a vratlan felismers jelkpe. Ami csak ltszlag jn egyik pillanatrl a msikra. Minden intucit az adott dologgal hosszadalmas foglalkozs elõz meg. A belsõ emberi erõkben rejlõ j dimenzikat mutatja meg. Az Urnusz a horoszkpban a kvetkezõkrõl szolglhat felvilgostssal: Mely letterleten lhetnk meg hirtelen felismerseket, j, eredeti tleteket, hol van erõs vgyunk a vltozsra, hol rznk vgyat az jtsra, tkletestsre. Ahol az Urnusz ll, ott abszolt igazsgot keresnk. Melyik letterleten hajlunk a szokatlan, vratlan cselekvsi mdokra.
Poszeidon - Neptunusz
Poszeidon,- Kronosz s Rheia fia, - a tengerek, vizek teremtõ ura, kezben egy hromg szigonyt tart, ami a Neptunusz bolyg szimbluma is. L alak vziszellemek vontatjk hintajt, amikor tra kl vzalatti palotjbl. Uranosz a koszbl szletett, de ki uralta a koszt? Zeusz testvre, Poszeidon- Neptunus, a tenger mlysgnek az ura. A tenger, a kosz rokona volt, mivel hborgsban Õ sem ismert a szaturnuszi rtelemben vett hatrokat.. Ahogy a tenger llandan vltozik, nincs lland formja, krvonala, gy Neptunusznak is ahhoz van kze, ami megfoghatatlan, megmagyarzhatatlan. Fel adata, hogy feloldja a hatrokat, tjrhatv vljon, s olyan vilggal hozzon kapcsolatba bennnket, amely a nyilvnval, megfoghat s anyagi vilg mgtt rejlik. Kapcsolatban van az lmokkal, idelokkal, illzikkal. Amikor a Vnusz felsõbb oktvjaknt rtkeljk a Neptunuszt, azt azrt tesszk, mert csakis egy magasabb rendû szeretetbõl eredhet a fldi let. Poszeidon- Neptunusz vilga a minden vagy semmi otthona, a megsejts s belerzs vgtelen lehetõsge, termszetfeletti s hatrtalan. Transzcendens, okkult s misztikus. Magasabb rzkelsi kpessget ad, az sszefggsek felfogst, de rejtve marad azok szmra, akik nem akarjk meglni ezt az energit. Ahol a Neptunusz ll, egyttrzõek, belerzõek s nzetlenek lehetnk, itt vannak mûvszi vagy gygyt kpessgeink is. Megtantja a valsgot gy elfogadni, amilyen az valjban, s nem olyannak, ahogy az intellektusunkkal elkpzeljk. Az intellektus csak azt tudja elfogadni, ami megfoghat, vagy logikusan levezethetõ. A Neptun a horoszkpban arrl ad felvilgostst, hogy hol van a mindent tfog szeretet s odaads kpessge bennnk. Mely terleten kell harcolnunk a bizonytalansggal, csaldsokkal, mely terleten vagyunk hajlamosak a dolgok kikerlsre. Hol vagyunk hajlamosak illzikra, becsapsokra, csalsokra, lgvrak ptsre, romantikra, a tl idealizlsra. mely terleten l bennnk a feloldds, a felejts, a hatrok felszabadtsa, egyedlltnk s izolltsgunk legyõzse irnt.
Hdsz - Pluto
s vgl elrkeztnk Hdszhez, az Alvilg urhoz. Amikor testvreivel legyõzte Kronoszt, felosztottk egymskzt a vilgot, Hdsznek az alvilg jutott, hogy ott uralkodjon a holtak lelkn. Soha senki nem meneklt meg attl, hogy t ne szlltsk a Sztx folyn a holtak birodalmba, ami Hdsz- Plut szkhelye. Gyakran hordott lthatatlann tevõ sisakot, amely nagy mrtkben segtette csbtsi akciiban. Nem ismeri a rszvtet, ki egyszer belpett a birodalmba, annak nincs visszat. Szigor kirly, de arra is van eset, hogy teljesti a hozz intzett krseket. Csak Heraklsz veszi fel vele a versenyt, aki meg is sebesti, s csak Orfeusz tudja meglgytani a szivt, megengedi neki, hogy visszatrjen Eurdykjhez, a Tartaroszba. Szent fja a ciprus , trnja all erednek az alvilg folyi. Azok a tulajdonsgok, amiket a mtoszok lernak Hdszrõl, meggyõznek arrl, hogy knyrtelen, a holt lelkek feletti tletei visszavonhatatlanok, hatalmas s minden let ellensge. Ez a birodalom a llek legals rtege. Ebbõl az iszonyatos mlysgbõl csak felfel visz az t. Hdsz- Pluto a leggazdagabb isten, feltehetõleg azrt, mert a fld kincsei fltt uralkodik. Jelkpezi a tmeget, gy a hatalmat is, mert aki a tmeget uralja az a hatalom is. A Pluto, a Mars felsõbb oktvja, vagyis a fktelen õserõ egy magasabb rendû, transcendens rzse, a lelkierõ. Kapcsolatban van sajt "alvilgunkkal" a tudattalan hajterõkkel s ramlatokkal. A Pluto a Skorpiban uralkodik, benne l a destruktvits, amely gyakran npuszt. Tudata kikerlhetetlenl szembesl az let fonk oldalval, s a gyermekkori tapasztalatok legtbbszr megerõstik a llek stt sejtelmeit . gy mr korn kialakul az a meggyõzõdse, hogy a vgn majd benyjtjk a szmlt. A Plt a horoszkpban arrl ad felvilgostst, hogy mely terleten van nagyobb erõnk a koncentrlsra. Mely tmban van klnsen nagy regenercis kpessgnk, akr testi vagy lelki vonatkozsban. Milyen jelentõsgû szmunkra csaldunk, rokonsgunk, illetve az a csoport ahov tartoznak rezzk magunkat, hol fontosabbak ezek a szemlyek sajt magunknl. Mely terleten vagyunk kpesek a gykeres vltoztatsra, talakulsra.