38.jabb kunhalmok
2007.07.02. 14:02
jabb kunhalmokat talltak haznkban2007. jlius 02. 12:55HunHr.Hu
Mintegy 40 j kunhalmot s tbb vdett nvnyfaj j llomnyt fedeztk fel az orszg keleti megyjben. Az eredmnyek egy tavaly indult kutats sorn kerltek felsznre, melynek clja a szabolcsi kunhalmok s fldvrak feltrkpezse volt.
Korbban a termszetvdelmi nyilvntarts 16, a rgszeti 65 – rszben mr teljesen elpusztult – kurgnt tartott szmon Szabolcs-Szatmr-Bereg megyben. A mostani felmrs eredmnyeknt sszesen 101 mg ltez objektumot sikerlt azonostani s adataikat flvenni.
Az „jonnan flfedezett” kunhalmok kztt olyan ltvnyos pldnyok is vannak, mint Rakamazon a csaknem 10 mter magas Cseh-halom, vagy a mr 100 ve a megye polihisztora, Jsa Andrs ltal emltett, de azta elfeledett nyrgyulai, tbb kurgnbl ll csoport.
A kutats elszomort eredmnye a szabolcsi kunhalmok rossz s egyre roml llapota. A felmrk nem egy esetben tapasztaltk, hogy az 1970-es vek trkpein mg egyrtelmen azonosthat, tbb mter magas halmok teljesen eltntek, vagy tbb mterrel alacsonyabbak lettek. Valdi „sgyep” a megye egyetlen kurgnjn sem tallhat, ehhez kpest rmteli felfedezs volt a vdett macskahere kt, s a trpemandula egy llomnynak megtallsa – derl ki a felmrst vgz szervezet, az Ifj Botanikusok Barti Kre honlapjn kzztett beszmolbl.
A halmok pusztulsa tbb okbl is ptolhatatlan vesztesg: egyrszt kulturlis rksgnk egyedlll rsze megy gy veszendbe, msrszt a tjkp, s az lvilg is krosodik. A kunhalmok ugyanis szmos vdett faj s pusztulban lev ritka nvnytrsuls szmra is vgs menedkl szolglnak.
Ennek oka, hogy a halmok felsznn az vezredek alatt kpes volt megtelepedni a krnyez terleteken egykor dominns szraz pusztai lszvegetci. Mivel ksbb a hazai lszgyepeket szinte kivtel nlkl beszntottk, utols hrmondik sokhelytt csak a halmok nehezen megmvelhet meredek oldalain maradtak meg.
A fldvrak kutatsnak eredmnyeknt kt jabb objektum kerlhet hivatalosan vdelem al: a rgszeti forrsokbl mr ismert orosi fldvr, illetve egy fehrtn tallt, meglepen p erdtmny.
Br sokig vitatott volt a kunhalmok mestersges vagy termszetes eredete, a szakrtk ma mr egyetrtenek abban, hogy ezek a magaslatok mestersges eredet ltestmnyek, mgpedig rzkori, bronzkori s ksbbi npek keze munkja nyomn jttek ltre. Ezeknek a halmoknak a tlnyom tbbsge gynevezett halomsr, ms nven kurgn. A rendszerint a talajszinten elhelyezked sr fl 2-3 mteres, de olykor a 10 mtert is meghalad (esetenknt 100 mter krli tmrj) dombot emeltek.
Nha elfordult, hogy a halom magasabb rtegeibe is temetkeztek, esetenknt egymst kvet kultrk jabb s jabb rtegekkel magastottk a kurgnt. A halomsros temetkezs az zsiai sztyeppk nomd, lovas npeinek sajtja. Eurpban a Krpt-medence a legnyugatibb terlet, ahol ezek a kultrk letmdjuknak megfelel termszeti krnyezetet talltak, ppen ezrt haznktl nyugatra csak elvtve tallni ilyen objektumokat.
A kunhalmok kisebb rsze si teleplsek anyagnak egymsra rtegzdsbl keletkezett gynevezett lakhalom, de elfordulnak olyan halmok is, amelyet eleve rhely cljbl, hatrpontnak, vagy ppen pogny ldozhely gyannt hoztak ltre. A megtveszt elnevezs a 19. szzadban alakult ki, ugyanis akkor ezeknek a magaslatoknak a kialakulst a Krpt-medencben letelepedett kunoknak tulajdontottk.
A Krpt-medencben a kunhalmok egykori szmt mintegy 40000-re becslik. Mra viszont a felismerhet halmok szma alig nhny ezerre cskkent.
National Geographic Online
|