Bartha Jlia
A cifraszr zsiai kapcsolatai
Nprajzkutatknt a kultrnak azokat az rintkezsi pontjait vizsglom, amelyek a trk mveltsgi ktdsekkel hozhatk ssze. A viseleti darabok kztt a cifraszr az, amelyik klns figyelmet rdemel ilyen szempontbl is. A Jszkunsg sajtos jogllsa miatt meglehetsen zrt trsadalomban lt, ezrt szinte a XX. szzad elejig megrizte a psztorhagyomnyok j rszt nem vletlen teht, hogy a legarchaikusabb cifraszrk is a Jszkunsgbl maradtak meg.
A magyar npviseleti darabokat vizsglva azt lthatjuk, hogy szabsuk, dsztsk egyes rszletei trtnetileg klnbz korszakokbl, a kelet-nyugati hatrok klnbz irnyaibl s a sajt gondolatisgbl, a termszeti krlmnyek szksg-teremtette megoldsaibl alakultak ki.
A fenti megllaptsok nagyvonalakban jellemzek a Krpt-medence magyar nyelvterletre, a Kunsg azonban bizonyos tekintetben elvlik a tbbi tjegysgtl, a viseletben is marknsabban jelennek meg a keleti hatsok. Mindez jrszt annak ksznhet, hogy a psztorhagyomnyokat szinte a XX. szzad elejig megriztk, a mezvrosi szervezetben l vrosok mindenre tekintettel voltak, de leginkbb arra figyeltek, hogy j dolgok "ne mtelyezzk" az ifjsgot okot adva a "cifrlkodsra"-szlnak a protochollumok bejegyzsei.
ltalnos tendencia a Nagykunsg egszre nzve, hogy a kisipari termkek java rszt a krnyez vsrokbl szereztk be, de azokat a sajt zls szerint formltk t. Amit ma a Jszkunsg npmvszetnek jellemzin rtnk, az rszint kls hatsra, de a bels fejlds eredmnyeknt alakult ki.
Mivel a viseletekrl kpes brzols szinte nem is maradt fent - leszmtva a Szent Lszl legendt megjelent nhny falfestmnyt - nehz a rekonstrukci. A festk nemigen talltak megrkteni valt a paraszti viseletben. Nhny rajz ugyan megmaradt a vrbrzolsokhoz kapcsoldan, de ezeket rendszerint emlkezetbl rajzoltk. Mg a legtbb figyelmet a hajd-viselet kapta, mert kzel llt a npviselethez, de a Nagykunsgrl ilyenek nem maradtak rnk. A viselettrtnet ttekintshez forrsul leginkbb az iratok szolgltak, fknt a krzsi iratok, krzlevelek, futlevelek, mert olyan szemlylerst adtak a krzttrl, amelyrl jl felismerhettk. A mindennapi viseletet rtk le.
Trkpeken is tallunk brzolst olykor. Az Alfld els kataszteri felmrse a XVIII. szzad utols negyedben volt, els kpes a parasztviseletre vonatkoz adataink ebbl az idbl valk. A trkpekre rajzolt psztorokat Karcag vros 1787. vi hatrtrkpn kifordtott subban, fejkn kunsveggel, lbukon bocskorban lthatjuk.
Az Alfld legnagyobb llattart krzete a Nagykunsg volt, s a jelents juhtenyszts miatt a gyapjfeldolgozs is szmottev lehetett. A felsruhk j rsze gyapjbl kszlt, kzenfekv a nemezels technikja, mint a legsibb textilksztsi md, noha megltre a svegviselet elmlsval csupn nyelvszeti emlknk utal. A nemezeldsre a psztornyelvben maradt fenn sz: kijcesedik a kutya szre, mondja a psztor a loboncos komondor kutyjra. Nemezbl val volt a nyereg al val izzaszt, amit a Pspkladnyban l nyergesmester Matuz Andor ksztett a kt vilghbor kztt.
A szksg hozta el az emlkezetbl a rgi technolgit, jllehet izzasztnak az egybknt rtktelen szinte erejt vesztett csungagyapjt (hullott gyapjt) hasznltk. Alighanem ez az utols adatunk a nemezelsre, ugyanis a felsruhk anyagt mr ms mesteremberek ksztettk szvszken. Klnfle gyapjszvetbl kszlt a felsruha. A legdurvbb kidolgozs a gubaszvet, ami Ungvr fell rkezett az Alfldre, amint ez a debreceni gubacsapk s szrszabk peres irataibl kitnik, jl lehet, hogy e kt mestersg ches trtnete egy trl fakad, csak idvel vltak szt Az erdlyi szsz vrosokban 1376-ban 19 szervezett chet szmlltak, kzttk voltak a gyapjszvk s csapk is."
Az 1571. vi limitci szrmvesekrl is szl. Az 1609. vi limitciban mint j mestersgek szerepeltek a szrcsinl mesterek, csapk avagy szrtakcsok; ugyanitt kln rttelek vannak megllaptva a 'az szr (t.i. szr) - mvesekrl', kik lasnakot, gubt, harisnyt (szkelyfldi rtelemben veend!) csinltak" rta a debreceni gubacsapkrl szl kitn sszefoglaljban Bartha Kroly (5)
A gyapj szavunk bolgr-trk eredet, ami azt sejteti, hogy a gyapjfeldolgozs ismerete is a honfoglals eltt kerlt a mveltsgnkbe. A hzi iparszer feldolgozssal jr eszkzkszlet fejldse azonban mr kiszsiai trk hatst mutat. Amg a kzp-zsiai trksg a gyapjlaztshoz mig fzfavesszt hasznl, addig a kiszsiai trk nemezel mhelyekben jft (yay) hasznlnak. Az 1990-es vekben a trkorszgi gyjttjaim sorn kzel hatvan nemezel mhelyt ltogattam meg javarszt Bels-Anatliban s az gei-tenger partvidkn . Mindben ugyanazt a szerkezet jft lttam, amilyenrl Bartha Kroly kzl rajzot a rozsnyi csapmesterek mhelyben hasznlt ilfa-rl.
A kiszsiai trkk csak mhelyben hasznljk az jft, minden mester maga laztja fel a megmunklni val gyapjt. Az jfa hasznlata a magyarorszgi csapchek letben mr a XIX. szzad elejn megsznt, csupn a kalapos mestersg ltette tovbb ezt a klns eszkzt. Azonban az elterjedsbl tlve felttelezzk, hogy a hdoltsg idejn kerlt a magyarorszgi gyapjfeldolgoz mhelyekbe, valsznleg az abaposzt szvstechnikjval egytt.
A szr, ez a jellegzetesen magyar psztorviselet szrposztbl, vagy abaposztbl kszlt nagy gallr viseleti darab. A gubaszvetnl sokkal finomabb kidolgozs szvtt, kallott anyagbl kszlt a szrposzt, vagy abaposzt. A kalls munkamvelete abbl llt, hogy a megsztt gyapjszvetet folyvz sodrsa al tettk miltal a szvet megtisztult s a faggy kimosdott s a vz veregetse ltal sszellt, tmrr vlt. A nemezel mesterek ugyancsak tmrtik a mr psztorkpnyeg, nyereg al val izzaszt s sznyeg formjra alaktott gyapjt.
A gyapjfeldolgozs technolgijnak csupn egy mozzanata a kalls (tmrts) ez nmagban nem bizonytka annak, hogy a szrposzt a Balkn fell rkezett hozznk. Azonban figyelemre mlt egybeess, hogy a kiszsiai trkk mig viselt psztorkpnyegt aba-nak hvjk. Szmos kzmondsuk igazolja, hogy a psztorlet nlklzhetetlen tartozka az aba, ami oltalmat ad, a szabad let szimbluma. me kzlk nhny:
- Aba alatt szultn fekszik.
- Fejre hzza az abjt.
- Aba alatt frfi fekszik.
- Aba all botot mutatnak.
-Aba felett csak a csillagok llnak.
- sszecsavarja az abjt ~ odbb ll.
A trkk aba nev psztorkpnyege azonban nemezbl kszlt s nem szvtt posztbl. Gborjn Alice megllaptsa, mi szerint: "A vzszintes szabsvonal Kelet-Kzp Eurpban szrvnyosan elfordul s Arbitl Irnig egy aba nev ujjatlan ruhatpus szabsbeli jellegzetessge." - arra enged kvetkeztetni, hogy a magyar psztorkpnyeg, a szr ha anyagaikban nem is azonosak, de szabsvonalukat tekintve sok hasonlsgot mutatnak.
Molnr Veronika Gerwers a magyar szr eredett kutatva nhny elemnek - gymint kifel hajl elej s a befenekelt ujjak - kori keleti elzmnyeit fejtette ki. Kutatsainak nagy rdeme, hogy risi sszehasonlt anyagot trt fel a Balkntl - Kiszsin - Irnon t Trkmenisztnig. Trtneti elzmnynek tekinti az kori keleti kandys (knts ) nev kabtfajtt. Gborjn Alice, a magyar viselettrtnet kivl kutatja tbb ttelben cfolta Veronika Gerwers lltst.
Azt vallja, hogy a magyar szr megmaradt XIX-XX. szzadi pldnyai alapjn nehz prhuzamot vonni a perzsa kandys (knts), ami kaftnszer, lefel bvl, nemezbl kszlt, varrott (!) kabtfle s a szr kztt. A vllra vetett kandyst a perzsk terjesztettk el. A recens kultrbl ismert kaftntpus lefel bvl, kekkel toldott s az elejn aszimmetrikus zrds viselet szabsban ersen eltr a magyar szrtl.
A kandys tpus - nem szrtpus - trkmn kabtokkal egyenl szabs Nyugat-Anatliai psztorkpnyeget hoz pldaknt Veronika Gerwers, ami a magyar szrrel mutat szoksbli hasonlsgot, m attl eltren sem kifel hajl eleje, sem pedig gallrja nincs.
Az ilyen tpus felsruhk Kelet-Eurptl - Kiszsin t ugyanazon a terleteken megtallhatk melyeken az egykori kandys-tpus kimutathat.
A viselettrtneti kutatsoknl forrsrtknek tekinthetk a kpes brzolsok. A Kpes Krnikban, de ms kzpkori forrsokban sem ismernk egyetlen szrbrzolst sem. A szr els rsos emltse is csak 1570-bl val: "Nicolaus Zywzab".
Mr az elnevezse is tbb problmt vet fel, mig nem tisztzott az eredete. Felvetdtt a szrkbl val eredeztetse. Valsznleg a nyelvtudomny s az sszehasonlt nprajz eredmnyei fogjk tisztzni a dolgot. Minden esetre nagyobb a valsznsge a kipcsak-trk, (kzp-zsiai trk) szrmak dsztett nemez jelents sznak.
A kzp-zsiai eredetre s a Balkn fell rkez, de nem oszmn-trk eredetre utal az a krlmny, hogy a romnok hasonl psztorviseleti darabjnak szurudzsu (trkl szrdzs- nyjpsztor, jelents )a neve, az oszmn kulturlis hats al kerlt bosnykok psztorkpnyege pedig kislik (tlies) jelents.
A magyar nyelvben a szr (szr?) sz is ketts jelents. A XVI-XVII. szzadban az anyagot mr nem, csak a viseleti darabot jelentette. A szr szabst a XIX-XX. szzadi daraboktl ismerjk. Nem lehet tudni, hogy a megelz szzadokban milyen ruhaflkben lappangott. A XIX. szzadban a magyar parasztsg viselete volt. Gborjn vlemnye szerint "itt tvzdtt az eurzsiai eredet - de a magyarsghoz a kzpkori Nyugatrl kerlt csuklyval, az eurpai renesznsz eredet szgletes gallrral s a kifel hajl elej-lapokkal."
Legjabb viselettrtneti kutatsok bizonytjk, hogy a renesznsz ngyszgletes gallr az jabb tpus magyar szrknl kombinldott egy llgallrral, ami a keleti eredet viseleti darabok tartozka volt. A honfoglalskori, majd hdoltsgkori felsruhk rsze az llgallr, de a Kpes Krnika brzolsain lthat kunok is llgallr kpenyt viselnek. A Karcag-Orgondaszentmiklsi satsok sorn elkerlt aranyszllal hmzett gallr is igazolja, hogy a XV. szzadi kunok viseletnek is rsze volt ez a gallrtpus
Mivel a balkni s a kiszsiai psztorviseletben gyakori a csuklya illetleg a csuklyv alakthat ngyszgletes gallr, addik a krds, hogy melyik volt elbb? A csuklynak trtneti-fldrajzi eredete eltr a szgletes gallrtl. Tny, hogy a psztorviselet ott rizte meg a csuklyt ill. a csuklyv alaktott szegletes gallrt, ahol a csapadkos ghajlat jellemz. Meggyzdsem, hogy a magyar szr esetben szegletes gallr eredetileg csuklya volt s mivel a Krpt-medence, de klnsen a Magyar Alfld nem nagyon csapadkos, nem volt szksg a csuklyra.
Miutn a XIX. szzadban mr nnepi viselett vlt a szr, a hatalmas szegletes gallr knlta magt a dsztsre. Erre enged kvetkeztetni az is, hogy a gallrok cscskben kt gomb tallhat, amivel ssze lehetett csavarintani, csuklyv lehetett alaktani.
Vgl is a cifraszr, ez a sajtosan magyar viselet gy alakult olyann amilyennek a mzeumokban ma lthat, hogy alapszabst minden bizonnyal keletrl kapta, a szrcsat a hdoltsgkori mentkrl ill. a XIX-XX. szzadi dszmagyarokrl kerlt a szrre. Az llgallr keleti eredet mr a honfoglals korbl ismert. A legarchaikusabb tji tpust kpvisel jszkunsgi szrkn a gallrjain s az elejen lthat aszimmetrikus llcsokrok oszmn trk hatst tkrznek, de ez mr ksbbi hozadk.
A szr dsztse
A szr dsztmnyei kzl a rttes dszts keleti hozadk, a dunntli szrk riztk meg. A virgdszts, a rozmaringlevelezs a tiszntli szrket jellemzi, kzlk is a legrgiesebbnek a jszkunsgi szrk tnnek. Az aszimmetrikus llcsokrokat, fogazott szl leveleket, tlttt szrakat, a virgok ms sznnel val kontrozst, a virgban virgokat a kutatk oszmn-trk eredetnek tartjk
A szrket a gallron, az elejen, az oldaltoldsknt szolgl aszajon s az ujjak vgn dsztettk. A szrk dsztse nemcsak tjtpusaiban (Jszkunsg-Alfld, Debrecen-Hajdsg, Bihar-Erdly, Felfld, Dunntl), hanem tjtpuson bell is eltr. A legjobb plda erre a kunsgi szr, ahol is szneiben de motvumaiban klnsen jellemz az egyes kun vrosok sajtos dsztse. (A vsrokon, csrdkban a szrrl ltni lehetett, hogy melyik vrosbl val a legny.) Gyrffy Istvn, aki a csaldi indttatsra (hiszen a nagyapja szrszab mester volt) megrta a Cifraszr cm monogrfijt, mindmig a legteljesebb sszefoglal munkt a tmban, azt rja, hogy ennek, t.i. a sajtos dsztsnek alighanem az a magyarzata, hogy a helysgben dolgoz szrszab mester maga alkotta mintaknyv alapjn virgozott. Pl. Gyrffy Ferenc karcagi szrszab a XIX. szzad derekn lt.
A szrhmzst (virgozst) Debrecenben tanulta, hazatrve szlvrosba ches mesterknt 25 ven t dolgozott. A nagykun szr ornamentikjt teremtette olyann amilyen lett. Dsztse nem hasonlt a debreceni tanult mintkhoz, annl tbb rgies elemet rztt meg. Teht Gyrffy Ferenc s fia Istvn is mertette valahonnan a motvumkincset, trktette, jrakomponlta a dsztelemeket, mint ahogyan ezt a tjhoz ktd npmvszek teszik mg ma is. A klnfle alapon, textilen vagy fmen rnk maradt azonos motvumok megjelensre a legjobb plda a Gyrffy ltal kzlt ipolytarnci gallrvirg s a trkevei tarsolylemez dsztse.
Ez is igazolja, hogy a npi dsztmvszet megrtse csak gy lehetsges, ha a motvumok gyakran antropomorf jellegt megltjuk. Ez magyarzatot adhat bizonyos, fleg letmdhoz ktd motvumkincs tovbblsre, de vndorlsra is. Mert ugyanaz a motvum - jel - msnak hat szvsben, hmzsen, brmunkn vagy tvs remeken, br az eredeti jelentse azonos. Megfejtsben gyakran a npkltszet is segt. A zsendl tudomnyg, a szemiotika j mdszereket, j lehetsget knl az sszefggsek felismersre.