9.Borz
2007.12.18. 19:48
Egyensly, gygyts, intuci
borz letmdja
A borz megtal lhat szinte egsz Eurpban, zsia bizonyos
r szein, valamint Kna s Japn mrskelt ghajlat terletein.
Kedveli az erd sgeket, a hegyvidken ppgy elfordul, mint
a s ksgon. Br a nyesttel s a grnnyel egy nemzetsgbe
soroljuk, a borz sokkal nagyobb trsainl. Hosszsga elri
a 70 cm-t, farka 15-20 cm lehet. R vid lba miatt jrsa
lass , esetlen s nehzkes. Bundja szrke, fldszn vagy fekete,
orr tl a htn keresztl egy fehr csk fut egszen a farkig. llkapcsa ers;
mindenev . Erteljes karmokkal rendelkezik, amelyek kivlan alkalmasak ssra.
Naps ttte erdszlen vagy cserjkkel bortott terleteken karmai segtsgvel vjja a :
f ldbe szmos kijrattal kialaktott lakhelyt. Ezek az ptmnyek bvhelyl szolglnak,
s a tl bekszntvel itt alusszk tli lmukat. Az alvs mindig csupn nhny napig
tart, mert a borz elhagyja b vhelyt, hogy tpllkot s folyadkot vegyen
mag hoz. Elssorban jjel aktv, tbbnyire magnyosan l, flnk
s elvigyzatos. Ha biztonsgban rzi magt, akkor lakhelye
mellett s tkrezik egsz nap. Csak teljes sttsgben kezd
vad szni. Dgevknt tisztn tartja az erdt. Azt meslik
r la, hogy kpes felfjni s kitgtani a brt, s ,: ,
ez ltal elhrtani a harapsokat s az tseket.
A borz s ereje a vila'g kultriban
A s son indinok egyik legendja szerint a borz segt a bajbl kilbalni: Badger, a borz meghallotta a meneklk jajveszkelst, sott egy gdrt, amibe azok el tudtak bjni. Ezutn hvta fajtrsait, s az ldzket egy msik mlyedsbe csalogattk, majd eltorlaszoltk a kijratot egy sziklval. gy az ldzttek megmenekltek. A hopi indinoknl ltezik a borz-kln. Itt a kvetkez trtnetet meslik: Egyszer egy gyermek komolyan megbetegedett. A kln legidsebb tagja elment az erdbe, hogy megtallja a gygyt ert. Ekkor egy nyomot kvetett s vgl egy borzzal tallkozott.
Ez olyan gy gynvnyt sott ki neki, amelyet a kln legidsebb tagja megfztt, s a fzetet cseppenknt beadta a betegnek. A gyermek meggygyult. A borz tovbbi gygyfveket, nvnyeket s fkat ismertetett meg az emberrel, amelyek betegsgeket gygytottak meg, vagy ppen mrgezk voltak az ember szmra. Ezrt a tudsrt hlbl az ily mdon megldott trzs magt borz-klnnak nevezte el, s azta rzi a borz szent erejt.
Borz-medicina
A borz-medicina arra b ztat bennnket, hogy tartsunk ki a jsgos gondolatok mellett, s jjel-nappal legynk rsen a rosszal szemben. A borzvrak vdelmben megtanulhatjuk felismerni sajt fnynket. A borz arra ksztet bennnket, hogy vigynk fnyt a sttsgbe. Szemlyben a termszet vilgnak nagyszer vezetjre lelnk, hiszen ismeri a nvnyek, az llatok s az svnyok titkait. Tle tudhatjuk meg az si gygyts mdszereit, megismertet a gygyt eszkzkkel s ritulkkal s a fny medicinjval. Gygymdjai sokoldalak; tudja, hogyan harmonizlhatjuk az ernket. Ismeri a fld sttjt s a napfnyt, a gykereket s a virgokat. Rmutat arra, hogy Isten eget s fldet teremtett, nem pedig mennyorszgot s poklot. A fld ismereteit jra napvilgra hozza. Az lczs mestere, goromba lnyvel kpes megvdeni magt s msokat knyszerteni, hogy tisztes tvolban maradjanak. Megoldsok s lehetsgek keressekor intelligens, kreatv s nem konvencionlis. gy fogja fel a dolgokat, ahogy azok vannak, s azt teszi, ami kzenfekv. Praktikus, sokoldal s hasznos tancsokkal lt el bennnket, amelyek segtsgvel pillanatok alatt nagy sikereket rhetnk el. A borz arra bztat, hogy nha tartsunk sznetet, s egy nyugodt alvs sorn lpjnk kapcsolatba az lomvilggal. Azt is megmutatja, hogyan lehet a rgi dolgokat megtiszttani, sajt energinkat visszanyerni, rendbe hozni s stabilizlni. A bundja magban hordozza a fekete-fehr szneket, ami azt jelzi, hogy mind a fnyben, mind a sttben kitnen mozog, a polarits nem jelent szmra htrnyt.
Pozit v oldalt tekintve a borz szeret bepillantani, a mlybe hatolni, s ezltal kapcsolatba lpni s egyeslni a dmonvilggal, a termszet, az sk, valamint a gykerek vilgval. Ez a folyamat felismerst s gygyulst hozhat. Ismeri a klnbz
utakat s bejratokat, kpes magt megvni s lczni. A gygyuls titka a bels vizsglatban, a befel fordulsban, a bels rendraksban, az talakulsban s az irnyts intuitv elfogadsban rejlik. A szavahihetsget, az szintesget, az erk talakulst szimbolizlja, valamint a forrssal val kapcsolatot. Felfedi a termszet gygyt erejnek ismerett (nvnyek s gygyfvek ismerete), tovbb elvezet ngygyt erinkhez, amely sorn bels termszetnkhz eljuttat bennnket s megerst sajt magunkba, adottsgainkba, rzkelsnkbe s bels irnytsunkba vetett hitnkben.
Negat v oldalt tekintve az let rejtett terleteire, az rnykltre utal, valamint azokra az erkre, amelyeket szre kellene venni, s sszhangba kellene hozni, mert valami nagyon nincs rendben (csontvz van a szekrnyben). Ha figyelmen kvl hagyjuk ezt az utalst, akkor ennek kvetkeztben apr civakodsok, veszekedsek, szgyenrzet, kizskmnyols s ldzsi mnia, az ldozat-szerep kpzete alakulhat ki. A borz feltnse jelezhet dmoni s fekete mgival kapcsolatos tmadst is.
Tov bbi informcik
A borz a hopi indi nok ismereteivel s a termszet szellemeinek vilgval kt ssze bennnket. A borz-amulett a polarits legyzst, a szavahihetsget s ai igazsg felismerst jelkpezi; blcsessggel s gygyt tudssal lt el, szellemi skon megersti csontjainkat s vdekez mechanizmusunkat, bels melegsget s biztonsgot klcsnz.
K ve: borostyn;
sznei: fekete s fehr, arany;
elemei: fld, leveg;
szimbluma: Jin-Jang;
tovbbi asszocicii: gygyt lucfeny, szak, blcsessg, szemtelensg;
lomfejts: Ha a borz megjelenik, akkor kvessk t. Megmutatja a gygyulshoz vezet utat. A gygyts szmos lehetsgt ismeri, birtokban vannak a fk, a nvnyek, a gygyfvek, az erdk s a hegyek titkai.
Affirmcii: „Csak a most ltezik. Kvetem lelkem tjt." - „A gygymdok ismertt vlnak szmomra."
|